Anasayfa / Genel / Anoskopi nasıl yapılır

Anoskopi nasıl yapılır

Anoskopi erişkin bir erkeğin baş parmağı kalınlığında bir alettir. Hiçbir teknolojik özelliği olmamasına karşın proctolojik muayenenin olmazsa olmazıdır yani anoskopi muayenesi yapılmamış makat bölgesi incelemesi eksik bırakılmış anlamına gelir.

Anoskopi Yapılışı

Yukarıda belirtildiği gibi muayenenin bir parçasıdır, eskiden her hasta gözle incelemeden sonra parmakla da muayene edilirdi ancak bu uygulamalar bir çok yönden yetersiz kalmaktaydı son yıllarda proctoloji uzmanları arasında hızla yaygınlaşmış ve her muayenede kullanılır olmuştur.

Anoskop uygulaması diğer bağırsak incelemeleri (kolonoskopi, sigmoidoskopi, rektoskopi ) gibi ön hazırlık gerektirmez yani hasta odaya girdiği anda yapılabilir. Rectum doluysa gerekirse libalax benzeri ürünlerle kısa sürede temizlik yapılabilir.

anoskop nasıl yapılır

Pozisyonun önemi yoktur, bazı doktorlar yan yatırarak, bazıları doğum pozisyonunda yapar ama en verimli pozisyon secdeye varır pozisyonda yapılandır çünkü bağırsaklar aşağı doğru devrildiği için 12-15 cm ye kadar rahat görüntü elde edilebilir. Vazelin veya benzeri bir kaydırıcıyla rahat uygulanabilir hale getirilerek makattan içeri sokulur. Her ne kadar ışıklı anoskoplar olsa da ışıkları çok yetersiz kaldığı için genellikle ışıksız olanlar tercih edilir bunun yerine aydınlatma cerrahın kafasına taktığı ışık kaynağıyla sağlanır Anal kanal ve kalın bağırsağın son kısmı rectum direk gözle görüldüğü için bu bölge hastalıklarının teşhisinde % 100 e yakın doğru teşhis koymayı sağlar.

Metal olanlar yan duvarların görüntülenmesinde yetersiz olduğu için plastik olanlar daha kullanışlıdır.

Anoskopi ne için yapılır
Makattan kanama taze kan şeklindeyse en basit ve kesin teşhisini ve gerekirse inceleme amaçlı parça alınmasını sağlaması en önemli kullanım yeridir.

anoskopi nasıl yapılır

Yukarda bahsedildiği gibi en yaygın kullanımı anüs muayenesidir buna ek olarak şunlar da yapılabilir.
Biopsi almak (şüpheli durumu netleştirmek için)
Hemoroid tedavisinde lazer uygulamak
Lastikle hemoroidi boğma tedavisi uygulamak
Arşiv ve takip amaçlı görüntü almak
Yabancı cisim çıkarmak
Apse boşaltma ( rektal apse gibi derin apse varsa)
Hemoroide enjeksiyon yapmak (artık büyük oranda terk edilmiştir)
Kolitis ülseroz hastalığında tedavinin seyrini takip etmek

Anoskopi nerelerde yapılır

Makat hastalıklarının teşhis ve tedavi edildiği her klinikte yapılması gerekir çünkü basur, kanser, polip, kondilom gibi hastalıkların teşhisinde vazgeçilmezdir. Idea Kliniğin 5 şubesinde de yapılmaktadır.

Anoskopi Ücreti

Ücret alınmadan yapılan daha doğrusu muayenenin bir parçası şekilde uygulanan bir girişimdir. Her proctoloji uzmanının sağ kolu gibidir yani olmazsa olmazıdır. IDEA Kliniklerde SGK’lı hastalara muayene dahil 250 TL, SGK’sı olmayan hastalara 500 TL’dir.

Anoskop Zormudur

Hayır son derece kolaydır, parmakla yapılan rektal tuşeden daha zor değildir ve 1-2 dakika sürer.

Makat Muayenesi

Geçmişten günümüze insanların bir çok karşılaştığı sağlık problemi bulunmaktadır. İnsan vücudunun neredeyse tüm her yerinde çeşitli nedenlerden dolayı problemlerle karşılaşılabilmektedir. Bazı rahatsızlıklar ise kişilerin bu hastalıkların neden dolayı meydana geldikleri hakkında bilgisi olmamasından dolayı kaynaklanmaktadır.

anoskopi

Aslında makat hastalıkları hakkında insanlar bilinçli olsalar bugün makat rahatsızlığı olan kişilerin sayısı %70 oranında düşecektir.

makat-muayenesi

Makat hastalıkları nelerdir?

Bu bölgede meydana gelen hastalıklarla beraber görülen şikayetler neredeyse hep benzerdir. Toplumda en fazla görülmekte olanı basur ve makat çatlağı denilebilir. Diğerleri ise anal hematom, fistül, apse ve dermatit şeklinde sıralanabilmektedir.
Vermiş oldukları şikayetler az önce de belirttiğimiz gibi benzerdir, ağrı, kanama, kaşıntı gibi kolay anlaşılabilir belirtileri bulunmaktadır. Herkeste ya da tüm makat rahatsızlıklarında mutlaka bu şikayetlerin hepsi olur diye bir kâide yoktur.
Örneğin kişide kanama görülebildiği gibi kaşıntı meydana gelmeyebilmektedir. Görülen kanamalar ise dışkının çevresinde olabileceği gibi, dışkılama sonrasında kullanılan tuvalet kağıdında da gözlemlenebilir.

Hastalıklar tedbir alınmazsa ilerleme göstermektedir; Makat bölgesinde meydana gelen problemlerin anlaşılması az önce de bahsettiğimiz gibi gösterdiği şikayetlerden dolayı çok kolaydır. Ancak asıl önem taşıyan konu şikayetlerin başlamasının ardından ne yapılacağıdır. Çünkü toplumumuzda insanlar bu bölgede meydana gelen sorunları kendi kendine geçer diyerek çok önemsemez ve ihmal ederler.
Fakat durum böyle değildir. Bir çoğu kendi kendine ya da ilaçla geçmez aksine hastalıkların meydana gelmesinde baş gösteren faktörlere hala dikkat edilmediği taktirde rahatsızlıkta ilerleme gösterecektir.

Çevrenize değil doktorunuza danışın
Halk arasında asla vazgeçilmemiş ve vazgeçilmeyecek olan alışkanlıklar bulunmaktadır. Hasta olduğumuzda veya bir sorun yaşadığımızda doktor yerine ilk önce çevremize danışmamız ya da bilgisayar başına oturarak internette çare aramak buna en büyük örnektir.
Yapılan en büyük hatalardan biridir. Çünkü bu gibi yollarla edinilen sözde tedavi yöntemleri hem vakit kaybetmenize hem de bazı ürünlerin satın alınması ile para kaybetmenize olanak tanıyacaktır. Dolayısıyla bu yaşadığınız vakit kaybında sorun daha fazla ilerleme gösterecektir. Çünkü makat hastalıklarının ilaçla tedavisi neredeyse imkansız denilebilecek düzeydedir. Ancak ilk oluşumları farkedildiği sırada muayene olunup, müdahale edildiği durumda %60-70 oranında iyileştirme olasılığı bulunmaktadır.

Doktora muayene olmak istenmemesinde ki sebepler ise korku ya da çoğunlukla utanma hissidir. Utanıp çekindiğinden dolayı hasta, problemin daha da büyümesine neden olmaktadır. Oysa ki utanılacak hiç bir durum yoktur.

Erken teşhis olumlu yönde etkiler; Hiç bir zaman unutulmamalıdır ki, yaşanılan nasıl bir hastalık olursa olsun erken tanı ve teşhis edilmesi, tedavi sürecini hızlandırmaktadır.
Fakat çeşitli nedenlerden dolayı muayenenin ve teşhisin aksatılması hastalığın ilerlemesine sebep olacak ve kişiyi sıkıntıya sokacaktır.

Idea klinik hekimlerinden Op. Dr. Seher ŞİRİN videomuz da makat muayenesinin nasıl yapıldığını anlatmaktadır.

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır

Öncelikli olarak hastanın yanında refakat etme amacıyla gelen anne, kardeş veya arkadaş odaya girmemeli, hasta yalnız olmalıdır. Çünkü kişi yanında bir tanıdığının girmesinden oldukça rahatsız olabilmekte fakat bunu dile getirememektedir.
Dolayısıyla oda da yalnızca hasta ve doktorla asistanı olmalıdır. Asistan muayene için alet ve araçların kullanımında doktora yardımcı olmak amacıyla bulunması gerekmektedir. TIP, insan sağlığı için önemli bir faktördür ve kesinlikle utanılacak bir durum söz konusu değildir.
Günlerde onlarca hastanın tedavisini gerçekleştiren uzman hekimler, sizi de sağlığınıza kavuşturmak için hizmet vermektedirler. Bu sebepten dolayı son derece rahat olunmalıdır.

makat-muayenesi

Hastaya uygun pozisyon aldırılır
Muayene odasına alınan hastaya ilk olarak muayene masasında pozisyon aldırılır. Pozisyon dirsek ve dizlerin üzerinde durarak başın aşağıda, makat bölgesinin yukarı doğru durması ile alınır. Bu şekilde pozisyon alamayacak olan hamile , yaşlı ya da farklı sebepleri olan insanlara yan yatırılarak pozisyon aldırılmaktadır. (yandaki fotoğraflarda görebilirsiniz)

Hastaya gerekli pozisyonun aldırılması itibariyle, sorunun ne olduğuna derecesine ve türüne göre uygulanacak muayene türleri bulunmaktadır.

makat-muayenesi-yan-pozisyon

Uygun muayene çeşitleri uygulanarak hastalık teşhis edilir

Göz muayenesi
Hastaya gerekli pozisyon aldırıldıktan sonra uygulanan ilk muayene türüdür. Hekim göz ile makat bölgesini kontrol etmekte ve bu şekilde hastalığın tipi hakkında fikir edinmektedir.

Parmakla muayene

En çekinilen muayene tipidir, fakat oldukça önem arz etmektedir. Göz muayenesinin ardından teşhisi kesinleştirmek amacıyla yapılmaktadır. Doktor gözle göremediği faktörlere bu yolla ulaşabilmektedir.

Kolonoskopi
Makat problemi olan kişinin geçmişte birinci derece yakınlarında herhangi bir bağırsak kanseri vakası görüldüyse, hasta 50 yaşını aşmışsa ve yüksek kansızlık durumu söz konusuysa kolonoskopi yapılır. Bunun sebebi kişinin kanser riski taşıyıp taşımadığını görmek içindir.

MR, BT (tomografi) ve Ultrasonografi
Çok nadir de olsa yukarıda ki yöntemler ile teşhis edilemeyen rahatsızlıkların muayenesinde bu teknikler kullanılır.

Makat Muayenesi Orucu Bozar mı?
Oruçta genel olarak nefsi sınırlama daha doğrusu nefse hakim olma kuralı vardır ve bunlar büyük çoğunlukta yeme içme sınırlamasıdır ve vücuda besleyici bir şeyin yada bir eksiğin giderilmesi (örneğin sigara içilmesi) şeylere engeldir.
Makat muayenesi tüm bu sınırlamalarla ilgili bir uygulama olduğu ve hastalık teşhisi amcıyla yapıldığı için orucu bozmaz.

http://www.basurklinigi.com/basur-muayenesi-nasil-yapilir/

6 Yorumlar

 1. Hocam kızım 5 yasında popo agrısı yüzünden gece çığlıklarla kalkıyor uykudan yapmadığım test kalmadı bu anoskopı yaptırmam doğrumu çocuğa bır senedır surwklı hastahanelerde ama sonuç alamadık

 2. hocam benim çatlağım var doktorum anoskopi çektirmemi istedi sizce cektirmelimiyim çok agrım var kanama falan yok sadece agrı cam kesigi gibi napmam gerekiyo

  • Sibel hanım merhaba,
   Şikayetlerinize bakılırsa makat çatlağına benziyor fakat doktorunuzun da dediği gibi anoskop muayenesi yapılmasında fayda var.
   Istanbul, Ankara, Izmir ve Bursa da bulunan şubelerimizden birine gelirseniz hem muayenenizi yapar. Hem de botox ile 1 dakika da tedavi ederiz.
   Makat çatlağının tedavisi botox ile hem kolay hem de avantajlıdır.

 3. Anoskop muayenesi ağrı yaparmı acaba birde kocam kadın hemoroid doktoru olsun istiyor kadın hemoroid doktoru olan hastane hangisi acaba teşekkür ederim
  Op.Dr.Seher Şirin
  Çatlak yoksa ağrı olmaz, çatlak varsa ağrılı olabilir, Bakırköy şubemize gelirseniz muayenenizi ben yaparım.

  • Hocam, fiyat olarak ortalama ne kadar sigortam var. Gün içinde eve donebilirmiyim, ailemin bilmesini istemiyorum.
   Op.Dr.Seher Şirin
   Anoskop ücreti muayene veya tedavinin içindedir ayrıca ücret alınmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz