Anasayfa / Genel / Makat siğili nasıl geçer

Makat siğili nasıl geçer

Bütün hastalıklar gibi tedaviyle geçer. Aşağıda tedavilerin başarıları, uygulama kolaylıkalrı ve olabilecek sorunları okuyabilirsiniz.makat-sigili

Makat Siğili Nasıl Geçer

Anüs bölgesinin siğillerine anogenital kondilom yada anal siğil denir ve yaygınlığı çok değişen bir hastalıktır, çok hafif olabildiği gibi çok yaygın olabilir. Tedavinin geciktirilmesi halinde bağırsaklara ilerleyip hayati tehlike ortaya çıkarabilirler. Siğillerde en önemli sorunlardan biri de bulaşıcılığıdır, hastalık dokunulabilir hale geldiğinde kişinin kendisinden vücudun diğer bölgelerine ve çevresindeki insanlara bulaşma olur. Her ne kadar anal cinsel ilişkiyle bulaştığı söylense de kondilomu olan kişinin dokunduğu taharet musluğuna dokunan kişi risk altındadır ve bu yolla yada tokalaşmayla bulaşarak yayılır.

Tüm bu sorunlar düşünüldüğünde makatta siğil şüphesi oluştuğu anda muayene olmalı ve en kısa sürede tedavi ettirilmelidir.

Makat Siğili Kanserleşir mi

makat siğili görüntüleriBu soru sıkça akla gelir ve ne yazık ki tedavi yapılmaması halinde düşük ihtimalle siğilin kanserleşme riski vardır ancak genellikle hasta çok rahatsız olduğu için o kadar süre bekleyemez. Büyük bir karnabahar kadar büyüyebildiği için kişi dışkılamada ve sonrası temizlikte ciddi sorun yaşar ayrıca büyüdüğünde kanama ihtimali de artar. Özellikle bağırsağa ilerlemiş vakalarda siğilin büyümesi durumunda bağırsak tıkanıklığı ortaya çıkabilir.

Kanser riski çok düzeylerde olmasa da bu hastalıkta da erken teşhis ve erken tedavi hastaya önemli avantajlar sağlar çok daha çabuk ve kolay tedavi edilebilir.

dudakta siğil
Dudakta siğil

Siğilin Bulaşması Nasıl Önlenir ?

Net bir önleme yolu yok ancak özellikle tuvalet sonrası ellerin yıkanması, yıkandıktan sonra mikrop öldürücülerle elin silinmesi yayılma ihtimalini azaltır ama kesin önler demek mümkün değildir bu sebeple tedavi edilmelidir. Tedavi başlandığı anda yakın ilişkideki başka insanlara bulaşma riski ortadan kalkar ancak yine de bir süre daha prezervatif ile korunmak doğru olur. En sık bulaşma yolu cinsel ilişki olduğu için cinsel partner dikkatli muayeneden geçirilmeli ve kesinlikle prezervatif kullanılmalıdır. Anal bölgede de olsa erkek hastaların eşleri rsik gurubunda oldukları için mutlaka bir jinekologla görüşmeli ve mueyene olmalıdır.

Siğil Bağırsağa Geçer mi

Evet tedavisi geciktirilen siğil zamanla anüsün içine ve bağırsağa ilerleyebilir. Özellikle anal sex yapan siğil hastalarında % 90 oranında rektum denilen son bağırsak kısmında da olur. Bu sebeple mutlaka anoskop muayenesiyle bağırsak ta net bir şekilde görüntülenmeli ve varsa mutlaka onlar da yok edilmelidir.

Anüs Siğili Tedavisi

Ameliyat, nitrojen gazıyla dondurma, lazer, elektrokoter ve radyo frekans yöntemleri kullanılmaktadır. Bunlardan ameliyat, nitrojen gazıyla dondurma, lazer uygulamaları tekrar ihtimalinin çok yüksek olması sebebiyle kullanımı büyük oranda azalmıştır. Radyo frekans en başarılı yöntemdir ve silin tedavisine odaklanmış kliniklerde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Radyo frekansın yaptığı lateral termal hasar diğerlerine kıyasla daha az olduğu için iyileşme daha hızlıdır.Tedavide en önemli şey hastanın takibidir ve tamamen temizleninceye kadar yakından takip gerektirir. Takipte hasta bir şey fark etmiyor olsa dahi kontrole çağrılıp değerlendirilmeli ve küçükte olsa müdahale edilmelidir. Bölgenin nemli olması sebebiyle hastalığın yayılma hızı diğer vücut alanlarından çok daha yüksektir bu hem tedavide hem takipte çok dikkatli olmayı gerektirir. Idea Klinik olarak kondilom hastalarımızı bir yıl takip etmekteyiz. Bu bir yıllık sürede hastaya gerektiğinde tedavi seansları uygulamaktayız ve gerekmesi halinde 6 seans boyunca hastadan ek ücret talep etmiyoruz.

Kondilom Aşısı;

Kadınlarda sevix (rahim ağzı) kanseri sebepleri arasında ilk sırayı alması sebebiyle kanser aşısı adıyla HPV aşısı yayılmaktadır ve hiç cinsel ilişkiye girmemiş kızlara yapılmaktadır ancak makat bölgesi için böyle bir koruyucu aşı uygulaması yoktur. Her ne kadar cinsel ilişki dışında bulaşma yolları olsa da en doğru yaklaşım cinsel ilişki kondom ile olmalıdır ya da kondilomun varlığı fark edildiyse ilişkiye girilmemelidir.

Kondilom Tedavisi Fiyatları

– Kaç bölgede olduğu
– Makatta olup olmadığı
-Bağırsağa ilerleyip ilerlememiş olmasıkondilom tedavisi fiyatlarıŞöyle izah edebiliriz;
Aynı hastada hem anal bölge hem de cinsel organda olabilir, sadece makat bölgesindedir ama bağırsağın içine ilerlemiş vakalar daha çok uğraştırdığı için ücreti değişmektedir.
Çok ilerlememiş vakalarda 2000 TL’den başlayaran ücretler ilerlemiş, yaygınlaşmış bağırsakları da tutumuş vakalarda 10000 TL ye çıkabilmektedir, aynı hastada aynı zamanda cinsel organda da olması halinde 4 000- 5000 TL ye çıkabilmektedir. Net ücret muayene sırasında yaygınlığa göre doktor tarafından verilebilmektedir.
Makat siğili tedavisi fiyatları kadar tedavi ve takip te önemlidir.
Takip titizlik gerektiren bir işlemdir, hasta en az bir sene boyunca takip edilmelidir çünkü tedavilerde gözden kaçabilecek küçük siğillerin zaman içinde büyüdüğünde yeniden uygulama gerekebilir.
Idea klinik’te kondilom tedavi ücreti şunları da kapsar.
İlk dönem ayda bir, sonra 2 ayda bir, daha sonra 4 ayda bir kontrol seansları, bunun yanı sıra her kontrolde anüsten aletle bakılıp içerde olup olmadığı kontrol edilir ve gerekiyorsa içerdekilere de uygulama yapılır ve ek uygulamalrın hiçbirinden ücret alınmaz. Yani hasta 6 defa ücretsiz muayene ve gerekirse tedavi olabilir. kondilom tedavi fiyatı4 aylık temiz dönemin sonunda takip bırakılır 4 aydan sonra yeniden kondilom ortaya çıkarsa yeniden mikrop aldığı için yeniden ücret alınır.
Anal bölgesinde siğil olan her hasta mutlaka endoskopla incelenir ve bağırsakta varsa onlarında tamamı tedavisi yapılır.

Siğil Tedavisi Fiyatları

El, yüz ve vücut bölgesi fiyatlandırması farklıdır, el yüz ve vücut bölgesindekiler ben tedavisi gibi ücretlendirilir, SGK’lı hastalara ilk siğil 500 TL’den başlarken eklenen her siğil 250 TL’den başlar.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
https://www.sigiltedavisi.net/kondilom-genital-sigil-neden-olur

16 Yorumlar

 1. Lutfen yardımcı olun ya fotograf gondersm olurmu

 2. Hocam kalcamda deliğin etrafı küçük küçük şingil gibi yara var nasıl grcer

 3. Makatdan 2 kez ameliyat lazerle yaptılar ve yine çıkarım diye korkuyorum bunu kökten yok edecek bir tedaviniz varmi

  • kökten tedavi ancak düzenli kontrollerinize gitmekle ve zamanında tedavi olmakla olur.enfekte kişilerden uzak durun

 4. Atilla bey bir fotoğraf göndersem yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim

 5. hocam. selamlar ben samsundan yazıyorum. size muayene amacı ile fotograf göndersem bana yardımcı olur musunuz. samsunda çok zor şartlarda çalışıyorum. iş yerinden izin almam mümkün değil tek seanta işlem sonlanır mı

  • 05426210888 nolu telefona fotoğraf gönderirsen değerlendirebilirm.tek seansta bitebilir ama kontrollere gelmen gerekir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 6. en hızlı tedavi yolu nedir?

 7. Erkeğim aynı yukarıda anlatıldığı gibi anal yolumda siğiller var et beni şeklindeler ama ne alaka neden orada çıkıyor

 8. VAJİNA KISMIMDA MİNİK SİVİLCE GİBİ ŞEYLER VAR. SİĞİL OLABİLİR Mİ VAJİNA BÖLGESİNDE OLMASI TEHLİKELİMİDİR.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz