Anasayfa / Genel / Makat Apsesi

Makat Apsesi

Makat apsesi bölgenin en şiddetli ağrı yapan rahatsızlıklarındandır. Ağrı yavaş yavaş artarak giderek dayanılmaz hale gelir. Ağrının sebebi doku içindeki cerahatin giderek artıp basıncın yükselmesi ve iltihabın çevre dokuya verdiği hasardır.

Makat apsesi neden olur ?makat bölgesinde ağrı
Sebebi çok açık değildir ancak sık kabızlık yaşayanlarda daha sık görüldüğü bilinir. Anal kanalın nemini ve kayganlığını sağlayan tükürük benzeri salgıyı yapan bezler vardır. Bu bezlerin akış kanalı tıkandığında doku içinde birikir ve iltihaplanır, iltihap giderek ilerler ve apseleşir. Neden tıkandığı bilinmemektedir. Genellikle hemoroid ile karıştırılır ancak proctoloji uzmanı bir doktor muayenede rahatlıkla tespit edebilir.
Makatta apsesi belirtileri ;makat absesi
Anal bölgede aniden başlayan ve 2-4 günde giderek artan şiddetli ağrı
Anüse yakın alanda şişlik, şiş olan kısım aynı zamanda sert ve kızarıktır, günler geçtikçe sertlik azalır ve bir süre sonra patlar.
Ateş ve terleme gibi iltihap bulguları
Dışkı yaparken ağrı olması; iltihabın verdiği ağrı zaten şiddetlidir, ıkınmaya ve dışkının geçişine bağlı olarak dışkılarken artar.
Nasıl teşhis edilir ?
Proctoloji konusunda birikimli genel cerrahi uzmanı muayeneyle genellikle teşhis koyar, parmak muayenesi daha derinde olanların tespitine yarar. Kasların arasındaysa anal ultrason gerekebilir. İğne ile apseye girerek teşhis doğrulanabilir. Teşhisi kolaydır ama hastalar genellikle utandıkları için eczaneye gidip hemoroid ilacı alırlar ve felaketin büyümesine neden olurlar.
Makat apsesi tedavisi :makat absesi belirtileri
Diğer bütün apseler gibi en kısa sürede boşaltılması en doğru yaklaşımdır. Enjektörle boşaltıp hastayı göndermek son derece yanlış bir uygulamadır çünkü cerahat yeniden dolar ve aşağıda ayrıca belirtilecek olan fistül ihtimali çok artar. Doğru tedavi iltihabın rahat akacağı kadar (2-2.5 cm) cilt kesilir. Cilt kesildiği anda doku içi basıncı düşeceği için o anda ciddi bir rahatlama olur. Antibiyotik tedavisinin tedavide yeri yoktur ancak çevresel enfeksiyonun tedavisine yardımcı olacağı için eklenir. Boşaltma işleminin cerahatin rahat akacağı kadar geniş yapılması tedavinin kalitesini artırır.
Makataki apse tedavi edilmezse makat absesi bitkisel tedavi
Kendiliğinden patlarsa bir ucu dışarıda patlarken bir ucu da içerde patlamış olur ve iyileşme döneminde iki ucu delik bir apse iki ucu delik bir kanal haline gelir ki bunun adı fistül dür. Fistül hastalığının % 9o dan fazlası apseden sonra gelişmektedir. Apse oluştuktan sonra ne kadar zaman geçtiği önemlidir. Şöyle ki; apse bulguları başladıktan sonraki 3 gün içinde tedavi edilirse % 30 fistül gelişirken 5.gün tedavi edilmesi halinde % 50 fistül gelişir. Kendi haline patlaması halinde % 80-90 fistülle sonuçlanır. Fistül oluşumunu engellemek için teşhis konulduğunda tek başına antibiyotikle tedaviye kalkışılmamalı, enjektörle boşaltılmamalı ve en kısa sürede cerrahi olarak akıtılmalıdır.

Makat Apsesi Hangi Bölüm; Asıl konu uzmanı proctoloji uzmanlık alanıdır, proctoloji uzmanına proktolog denir. Proctoloji uzmanına gidilmelidir ancak küçük bir şehirde yaşanıyorsa proctoloji uzmanı bulunamayabilir bu durumda makat hastalıklarına da bakan genel cerrahi uzmanına muayene olunmalıdır. Idea Kliniğin altı şubesinde de bir veya iki proctoloji uzmanı görevlendirilmektedir.
Makat apsesi bitkisel tedavi ; Hastalığın ilerleyip daha ciddi sorunlara sebep olur, asla bu tür uygulamalarla vakit kaybedilmemelidir. Ciddi bir iltihabi dudum olduğu alıdan çıkarılmamalı ve bilimsel tedaviler araştırılmalı ve milyonlarca hastada denenip iyi sonuç alındığı bilinen tıbbi uygulamalarla tedavi olmalısınız.

Makatta apse evde tedaviMakatta Apse Evde Tedavi; Özellikle utangaç insanlar (kadın hastalarda utuanma sorunu daha sık görülmektedir) ağrıya rağmen muayene olmak istemezler ve evde bu işi bitirmeye çalışırlar Idea Klinikte Hastanın istemesi halinde doktor dışında herkes odayı terk eder. Ancak bu hastalıkta acil müdahale çok önemli olduğu için asla evde tedavi edilmeye çalışılmamalı, bir an önce boşalttırılmalıdır. Boşaltma işlemi gecikirse büyük ihtimalle fistül denilen ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Ciddi derken kötü huylu değil ancak tipine göre tedavisi çok zor olabilmektedir.

Perianal Apse Tekrarlar mı? Bölge apseleri tamamen tesadüfi bir durumdur. her ne kadar kabız insanlarda daha sık görülse de toplumun her kesiminde görülebilir. Bu tedafi durum teaviyle değişmez yani tedaviden sonra tekrarlama ihtimali vardır ancak normal toplumdan çok yüksek bir ihtimal değildir.

Makat apsesi

https://www.medipratik.com/makat-apsesi/
http://www.basurklinigi.com/makat-apsesi-neden-olur-nasil-gecer/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz