online randevu online randevu online randevu

Basur ağrısına çözüm

Toplumda insanlar makat bölgelerinde hissettikleri ağrıları direk olarak basurla ilişkilendirmektedir. Basur, normal şartlarda ağrı yapan bir hastalık değildir. Makat bölgesinde ağrı yapan bir çok hastalık mevcuttur. Basuru olan kişilerde ortaya çıkan ağrılar tromboze hemoroid ismi verilen durumdan kaynaklanmaktadır. Tromboze hemoroid 3. ve 4. iç basur tiplerinde meydana gelen memenin makat kasları arasına sıkışmasından dolayı meydana gelmekte ve ağrı yapmaktadır.

basur-agrisina-cozum

Basur ağrısı nasıl geçer

İlk olarak ağrının sebebinin net bir şekilde basur olup olmadığından emin olmak gerekmektedir. Eğer apse veya tümör gibi bir durum söz konusuysa problemin büyümesine yol açabilmektedir. Tromboze hemoroid dolayısıyla meydana gelen ağrılar zamanla kendiliğinden gerileyebilmektedir.

Ağrıların dindirilmesi ve kişinin sosyal yaşamına dönebilmesi için yapılması gerekenler ;
Memenin içine birikme göstermiş olan pıhtı boşaltılabilir. Bu şekilde hastanın ağrısı o anda %50-70 oranınd azalma gösterecektir.
Ağrıya sebep olan basur memesi alınabilir, bu şekilde yaklaşıldığında problem tamamen tedavi edilmiş olur.

Kliniğimizde tedavi için uygulanmakta olan ameliyatsız yöntemler bulunmaktadır. Bu teknikler 10-15 dakika kadar kısa bir sürede gerçekleştirilerek, kişinin günlük hayatına devam etmesine olanak tanımaktadır.

basur ağrısı

Hemoroid Ağrısı İçin İlaç
Ağrılı dönemi atlatmak ve rahatlama sağlamak için sıcak su oturma banyosu uygulanabilir. Günlük olarak herhangi bir sınırı olmayıp, istenildiği kadar yapılabilir. Sıcak sudan kasıt kaynak değil, ılıktan çok hafif daha sıcak olmasıdır. Kişi kendini yakmadan rahatça oturabileceği düzeyde ayarlamalıdır.

Bunun dışında kullanılabilecek olan merhem ve kremler mevcuttur. Uyuşturucu özelliği olan anestol merhem kullanılabilir. Bu krem bölgeye sürüldüğünde uyuşturucu görevi yapmaktadır. Bu doğrultuda kişi rahatlama hissedebilir. Ağrıların şiddetinin azalması için ağrı kesici haplar alınabilir. Basurun tamamen tedavi edilmesine yönelik herhangi bir ilaç ya da krem bulunmamakta. Tek tedavisi cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir.

Hemoroidi olan kişilerin dışkılama esnasında ıkınmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Kabızlık problemi ve ıkınmaya maruz kalan kişilerin ağrıları tekrar artış gösterebilmektedir. Yapılacak en doğru hamle ağrıların bittiğinde tedavi olmaktır.

Basur dışında ağrı yapan makat hastalıklarını şu şekilde sıralayabiliriz

Makat çatlağı (anal fissür); Çoğunlukla dışkılama esnasında anüste cam çizme hissi veren ve sonrasında makat bölgesinde ortaya çıkan kasılma şeklinde ağrı hissettiren bir rahatsızlıktır. Genellikle şişme ve meme olmamaktadır.

Makat apsesi; İltihabın söz konusu olduğu bir durumdur. Çok şiddetli ağrılara maruz bırakabildiği gibi makat kenarında sınırları net olmayan şişlikler vardır. Ağrı, apse boşaltılana kadar giderek şiddetlenebilir. Bekletilmemesi gereken bir durum olup, tedavi edilmelidir.

basur ağrısına ne iyi gelir

Anal hematom (makatta pıhtı toplanması); Ikınma gösterildiği taktirde meydana gelen bir başka makat hastalığıdır. Anüse yakın yerde sınırları çok net olan yuvarlak şekilde şişlikten oluşur. Ikınmanın şiddetine bağlı mercimek kadar olabileceği gibi portakal büyüklüğünde de olabilmektedir. Boyutuna göre vermiş olduğu ağrı da değişiklik göstermektedir. Tromboze hemoroid ile çok karıştırılır. Anal hematomda şişlik öncesi herhangi bir şikayet görülmezken, tromboze hemoroidde şişlik öncesi memeler bulunmaktadır.

Makat kanseri; Kısmen daha az ağrısı olan ve çok nadir görülen bir durumdur.

Mayasıl; Toplumda bazı kişiler basura mayasıl demektedir. Fakat mayasıl farklı ve çok kaşıntılı bir hastalıktır, fazla kaşımak bölge cildinin tahriş olmasına olanak tanıdığından ağrı ve kanama yapabilir ve hassasiyetten acı olabilir.
~

Basur ağrısına çözüm için 3 yorum yapılmış


Anonim

ben de yıllardır çekiyorum hertürlü şeyiii denedm fakat sonuç aynı
Op Dr Atilla Kaya
makat hastalıklarına spesifik çalışan ve tedavisine yönelik teknoloji bulunduran kliniklerde muayene ve tedavi olmanızı,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemenizi öneriirm

süreyya

Çok uzun zamandır basur sorunum var ama son zamanlarda dayanılmaz ağrı ve acılarım var ne yapmalıyım

Doktorunuz

tedavi olmalısın.şikayetleriniz artınca ameliyatsız yöntemlerle tedavi olma şansını da kaybedebilirsin
OP.Dr.Seher Şiirn


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar