Anasayfa / Genel / Hemanjiom nasıl küçülür

Hemanjiom nasıl küçülür

Hemanjiom nasıl küçülür sorusunun cevabı çok net değildir çünkü her hastada çok farklı seyretmektedir ve tedaviye cevap ta kişiden kişiye çok değişmektedir.
Hemanjiom tedavisinde hastalığın düzeyi, yaygınlığı ve tipine göre farklı yöntem ve teknolojiler kullanılır. Baloncuklar halinde üzüm salkımı şeklinde olur. Doğuştandır.Vücudun her yerinde olabildiği gibi iç organlarda da olabilmektedir. İyi huyludur. Ancak bazen öldürücü kanamalara sebebiyet verebilir. Genellikle kol, bacak ve yüz bölgelerinde dudak kenarında görülür. 2 mm olabildiği gibi 30 cm büyüklüğe de ulaşabilir, bazen tüm yüzü yada tüm bacağı kaplayacak kadar geniş olabilir. Damarsal kaynaklı olduğu için zamanla büyüme eğilimindedir.hemanjiom kanarmı
Bazı vakalarda kendiliğinden küçülme olabilmektedir ama bu seyrek görülen bir durumdur. “bekleyin 7 yaşına kadar küçülür” sözüne mutlak inançla sarılmayıp büyüme fark edilirse tedaviye başlanmalıdır.
Hemanjiomu küçültmek için dideral adlı ilaç kullanılmaktadır ancak başarısı düşük olduğu için etkisi daha dorusu büyüyüp büyümediği yakından izlenmelidir.hemanjiom nasıl küçülür
Hemanjiom büyüyorsa tedaviye başlanmalıdır, şu tedavi seçenekleri kullanılmaktadır.

Hemenajiom Tedavi Yöntemleri

Damar beni ameliyatı

Cilt kesilerek damar yumağının olduğu alana ulaşılır ve doku kesilerek çıkarılır. Ancak çok kanamalı ameliyatlardır. Ciddi kan stoku ile ameliyata başlamak gerekir. Ameliyat sonrasında kan kaybı oldukça fazla olabilir. Hasta kaybına sebebiyet verebilir. Sünger gibi doku içine uzanır.hemanjiom ne kadar büyür
İlaç enjeksiyonuyla tedavi

Damarı yakıcı sklerozan madde damarın içine enjekte edilir, ilaç verilen damar yumağı zamanla büzülerek yok olur. Seanslar halinde müdahale edilir. En az riskli ve iyi sonuç veren bir uygulamadır. Biz kliniğimizde oldukça başarılı sonuçlar aldık. Hastalarımızda kanama riski olmadan ameliyata bağlı iz kalmadan tedavi edebildik.Skleroterapi tecrübeli ellerde %100 e yakın olumlu sonuç vermektedir.

hemanjiom büyürmü

Hemanjiom köpük tedavisi

Skleroterapide kullanılan maddenin köpürtülerek damara verilmesidir.Kavernöz yapılar trombose edilmektedir. Zaman alıcı bir yöntem ama risksiz sonuç alıcı bir uygulamadır.
Lazer tedaviDaha çok yüzeysel olanlar için kullanılır,yüksek ışığın damar tümörünü tahrip etmesi esasına dayanır,aylık seanslar halinde uygulanır.3-4 seansta düzelebileceği gibi 20-30 seansta sürebilir.
Radyo frekansla tedavi; Radyo dalgalarıyla damar yumağı tahrip edilir.

Gözde hemanjiom

Hemanjiomun sık görüldüğü yerlerden biri de gözdür. Kapakta, beyaz kısımda yada arkasında olabilmektedir. Tedavisinin çok dikkatli yapılması gerekir ve bu konuda tecrübeli bir uzmandan hizmet alınmalıdır. Hizmet alınacak yerde aranacak diğer bir özellik ise yeterli teknolojik donanımı olmalıdır. Teknolojik donanımı olmayan yerde muayene olunduğunda “tehlikeli olabilir takip etmekte yarar var” gibi gereksiz zaman kaybına yol açacak şekilde yaklaşılabilir.

Tedavide hemanjomun yapısına göre en etkili ve yan etkisi olmayan yöntemlerden ( lazer, radyo frekans, skleroterapipi vs) biri veya birkaçı birlikte kullanılır.Ekli resimde göreceğiniz göz kan beni vakası kliniğimizde tedaviye alınmıştır. İlk seans sonrası fotoğrafın da görüldüğü vakadan alınan cevap son derece yüz güldürücüdür.

Görse alandaki hemanjiomlar fiziki rahatsızlık yanı sıra hastada sosyal yönden de sıkıntı yapabilmektedir. Özellikle ergenlik yaşlarında görselliğe çok öenm verildiğinden gençler sırf görüntü sebebiyle dışarı bile çıkmak istemeyebilmektedir. Tedaviyle kişi yeniden sosyal yaşamında rahat hareket eder hale gelmektedir.

Göz hemanjiomu tedavisi tehlikelimidir

Uygun yöntemlerle ve bu konuda birikimli uzman tarafından yapıldığında tehlikesi yoktur. Ameliyatla tedavisi ya çok zordur yada mümkün değildir.

göz içinde hemanjiom

gözde hemanjiom tehlikelimidir

gözde hemanjiom tedavisi

Hemanjiomun İlaçla Tedavisi

Kullanılan tek ilaç propranololdur. Propranololun kutu haliyle sunulmuş adı Dideral Tablettir. Doz ayarlaması çok önemlidir. Öldürücü olması sebebiyle kesinlikle bu konuda tecrübeli uzman doktor tarafından hastanede yatırılarak yapılmalıdır. Belirlenen dozun devam tedavisi evde yapılabilir. Diğer tedavilere geçmeden önce dideral denenmesi doğru bir yaklaşım olur. Bazı kalp damar cerrahları bebeğine sonsuz kıymet veren anne babaların telaşını tespit edip ”ilaçla düzelmez, lazerle pırıl pırıl yaparız” gibi yaklaşım sergilemektedir. Dikkatli olunmalı Dideral Tablet ile tedavi konusunda bir uzmanın görüşü alınmadan yönteme karar verilmemeldir.

Hemanjiom soru cevap

Hemanjiom diğer adıyla damar beni hakkında tüm sorular ve cevapları bu sayfada bulabilirsiniz, olabilecek extrem sorular aklınıza gelirse sayfanın sonundaki yorum kısmına yazıp aydınlatıcı bilgi alabilirsiniz.
– Nerelerde görülür ? Vücudun kan dolaşımı olan her yerinde yani tüm canlı dokularda görülebilir, ayak tabanında olabildiği gibi saçlı deride de görülür.
– Kimlerde olur ? En sık, neredeyse hastaların % 98 i doğuştan bu hastalıkla doğar, vücutta kırmızı ben şeklinde gördüğümüz chery denilen küçük damarsal ben de bu sınıfa giren ve sonradan oluşan bir hastalıktır.
– Ne kadar büyür ? Doğuştan genellikle çok küçüktür ve zamanla büyür, büyüme hızı tahmin edilemez ve yüzün bir tarafını kaplayacak kadar abartılı büyüklüklere erişebilir.hemanjiom büyürmü
– Kendiliğinden düzelir mi ? Muayeneye gidilen doktorların özellikle çocuk doktorlarının önemli bir kısmı kendiliğinden küçülebileceğini söyler ancak kendinden küçüklme ihtimali olmakla birlikte büyüme ihtimali çok daha yüksektir.
– İlaçla tedavisi var mı ? Dideral adlı ilaç kullanılmaktadır ancak başarısı düşüktür ve büyüme varsa kesinlikle ilaç kullanımında ısrar edilmemelidir.
– Ameliyatı zor mudur ? Bulunduğu yere göre zorluğu değişir ama genel olarak en zor ve en kanamalı ameliyatlardan sayılır.
– Ameliyatsız yok edilebilir mi? Evet teknoloji ilerledikçe riskleri sebebiyle ameliyatlar azalmış ve neredeyse hiç yapılmaz hele gelmiştir.hemanjiom nerelerde görülür
– Hangi yöntemlerle tedavisi yapılır ? Teknolojiyle ameliyatsız yapılan tedaviler şunlardır;
Lazer
İRC
Radyo frekans
Termokoagülasyon
Skleroterapi
Köpük tedavisi
– Tekrarlar mı ? Ameliyatlarda geride doku kalabildiği için oldukça sık tekrarladığı görülür, ameliyatsız yöntemlerde tekrar ihtimali yok diyecek kadar azdır.
– Tedavisi nerelerde yapılır ? Teknolojinin olduğu her klinikte yapılabilir, bu konuda Idea Klinik en tecrübeli  merkezdir.
– Hemanjiom hangi bölüme gider; Kalp damar cerrahi uzmanına gidilmelidir. Diğer branşların tecrübesi yetersiz olur.

hemanjiom hakkındaki tüm sorular

Hemanjiom Tedavi Ücretleri

Bir çok faktöre göre değişkenlik gösteren bir hastalıktır, tetkikler ve muayene edilerek net ücret belirlenir.
Tedavi ücretleri şunlara göre değişir ;
Hastalığın genişliği
Hayati organlarla ilişkisi
Kabarık veya yüzeysel oluşu
Kullanılacak teknolojiler ve yöntemler
Muhtemel seans sayısı
Ek müdahale gerekip gerekmediği (örneğin solunum yolunu tıkıyorsa KBB uzmanıyla birlikte girilir ve KBB uzmanı trakeostomi denilen geçici solunum yolu açar) hemanjiom tedavisi yapan hastaneler
Tüm bu bilgi ve bulgular değerlendirildiğinde net ücret belirlenir.
Ücretler 1000 TL olabildiği gibi 10.000 TL yi de geçebilir yani hastalığın kendisi gibi tedavi ücreti de çok geniş bir ranja sahiptir.
Ödenecek bedel hastalığın tamamen yok edilmesi şeklinde olmalıdır. Bir defa bedel alınıp sonuna kadar tedavi üstlenilirse hasta tedavisine ara vermeden sonuna kadar devam eder. Her seansta ücret alınması halinde ödeme güçlüğü tedaviye uyumu azaltabilir ve yarım kalabilir.
Idea klinikte kan beni alma ücreti başlangıçta net olarak belirlenir ve ek bedel istenmeden sonuna kadar sürdürülür. Beklenenden daha maliyetli ve uzun südre de hastaya ek bir ekonomik yük getirilmez.

hemanjiom tedavi ücretleri Tedavinin gecikmesi hastalığın ilerlemesine sebep olabilir

 

https://www.ideaklinik.com/hemanjiom-damar-beni.html

https://www.hemanjiomtedavisi.com/

Kaynak
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30659785

4 Yorumlar

  1. benim oğlum bir yaşında dudağında var doktor damar toplaması dedi plastik cerrahine yönlendirdi doğduğundan veri var küçük nohut tanesi kadar sizce napmaliyim

    • hemanjiom tedavisi kalp ve damar cerrahisi tarafından yapılır.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz
      Op.Dr.Orhan Coşkun

  2. Kızım 3 yasinda yanaginda HEMANJİOM VAR dideral kulaniyoruz suan hem kücülme hemde,yumsama var şişkinlik biraz duruyo 4 ayligandan beri ilacı kulaniyoruz daha ne kadar devam etmeliyiZ ilaca kuculmesi ve yumsamasi iyimidir sizce hocam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz