Anasayfa / Genel / Varis tedavisi yan etkileri

Varis tedavisi yan etkileri

Varis tedavisi yan etkileri yapılan tedavi yöntemine göre çok değişir. En fazla yan etki ameliyatlardan sonra görülür çünkü ameliyatta yaralanma ve oluşturulan hasar çok daha fazladır.

Önce ameliyata bağlı yan etkilerden bahsedelim;Varis ameliyatı yan etkileri

Ödem (şişlik)

İltihaplanma

Kanama olaması

Damarlarda iltihap

Pıhtının akciğer damarlarını tıkamasıdır ve öldürücü olabilir, çok seyrek görülür

Bacaklarda morluklar, doku içine akan kanan olur

Şiddetli ağrı

Dikişde açılma

Ameliyat izi,komplikasyon değil her ameliyatta görülen bir doğal sonuçtur ameliyatsız yöntemlerde görülmez

Ameliyatda çok yerden kesik yapılır yani cildin koruyuculuğu bozulmuş olur, cildin bütünlüğünün bozulduğu her durumda yaralanma alanından mikrop girerek iltihaplanmaya sebep olabilir. Bu yaralanma herhangi bir kazayla olabileceği gibi kontrollü bir şekilde ameliyatta da oluşturulur.
Ameliyatla cilt kesilmesine bağlı iltihaplanma daha seyrektir çünkü ortam sterildir ama buna rağmen her ameliyattan sonra iltihap riski vardır.
Bütün ameliyatlardan sonra olabildiği gibi ameliyat yada dikiş yerinden mikrop girerek ameliyat bölgesinde iltihap yada apseye sebep olabilir, bütün ameliyat sonrası iltihaplanmaları gibi ameliyat sonrası görülen iltihapta da antibiotik ve istirahat önerilir, yara yerindeki dikişler alınarak iltihabın akması sağlanır. Genellikle ciddi sorun yaşanmadan tedavi edilebilir.Varis ameliyatı sonrası sorunlar

Mikrop kapması sonucu selülit veya lenfanjit denilen durumun ortaya çıkmasına sebep olabilir.İltihabın bu şekilde ilerlenmesi durumunda daha etkili antibiotikler ve tercihen ağızdan değil kalça veya damardan yapılan antibiyotikler kullanılır.

Ameliyathanelerin maximum düzeyde steril olmasının temel mantığı bu tür ameliyat sonrası yara enfeksiyonlarının en aza indirilmesidir,sonraki dönemde yapılan pansumanlarında uygun ortam ve malzemelerle yapılmaması enfeksiyon riskini artırabilen uygulamalardır.

varis tedavisi yan etkileri

Köpükle varis tedavisi yan etkileri ;

Geçici lekelenme

Hafif ağrı

Belirsiz morluk

Geçici sertlikler

Bunlar genellikle rahatsız edici düzeyde olmaz.

İğne tedavisi istenmeyen etkileri ;

Köpük tedavisi de bu sınıfa sokulur ama radyo frekans ta iğne gibi uygulanır.

Sınıflanacak kadar belirgin istenmeyen etki olmaz.

Lazerle varis tedavisi yan etkileri ;

Cilt üzerinden uygulanan lazerde olumsuz etki görülmez, endo venöz lazer deki istenmeyen etkiler ameliyattakilerle aynıdır farklı olarak endo venöz lazer tedavisinde tekrar çok sıktır hatta ek tedavi yapılmamışsa nerdeyse hastaların tamamında yeniden oluşur.

Varis Ameliyatı Sonrası Tekrarlar mı

Aslında bu soruyu böyle değil değil de “yüzde kaçı tekrarlar” şeklinde değerlendirmek daha doğru bir yaklaşım olur. Ve sorunun cevabı şu şekildedir; varisin ameliyatla alınması sonrası tekrar ihtimali farklı kaynaklarda farklı rakamlar verilse de % 60 lara kadar çıkmaktadır, ameliyatsız tedavi yöntemlerinde ise bu rakamlar % 10 dan daha azdır.varis ameliyatı sonrası şişlik
Taşa bağlı olarak safra kesesi gibi organın tümüyle çıkarıldığı ameliyatlar dışındaki her hastalığın tedavi sonrası tekrar etme ihtimali vardır.Bu ihtimal hastalığa ve yapılan tedavi şekline göre çok değişiklik gösterir. Sadece genişlemiş büyük damarların tedavisi şeklinde yapılır ve o dönemde normal olan toplar damarlar zamanla genişleyerek varisleşebilirler.

varis ameliyatı sonrası iyileşme süresi
Ameliyatla varisi almak safra kesesi gibi tümüyle çıkarma şeklinde değildir, çok kalın damarların alınması şekline yapılır alınamayan orta kalınlıktaki ve ince varisler zamanla genişleyerek hastalığın tekrarlamasına neden olur. Klasik ameliyatlarda bu ihtimal % 60 lar düzeyindedir.
Tekrarlaması halinde ameliyatla almak oldukça zordur bu durumda ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir.

Pekiii

Varis Tedavi Edilmezse Sorun Olur mu?

Sorunun cevabı aşağıdaki resimleridir.

Varis ülseri resimleri

Varis yarası en dramatik görünen yara türlerindendir, Şeker yarası kadar tehlikeli olmasa da hastanın yaşam kalitesini çok düşüren bir hastalıktır. İleri derecede toplar damar dolaşım yetmezliğine sebep olan varisler zamanla deri altı destek dokusunda beslenme bozukluğuna bağlı incelmeye sebep olur.
Destek dokusunu yitiren cilt çok daha hassas ve dayanıksız hale gelir ve küçücük travmalarla yara açılabilir. Bu sebeple yaralar çıkmadan tedavi olmak en mantıklı çözümdür.
Sayfada göreceğiniz varis ülseri resimleri sizi korkutmamalı ama sorunun ne kadar ilerleyebileceği konusunda dikkatli olmanızı sağlamalıdır. Bu vakalar genellikle tedavilerini uzun süre erteleyen hastalardır ve uzun zaman alsa da tümü tedavi edilebilmektedir.
Klasik yöntemlerle iyileşmesi yıllar sürebilen bu yaralar son yıllarda giderek yaygınlaşan PRP (plateler rich plazma) yöntemiyle çok daha kısa sürelerde iyileştirilebilmektedir
Her iki durumda da oluşan yaranın adı varis ülseridir ( ulcus cruris ),varis ülserleri varis yarası olarak ta adlandırılabilir.
varis yarası tedavi resimleri

varis ülseri

varis ülseri (varis yarası)

varis ülseri görsel

varis ülseri görselleri

varis ülseri izi

varis ülseri öncesi sonrası

varis ülseri resim

varis ülseri tedavi resimleri

varis yarası görselleri

varis yarası resim

varis yarası resimleri

varis ülseri nedir

varis ülseri nasıl tedavi edilir

varis yarası tedavi edilmezse
Varis ülserleri resimleri nden de görülebileceği gibi yaraya ek olarak
Bacakta ve yara civarında şişlikler
Daha belirgin ağrı
Kahverengi lekelenme
Morluk
İltihap ve akıntı
Kanama
Varis ülserleri dolaşım bozukluğu devam ettiği için iyileşmesi oldukça zordur,uzun ve meşakkatli bir tedavi olduğu bilinmeli ve kontroller aksatılmamalıdır. Tedavisine öncelikle yara bakımı yapılmalı sorun biraz geriledikten sonra asıl hastalığın tedavisi yapılmalıdır.
Her hastalıkta olduğu gibi klinik araştırırken bu konuda birikimli, tecrübeli ve teknolojilere sahip klinik araştırmalısınız.

PRP Varis Yarası Tedavisi

PRP (Platelet Rich Plazma) kelimelerinin baş harflerinden oluşan ve kan pulcuklarından zengin serum anlamına galir. Kanın pıhtışalmasını sağlayan kan pulcukları yoğun olarak büyüme faktörü (GF- Growth Factor) içerir.
Büyüme faktörü denilen bu madde hücre yenilenmesini hızlandırır ve yara iyileşme hızı 2-5 kat kadar artar. Çevresel damarlardaki kan akımını artırması ve yeni kılcal damarlar gelişmesini de artırdığı için kapanan yaranın yerinde sağlıklı bir cilt ortaya çıkar.
Bu yöntemle tedavi eski yöntemleri büyük oranda kullanımdan kaldırmıştır.
PRP tedavisinden önce uygulanan ve hala bazı kliniklerde uygulanmaya devam eden eski varis yarası tedavi yöntemleri
– Bacaklarda kanın göllenmesini engellemek bacakları yukarı kaldırarak istirahat edilmeli
– Ayaktayken veya yürürken elastik bandaj yada varis çorabı kullanılmalı
– Yara bakımı
– Varisli damarların tedavisi
Yara bakımı: Yara steril su yada %09luk Nacl ile yıkanır. Yaraya antiseptikli yada antibakteriyel pomad sürülmez.Yara steril kuru gazlı bez ile kapatılır,elastik bandaj ile sarılır.
Yapılan araştırmalar özel pansuman ürünlerinin yara iyileşmesine hiçbir katkısı olmadığını göstermiştir. Yaraya sadece kuru pansuman yapmak yeterlidir. Elastik bandaj uygulanabilir veya varis çorabı giyilebilir.

https://www.varistedavi.gen.tr/varis-ulseri

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz