Anasayfa / Genel / Yağ bezesi ameliyatı

Yağ bezesi ameliyatı

Yağ bezesi (lipom) yağ dokusunun olduğu her bölgede çıkabilen iyi huylu yağ bezidir. Avuç içi, ayak tabanı ve kafa derisi dışında her yerde oluşabilir. Kafa derisinde görülen bez değil kisttir bu ikisi yapı olarak çok farklıdır.
Kapsülü olan lipom, iyi huylu (tedavi edilebilir) bir tümör çeşididir, kapsülü zar yapısındadır bezenin içeriği koyunların kuyruğuna benzer kıvamdadır. Lipomlar bir mercimek kadar olabildiği gibi tedavi edilmezse çok büyüyüp kafa kadar olabilir. Büyüme aylar içerisinde olabileceği gibi uzun yıllar sürebilir ama genellikle her beze büyür. Vücudun tehlikeli yerinde değilse bu büyüme hayati tehlike oluşturmaz ve ciddi şikayet yapmaz, daha çok estetik sorun yaratır ancak hayati organlar komşuluğunda olduğunda tehlikeli olabildiği gibi eklem alanındaysa ezilerek ağrı yapabilir.

Yağ Bezesi Ameliyatı

yağ bezesi kendiliğinden geçermiBezenin tedavisi cerrahi yöntemle yapılır. Deri bezenin çıkarılabileceği en küçük şekilde açılıp dokudan çıkarılır. Genellikle kitlenin büyüklüğünün 1/3 kadar yeri kesmek yeterli olmaktadır ve bu şekilde çok az bir izle tedavi yapılabilir. Büyük cerrah büyük keser mantığıyla kistin büyüklüğü kadar açmak gereksiz yere oluşacak izin büyük olmasına sebep olur, bu sebeple ameliyattan önce bu durum konuşulmalı daha doğrusu bu konuda tecrübeli bir cerrahtan yardım alınmalıdır.

Lipsuction denilen göbek ve basen yağlarını alma tekniği ile lipomların tedavisi yapılabilir bu teknikte ciltte açılan 6-7 mm lik delikten boru yardımıyla bez emdirilerek çıkarılır ancak kapsülün çıkarıldığından emin olunamaz ve beze yeniden oluşabilir.
Cerrahi yöntemde kapsülün çıkarıldığından emin olunduğu için başarı şansı % 100 ler düzeyindedir. Başka yerlerden çıksa da alınan tekrar oluşmaz. Ancak başka bölgelerde başkaları çıkabilir.

Bu kistler kötü huylu olmazlar ancak çok çok seyrek görülen liposarkom adlı kötü huylu kistler görülebilmektedir. Kötü huylu olanların tedavisi de ameliyatla yapılır, başka organlara sıçramadığı için hayati tehlike yaratmaz ama tekrar eğilimi yüksektir.

Kistler tekrarlama ihtimali yok diyecek kadar düşüktür tabiî ki kapsülünün çıkarılması durumunda tekrar etmeyecektir.

Ultrasonla eritme ve lipoliz gibi uygulamalar göbek, basen bölgesinde kullanılsa da bezelerin tedavisinde yeri yoktur.

Lipom Ameliyatı Video ;

Lipom cildin altındaki yağlı tabakasında bir grup hücrenin hızlı ve deforme bir şekilde büyümesiyle ortaya çıkan bir durumdur.
Cilt altı dokusu bulunmayan kafa derisi hariç (kafa derisindeki beze değil kist olarak adlandırılır) neredeyse vücudun her yerinde oluşabilir. Geniş bölge olması sebebiyle en sık gördüğümüz yer karın ve sırt gibi gövde alanıdır,ikinci sırada kol ve bacaklar gelir.

Vücudun görünen alanındaki lipom alınırken tedavinin estetik yönü unutulmadan olabilecek en küçük cilt kesisiyle alınmalıdır yani 4 cm lipom için cilt 4 cm kesilmemeli 2-2.5 cm kesilerek çıkarılmalıdır. Çıkarılacak doku şekli değiştirilebilir bir yapıya sahip olduğu için dar delikten çıkarılması mümkündür ancak tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında mümkündür.
Bu konuda tecrübesi az olan bir cerrah aynı kitleyi 2 katı cilt keserek çıkarır ki bu da estetik açıdan kötü bir görünüm arz eder. Kesilen yerin dikişi de önem arz eder, mümkün olduğunca estetik dikiş denilen gizli dikişlerle kapatılmalıdır bu sayede balık kılçığı gibi bir iz kalmaz.
İzleyeceğiniz videoda çıkarılan dokunun büyüklüğü ciltteki kesinin 2 katından büyüktür. Ameliyat sonrası izi etkileyen en önemli faktör yapan cerrahın tecrübesi ve bu konudaki eğitimidir. Idea Kliniklerde lipom ameliyatları olabilecek en küçük kesiyle yapılır ve estetik dikişlerle kapatılır.

Kafada Yağ Kisti Ameliyatı Video

Kafadaki bu tür yağ içeren kitlelere her ne kadar beze de dense de kafada beze olmaz, kafadaki kisttir. Bezelye kist arasındaki fark şudur; Kistin içinde margarin gibi yapı varken bezenin içinde kuyruk yağı gibi görünür. Kafada bu tür kistler tespit edildiğinde en kısa sürede çıkarılmalıdır çünkü bunlar kendiliğinden yada ilaçla kaybolmaz ve büyüme eğilimindedir, ayrıca iltihaplanarak sorunun büyümesi de mümkündür.

Kafada Yağ Kisti Ameliyatı Video

Küçük kistleri çıkarmak için 1 cm kesik yeterliyken büyük kisti çıkarmak için 3-4 cm kesmek gerekir ki bu kalacak izin büyük olmasına sebep olur. Bu sebeple şikayet yapmasa dahi büyümeden aldırmak en doğru yaklaşım olur. İzleyeceğiniz videoda görüntüye dikkat ederseniz 2 cm lik bir kist 1-1.5 cm lik yer kesilerek çıkarılabilmektedir.

Kafadaki bu tür net şekilli (yuvarlak nohut, fındık veya ceviz gibi) kitlelerin neredeyse tamamı bu hastalıktır ve teşhis genellikle hasta tarafından doğru konur, doktor tarafından da kesinleştirilir. Bazı internet sitelerinde bezenin delinerek boşaltıldığını görebilirsiniz, bu tamamen yanlış bir uygulamadır çünkü kapsülü çıkarılmazsa yüzde yüz ihtimalle tekrar oluşur. Kafadaki bezeleri almanın tek yolu ameliyattır ancak ameliyatta küçük ayrıntılar hastanın sosyal yaşamı açısından önem arz eder. Idea Kliniğin Bursa, İzmir, Ankara ve İstanbul’daki toplam altı şubesinde de SGK mensubu hastalardan % 50 ücret alınmaktadır. Tüm şubelerde saçlar tıraş edilmeden kist alınır ve uygulama sonrası gazlı bez, bandaj yada flaster gibi yapıştırıcılar konmaz bu sayede hasta kliniğe girdiği gibi hiçbir görsel kirlilik olmadan çıkar bu sayede işine ara vermesi gerekmez. Saçlar uzunsa anlaşılması asla mümkün değildir.

Yağ Kisti Ameliyatı Sonrası

Şişlik o anda yok olur.
Ağrı kesici almayı gerektirmeyecek kadar hafif bir ağrı olabilir
Bir defada bir tane alınabildiği gibi on tane de alınabilir
Kesik çok büyük yapılmadığı için ertesi gün banyo yapabilir.
Olabilecek en küçük cilt kesisiyle çıkarıldığı için fark edilir bir iz kalmaz.
Alınan kistik oluşum bir daha asla aynı yerde tekrar olmaz
İşlem ağrısız bir şekilde 5-8 dakikada tamamlanır
Saçları dökecek kadar büyümüşse saçlar geri çıkmayabilir

Bu konuda tecrübeli kliniklerde işlemden hemen sonra klinikten çıkarken ameliyat edildiğini gösteren belirti yani kirlilik olmaz ancak devlet hastanesi gibi kurumlarda kafa sargılarla sarılabilir yada 3-4 parmak genişliğinden kelebek denilen gaz bezi yaraya dikilir.

Yağ Bezeleri Kanserleşir mi?

Kesinlikle hayır, kansere dönüşme ihtimali yoktur ancak baştan itibaren kanser olarak başlayan ve çok hızlı büyüyen yağlı dokulardan kaynaklanan liposarkom vardır. Liposarkomlar kötü huyludur. Başka orhanlara sıçramadığı için genellikle öldürücü olmaz ama çok büyük hacimlere ulaşabilir. Tek tedavisi ameliyattır. Ameliyattan sonra sık tekrarlar.

Kafada Yağ Kisti Hangi Bölüme Gider?

Aslında tüm cerrahi branşların çıkarabileceği kadar basit bir işlemdir ancak daha kaliteli bir hizmet için bu konuda yetkin branş genel cerrahidir ve genel cerrahi bölümüne gidilmelidir. Gidilecek sağlık kuruluşları arasında SGK anlaşması olan kuruma gitmek aynı hizmeti çok daha ekonomik fiyatlara alınmasını sağlar, çünkü SGK lı kabul eden özel sağlık kuruluşları ücretlerin bir kısmını SGK dan almaktadır.

https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html
http://www.ideaklinikbakirkoy.com/lipom-yag-bezesi-nasil-gecer/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sizi Arayalım