Anasayfa / Genel / Sıcak Su Oturma Banyosu

Sıcak Su Oturma Banyosu

Öncelikle bu yazımıza tesadüfen gelmiş olan ziyaretçilerimize sıcak su oturma banyosunun neden yapılması gerektiği hakkında kısa bir bilgi verelim, ardından diğer detaylara anlatmaya çalışalım.

sicak-su-oturma-banyosu

Sıcak Su Oturma Banyosu Neden Yapılır ?

Daha çok tromboze hemoroid durumuyla karşı karşıya kalmış olan kişiler başta olmak üzere, makat çatlağı, makat fistülü, makat apsesi ve makat sarkması gibi rahatsızlıklarda hastayı tedavi edici olmasada, rahatlatmak adına uzmanlar tarafından sıcak su oturma banyosu önerilmektedir.

Sıcak Su Oturma Banyosu Nasıl Yapılır ?

Evinizde leğen ve küvet kullanarak oturma banyosunu uygulayabilirsiniz. Çok gerekli olmamakla beraber dilerseniz bu amaçla üretilmiş olan ve klozet ya da küvet içine oturtulan aparatları terih edebilirsiniz. Leğen kullanımı da oldukça doğru bir yaklaşım olup aynı zaman da gereksiz su tüketimini de engellemektedir. Sıcak sudan kasıt kaynak olması değildir, sıcaklık dirseği yakmayacak şekilde hazırlanmalı ve içerisinde 10-15 dakika kadar oturulmalıdır. Fala oturulmasın da herhangi bir sakınca olmadığı gibi gün içerisinde de uygulamanın herhangi bir sınırı da yoktur. İstenildiği kadar yapılabilir. Bu uygulama hastalığı her ne kadar tedavi edebilme özelliklerini taşımasa da ağrıları azaltma ve rahatlatma yönünde büyük rol oynamaktadır.

Oturma Banyosu Sıcaklığı Nasıl Olmalıdır ?

Bu soruyu üst maddeyi cevaplarken yüzeysel olarak cevaplamış olsakta, biraz da derinlemesine girmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Ağrıların azaltılmasına yönelik olarak yapılan oturma banyosu kaynar derecede yapıldığında tam aksine var olan ağrıların artmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten dolayı suyun çok kaynar bir şekilde olmasından kaçınmalı, normal banyo suyundan bir tık daha sıcak olması gerekmektedir. Üstte de belirttiğimiz gibi dirsek ile kontrol edildiğinde kişiyi yakmamalıdır.

Oturma Banyosunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Suyun çok kaynak ve buhar çıkarıyor olması yanık olma problemlerine sebebiyet verebilmektedir.
– Soğuk su ile yapılan oturma banyolarında makat kasları spazmı artış gösterebilir.

Sıcak Suyun İçerisine Konulabilecek İlaç ya da Bitkiler

Sıcak su içerisine normal çay gibi demlenmiş bir bardak papatya çayı eklenebilir. Eklenen papatya ayının rahatlatıcı özellikleri olduğu bilinmektedir. Papatya çayı fazla demlendiyse tekrar kullanılmak üzere kenarda bekletilebilir, herhangi bir zararı olmaz.

https://www.ideaklinik.com/sicak-oturma-banyosu-nasil-yapilir.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz