Anasayfa / Genel / Makat hastalıkları resimli

Makat hastalıkları resimli

Makat hastalıkları resimleri size yol gösterici olabilir ancak doğru teşhis proctoloji uzmanı tarafından konabilir. Hatta sadece muayene yetmeyebilir anoskop muayenesi de gerekebilir. Makatınızdaki sorun görüntüleyebileceğiniz durumda ise sanal muayene sayfasından yada size en yakın Idea klinik şubesinin cep telefonu aracılığıla fotoğraf göndererek teşhis, tedavi ve tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aşağıda göreceğiniz makat hastalıkları resimleri değişik şikayetlerin görselleridir, ayna yardımı veya fotoğraf makinesiyle kendinizinkini görüntüleyip kıyaslama yapabilirsiniz. Fotoğraflara tıklayarak daha büyük şekilde görebilirsiniz.

1.derece hemoroid1.Derece hemoroid görseli ; Hemoroidin en erken dönemidir, aslında hastalık olarak değerlendirilmemekte ve tedavi önerilmemektedir. Kanama yaparsa ve bu kanama dışkıyı düzenlemeye ve ilaç kullanmaya rağmen durmazsa tedavi edilir. En etkili ve pratik çözüm 2 dakikada uygulanabilen lazerdir.Dışardan bakıldığında görülecek veya görüntülenecek bir bulgu olmaz ancak anoskop yardımıyla görüntülenebilir, sadece zaman zaman kanama olabilir bunun dışında şikayet beklenmez.

 

ikinci derece basur2.Derece hemoroid görseli ; Normalde dışardan bakıldığında bir şey fark edilmez herşey normaldir. Tuvalette memeler çıkar ama hasta ayağa kalkarken memeler içeri girer. Dışkılarken dışarı çıkma miktarı büyüklüğü ve hastanın ıkınma şiddetiyle ilgilidir yani çokıkınıca daha fazla çıkar. Hasta dışkılarken muayene edilemeyeceğinden anoskop muayenesiyle teşhis kesinleştirilebilir. Parmakla muayene (rektal tuşe) ile dokunak yada hissetmek yani teşhis koymak mümkün değildir. Ancak hastanın anlattıklarıyla tahmini teşhis konabilir.

 

üçüncü derece hemoroid3.Derece hemoroid görseli ; 2. derecede ki gibi memeler normal şartlarda dışardan bakıldığında görünmez, anoskopla net teşhis konabilir. Hasta ” memeler dışkılarken dışarı çıkıyor, eskiden kendi girerdi ama artık elimle zorla içeri itiyorum yoksa saatlerce dışarda kalıyor” şeklind etarif eder. Dışarda kaldığında makat kasları tarafından sıkıştırılarak ağrı yapabilir, yüzüstü istirahat ederek 1-3 saatte içeri girmesini beklenebilir. Bu düzey ameliyatsız yöntemlerin uygulanabileceği en ileri düzeydir, biraz daha ilerlerse ayaktan yapılabilen ameliyasız yntem uygulanamaz.

 

dördüncü derece hemoroid4.Derece hemoroid görseli; Basurun en ileri seviyesidir. İçerdekilerle dışardakiler artık birbiriyle kaynaşmıştır, ayırt etmek mümkün değildir. Memeler sürekli dışarıdadır, içeri konaması zordur, konsa da hemen geri çıkar. Sürekli dışarda olduğu için artık ağrı oldukça azalmıştır. Tedavisi en zor düzeydir. Tercihen bu düzeye gelmeden tedavisi yapılmalıdır. Ameliyatsız yöntemler bu düzey için uygun değildir ancak düzey geriletme amacıyla lazer ve lastikle boğma yöntemleri uygulanabilir. En iyi tedavisi THD  yntemi tercih edilmelidir, THD yöntemi yaptırılamıyorsa klasik cerrahi yapılabilir.

 

dış basur görseliDış hemoroid görseli ; Genellikle iç ve dış birlikte olur ancak bazen sadece dış basur da olabilmektedir. Sadece dış olduğunda içeride sorun olmaz sadece dışarıda memeler vardır ve giderek büyür. Bu türde derecelendirme büyük, orta büyüklükte ve küçük olarak yapılır. sayısal değerle sınıflama yapılmamıştır. Estetik olarak kötü görünmesi dışında ciddi şikayet yapmaz, daha çok ıslaklık, kaşıntı, koku gibi subjektif şikayetler olur. Cerrahi olarak alınması dışında tedavisi yoktur.

 

tromboze hemoroidTromboze hemoroid görseli ; Var olan basurun şiddetli ıkınmayla dışarı çıkması ve anüs kasları tarafından sıkıştırılması sonucu ortaya çıkan ve çok şiddetli ağrı yapan bir hastalıktır. Mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar büyük te olabilir. Bölgenin en şiddetli ağrı yapan hastalığıdır. Özellikle çok büyükse dayanılmaz düzeylerde ağrıya neden olabilir. Genel yaklaşım akut faz geriledikten yani ağrı ve şişlik kaybolduktan sonra basurun düzeyine göre tedavi planlamaktır.

 

anal fissür resimleriMakat çatlağı resmi ; Bölgenin en ağrılı hastalıklarındandır, dışkılarken cam kırığı çiziyormuş gibi bir acı, müzminleştiyse  dışkılamadan sonra ise makatta kas kasılması şeklinde ağrı olur.
Erken dönemde cam çizermiş gibi acı sebebiyle tuvalet hasta için ıstırap haline gelebilmektedir. Erken dönemde acı dışında sorun olmaz, tuvalet sorası ağrı müzminleştiğini gösterir. fotoğrafta yırtık gibi bir görünüm olur.

 

Kronik Anal fissur

Müzminleşmiş makat çatlağı resmi ; Akut yani erken dönemde tedavi edilmeden 2 hafta kadar zaman geçtiğinde Sentinel tag (Türkçesi bekçi meme) denilen küçük bir meme eklenir ve hastada dışkılama sonrası ağrı olur ve bu ağrı saatlerce devam eder.
Yandaki resimdeki sol altta yırtığın devamı şeklindeki çıkıntı sentinel tag’dır. Bu çıkıntı kronik demek için yeterlidir ancak tuvalet sonrası ağrının olması halinde tedavi edilir. Çok gerekli olmamakla birlikte çatlak ameliyatı yapılırken hasta isterse bu çıkıntı da alınabilir. Botox tedavisi tercih edildiyse çıkıntı alınmaz ama büyük oranda küçülür.

fistül görüntüsüFistül görselleri ; Makat yanında akıntı yapan delik vardır, akıntı süreklidir. Makatı saran kasların önünden veya arkasından geçmesine göre iki sınıfa ayrılır. komplike ve inkomlike olarak iki tiptir. Komplike olanrın tedavisi daha zordur, tekrarı yüksetir. En sık sebebi anal apsedir, fistüllerin % 95 i apseden kaynaklanır. Fistül uzun yıllar tedavi edilmezse akıntının olduğu dış ağızda kanser gelişme riski vardır. Bu sebeple teşhis konduktan sonra gereken yapılmalıdır. Komplike olanlar tekrar eğilimi yüksektir bu sebeple tecrübeli ellerde yaptırılmalıdır.

 

kondilom resimleriKondilom görüntüsü ; Makat siğili de denir, çok değişik düzeylerde yaygınlığı olur, anüs içinde hatta sıklıkla bağırsağa kadar ilerlemiş olabilir. Tedavi öncesi mutlaka bağırsakların son kısmı görüntülenmelidir ve içerde varsa asla kremle tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Özellikle anal sex yapanlarda bağırsağa ilerlemiş olma ihtimali sebebiyle kesinlikle anoskop muayenesiyle emin olunmalı ve yapılacak işlemler buna göre planlanmalıdır. Sadece dışardaki kondilomları almak veya kremle iyileştirmeye çalışmak içerdekilerin çok ilerlemesine neden olur.

 

kıl dönmesi resimleriKıl dönmesi (pilonidal sinüs) fotoğrafı; Makat hastalıkları sınıfına girmez ama makata yakın olduğu için proctoloji branşına girer. Hastalığın başlangıç süresi ve kişinin temizliğe dikkatine bağlı olarak çok ilerleyebilir. İlerlemesi daha çok orta hattan çok uzakta ve çok sayıda çıkış deliği olduğunu veya büyük açıklık olduğunu gösterir. En etkin tedavisi kişinin okuluna işine ara vermeden yaptırabileceği mikro sinüsektomi yöntemidir. 2 cm alan uyuşturularak 10-15 dakikada yapılabilir. Yatak istirahati, yara bakımı, pansuman gibi uygulamalar gerekmemesi önemli avantajlarıdır.

anal apse görseliMakat apsesi görüntüsü ; Mikrobik bir hastalıktır, anüsün nemini sağlayan koltukaltı ter bezlerine benzer bzlerin tıkanması sonucu iltihaplanma olur, iltihabın tedavisi gecikirse apseye dönüşür. Yne bölgenin en şiddetli ağrı yapan hastalıklarındandır. Ağrı her gün biraz daha artar. Tespit edildiği andan sonra en kısa sürede boşaltılmalıdır. Yoksa fistül hastalığına dönüşür ki tedavisi apseden çok daha zordur. Apse 1 dakka içerisinde boşaltılır ve boşaltıldığı anda şikayet % 70 oranında azalır

Mayasıl Resimleri
Mayasıl diğer adıyla anal dermatit anüs bölgesinin en fazla kaşıntı yapan ve en sık kaşıntıya neden olan hastalığıdır. Bazı hastalarda o kadar kaşıntı olur ki kaşımaktan deri yırtılır ve  kanama olur. Bir çok sebebi olsa da en sık rastlanan sebepleri; Aşırı temizlik (sabun vs ile temizleme), nemli tutmak, bazı baharatlar, turşu, aşırı terleme, dar kıyafet giymektir.
Tedavisinde öncelikle sebep olabilecek şeyler ortadan kaldırılmalı, kaşıntı hala devam ediyorsa Pruzon Merhem kullanılmalıdır. Sebep ne olursa olsun Pruzon Merhem ile 2-3 günde geçer ancak ilaç kesildikten sonra sebep ortadan kaldırılmadıysa kaşınma yeniden başlar.

Anal Hematom Resimleri ; Anal hematom Türkçe adıyla makatta pıhtı toplanması cerrahların neredeyse % 95 tarafından yanlış olarak tromboze hemoroid olarak teşhis edilir. Makat hastalıklarının teşhis ve tedavisinde yetkin olan proctoloji uzmanları bu hataya düşmez ve doğru teşhis koyarlar. Çok ağrı yapıyorsa 1-2 dakikalık küçük bir işlemle hastanın ağrısı % 70 oranında azaltılabilir ancak ciddi ağrı yoksa hiçbir şey yapmadan beklemek daha doğru bir yaklaşım olur. Yine gereksiz yere çeşitli basur ilaçları önerilir, tedavide hiç yeri yoktur. Ağrı için ılık su oturma banyosu ve ağrı kesici haplar yeterlidir.

 Anal Apse ; Bölge hastalıkları arasında en şiddetli ağrısı olan hastalıktır. Sebebi net olmamakla birlikte makatın nemini sağlayan salgı bezlerinin tıkanarak iltihaba, günler içerisinde ilerleyen iltihabın da apseye neden olduğu düşünülmektedir. Tedavisi çok basittir basit bir cerrahi girişimle boşaltılır. Apse boşaltıldığı anda ağrı ciddi düzeylerde azalır. Kötü kokulu akıntı olur ve bir kaç gün devam eder. Akıntının 2 ay devam etmesi apsenin fistüle dönüştüğünü gösterir. Apse ne kadar geç boşaltılırsa fistül gelişme riski o kadar artar, daha ciddi bir sorun olan fistül ihtimalini azaltmak için bir an önce boşaltılmalıdır.

Ragad

Sentinel Tag

 

 

makat hastalıkları görselleri

 

 

182 Yorumlar

 1. Hocam iyi günler öncelikle, benim sorunum kalça arasında oluşan ıslaklık. Genel cerrahiye göründüm makat muayenesi yaptı ancak bir şey yok dedi bunun sebebi nedir tam olarak kuyruk sokumu altından makata kadar olan alanda ıslaklık oluşuyor(kızarık bir çizgi var bu alanda da). Yürüdüğüm zaman oluyor genelde ıslaklık.

 2. Merhabalar hocam 24 yaşında erkeğim henüz 6 yaşında 4-5 kere tecavüze maruz kaldım, daha sonra böyle bir olay yaşamadım. O zamanda gaz gayta kaçırma kanama ağrı vb problemlerim olmadı en azından olsa ailem fark ederdi diyorum. Şu anda da çok sık kabız olmak dışında bir problemim yok ancak polis askerlik mesleklerine basvurucam ve bu meslek girişlerinde genel cerrahlar tarafından makat muanesi yapılıyor geçmişte yaşadığım anal ilişki anlaşılır ve eşcinsel durumuna düşerim diye korkuyorum. Anal ilişki yaşandığı nasıl anlaşılır hocam bunun belirtisi nedir? Bakarak anlaşılır mı? fikirleriniz benim için önemli cevabinız için şimdiden teşekkür ederim

  • Merhaba,
   Bir genel cerrahi uzamasına görünün, durumunuzu değerlendirip, riske atmayın.

   • Hocam 4,5-5 ay önce anal mastürbasyon yapmayı denedim ve kan geldi bende korktum ve uyandığımdan doktora gitmedim. O gün bugündür de kan falan yok normal dışkı yaptım. Yalnız 2 ay önce yaylaya gittim ve orada ishal oldum ve yeşil dışkılama yaptım. Sonra yayladan kendi evimize geldim ve bir süre sonra dışkımın rengi düzeldi. Ama bus seferde 2 haftadır günde iki kere tuvalete gidiyorum çünkü tuvaletm geliyor ama çok az çıkıyor. Eskiden yani ishal olmadan evvel yayladan önce yani dışkım muz şeklinde kahverengi çıkardı ve rahatlardım. Şimdi ara ara normal boyutlarda da dışkıliyorum ama yine de az dsikiladigimda oluyor normal mi? Kabızlık desen değil gibi birde gün içinde belli zamanlarda ağrı oluyor çok hafif ama doktora gitsem eşcinsel muamelesi yermiyim, memur olmama engel olur mu gelecekte eş cinsel değilim sadece zevk veriyor diye okudum düzgün yapınca da bir sıkıntı olmaz diye okudum. Ama tövbe ettim bir daha yapmayacam aklım hep orada acaba psikolojik mi oluyor diyede düşünüyorum. Normalde böyle bir hata yapacak insan değilim ama oldu işte.

    • Birde hocam her gece yatmadan önce kırmızı kantaron sürüyorum ve masaj yapıyorum 12 gündür. Bu hafif ağrı bende dışkı yaparken olmuyor. Normal vakitte hafif bir ağrı oluyor ne olabilir sebebi. Hani o mastürbasyon olsa ağrı daha da önceden olmaz mıydı? Bu hafif ağrı bende ki 14 gündür var. Doktora gitmeye utanıyorum anal mastürbasyon olayını anlatmaya utanıyorum ne yapmalıyım hocam artık o mu değil mi diye düşünmeden kendimi alamıyorum farklı aktiviteler yapınca ancak aklımdan çıkıyor.

     • Merhaba,
      Anal fissür gelişmiş olabilir.ağrı sıklıkla anal fissürde olur.muayene ve anoskopi muayenesi olmalısınız

    • Merhaba,
     Az dışkılama, az posalı yiyecekler tüketmenize bağlı olabilir. muayene olabilirsiniz.

 3. Hocam merhaba

  4-5 gündür makatın hemen dibinde zeytin büyüklüğünde sert şişlik var,koltukda sandalyede otururken ağrı yapıyor.

  Sizce nedir ? Resim atsam neticelendirebilirmisiniz

  • Anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir. Nedeni için muayene ile değerlendirmek gerekir. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz

 4. Makatimin hemen yaninda 1cm ye yakin top gibi birsey cikti. El ile dokundugumda aci veriyor fakat kasinti yapmiyor. Surekli olarak aciyor ancak lavabomu zorlanmadan yapabiliyorum. Lavaboda taharet esnasinda aci veriyor ve otururken hafif acilar hissediliyor. Kanama yok. Bu sey 2 gun icinde bu kadar cok buyudu bir kac gun once minik sivilce kadardi. Midedede herhangi bir problem yok ne oldugunu anlayamadim hastalik makatta oldugundan dolayi tedaviden cekiniyorum. Etrafimda bir kac aile dostu hemeroid veya tumor olabilir dediler. Korkuyorum ancak cekiniyorumda. Bu ne hastaligi olabilir hocam.

  • Mustafa Gövercin

   Şikayetiniz ani başladığı ve kabızlıktan bahsetmediğiniz için bende anal apse düşündürdü, anal apse tedavisi acil yapılması gereken bir hastalıktır, gecikilirse anal fistül oluşabilir , fistülde tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır.

   • Hocam makatatın yaninda sertlik ve makatatın 1 cm yaninda kucuk bir bezelye buyuklugunde bir sislik var ve toalleten kalkijca içeri giden birsey var ne olabilir acaba?

    • Hemoroid olabilir, dışkılama esnasında ıkınmanın neden olduğu basınçla dışarı çıkıyordur, daha sonra kendiliğinden içeri giriyordu, bir süre sonra hastalığınız ilerleyeçek ve kendiliğinden içeri giremez hale gelir bu nedenle gecikmeden tedavi olmalısınız. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

    • Merhaba ben son günlerde çok oturmaya başladım,tuvaletini yaparken bir 50mm çapında bir et parçasının ağrı yaptığını farkettim
     Oturunca cok az sıkıntı yapabiliyor fakat dayanilmayacak bir ağrı değil gibi(bu gün olustu)

     • Muayene ile değerlendirmek gerekir. Makat hastalıklarına muayene ve tedaviyi ertelerseniz, ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansını kaybedebilirsiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi, muayene ve tedavi için randevu alabilirsiniz.

 5. Merhabalar benim makatta bir haftadır siyah benekler çıkmaya başladı elime geliyor önce et beni zannettim ama anlayamadım sizce ne olabilir

  • kondilom olabilir.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilir,size en yakın kliniğimize muayeneye gelebilirsiniz

 6. Hocam merhaba makatımda dış kısımda bir et çıkıntılı oluştu bu uzantı şeklini aldı kenarda ufak Bi etten biyopsi yapıldı bişey çıkmadı artı rektoskopi yapıldı içinde bişi yok bu çıkıntı kaynaklı sanırım 4 aydır titreme hissiyatı var sürekli gecmiyor çıkmadım doktor kalmadı çok bunaldım krem fitil verildi değişmiyor en son cildiye mantar dedi krem ilac oda fayda etmiyor. Kondilom mu acaba diyorum hayır değil diyorlar temizlim de diyen yok pijkolojim bitti.

  • 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderebilirsiniz yada gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

  • Makat bölgesinde birden ağrılı sertlik oluştu. Dış bölgede herhangi anarmal bir görüntü yok fakat elle hissediliyor. Bir hafta içersinde Sertlik biraz küçüldü fakat yok olmadı. Acaba ne olabilir

   • Merhaba,
    Kabız kaldıysanız,tuvalette uzun kalıp ıkındıysanız anal hematom olabilir. yaklaşık 21 günde kendiliğinden düzelir.

 7. Hocam mrhaba üç ay önce ameliyat oldum ilk zamanlar bişeyim yoktu fakat yirmi gündür kanama vardı şimdi kanama yok şişme yaptı çok şiddetli diyil ama ağrı var biraz neden olabilir acaba rica etsem bilgi verebilirmisiniz saygılar

 8. Mrb hocan ben cilt kanseriyim(yüzeysel yayılan maling melanom) b3nim sorum makatta içe doğru morarma ve hafif şişlik var.bu ben midir yoksa başka bişey mi.

 9. Merhaba hocam benim üç ay önce hemoriyt ve çatlak rahatsızlılıgı yaşadım onbeş gün şiddetli agrı çektim çekindigim içinde dr ye gidemedim şuan tamamen geçmedi ama dikkat ediyorum çok rahatsız etmiyo ssdece başka bi sorun varki makat bölgemin hemen yanında yani kuyruk sokumumum biraz altında bi çukurlaşma var ara ara sancı yapıyor lütfen neden olur yardımcı olun şimdiden teşekkürler

  • merhaba Ayşe hanım
   büyük olsaılıkla çatlaktan kaynaklanıyor.muayene ile değerlendirmek gerekir.şikayetiniz kronikleşmeden önlem almalısınız

 10. İyi günler hocam bende 1 2 haftadır makat için de cam batması ve kıl kurdu varmiş gibi kaşıntı olmakta .bu durum gün içinde devam ediyor.dışkı ve gaz geldigini batmadan ve kaşıntıdan hissedebiliyorum dışkılamam fazla rahatsız etmiyor yumuşaksa.kanamam yok görüşünüz nedir

  • merhaba Dudu
   tipik anal fissür tarif ediyorsunuz.makat hastalıklarında kaşıntı sıklıkla görülür,anuflex kullanabilirsiniz,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı da düzenlerseniz şikayetlerinizin düzelmesi beklenir.

  • Selam Aleyküm 1-2 gündür makatın hemen yanında küçücük top gibi bir şiş yarandı amma bu şiş içeriden dışarıdan deyil.
   Tualet yaparken zorlanmıyorum otururken hafif ağrı veriyor.
   Yürürkende bile çok hafif ağrısını hiss ediyorum? Nedeni ne ola bilir? Ben Azerbaycandanım

 11. Naide senkestaneci

  Sayin hocam bir sorunum hakkinda sizden bilgi rica edecegim benim.makatinda icten disa dogru moraran birsey var disariyo dogru findik buyuklugunde cikik vaziyeztte ve etra findada var hafif yanma yapiyor bu rahatsizligim hakkinda goruslerinizi bekliyorum simdiden tesekkur ederim iyi gunler

  • hemoroid,anal fissür olabilir.kesin tanı için muayene ile değerlendirmek gerekir.makat hastalıkarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

   • 2 gündür makatimda küçükyalı fazla küçük degil mavi şişlik var sadece kasindiriyor ne yapmaliyim

    • Kabız kalıp ıkındıysanız anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir. Her ikisşde kendiliğinden iyileşir ama uzun sürebilir. Iyileşmeyi kolaylaştırmak için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyip , kabız kalmamalısınız. Çünkü makat hastalıklarının temelinde kabızlık, tuvalette uzun kalma ve ıkınma yatar. Extra bilgi için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.
     Op. Dr. Atilla Kaya

 12. İyi günler 2-3 gündür büyük abdestimiyaparken çok zorlandım bugün canım yanıyordu bir baktım makatımda birşey elimle ittirince içeri giriyor rahatlıyorum ama acıyo tam ittiremiyorum tekrar dışarı çıkıyo bi süre sonra bu bağsur mudur nedir birde hamileyim doğumum var normal doğum da bi zararı olurmu

  • beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.genel cerrahiye muayene olup normal doğum yapıp yapamayacağınız hakkında görüş almalısınız.
   Op.Dr.Seher Şirin

 13. Hocam merhabalar 3-4 gün kaldığım otelin klozetinde su yoktu temizliği sadece peçete ile yaptım dün akşam tekrar tuvalete çıktığımda yanma hissi oluştu bugün de hafif kaşıntı var size resmini göndersem yardımcı olur musunuz lütfen

 14. Hocam 2 haftadır büyük abdestte sancılı oluyor. 1 hafta önce genel cerraha gittim, muanene etti,anal fissur dedi, 2 krem verdi. Kabız olmayacak şekilde besleniyorum, ama geçmedi hala, kremler çok etki etmedi, farkli yağlar da sürüyorum. İlk haftaki şiddeti yok ama yine de var. Catlak zamanla azalır mı?

  • çatlak tedavisi için kası gevşetici etkisi olan ilaç kullanmadığınız sürece diğer ilaçların bir faydası olmaz.anuflex krem kullanabilirsiniz.bu süreçte kesinlikle kabız kalmayın,ıkınmayın,tuvalette uzun kalmayın.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 15. Hocam oglum 10 yasinda makat bolgesinde 2 tane şişlik var biri biraz buyuk bugun oldu ne ola bilir

 16. Hocam benim fissurum vardi Suan gecti sanirim ama makat kenarinda meme var ve ustunde sivilce gibi bosey var Agri yapiyo catlak memesi olabilirmi

  • bekçi memede olabilir,apsede olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.apse ise gecikmeden tedavi edilmeli
   Op.Dr.Ergun Aygören

   • Merhaba hocam,
    İki gün önce makat kısmının hemen üsttünde bir şişlik belirdi. Önce küçük bişiydi ve yumuşak dışkılama zamanında sancı oluyordu. şimdi ise nohut büyüklüğünde ve biraz sıkmaya çalıştım bilinçsizliğimden, birşeyin ezildiğini hissettim ama yine aynı şeklini aldı. Şimdi normal oturma esnasındada ve kasıldığımdada sancıyı acıyı hissediyorum artık. Açıkcası korkuyorum, ne gibi bir problem olabilir. Yardımcı olun lütfen.

    • Kabızlık, tuvalette uzun kalma ve fazla ısınma gibi sorunlarını varsa ana hematom yada tromboze hemoroid olabilir. Fakat aynı bölgede anal apsede gelişebileceği için proctoloji uzmanına muayene olmanızı öneririm. Çünkü ana apse sonrası fistül getirebilir, tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır. Dr randevusu var ne de küçüklükten nolu telefondan ayrıntılı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 17. Hocam ben 3 günde bir büyük abdest yapıyorum ve hafif oluyor ve baya oldu zor yapıyorum diye parmağımı soktum bi baktım içerde böyle yağ gibi et gibi şeyler var ve abdest yapmamı engelliyor parmağım bile girmiyor ama bazende gidiyor yapabiliyorum abdestimi nedir bu lütfen cvp bekliyorum

  • gecikmeden proctoloji uzmanına muayene olmalısınız.size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 18. Merhaba hocam iki gün önce makatin bir parmak kenarında sola bakan kısımda zeytin büyüklüğünde birşey çıktı ve oturduğum zaman çok acı hissediyorum çıban dedim ama sanırsam değil tehlikeli bir durum mu acaba cevabınızı bekliyorum

  • kabızlık vb bir durum olmadan çıktı ise anal apse olabilir.apsse gecikmeden tedavi edilmelidir,fistül oluşabilir

 19. Hocm merhaba benim makatımda 10-15 tane et parcası var siğil dediler şimdi yukarda da okudum onlar cıktıktan sonra eşimle anal sex yaptık içeriye yayılmıs olabilir diye yazıyor ben 1 bucuk aydır ishalim acaba ondan kaynaklanıyor olabilirmi cok ciddi zararları olurmu ishalim gecmiyor birde bunun için hangi doktora gitmem gerekiyor tam detaylı arastırma yapılması için ?

  • mkat siğili tedavi ediyoruz.tedavide RF yöntemini kullanıyoruz.gelireniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
   Op.Dr Seher Şirin

   • Hocam merhaba
    Aniden Yanma ve acı oldu, makatın dış kısmında bir nohut büyüklüğünde bir şey çıktı, acı ve yanma hissediyorum. Tehlikeli bir durum mu acaba cevabınızı bekliyorum. Ayrıca hangi bölüme tedavi olmalıyım.

    • Merhaba,
     Kabızlık veya başka bir nedenle tuvalette fazla ıkındıysanız anal hematom ve yırtık yani fissür oluşmuş olabilir. Gecikmeden muayene olmanızı öneririm. Hastalığınız kronikleşmeden tedavi edilebilsin.

 20. Hocam. Maksat. Oldugu. Bolgede. Bir. Tane. Ben. Şeklinde. Bi. Leke. Cıkmıştı. Gun. Gectikce. Buyuyor. Ve. Etrafında. Coğalıyorlar. Ve. Yanma. Cok. Olyor

  • şikayetiniz kondilom düşündürüyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.gecikmeyin hem bulaşıcı,hemde hızlı yayılan bir hastalıktır
   Op.Dr.Atilla Kaya

 21. Hocam makatimin kenarinda sola doğru elime gelen şişlik var agri yok birden çikti doktora gitmeye cekiniyorum şişlik derinin altinda hocam

  • anal apse düşündürüyor,gecikmeden genel cerrahi uzmanına muayene olup apseyi açtırmalısınız.tedavisi gecikirse fistül oluşabilir.
   Op.DrErgun Aygören

 22. Hocam bende iki gündür çıkmış şiştimi içinde sanki kıl kalmis tam afedersiniz ama got deliginin yanında çıkmış eledin mi yanıyor ama normalde rahatsız etmiyor ama hastaneye gidemem elde bişey yapa bilir miyim

 23. Hocam iyi günler. 3 4 gündür makatımın kenarında hafif şiş gibi küçük bi sertlik var. Tuvalatimi yaparken biraz sızlıyo. Tuvaletimi yaptıktan bi süre sonra sızlaması geçiyo. Sizce ne yapmalıyım hocam.

  • muayene olmalısınız,anal fissür yada hemoroid olabilir.gecikmeden tedaviye başlamanızda fayda var

  • İyi günler hocam tam anus deliginin 1 cm yanında kıl dönmesi çıkmış yaklaşık 2 yıl ediyor attık rahatsız etmeye başladı bunun tedavisi sadece ameliyatmidir ve ameliyat olursam o bölgeye bir zarar verirmi cinsel yasantimi etkileri mi . . Teşekkür ederim

   • Merhaba
    Kıl dönmesi
    Mikrosinusektomi, pit picking, sinusotomi ve bascom gibi çağdaş yöntemlerle ve lazerle tedavi ediyoruz.Bizim kullandığımız tekniklerde herhangi bir sorun yaşamazsınız

 24. Hocam merhablar ben 1 ay oldu kil donmesi ameliyati oldum daha da iyilesemedm aslinda oturamiyrm sislik var kuyruk sokumunda hocam ben diskimi gayet iyi yapiyrdm her sey normaldi kabiz olmamak icin activitia yogurt yiyrm ama ne oldusa bir den buyuk abdestimi yaparken cok az kan ve diski ilk geldiginde acima oluyr ve kasiniyr neden olabilir acaba ameliyatin iltihabi mi akiyr her gunde buyuk abdestimi yapiyrm zorlanma yok ama birden ne oldusa buyuk diskimi yaptigimda ilk aciyr sonra yavas yavas geciyr hafif kasinma oluyr yardimci olabilir misnz hocam ..

  • kıl dönmesi ameliyatından sonra erken dönemde iyileşmeyi sağlamak için dışkılama ilgili şikayetinizde fissür düşündürüyor.ameliyat sonrası dönemlerde anestezinin etkisiyle barsak hareketleri yavaşladığı için kabızlık,dışkılamada zorluğa bağlı anal fissür oluşabilir.

 25. Hocam ameliyatsiz gecermi bir sure sonra aniden 1 gün içerisinde nohut kadar oldu?

 26. merhaba benim makatta catlak var makat darligi gibi bir seyden dolayi resminede baktim.ayriyetten vajina ile makat arasi yani perine baya kisaldi neredeyse yapisacak yirtik oldugunu dusunuyorum vajinadan diski yapamiyorum makat bolgesinde kasilma olmuyor vajina girisinde bu kasilmayi hissediyorum ne yapmaliyim lutfen yardim edin

  • muayene ve tedavi olmalısınız,gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 27. Hocam merhaba
  Hocam annem var 87 yasinda annem son 1 yildir 15 gun kabiz sonra 15 gun ishal oluyordu. Fakat son 5 aydir kabizda olsa ishalde olsa makatinda yanma ve bagirtiracak kadar surekli agrisi oluyor. Doktorlar kolonoskopi istiyorlar fakat hem yasdan hemde annem istemedigi icin yaptirmadik. Emarda kalin bagirsak sarkmasi oldugu soylendi. Bu konuda nasil bir tedavi tavsiye edersuniz. inanin son 4 aydir halsizkik bisey yemiyor kansizlik var. Ama agrilar cok siddetli uyutmuyor agri kesicilerde ise yaramiyor. Bu agri nedir nedendir ? Allah rizasu icin bir yol gosterin

  • büyük olasılıkla anal fissürü vardır,makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz

 28. Hocam merhaba ,makat bölgesinde biraz sarkık et gibi bir şey var önceden küçüktü şimdi biraz daha büyüdü ıkınırken ya da normal görğnüde bir şey olmuyor sadece klozet tipi tuvelet kullandığımda hissediyorum bazende büyük abdestimi yaparken yerimden sıçratıyor sizce nedir

  • kabızlık ,tuvalette uzun kalıp ıkınma gibi durumunuz varsa makat hastalıklarının görülmesi normal.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 29. Hocam benim 4 yasindaki oglumun makatında saat 12 hizasinda torbalarindan gelen cizgi bitiminde tanımlayamadîgim ne nohut tanesi buyuklugunde nede sivilce gibi olan sislik var sanki üzeri soyulmus gibi sadece tuvalet bitiminde temizlenirken su ile temasinda acıdıgını soyluyor haricinde ne dıskılama sırasında nede sonrasında agrısı acısı ve popo üzerine oturamama gibi bir sorun söz konusu degil acaba bu ne olabilir yardimci olabilirmisiniz ?

 30. Hocam ben bisi soracaktim makatta kenarinda 2 parca hafif bi sislik var ama mor bu acaba basur olabilirmi

 31. Hocam Merhaba! Benim makatimin hemen uzerinde saat 12 yonunde ufak bir apse vardi ve kendi kendine patladi rahatladim fakat daha sonrasinda parlayan apsenin yarasi kapanmadi cok ince jilet kesigi gibi ve oradan ara ara iltihap geliyor ve kanama oluyor ve iltihap gelmeden once orda sanki bir baski olusuyor diskidan sonra iltihapla birlikte kanamada oluyor

  • apse kendi kendine patladıysa ve tedavi almadıysanız fistül oluşmuş olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir.tedavinizi geciktirmeyin,fistül ilerleyen bir hastalıktır
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 32. Hocam benim makat bölgemde kaşıntı oluyor kuruma oluyor büyük abdestimi yaptıktan sonra kaşıntı oluyor.

 33. hocam bi resim göndersem yardımcı olabilirmisiniz.pisikolojim çökmek üzere.

 34. Hocam makatımın bir tarafında meme şeklinde şişlik far ettim ucunda da sivilce gibi bir beyazlık var tuvaletimi yaparken kıp kırmızı bolca kan geliyor ve sürekli kaşınıyor foto göndersem bakabilir misini?

 35. Hıcam makat bölgemde et beni farkettim yanında da minicik bir et var fakat sadece tuvalete çıkınca farkediliyor. Kanama gibi bir şry yok. Ağrı sadece akşamları yatınca oluyor. Sizce ne olabilir? Fotoğraf göndersem bakabilir misiniz

 36. Merhaba hocam…Ben 58 yaşındayım.ağrı ya da acı gibi hiçbir şikayetim yok yalnız makatımın dışında ince uzun bir şişlik var,meme şeklinde değil cildin üzerinde kırmızımsı ,uzun bir şişlik…Ben İzmir’deyim bu konuda tavsiye edeceğiniz bir yer ve Dr.adı var mı ?

 37. Hocam dün gece makatimda yumuşak şişliklerin oldugunu hissettim. Çok hafif bir ağrisi vardi. Şişler bu günde duruyor ama ağrı yok. Önceden bir şikayetim yoktu. Doktora gitmekten cekiniyorum , beklemeli miuim bir süre

  • kabız kalıp ıkındıysanız şişlik oluşabilir.nedeni anal hematom,tromboze hemoroid olabilir.doktora görünmenizde fayda var,önlem almak için,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin
   Op.Dr.Seher Şirin

 38. Merhaba hocam

  Makatımın küçüldüğünü düşünüyorum. Agrı ya da kanama yok ama baktıgımda normal değil gibi geliyor. Delik yok gibi, büzülmüş gibi. Normal mi bu görüntü? Parmağım ellediğimde boşluk yok, ve parmağım zor giriyor.

 39. Merhaba hocam ben 26 yaşındayım makatta çatlak ve basur memesi var ama doktora gitmeye çekiniyorum. Bekarım.

  • şikayetleriniz daha fazla ilerlemeden tedavi olmalısınız.bekar olmanız bu tedavide bir sorun teşkil etmez.ameliyatsız yöntemlerlede tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Seher Şirin

 40. Hocam makatim’da solda nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu ağrısı orta derecede uyumadan önce bişey yoktu uyandıktan sonra hissettim ne olabilir sizce. Yardımınız için teşekkür ederim

  • kabızlık şikayetiniz varsa ve zorlu ıkınma yaşadıysanız anal hematom olabilir ama bu şikayetleriniz olmadan oluştuysa anal apse olabilir,gecikmeden apseyi açtırın,anal apseler tedavisi gecikirse fistüle neden olur,fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır
   Op.Dr.Adil altınsoy

 41. Merhaba hocam surekli kabiz oluyorum yine bir gun zorladim galiba makatta catlama oldu nohut buyuklugunde sislik oldu cok agriyo oturamiyrm yurumede agriyo utandigimdan doktora gidemiyrm 1 hfta icersinde gecmesini mi bekliyim doktora gitmeli miyim

  • şikayetlerin artabilir,doktora görünmeni öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisiniz
   Op.dr.seher Şirin

 42. Sabaha karsi makatimda feci bir agriyl uyandim uyku sersemi lavoboya gittim biraz gaz cikisindan sonra rahatladi agrinin sebebi ne olabilir

 43. hocam benim etrafında catlak ve kaşıntı oluyar kaşıdığım zamanda kaşıdığım yerler
  de yanma oluyor ayrıca makatımın etrafı pütür pütür ara arada tuvaletten gec cıkıyorum ıkın ıkınnıyorum genellikle yazları bir memesi sarkıyor tedavi için neyapmam lazım hocam h geceler tşk

 44. Selamlar hocam ben bir erkeğim makatıma 2 kez elimle hızlıca vurdum ve tamamen açıldı sonra kapandı ve küçüklüğümden beri iç çamaşırımda bir kirlenme var teşekkürler

 45. Yeni Doğum yaptım 60gün oldu 20gündür hareket edemiyorum oturamıyorum yürüyemiyoruz sancıdan kıvranıyorum ağlıyorum doktora gittim fitil verdi gece yatarken koy dedi koydum ilk iki gün farda etti sonra Yok fitili sabah akşam koymaya başladım gene fayda yok cerrahiye görün dedi bebeğim çok küçük amaliyat olurmuyum hocam

 46. Hemoroıd de akıntı gelırmı

  • hemoroidde olan şişkinlikler anüsün tam kapanmasını önleyebilir.bu durumda akıntı olabilir
   Op. Dr. Atilla KAYA

 47. Meraba hocam . makatımın kenarında nohut habbesi kadar sert bişey çikti agriyor ne yapabilirim .tşkr

  • kabızlık vb bir durum yoksa anal apse olabilir.gecikmeden muayene olmalıısnız.apse tedavisi gecikirse fistül oluşabilir.
   Op.Dr.Seher Şirin

 48. Hocam tuvalette çok kalıyorum 20 30 dakika ıkınmayla geçiyor. Sık sık tuvalet ihtiyacı duyuyorum ama dediğim gibi çok zor dışarı çıkıyorum veya hiç birşey gelmiyor ağrı ve kanama yok. Doktora gittim muayene etti film çekti birşey olmadığını söyledi. Ama makat bölgesi normal değil çember şeklinde meme gibi asılı duran et parçası var. Yardımcı olurmusunuz. .

 49. sanik çatlamış gibi hisediyorum

  • kabızlık ve ıkınma anal fissüre neden olmuş olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

 50. Merhaba benim makatımın sol arka tarafında 3 gündür bir sertlik oluştu küçük değil bazen çok acı veriyor bazen çok ağrımıyor beni rahatsız ediyor öksururken bile acıyor oturmakta zorluk çekiyorum ne yapmam gerek

 51. Hocam makatın içinde sanki bir şey batıryormuş gibi hissediyorum rahatsız ediyor ara ara oluyor içine elimi soktuğumda sanki bir yara ya bastırıyormuşum gibi hissediyorum sizce ne yapmalıyım

  • şikayetiniz anal fissüre benziyor.gelirsneiz muayene ile değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

  • Merhaba hocam 17 yaşındayım ve makatimin ucunda bı et parçası çıktı ıkininca içi şişiyor ve tuvalete çok cikmadigimda bu et küçülüyor belirti yok kanama vs gibi hocam

   • Merhaba,
    hemoroid için yaşınız erken ama anal fissür ve bekçi meme olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.

 52. Makat etrafında nohuttan daha küçük şişlik var bunun yanısıra makat içinde kaşıntı var sarımsak yutum dışkıda küçük kıl kurtları mevcut yardımcı olursanız çok sevinirim

  • kıl kurdu için parazit ilacı kullanmanız gerekir.kaşıntının nedeni büyük olasılıkla budur.şişlik içinde genel cerrahiye muayene olmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 53. hocam ben iki yıldır kabızlıktan çekiyorum.aşırı ıkınmaktan makattan 4-5cm sarkan et parçası çıktı ve doktora göründüm ameliyat olacagımı söyledi 13 gün sonraya ameliyat günü aldm.bu ameliyatı olan hastaların yorumlarını okudum.hepside pişman oldugunu yazmış sonradan daha fena oluyormuş.bu yüzden korkuyorum bana yardımcı olurmusunuz

  • size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 54. Hocam mrb makatim da şişme var ve oturmam da bazen sıkıntı yaratıyor doktora gitmedim resmini at bilirmiyim Size bi yardımcı olursanık çok sevinirim hocam

 55. Merhaba benmde makatımın çevresi mor ve arada büyük tuvaletimi yaparken kanama oluyor son zmanlardada dış tarafta elime bı et parçası geliyor bakdım su toplamıs gşbi duruyor nedir acaba

  • makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kötü huylu bir nedeni de olabilir
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 56. Mrb 5yaşındaki çocuktan neden kan geliyor sürekli değil ayda bir olabiliyor büyük abdestini yaptığı zaman TskR

 57. Hocam ben düzenli 1-1.5 litre su içiyordum düğün için köye gittik ve 1 bardak su içtim sadece 1 gün ve o gün hep susuz yemek yemiştim sonraki gün sabah tuvaletimi yaparken çok zorlandım ve peçeteyle silerken az da olsa kan gördüm sonra çok az şişti ağrıdı şimdi anestol diye krem sürmeye başladım. Kanama filen sadece 1 gün oldu eskisi gibi su içtim diğer tuvaletlerim de kan gelmedi şişlik de yok gibi sizce basur mu ileri mi doktora gitmeme gerek var mı acaba

  • basurdan çok anal fissür düşündürüyor.fakat kanama olduğu için en azındaan anoskopi muayenesi ile değerlendirilmelidir
   Op.Dr.Seher Şirin

 58. Hocam ben nadiren kabız olurum ancak bundan 15.20 gun once çok siddetli kabız olmustum işte o an makatımın bi tarafına sanki birşey battı sert bişey sanki kemik kırıntısı kılçık gibi birşey sanki ben öyle sandım birgün once balık yemiştim o andan sora kasıldığımda batma şeklinde hafif ağrı oluyordu ama dun makatımın kenarında batma olan yerde nohut büyükluyunde sert bi şişlik fark ettim sadece kasıldığım zaman ağrı hissediyorum bu nedir acaba yurt dışından yazıyorum teşekkürler

  • anal fissür olabilir.kabızlığa bağlı sık görülür.nohut büyüklüğündeki şişlikte anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.kendiliğinden geçer ama uzun sürebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 59. Hocam merhaba. Makatımda bir süredir anladığım kadarıyla 2-3 tane şişkinlik var. Ağrım falan yok bu yüzden hemen farkedemedim. Normal bir şey sanıyordum çünkü sadece küçük küçük şişkinlikler ve ağrım sızım olmuyordu. Sizce neyim var?

  • hemoroid de pek ağrı olmaz.bu nedenle fark edememiş olabilirsiniz.muayene olun eğer uygunsa hastalığınız daha fazla ilerlemeden ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz.makat hastalıklarından korunmak,iyileşmeyi kolaylaştırmak,nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı da düzenlemelisiniz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 60. Hocam makamında morrenkler var ishal olduğumda yanma oluyo sonrasında yanma kalıyor basur olabilirmi küçük mor bir sıkıntıdan var

 61. Hemoroid de kanama kesinlikle olurmu

 62. selam hocam benim makatımda flndık kadar şişkinlikler var cok ishalden sonra bóyle oldu acaba bunedir hocam cvp bekliyörum sizden

 63. Hocam makat etrafında şişme yok fakat morarma ve agri var.kabızlık hiç bilmem nerdeyse sürekli ıshal im bu anus kanseri belirtisidir. Korkuyorum.3 gündür otururken ağrı hissediyorum.şimdiden tesekkurler

  • hemen kötü duygu ve düşüncelere kapılmanıza gerek yok.öncelikle durumunuz muayene ile değerlendirilir.herhanngi bir sorun saptanırsa tedaviniz ona göre planlanır.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 64. Hocam merhabalar benim makatımın dıştan bakıldığında hiçbişey yok ancak her büyük abdest snra çok şiddetli ağrı oluyor doktora kaç kere gittim görünürde bişey yok deyip ilaç krem fitil verip gönderiyorlar ama onlarda iyi gelmiyor yaklaşık 7 8 aydır bu prıblemim var ve gün geçtikçede ağrılarım artıyor en snki devlet hastanesi doktoru 10 gün snra gel kolonoskopi dedi sanırım yapalım dedi sizce benim hastalığım ne olabilir?ve ne tavsiye edeesiniz bu arada hiç bi zaman kabız olmadım son derece yumuşak dışkılarım hep zaten sebze ağırlıklıda besleniyorum acı baharat hiç yemem neden oluyor sizcce bu ağrım ??

  • şikayetiniz anal fissüre benziyor.makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanıan görünmelisiniz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 65. Hocam bir haftadır kabızlık sıkıntısı çekiyorum, dışkılama yaparken dışkım çok zor cıkıyor. Genel cerraha gözüktüm,anaskop ile muayene edip kabızlıga dayali makat çatlağı var dedi ve kabızlık bitince geçicek dedi herhangi bir tedavi söylmedi . Şuan sanki makatim tıkanmış gibi .Hemoroide döşünür mü sizce.

  • anal fissür anal spazma ve ödeme neden olur.buda sizde tıkanmış hissi yapıyor.makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.sıcak oturma banyasu yapabilirsiniz
   Op. Dr. Atilla KAYA

 66. Hocam watsaptan bi resim atsam olurmu gercekten çok çekiniyor ve korkuyorum doktora gitmekten

 67. Hocam 3 gundur makat ve vajinal bolge arasinda bir şişlik var ve tuvalete oturdugumda ikindigim an yaniyo aciyo nedir bu

  • kabızlık varsa anal fissür ve ona bağlı ödem olabilir.anal apsede olabilir ,kesin tanı için muayene olmalısınız
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 68. Merhaba hocam benim makatımın yanında mora ve siyah renkleri arasında bir meme oluştu suan bir ağrım yok. Sizce nedir bu?

 69. Hocam makatın üstünde et parçası var.Büyük abdestimi yaparken damla damla akıyor kan ama bazen oluyor zorlandığım zaman yani ama ne zamandır olmuyorum hemoroid olduğundan şüpheliyim.

  • kanama olduğu için anoskopi muayenesi mutlaka yapılmalı.tedavi muayene sonucuna göre belirlenir
   Op. Dr. Atilla KAYA

 70. Hocam merhaba benim yaklaşık bir ay önce makatın hemen kenarında et beni benzeri birşey çıktı pek rahatsız etmiyordu. Sonrasında bir ara kabız oldum dışkılama esnasında çok acıdı spnraki günlerde öyle pturup kalkarken sürekli hissediyodum ama sadece dışkılarken biraz acı oluyodu sonra geçti gibi oldu ama şimdi o etbeni benzeri dediğim yerin hemen yanında minik bir çukurluk benzeri birşey var sanki açık yara gibi içinde minik beyaz renkli bişey var ama sivilce gibi değil gayet açık orası endişelenmeli miyim yardımcı olur musunuz?

 71. kasintiyla basladi buyuk abdesti yaparken aci yapmaya basladi yanma hissiyle birlikte simdide kanamaya basladi ne olabilir

  • kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi mutlaka yapılmalı.kaşıntı sıklıkla anal fissürün ilk bulgularındandır.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 72. Hocam ben yaklaşık 3-4 gün önce lavaboda fazla ıkındım kabızdım.Oruçlu oruçlu da zorladım ama zorlamazsam karın ağrısından ölecektim.akşama doğru baktığımda biraz zorladığım için makatımda bi yumuşak orta boylu bi nohut gibi bir şey var. Ikındıkça iç kısmında da yumuşak bir şey olduğunu gördüm. Büyük tuvaletimi zor yapıyorum yani ağrı sızı ya da kanama yokta hani çıkmıyor küçükte olsa. Hocam basur falan değildir demi ? Normal yaşantıma devam ediyorum ağrı yok sızı yok sadece merak ediyorum ne olduğunu ? Anal hematom mu makat çatlağı mı ? Kendiliğinden geçer mi ? Ama dışkılarken biraz ıkınmak zorunda kalıyorum yoksa çıkmıyor hocam ne yapmalıyım ? Hocam bir günde böyle kötü bir durum olabilir mi yardım edin nolur ?

 73. Hocam büyük abdest yaparken fındık büyüklüğünde tek bir meme dışarı çıkıyor. Elimle ittirerek içeri giriyor. Sizce bu hemoroid bogma yöntemi kullanarak tedavi edilir mi.
  Bir de asıl acı veren çatlak da var. İkisinin de mevcut olması yaygın bir durum mudur. O kadar canım acıyor ki rektal muayene kabus gibi korkutuyor. Ne yapmalı. Lütfen yardım

  • anal fissürdeki spazm ,sıklıkla hemoroide yada hemoroid şikayetlerinin artmasına neden olabiliyor.öncelikle fissürünüz tedavi edilmeli,
   Op. Dr. Atilla KAYA

 74. Makatim 1 aydir sis icten ve distan anca parmak la ittigimde yapabiliyorum

 75. hocam resim atsam bakarmısınıız teşhiş için

  • 05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

   • Hocam makatımda nohut büyüklügünde bir şişlik var büyük abdesten sonra oluyor bastırınca gidiyor hafif acı ve yanma var sbebi ne olabilir

    • Merhaba,
     Makat hastalıklarına belirtiler benzerlik gösterir bu nedenle Anoskopi muayenesi ile değerlendirmek gerekir.kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor ve ameliyatsız tedavi yöntemlerini yönelik her tür teknolojiye sahibiz. Hastalığınız daha fazla ilerlemeden tedavi olmanızı öneririm, geçirirsiniz ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansınızı kaybedebilşrsiniz. 05426210888 nolu telefondan bilgi ve randevu alabilirsiniz.

 76. Slm hocam buyuk tuvalete haftada 1 yada 2 kez cikiyorum.lavobodan ciktiktan sonra bir birbucuk saat siddetli yanma oluyor ve ayakta duramiyorum acidan nedeni ne olabilir ve nasil bir yol izlemeliyim saygilar…

  • şikayetleriniz tipik anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan yapabiliriz.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın,kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp aşırı ıkınmamalıısnız,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op.Dr.ergun Aygören

 77. Hocam beniim cinsel organ ve obur bolge arasında sivice gibi bir sey var cok kucuktu ama ertesi gun biraz daha şişmiş gordum ne olabilir lutfen cevaplayın

 78. Hocam makatin etrafinda mora yakin siyahimsi tepecikler oluyor bazen sigil de degil bu sarkma da yok icerden. Nedir bunlar kas mi

  • kabızlık ve ıkınmaya bağlı şişlikler yani hemoroid oluşabilir.fakat yinede muayene ile değerlendirmek gerekir.eğer kondilom varsa bulaşıcıdır ve hızlı yayılır.
   Op.Dr.Ergun Aygören

 79. Makatın yanında et parcası var ben basur dıye bılıyom ama kanama yapıyo tehlıkelımıdır sımdıden tesekkur eferım

  • et parçası ise fissüre bağlı ragad olabilir ve fissür kabıyor olabilir.kanama olduğu için hastalığınızı tam teşhis etmek için muayene olmalısınız
   Op.Dr.Atilla Kaya

 80. Hocam ben size bir şey sormak istiyorum

 81. mkatın etrafında ara ara yanma oluyor yıkadıgımda bu aralarda kanama oluyor makatın etrafında normalde hiç bir şekide ne kaşınma ne acı sadece büyük abdesti yaparken oluşuyor sebebi ne olabilir sizce tskler şimdiden
  op Dr Ergun Aygören
  anal fissür olabilir.gelirsneiz muayene ile değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz