Anasayfa / Genel / Lipom tehlikelimidir

Lipom tehlikelimidir

Lipom tehlikeli midir dendiğinde direk hayır tehlikesiz denilebilir ancak yerleştiği yere göre çok küçük te olsa tehlike yaratabilir. Burada yerleşim yeri çok önem arz etmektedir. Hayati önemi olan organlar civarındaysa risk teşkil edebilir.

Lipomun Tehlikeleri Nedir ?

Genel olarak ciddi bir tehlikesi yoktur. Yukarıda bahsedildiği gibi çok küçük bir ihtimal de olsa şu durumlarda lipom tehlike yaratabilir.alında lipom

Beyinde Lipom

Büyüyüp beynin fonksiyonlarını bozabilir ve bulunduğu noktaya göre çok tehlikeli olabilmektedir. Mesela hareketle ilgili bir alanda büyürse felç ortaya çıkar, solunumla ilgili bir beyin kesiminde ise solunum durması sonucu ölüme neden olabilir.

Gözde Yağ Bezesi

Gözün arka boşluğun olması halinde gözü öne doğru itebilir, bu da ciddi sorun yaratabilir. Buna karşın göz etrafındaki yağ kistleri estetik dışında sorun yaratmaz ve radyo frekansla basit bir şekilde alınabilir.

Kulakta Yağ Bezesi

Kulak yolundakiler yolu tıkayarak duymayı engelleyebilir.
Bu şekilde organ tutulumları gibi eklemler bölgesi, kemer alanı gibi bölgedekiler ise ezilerek ağrıya sebep olabilir. Ancak tüm bunlara rağmen son derece seyrek olarak hayati önem arz eden bir soruna neden olur.beyinde lipom

Bunlardan biri tespit edilirse ve de büyüme eğilimi varsa bekletmeden alınması doğru olur, diğer kol bacak gibi yerdekilerin büyümesi çok önemli değildir ancak bu bölgedekiler büyütülürse kalacak ameliyat izi büyük olacağından yine bunlarda 5-6 mm olduğunda büyütmeden alınması en doğru yaklaşımdır çünkü 5 mm lik bir lipomu 3-4 mm cilt kesilerek almak mümkündür ve izi de kalmaz ama 5 cm lik bir lipomun alındığı yerde 3 cm iz kalmasına sebep olur.

sırtta lipomLipom Kanserleşir mi?

Kanserleşmez ama yağ bezi kanseri baştan itibaren olabilir ve buna liposarkom denir. Bir diğer soru ise kötü huylu beze olan liposarkom dur. Neyse ki insanlık bu konuda da kısmen şanslıdır çünkü liposarkomlar çok seyrek görülen kötü huylu tümörlerdir ve vücudun başka yerine sıçramadıkları için genellikle ölüme sebebiyet vermezler
Yağın bu kötü huylu tümörleri cerrahi olarak çıkarılır, tekrar etme ihtimali vardır ve yeniden ameliyatla alınabilir. Yıllar içinde tekrar tekrar ameliyat gerekebilir.

Bitkisel Lipom Tedavisi

Aslında böyle bir şeyden bahsetmek bile abesle iştigaldir ama ne hikmetse tıp eğitimi olmayan kişilerin bu konuda çeşitli bitki kürleri vardır ancak zaman kaybından başka anlamı yoktur.

Lipom Tekrarlar mı?

lipom tehlikelimidir

Cerrahi olarak çıkarıldığında kesesi net bir şekilde çıkarıldığı için tekrarlamaz ancak lipsuctionla çıkarıldığında tekrar ihtimali yüksektir.

Vücudun her yerinde görülebilir avuç içi ve ayak tabanında seyrek görülür. En sık görüldüğü yerler kol, bacak ve karın bölgesidir. Kafa derisinde görülen kisttir ve tedavisi aynı olsa da lipomdan farklı bir hastalıktır. Bir tane olabildiği gibi onlarca olabilir. Yine büyüklüğü nohut kadar olabildiği gibi karpuz kadar da olabilir. Cildin altında hareket ettirilebilen yuvarlak yada yumurta şeklinde ağrısız şişlikler olarak karşımıza çıkar. Kapsüllü olduğu için etrafa yayılmaz ve % 100 e yakın başarıyla çıkarılabilir. Kötü huylu olan liposarkom daha şekilsizdir ve yerinden oynatılamaz, liposarkom çok çok seyrek görülür.

Lİpom Neden Oluşur

Türkçe adıyla yağ bezesi cilt altında destek dokusu olan yağ dokusunu oluşturan tabakadaki hücrelerden biri veya birkaçının çok fazla çalışması sonucu yağlı doku birikmesi durumudur. Nerdeyse tamamı iyi huyludur. Çok seyrek görülen kötü huylu olanın adı liposarkomdur.

yağ bezesi kanserleşirmi

Lipom Tedavisi

Tek tedavisi ameliyattır. Cilt kesilerek bezeye ulaşılır kapsülüyle birlikte çıkarılır. Kapsülüyle bir bütün olarak çıkarılmaması durumunda tekrar oluşabilir. Ameliyatta dikkat edilmesi gereken durum olabilecek en küçük şekilde cildi keserek çıkarmaktır. Burada tecrübe çok önemli yer tutar. Örneğin 3 cm çapında bir bezi 3-4 cm lik cildi keserek çıkarılabilir ancak bu konuda tecrübeli bir cerrah 3 cm çapındaki bir bezeyi 1.5 cm cildi keserek çıkarır bu sayede oluşacak iz miktarı yarısından az olur. Dikkat edilmesi gereken bir diğer durumsa doku çıkarma işlemi bittikten sonra kesilen yerin nasıl dikileceğidir. Sıradan bir teknikle dikiş atıldığında balık kılçığı gibi çirkin bir iz kalırken estetik dikişte denilen gizli dikişlerle kapatılırsa ince bir çizgi şeklinde iz kalır ki ciddi görsel farklılık oluşur.

lipom ameliyatıLipsuction denilen yağ emme tekniğiyle de tedavisi yapılabilir bu teknikte ciltte açılan 6-7 mm lik delikten boru yardımıyla beze emdirilerek çıkarılır. Bu yöntemin en önemli avantajı daha az iz kalmasıdrı. 6-7 mm lik kesğin izi neredeyse görünmez.

Vücutta beze fark edildiğinde acil olmamakla birlikte hemen çıkarttırılmalıdır çünkü 2 cm lik bir beze 1 cm kesiyle çıkarılırken 4 cm lik bezeyi çıkarmak için 2 cm kesmek gerekir ki bu kalacak iz miktarını iki katına çıkarmış olur.

ensede lipom

Lipom Tedavi Ücreti

Burada internette ücretlerini paylaşan İdea Kliniğin resmi sitesinde yazılanlar yazılmıştır.

Kistin tedavisini olabilecek en küçük kesikle yapıyoruz, buna bağlı olarak klasik yaklaşımdan daha az iz kalmasını sağlıyoruz. Saçlı alandaki kistler alınırken saçı tıraş etmiyoruz bu sayede çirkin bir görünüm olmuyor, hatta ameliyat olduğunuz bile algılanmıyor.

Yağ kisti tedavisinde 2 cm ye kadar olan ilk kist 3000 TL’den başlarken eklenen her kist 1500 TL’den başlamaktadır. SGK hastalarına bu ücretlerin % 50’si uygulanır yani ilk kist 1500 TL’den, eklenen her kist 750 TL’den başlar. Çok büyük kistlerin tedavi ücreti muayeneyle belirlenmektedir. Ücretler tedavi ücreti olup muayene ve diğer uygulamalar için ayrıca ücret alınmaz.

Ayrıntılı bilgi, adres ve telefon için www.yagbezesitedavisi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Saygılarımızla

Şubelerimizin iletişim bilgileri

Bakırköy: 0212 572 72 65 veya 0542 621 0888

İzmir: 0542 295 52 54 veya 0232 4221006

Ankara: 0532 350 2587 veya 0312 431 75 47

Kadıköy: 0542 231 2823 veya 0216 357 00 02

Şişli: 0532 463 9682 veya 0212 247 10 04

Bursa: 0532 152 26 75 veya 0224 2491006

Antalya: 0532 459 69 00 veya 0242 312 22 22

Online randevu linki: www.ideaklinik.com/online-randevu

https://www.ideaklinik.com.tr/lipom-yag-bezesi-nedir-tedavisi-nasil-yapilir/
https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz