online randevu online randevu online randevu

Makat siğili nasıl geçer

makat-sigili

Makat Siğili Nasıl Geçer

Anüs bölgesinin siğillerine anogenital kondilom yada anal siğil denir ve yaygınlığı çok değişen bir hastalıktır, çok hafif olabildiği gibi çok yaygın olabilir. Tedavinin geciktirilmesi halinde bağırsaklara ilerleyip hayati tehlike ortaya çıkarabilirler. Siğillerde en önemli sorunlardan biri de bulaşıcılığıdır, hastalık dokunulabilir hale geldiğinde kişinin kendisinden vücudun diğer bölgelerine ve çevresindeki insanlara bulaşma olur. Her ne kadar anal cinsel ilişkiyle bulaştığı söylense de kondilomu olan kişinin dokunduğu taharet musluğuna dokunan kişi risk altındadır ve bu yolla yada tokalaşmayla bulaşarak yayılır.

Tüm bu sorunlar düşünüldüğünde makatta siğil şüphesi oluştuğu anda muayene olmalı ve en kısa sürede tedavi ettirilmelidir.

Makat Siğili Kanserleşir mi

makat siğili görüntüleriBu soru sıkça akla gelir ve ne yazık ki tedavi yapılmaması halinde düşük ihtimalle siğilin kanserleşme riski vardır ancak genellikle hasta çok rahatsız olduğu için o kadar süre bekleyemez. Büyük bir karnabahar kadar büyüyebildiği için kişi dışkılamada ve sonrası temizlikte ciddi sorun yaşar ayrıca büyüdüğünde kanama ihtimali de artar. Özellikle bağırsağa ilerlemiş vakalarda siğilin büyümesi durumunda bağırsak tıkanıklığı ortaya çıkabilir.

Kanser riski çok düzeylerde olmasa da bu hastalıkta da erken teşhis ve erken tedavi hastaya önemli avantajlar sağlar çok daha çabuk ve kolay tedavi edilebilir.

dudakta siğil

Dudakta siğil

Siğilin Bulaşması Nasıl Önlenir ?

Net bir önleme yolu yok ancak özellikle tuvalet sonrası ellerin yıkanması, yıkandıktan sonra mikrop öldürücülerle elin silinmesi yayılma ihtimalini azaltır ama kesin önler demek mümkün değildir bu sebeple tedavi edilmelidir. Tedavi başlandığı anda yakın ilişkideki başka insanlara bulaşma riski ortadan kalkar ancak yine de bir süre daha prezervatif ile korunmak doğru olur. En sık bulaşma yolu cinsel ilişki olduğu için cinsel partner dikkatli muayeneden geçirilmeli ve kesinlikle prezervatif kullanılmalıdır. Anal bölgede de olsa erkek hastaların eşleri rsik gurubunda oldukları için mutlaka bir jinekologla görüşmeli ve mueyene olmalıdır.

Siğil Bağırsağa Geçer mi

Evet tedavisi geciktirilen siğil zamanla anüsün içine ve bağırsağa ilerleyebilir. Özellikle anal sex yapan siğil hastalarında % 90 oranında rektum denilen son bağırsak kısmında da olur. Bu sebeple mutlaka anoskop muayenesiyle bağırsak ta net bir şekilde görüntülenmeli ve varsa mutlaka onlar da yok edilmelidir.

Anüs Siğili Tedavisi

Ameliyat, nitrojen gazıyla dondurma, lazer, elektrokoter ve radyo frekans yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlardan ameliyat, nitrojen gazıyla dondurma, lazer uygulamaları tekrar ihtimalinin çok yüksek olması sebebiyle kullanımı büyük oranda azalmıştır. Radyo frekans en başarılı yöntemdir ve silin tedavisine odaklanmış kliniklerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Radyo frekansın yaptığı lateral termal hasar diğerlerine kıyasla daha az olduğu için iyileşme daha hızlıdır.Tedavide en önemli şey hastanın takibidir ve tamamen temizleninceye kadar yakından takip gerektirir. Takipte hasta bir şey fark etmiyor olsa dahi kontrole çağrılıp değerlendirilmeli ve küçükte olsa müdahale edilmelidir. Bölgenin nemli olması sebebiyle hastalığın yayılma hızı diğer vücut alanlarından çok daha yüksektir bu hem tedavide hem takipte çok dikkatli olmayı gerektirir. Idea Klinik olarak kondilom hastalarımızı bir yıl takip etmekteyiz. Bu bir yıllık sürede hastaya gerektiğinde tedavi seansları uygulamaktayız ve gerekmesi halinde 6 seans boyunca hastadan ek ücret talep etmiyoruz.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
http://www.sigiltedavisi.net/kondilom-genital-sigil-neden-olur

Makat siğili nasıl geçer için 16 yorum yapılmış


SANEM

VAJİNA KISMIMDA MİNİK SİVİLCE GİBİ ŞEYLER VAR. SİĞİL OLABİLİR Mİ VAJİNA BÖLGESİNDE OLMASI TEHLİKELİMİDİR.

Doktorunuz

büyük olasılıkla siğil,geciktirmeden muayene ve tedavi olmalısınız
Op.dr.seher Şirin

berat

Erkeğim aynı yukarıda anlatıldığı gibi anal yolumda siğiller var et beni şeklindeler ama ne alaka neden orada çıkıyor

Doktorunuz

büyük olasılıkla cinsel temasla bulaştığı için çıkıyor.
Op.Dr.Atilla Kaya

Ayşegül

en hızlı tedavi yolu nedir?

Doktorunuz

en iyi tedavi RF iledir
Op.Dr.Seher Şirin

gülşah

hocam. selamlar ben samsundan yazıyorum. size muayene amacı ile fotograf göndersem bana yardımcı olur musunuz. samsunda çok zor şartlarda çalışıyorum. iş yerinden izin almam mümkün değil tek seanta işlem sonlanır mı

Doktorunuz

05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderirsen değerlendirebilirm.tek seansta bitebilir ama kontrollere gelmen gerekir
Op.Dr.Atilla Kaya

irfan

Atilla bey bir fotoğraf göndersem yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

Doktorunuz

05426210888 nolu telefona whatsapptan gönderebilirsiniz
Op.Dr.Atilla Kaya

Ayse

Makatdan 2 kez ameliyat lazerle yaptılar ve yine çıkarım diye korkuyorum bunu kökten yok edecek bir tedaviniz varmi

Doktorunuz

kökten tedavi ancak düzenli kontrollerinize gitmekle ve zamanında tedavi olmakla olur.enfekte kişilerden uzak durun

ahmet

Hocam kalcamda deliğin etrafı küçük küçük şingil gibi yara var nasıl grcer

Doktorunuz

muayene ile değerlendirip,yaranın nedenini tespit etmek gerekir
Op.Dr.Ergun Aygören

Azra

Lutfen yardımcı olun ya fotograf gondersm olurmu

Doktorunuz

05426210888 nolu telefona whatsapptan gönderebilirsiniz


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar