Anasayfa / Genel / Basur ağrısına çözüm

Basur ağrısına çözüm

Toplumda insanlar anüs bölgelerinde hissettikleri ağrıları direk olarak basurla ilişkilendirmektedir. Basur, normal şartlarda ağrı yapan bir hastalık değildir. Anüs bölgesinde ağrı yapan bir çok hastalık mevcuttur. Basuru olan kişilerde ortaya çıkan ağrılar tromboze hemoroid ismi verilen durumdan kaynaklanmaktadır.

basur-agrisina-cozum

Basur Ağrısı Nasıl Geçer

En pratik çözüm ılık su oturma banyosu ve Anuflex Merhem kullanmaktaır ama ilk olarak ağrının sebebinin net bir şekilde basur olup olmadığından emin olmak gerekmektedir. Eğer apse gibi bir durum söz konusuysa problemin büyümesine yol açabileceğinden bir an önce boşaltılmasında yarar var. Şişmiş basurdan dolayı meydana gelen ağrıysa çeşitli ilaçlar ve uygulamalarla ciddi rahatlama sağlanabilir.

Ağrıların dindirilmesi ve kişinin sosyal yaşamına dönebilmesi için yapılması gerekenler ;
İlaç tedavisi; İki etkili ilaç vardır Anuflex Merhem ve Anestol Merhem. Bunlardan Anuflex Anestola kıyasla daha etkilidir diğer taraftan içerindeki bitkisel aktifler sayesinde ağrının yanı sıra şişliğin de küçülmesine katkı sağlar, ayrıca kasılan makat kasında gevşeme ve buna bağlı da rahatlama sağlar. Anestol kullanacaksanız başparmağınızın ilk boğumu kadar kullanmalısınız, Anuflex kullanacaksanız bunun yarısından daha az serçe parmağınızın son boğumu kadar kullanmanız yeterli olur.

Ilık su oturma banyosu

En etkili uygulamalardandır, makatta kasılmış kasların gevşemesine yardımcı olur, başka etkisi yoktur. Kas gevşeyince ağrı azalır. Ilık su oturma banyosu yerine çok sıcak olmayan hidrofor veya tuğla gibi ısıtılmış cisimlerin üzerine de oturulabilir. Ancak bu uygulamalarda sıcaklığa dikkat eidlmelidir, ağrımı azaltacağım diye poposunu yakan çok hasta vardır.
Memenin içine birikmiş pıhtı boşaltılabilir; Küçük de olsa bir ameliyattır. Pıhtı boşaltılınca doku içindeki basınç düşer ve hasta büyük oranda rahatlar, bunun olumsuz tarafı bir de ameliyat acısının eklenmesi ve antibiotik gibi ek ilaçlar kullanmak gerekmesidir.

Kliniğimizde tedavi için uygulanmakta olan ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. Bu teknikler 10-15 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilerek, kişinin günlük hayatına devam etmesine olanak tanımaktadır.

basur ağrısı

Hemoroid Ağrısı İçin İlaç

Ağrılı dönemi atlatmak ve rahatlama sağlamak için en etkili ilaç Anuflex merhemdir buna ek olarak sıcak su oturma banyosu uygulanabilir. Günlük olarak herhangi bir sınırı olmayıp, istenildiği kadar yapılabilir.
Sıcak sudan kasıt kaynak değil, ılıktan çok hafif daha sıcak olmasıdır. Kişi kendini yakmadan rahatça oturabileceği düzeyde ayarlamalıdır.

Bunun dışında kullanılabilecek olan merhem ve kremler mevcuttur. Uyuşturucu özelliği olan anestol merhem kullanılabilir. Bu krem bölgeye sürüldüğünde uyuşturucu görevi yapmaktadır. Bu doğrultuda kişi rahatlama hissedebilir.
Ağrıların şiddetinin azalması için ağrı kesici haplar alınabilir. Basurun tamamen tedavi edilmesine yönelik herhangi bir ilaç ya da krem bulunmamakta. Tek tedavisi cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir.

Hemoroidi olan kişilerin dışkılama esnasında ıkınmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Kabızlık problemi ve ıkınmaya maruz kalan kişilerin ağrıları tekrar artış gösterebilmektedir. Yapılacak en doğru hamle ağrıların bittiğinde tedavi olmaktır.

Hemoroid kanaması nasıl durur

Makat kanamalarının önemli bir kısmını basur kanaması oluşturur ancak sebebin ne olduğundan emin oluncaya kadar tetikte olunmalı, uygun yöntemlerle teşhis edildikten sonra tedaviye başlanılmalıdır.

hemoroid-kanamasi-durur-durur

Bu durum tamamen neden olduğuna, alınacak önlemlere ve başlanacak tedavi seçeneklerine bağlı bir durumdur.

Temel sorun hemoroidse ve çok şiddetli değilse tuvalette kısa kalınmalı ve fazla ıkınmamalıdır. Bu şekilde önlenebilir, ek olarak dışkı yumuşatıcı ve ilaçlar kullanmak bu süreci daha da hızlandırmaktadır.

Kanama fark edildiğinde öncelikle anoskop muayenesi yapılmalı çıkan sonuca göre tedavi planlamalıdır. Kanser veya başka bir sebep yoksa basurla ilgilenilmelidir.

Kanama durumunda Basurun derecesine göre şu şekillerde yaklaşılabilir;

1. Derece hemoroid

Hastalığın en erken safhasıdır, yüzeylerinin tahriş olmasından kaynaklanır. Kabızlığın engellenmesi ve fazla ıkınılmazsa çok büyük ihtimalle ilaca ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden düzelir. Basurun kanaması durmuyorsa o zaman 1-2 dakikada uygulanan lazer tedavisi yapılır. Lazer memeye dokundurulduğu anda sorun biter.

hemoroid kanaması nasıl durur2. Derece hemorod

Burada memeler dışarı çıkacak kadar ilerlemiştir, 1.derece uygulananlar burada da uygulanır ancak ek olarak doxium tablet, kortos fitil ve proctolog krem gibi ilaçların eklenmesi başarıyı artırır. Bu uygulamalarla durabilir ama durmayabilir de . Her iki durumda da temel sorunu çözmek için daha etkin tedavi yöntemleri de uygulamak gerekir. Bunlar lazere ek olarak lastikle boğma yöntemi veya tek başına THD yöntemi olabilir. Klasik cerrahi bu düzeyler için gereksiz agresif bir yöntemdir.

3. Derece iç hemoroid

Burada dışarı çıkan memeler içeri rahatça giremediği için kanamanın şiddeti daha abartılı düzeylerde olur ve sıklıkla hasta kansızlık bulgularıyla gelir. Korkak veya duyarsız hastalar genellikle bu düzeye kadar bekler. Hastanın anemisi varsa kalıcı tedaviler düşünülmeli öneriler veya ilaçla vakit kaybedilmemelidir. Lastikle boğma yöntemi veya THD en etkili seçeneklerdir.

hemoroid kanaması nasıl geçer4. Derece hemoroid

Bu kadar ilerlemiş hemoroidlerde genellikle kanamanın artık olmadığı görülür, seyrek olarak karşımıza çıkar. Tedavide yine beslenme ve dışkılama önerileri yada çeşitli ilaçlar kullanarak vakit kaybetmek yerine direk etkin yöntemler uygulanmalıdır. 4.derecede lazer ve lastikle boğma yöntemleri tamamen etkisiz kalır bunlarda tercihen THD yöntemi veya klasik ameliyatlardan biri yapılmalıdır.

Sonuç olarak;
Hemoroidden olan kanamanın nasıl geçeceği hastalığın derecesi,kanamanın şiddeti ve yapılacak tedaviye göre değişir.

https://www.basurdoktoru.com/basur-kanamasi-neden-olur

Basur dışında ağrı yapan makat hastalıkları

Makat çatlağı (anal fissür)

Çoğunlukla dışkılama esnasında anüste cam çizme hissi veren ve sonrasında makat bölgesinde ortaya çıkan kasılma şeklinde ağrı hissettiren bir rahatsızlıktır. Genellikle şişme ve meme olmamaktadır.

Makat apsesi

İltihabın söz konusu olduğu bir durumdur. Çok şiddetli ağrılara maruz bırakabildiği gibi makat kenarında sınırları net olmayan şişlikler vardır. Ağrılar apse boşaltılana kadar giderek şiddetlenebilir. Bekletilmemesi gereken bir durum olup, tedavi edilmelidir.

basur ağrısına ne iyi gelir

Anal hematom (makatta pıhtı toplanması)

Ikınma gösterildiği taktirde meydana gelen bir başka makat hastalığıdır. Anüse yakın yerde sınırları çok net olan yuvarlak şekilde şişlikten oluşur.
Ikınmanın şiddetine bağlı mercimek kadar olabileceği gibi portakal büyüklüğünde de olabilmektedir. Boyutuna göre vermiş olduğu ağrının şiddeti de değişiklik göstermektedir.
Tromboze hemoroidle çok karıştırılır. Anal hematomda şişlik öncesi herhangi bir şikayet görülmezken, tromboze hemoroidde şişlik öncesi memeler bulunmaktadır.

Tromboze hemoroid

Boğulmuş basur da denir. Hematoma benzer şekilde yaklaşılabilir, şişlik çok büyükse normal hemoroid ameliyatı gibi cerrahi olarak ta alınabilir. Bu dönemde lazer beya boğma gibi ameliyatsız basur tedavileri yapılmaz.

Makat kanseri

Kısmen daha az ağrısı olan ve çok nadir görülen bir durumdur.

Mayasıl

Toplumda bazı kişiler basura mayasıl demektedir. Fakat mayasıl farklı ve çok kaşıntılı bir hastalıktır, fazla kaşımak bölge cildinin tahriş olmasına neden olduğundan acı ve kanama yapabilir ve hassasiyetten acı olabilir.

Anüs Ağrısı Tedavisi

Anüsteki ağrıya en etkili ilaç Anuflex Merhemdir, nohut kadar sürmek bile ağrıda ciddi azalma sağlar. Anuflex merheme ek olarak ılık su oturma banyosu rahatlatıcı etkiye sahiptir. Hazırlanacak su banyo suyundan biraz sıcak olmalıdır. İçine betadin veya rivanol koyma uygulaması çok yaygın olsa da iltihabi sorunlar dışında bu tür ek ilaçların fazladan hiçbir faydası olmaz. Buna ek olarak ağrıyı kesici haplar yarar sağlar. Hematom, çatlak, tromboze hemoroid gibi hastalıklarda anuflex merhem de ağrıyı azaltır. Basurun ağrısında en etkili ilaç denilebilir.

3 Yorumlar

 1. Çok uzun zamandır basur sorunum var ama son zamanlarda dayanılmaz ağrı ve acılarım var ne yapmalıyım

  • tedavi olmalısın.şikayetleriniz artınca ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansını da kaybedebilirsin
   OP.Dr.Seher Şiirn

 2. ben de yıllardır çekiyorum hertürlü şeyiii denedm fakat sonuç aynı
  Op Dr Atilla Kaya
  makat hastalıklarına spesifik çalışan ve tedavisine yönelik teknoloji bulunduran kliniklerde muayene ve tedavi olmanızı,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneriirm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz