online randevu online randevu online randevu

Anüs Ağrısı Tedavisi

Anüste ağrı tedavisi sebebe yönelik olarak planlanır. Öncelikle ağrının sebebinin teşhis edilmesi için muayene olunması doğru olur çünkü sorun apse ise bir an önce boşaltılması gerekir, veya fissür ise zamanında yapılan ilaç tedavisi ameliyat ihtiyacını ortadan kaldırır.
Makat Ağrısı Neden Olur
makat ağrısı tedavisiAnal hematom (makatta pıhtı toplanması) ; Çok basit bir şekilde boşaltılabilir, boşaltıldığı anda hasta rahatlar. Pıhtı boşaltılmazsa ağrı 5-10 günde şişlik 4-5 haftada düzelir.
Tromboze hemoroid (boğulmuş basur); Hematoma benzer şekilde yaklaşılabilir, şişlik çok büyükse normal hemoroid ameliyatı gibi cerrahi olarak ta alınabilir. Bu dönemde lazer beya boğma gibi ameliyatsız basur tedavileri yapılmaz.

Makat apsesi ( anüste iltihap olması) ; Bütün apseler gibi bir an önce boşaltılması en doğru yaklaşımdır. Anal apse boşaltıldığı anda ciddi bir rahatlama olur, devamında antibiotik verilir. Tedavi geciktirildiği ölçüde fistül olma riski artar.
makatta acı nasıl geçerAnal fissür (makat çatlağı ) ; ilk 1-2 haftalık dönemde nitrogliserinli merhem kullanımıyla % 40 ihtimalle tam düzelme olur ancak tedavi geciktiyse botox veya ameliyat yapmak gerekir. Makat yırtığı tedavisinde botox tercih edilmelidir çünkü ameliyatta yapılan hasar kalıcıdır ve çeşitli sorunlara sebep olabilir.

Makat siğili – kondilom ; Bulaşıcı bir hastalık olduğu için bir an önce tedavi edilmelidir, tedavide en etkili yöntem radyo frekans ve koterdir.
Ülser ; Bir tür yaradı kuru tutmak ve furacin benzeri merhem kullanmak yeterli olur
Ragad; Yüzeysel sıyrılmalardır, makatta yanma ve ağrı yapar. Pruzon merhem kullanımıyla 2-3 günde düzelir

Anüs Ağrısı Tedavisi

Tüm anüs ağrılarında ılık su oturma banyosu rahatlatıcı etkiye sahiptir. Hazırlanacak su banyo suyundan biraz sıcak olmalıdır. İçine betdin veya rivanol koyma uygulaması çok yaygın olsa da iltihabi sorunlar dışında bu tür ek ilaçların fazladan hiçbir faydası olmaz. Buna ek olarak ağrı kesici haplar yarar sağlar. Hematom, çatlak, tromboze hemoroid gibi hastalıklarda anestol merhem de ağrıyı azaltır.
anüs ağrısı nasıl geçer

http://www.basurklinigi.com/anal-hematom/

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar