Anasayfa / Genel / Kondilom hangi bölüm bakar

Kondilom hangi bölüm bakar

Kondiloma (makat siğili ve genital siğiller bu adla anılır) mikrobik bir deri hastalığıdır, vücudu öreten derinin her yerinde görülebilir. Görüldüğü yere göre isimleri değişse de Türkçede bu anüs ve cinsel organdakiler için bu tanım kullanılmaktadır.

Siğil tedavisi fotoğraf ve videoları için instagram.com/sigiltedavisi

Kondilom Hangi Doktora Gider

Hastalık anal bölgede ise proktoloji uzmanlığının alanına girer, penisteki siğillere üroloji (bevliye) , vajinadaki siğillere jinekoloji (kadın doğum) bölümleri bakabildiği gibi yine proktoloji bölümü de bakar. Proktoloğun olmadığı hastanelerde aynı hastalığı genel cerrahi uzmanları da yapabilir.
kondilom hangi bölüm

Dermatologlar daha çok ilaçla tedaviyi ( en bilinen ilaç aldara krem ) tercih eder çünkü bölge muayenesi için yeterli tecrübeleri ve görüntüleme aletleri yoktur. Tabi sadece dışarıda görünenleri tedavi etmeye çalışmak felaketle sonuçlanabilir, aynı anda içerde yani bağırsakta kondilom varsa dışarıdakiler gerilerken içerdekiler yayılarak büyümeye devam eder ve bir süre sonra tedavi çok gecikmiş olabilir.kondilom hangi doktora gider

Tüm bu sebeplerden dolayı her kondilom hastası dışarıdan gözle muayene yanı sıra mutlaka anoskopla bağırsağa bakarak değerlendirilmelidir. Anoskop muayenesi genel cerrahi uzmanı tarafından yapılabildiği için genel cerrahi doktoruna gidilmelidir.

Bazı dermatologlar kondilomların tedavisini ilaç yanı sıra dondurarak  yapmaktadır, bu ilaçtan daha etkili bir yöntemdir ancak Radyo frekansa kıyasla çok daha düşük başarısı vardır, bağırsağın görüntülenmemesi ve temizlenmemesi aynı şekilde ciddi sorun olmaktadır.

Genel cerrahlar daha etkili yöntem olan radyo frekansı bu yoksa koterizasyonu tercih etmektedir, RF ile tedavi en etkili ve mutlak sonuca götüren yöntemdir. Koterle yakmak biraz daha düşük başarı sağlasa da iyi bir uygulamadır. Bir diğer tedavi seçeneği olan ameliyatla tedavide görülen makat daralması gibi yan etkiler bu yöntemde görülmez.

Özetle
Bu hastalık gerek kişinin kendisinden vücudunun diğer bölgelerine, gerek cinsel partnerine gerekse aynı işyeri veya aynı evi paylaşan diğer kişilere bulaşabilen bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı olması sebebiyle hangi doktor, uzman, hastane, bölüm diye düşünerek vakit kaybetmek yerine bir an önce yok edilmelidir.
Uzmanlık dalı olarak öncelikle bölge hastalıkları konusuyla ilgilenen proktologlarla görüşülmeye çalışılmalıdır.
Gittiğinizde tedavinin nasıl yapılacağı ile ilgilenilmelidiri Çok tekrarlama eğiliminde olduğu için ”yaptım oldu bitti” şeklinde yaklaşılmamalıdır. Tamamen yok oluncaya, 4 aylık temiz dönem yaşanıncaya kadar mutlaka yakın takip edilmeli, çok küçükken tespit edilse dahi hemen yok edilmelidir.
Yine hizmet alınan doktor veya kliniğin yeterli teknolojiye özellikle de radyo frekans cihazına sahip olduğundan emin olunmalıdır: Tecrübe konusundan bahsetmeye bile gerek yoktur.

2 Yorumlar

  1. Arkadaşımla ilişkiye girdik 6 ay sonra ilk başta sivilce gibi sonra karnıbahar şeklini aldı 1 seneyi geçti beredeyse hala aynı şekilde aynı kişiyle tekrar ilişkiye girdim 1 ay önce tekrar bğyğmeye devam eder mi ve genel cerrahi doktoruna gittim çok küçük dedi anoskop ile bakmadı bile belki içe dığru yayılmışta olabilir emin değilim bana cildiye doktoruna randevu al dedi yarın gidicem cildiye anoskop ile bakıyor mu?

    • kliniklerimizde kondilom tedavisini RF ile yapıyoruz.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
      Op.Dr.Atilla Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz