Anasayfa / Genel / Makatta kanama hangi bölüme gider

Makatta kanama hangi bölüme gider

Makatta kanama proctoloji bölümü tarafından teşhis, tedavi ve takip edilir. Proctoloji denilen bölüm genel cerrahinin bir bölümüdür.
Türkiye de proctolog olarak çalışan genel cerrah sayısı azdır. Proctoloji uzmanının olmadığı yerde genel cerrahi bölümüne gitmelidir.Yaşadığı yerde proctoloji uzmanı varsa daha tecrübeli olacağı için bu tercih edilebilir.

İlgili uzmana gidilmezse pratisyen hekim veya başka branşa başvuran hastalara genellikle hemoroid teşhisi konur ve ona yönelik tedavi verildiği için düzelmez veya kötü huylu bir tümör varsa hastalığın tedavisi geciktirilmiş olunur.makattan kan gelmesi nasıl geçer

Makat kanaması hangi bölüme gideceği kadar yapılacak işlemler de önemlidir çünkü normal muayeneyle gerçek anlamda teşhis koymak zordur ve ek tetkikler gerekir.
Vişne çürüğü veya pıhtılaşmış şekilde kan geliyorsa kolonoskopi yapılmalıdır çünkü bu renk kan daha yukarıdan gelir ama taze kırmızı kan geliyorsa yani damlama şeklindeyse odağı son 8-10 cm dedir bu durumda kolonoskop son derece gereksiz ve zahmetli olur.

Makattan taze kan geliyorsa anoskop muayenesi şarttır ve de yeterlidir. Anoskop muayenesi yapıldığında gerekliyse ve de hasta isterse aynı anda müdahale edilebilir.

Sonuç olarak

Makattan kan gelmesi hemoroidden olabileceği gibi kanserden de olabilir bu sebeple tercihen proctoloji eğer o bölgede yoksa genel cerrahi uzmanına gidilmeli, anoskop yaptırılmalı ve ondan sonra tedavi planlanmalıdır.

Kesinlikle utanma duygusuyla ertelenmemeli

Eczaneden veya komşudan  ilaç alıp kullanılmamalı

Bitkisel tedaviler denenmemeli

Durur diye beklenmemeli

Dursa da kanamanın sebebi tespit edilmelidir.

makattan kan gelmesi

Makatta Kanama

Makat hastalıkları bulgularının en sık görülenlerinden biri de makattan kan gelmesidir. Neredeyse tüm o bölge hastalıklarında az veya çok görülebilmektedir. Bu sayfada makattan kanamalar kısa özet halinde yazılmıştır daha ayrıntılı bilgileri ilgili sayfalardan okuyabilirsiniz.

makat kanaması nasıl dururMakatta Kanama Neden Olur

Bütün kanamalı durumlar gibi doku bütünlüğünü bozan, derinin kaplayıcı özelliğini azaltan  daha doğrusu damarı açığa çıkaran her hastalık neden olabilmektedir.
Temeldeki sorunun yerine kanamanın makattan ne kadar yukarda olduğuna göre taze kırmızı şekilde ve damlama halinde olabileceği gibi, yine kırmızı parlak kırmızı renkte dışkıyla bulaşık olabilir. Ayrıca vişne çürüğü gibi de olabilir ki bu durumda kalın veya ince bağırsak kanaması akla gelir, bir de zift gibi siyah ve yapışkan tarzda kanama olur bu durumda ise mide ve oniki parmak bağırsağından olabilecek kanamalar akla gelmelidir.

makat kanaması neden olurMakat kanaması olduğunda genellikle hastanın aklına ilk olarak basur gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve bir çok hastalık sebep olabilmektedir.

Damla şekilde ise basur düşündürür ama vişne çürüğü gibiyse bağırsak kaynaklı olduğu düşünülmelidir ve daha risklidir.
Mide kanamaları zift gibi siyah ve yapışkan bir şekilde karşımıza çıkar. Bunların hepsinin teşhisi genel adı endoskopi olan bölgeye göre kolonoskop, gastroskop veya anoskop adlı cehazlar yardımıyla yapılır ve % 100 yakın doğrulukla teşhis konabilir.

Makattan Kan Gelmesi Nedenleri

Basur; En sık sebeplerdendir tazı parlak kırmızı renklidir. Kanamaya ek olarak memeler çıkması, zaman zaman dayanılmaz ağrılar da vardır.

Kötü huylu kanserler; Daha çok vişne çürüğü gibi ve dışkıyla karışık haldedir. En tehlikeli hastalık gurubudur, erken dönemde çok başarılı sonuçlar alınabilmekteyken kanser organlara sıçradıktan sonra ölüm rüski çok yükselir.

Ülseratif kolit; Sümüksü bir salgıyla karışıktır, sık dışkıya çıkma, karın ağrısı gibi ek şikayetler vardır. kanserleşme riski % 25 civarı olduğu için çok yakından ve dikkatli takip ve tedavi edilmelidir. Öldürücü düzeylerde kanamalar olabilmektedir.

Anal fissür; Daha çok peçeteye bulaştığı görülür, her dışkılamada çatlağın yenilenmesi ve tıkanmış küçük damarların yeniden açılmasıyla kan gelir.

Anal ragad; Fissürdeki gibidir, çünkü ragad basit çatlak gibi deri yırtılması veya deri sıyrılması şeklinde bir hastalıktır. Genellikle ilaca ihtiyaç olmadan kendiliğinden geçer ancak daha çabuk iyileşmesi için pruzon pomad kullanılabilir.

Kondilom kanaması; Siğillerin ezilip parçalanmasından olur, anüste olabileceği gibi bağırsaktaki siğillerden de olabilir. Bulaşıcı ve hızlı ilerleyici olduğu için bir an önce tedavi başlanmalıdır.

makat kanaması

Mayasıl; Aşırı kaşıntı hissi sebebiyle kaşıyarak cildin tahriş olmasındandır. Anal dermatit te denilen ve daha çok yaramayan gıda tüketimiyle ortaya çıkan alerji benzeri bir tür deri hastalığıdır, tedavisi ilaçla yapılır bu hastalığa özel üretilen tek ilaç pruzon merhemdir.

anüsten kan gelmesi

Makattan Kanama Nasıl Durur?

Durdurmaktan daha önemlisi nedeninin bulunmasıdır. Bütün kanamalar gibi makat kanamasında da bir an önce anoskop muayenesiyle kesin teşhis konmalı ve ona göre yol çizilmelidir.

Daha yukarıdan olabilecek kanamalar için kolonoskop, sigmoidoskop veya gastroskop yapmak gerekebilir. Kanamaların tümünde yaklaşım aynıdır kanama sebebi bulununcaya kadar araştırmaya devam edilmelidir. sebebi ortaya konmadıkça konu komşu, eczacı yada bu konuda uzman olmayan doktor önerisiyle bile ilaç alınmamalıdır. Özellikle 50 yaş üstü hastalar daha temkinli olmalıdırlar. Çünkü bu yaş gurubu ve daha yaşlılar ciddi risk gurubunu oluştururlar. Bir diğer risk gurubu da ailesinde sindirim sistemi kanseri teşhisi konmuş kişiler olan şahıslardır.

Makatından kan geldiğini gören kişilerin neredeyse tamamı hemoroid olduğunu düşünür ama ne yazık ki böyle düşünenlerin bir kısmı var olan kanserinin ilerlemesine neden olur.

http://www.basurklinigi.com/makat-kanamasi/
http://www.makatcatlagi.net/makat-kanamasi
https://www.basurdoktoru.com/basur-kanamasi-neden-olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz