Anasayfa / Genel / Siyah Ben Aldırma

Siyah Ben Aldırma

Siyah benler güneşin zararlı ışınlarını daha fazla tuttuğu için cilt rengindeki benlerden daha risklidir. Zararlı ışınları daha fazla tutması daha fazla zarar göreceği anlamına gelir ancak her siyah ben kanserleşmez. Siyah ben daha çok zararlı ışın aldığı ve bu zararın zamanla birikmesi sebebiyle cilt rengi benlerden daha yüksek kanserleşme riski taşır. siyah ben aldırmaBu risk yüksekliğini korkulu rüya haline getirmek son derece gereksiz bir evhamdır çünkü risk yüksek olsa da bu risk önemsenmeyecek düzeydedir çünkü melanom (mailgn) dışındakilerin tedavisi normal ben gibi yapılabilir ve tedavide başarı % 100 dür.

Benler bir çok yönleriyle sınıflandırılmaktadır, halk arasındaki sınıflandırmanın bir türü de rengine göre sınıflandırma şeklindedir. Ten rengi, kırmızı, kahverengi veya siyah olarak tarif edilmektedir.Rengi dışında ciltten kabarıklığına göre de sınıflandırılır.

Siyah Ben Aldırma Yöntemleri

Koyu renkli benler en sık rastlanan ben grubundandır. Ciltten kabarık olduğu gibi ciltle aynı düzlemde de olabilir.siyah benKabarık veya düz olması seçilecek teknolojiyi de belirler. Ciltten kabarık olan siyah benlerin tedavisi elaktorkoter veya radyo frekansla buharlaştırma şeklinde bir seansta yapılabilir, çok seyrek olarak 2.seans gerekebilir. Kabarık olmayanlar ise radyo frekansla veya lazerle tedavi edilir. Lazeri sadece kabarık olmayanlarda kullanıyoruz. Lazerle tedavi 2- 8 seans sürebilir. Gerek radyo frekansla buharlaştırma gerekse lazerle tedavi sonrası fark edilir düzeyde iz kalmaz. Kalacak iz sohbet mesafesinden algılanamayacak düzeylerde olur. Geçmişte uygulanan artık pek kullanıcısı kalmayan krioterapi yöntemi ve daha çok devlet hastanelerinde yapılan ameliyatla tedaviler büyük oranda terk edilmiştir. Bunun en önemli sebebi daha fazla iz kalmasıdır.

Siyah Ben Tedavi ücretleri

Kliniklerimizde benin yapısına göre lazer, radyo frekans veya elektrokoterle buharlaştırma yöntemleri kullanıyoruz,ameliyatla ben tedavisini sadece hasta isterse yapıyoruz. Ücret ben sayısına ve büyüklüğüne göre belirlenir. Tedavi ücreti ben sayısına ve büyüklüğüne göre belirlenir. 5 mm’ye kadar olan ilk ben 500 TL eklenen her ben 250 TL den başlamaktadır. SGK sı olmayan hastalara bu ücretlerin iki katı uygulanır. Kirpik, burun, dudak gibi özellik arz eden bölgedeki her boyuttaki benleri ve 5 mm den büyük olan benleri muayene sonucu ücretlendiriyoruz. Kirpik, burun, dudak gibi özellik arz eden bölgedeki her boyuttaki benler ve 1 cm den büyük olan benleri muayene sonucu ücretlendiriyoruz. Ücretler beni tümüyle yok edecek şekilde tedaviyi kapsamaktadır yani birden fazla seans gerekmesi halinde ek seanslardan ücret almıyoruz. Ücretler her şey dahil olup ayrıca muayene ve ek uygulamalar için ücret alınmaz.

Siyah Ben Tehlikelimidir

Cilt renginde olan benlere kıyasla daha tehlikelidir ancak bu tehlike çok yüksek değildir, siyah ben gibi görünen ve çok seyrek rastlanan melanom ayrı bir sınıftır. Burada riski farkının sebebi koyu renkli zeminin güzneşin zararlı ışınlarını daha fazla emmesidir.

Siyah Benler Kanserleşir mi

Evet bu risk var ancak yukarıda belirtildiği gibi çok düşük bir ihtimaldir. Çok çok seyrek görülen malign melanomlar dışındakilerin kanserleşme riski çok düşüktür. ben kanseri görselleriKanserleştiğinde de hastayı öldürücü etkisi olmaz. Çünkü diğer tür kanserler vücuda yayılmaz, olduğu yerde büyümeye devam eder.

Siyah benlerin kanser olup olmadığı gözle bakılarak büyük oranda anlaşılabilir, şüpheli durumda gerek duyuluyorsa patolojik olarak inceleme amacıyla parça alınabilir. Parça alınması gerekiyorsa bu tedavi seçimini belirlemez. ”inceleme için ameliyatla almak gerekir” yaklaşımı bilimsellikten tamamen uzak ve anlamsız bir görüştür ve tek amacı hastayı ameliyata ikna etmektir. Buharlaştırma veya lazerle tedavi edilecek benden parça almaya özel geliştirilmiş punch denilen biopsi alma aletiyle inceleyecek kadar parça alınır ve hemen arkasından tedavisi yapılabilir. Siyah benler et benlerinden daha ciddiye alınmalı ve tedavisi yaptırılmalıdır.
Benlerin hepsi düşük oranda kanserleşme riski taşır, hangi yöntemle olursa olsun tedavi ile yok edildiğinde kanserleşme riski ortadan kaldırılmış olur.

Ücretler için www.ideatip.com.tr

Alıntı
Op Dr Atilla KAYA

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1442-2034.2002.00150.x

8 Yorumlar

 1. Merhaba benim gözümün heöen altında siyah etli benm var alnması göze zarar verimi

  • hayır zarar vermez,ama çevre doku hasarı diğer yöntemlere göre az olduğu için RF ile aldırmanızı öneririm
   Op.Dr.Atilla Kaya

 2. Merhaba benim yuzumde çok fazla siyah ben var disg kabarik sekilde acaba zararlimidir

  • benler zaman içinde yapısal değişikliğe uğrayıp kötü huylu hale gelebiliyor.bu nedenle tedavi ettirmenizi öneririm

 3. Merhaba benimde sırtımda 1cm yakın iki tane siyah kabarık ben var .yok olması tamamen mümkünmüdür ve risk ne kadar

 4. Yüzümde ufak 20 ye yakın ben var yaptığınız tedaviden sonra iz kalma riski varmi ve fiyatı nekar

  • Ben tedavisine yönelik her tür teknolojiye sahibiz,(laser,Rf,Plazma)gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz.tedaviden sonra farkedilir düzeyde iz kalmaz
   Op.Dr.Atilla Kaya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz