Anasayfa / Genel / karydakis operasyonu

karydakis operasyonu

Karydakis (karidakis diye de yazılır) operasyonu kıl dönmesi tedavisi için uygulanan flap yöntemlerinden biridir, diğer klasik flep yöntemlerine bir çok üstünlüğü vardır. Yunan bir cerrahın tarif ettiği ameliyattır, mantık olarak flap ameliyatlarına benzer yani yan taraftan cilt kaydırma ameliyatıdır. D harfi şeklinde doku kesildiği için D flap de denmektedir. Yan taraftan kaydırılan cilt büyükçe bir baklava dilimi şeklinde ayrı bir parça halinde değil hafif kaydırma şeklinde yapılır.

Karidakis Ameliyatı Video

Kıl dönmesini içeren elips şeklindeki cilt kesiği tam ortadan değil ortanın bir tarafından daha fazla olacak şekilde yapılır ve az kesilen tarafın cildi orta tarafa çekilerek dikilir. Tekrar ihtimali % 5 civarıdır ve diğer flap ameliyatlarına yakındır.

karydakis flep ameliyatı

Karidakis Ameiyatı Üstünlükleri

Klasik kıl dönmesi ameliyatlarının yapılabildiği tüm ilerlemiş hastalarda uygulanabilir ve klasik yöntemlere bir çok üstünlüğü vardır.
Daha az iz kalır; Özellikle kadın hastalar için önemlidir çünkü diğer fleplerden sonra kocaman bir Z harfi şeklinde iz kalır.
Uygulaması kolaydır, diğer flep yöntemleri 1 saate yakın sürerken karydakis operasyonu 15-30 dakika civarı sürer
Ağrı daha azdır çünkü kesilen cilt azdır.
Gerginlik daha hafiftir
Daha az cilt kesildiği için kanama iltihap gibi riskleri daha düşüktür.
Tekrar ihtimali düşüktür (% 5 civarı)
İşe dönüş daha erken 3-4 gündür

Karidakis Operasyonu Olumsuzlukları

(bu olumsuzluklar çağdaş yöntemlere kıyasladır)
Mikro sinüsektomi ( bascom ) ameliyatına göre daha büyüktür
Gereksiz yere çıkarılan sağlam doku mikro sinüsektomiden çoktur.
Narkoz gerektirebilir
Hastanede yapılması gerekebilir
3-4 gün istirahat gerekebilir.
Tekniği bilen cerrah sayısı azdır.
Yataklı kurum gerektirdiği için daha pahalı bir yöntemdir.
karidakis operasyonuYönteme D flep yada asimetrik exizyon primer sütür de denmektedir. Karidakis ameliyatı genel olarak değerlendirilidiğinde mikro sinüsektomi yöntemiyle diğer klasik yöntemler arasında bir yere konabilir çünkü mikrosinüsektomi kadar verimli ve rahattır klasik ameliyatlar gibi ileri düzey vakalara da uygulanabilir. Sayılarla anlatılmaya çalışılırsa genel olarak yaşanan sorunları 10 derece kabul edersek mikrosinüsektomi 1 karydakis 3 puanla değerlendirilebilir. Karydakis yapan bir cerrahla görüşüp konu hakkında ayrıntılı bilgi almadan diğer klasik flep yöntemlerine karar vermeyin. Unutmayın 15 farklı pilonidal sinüs ameliyatı vardır yani en doğrusu hala bulunmamıştır, siz var olanlardan en iyisini almaya çalışmalısınız. cerrahide şöyle bir söz vardır “bir hastalığın birden fazla çeşit cerrahi tedavisi varsa gerçek tedavisi hala bulunamamıştır”.

En İyi Kıl Dönmesi Ameliyatı

Günümüzde en iyi kıl dönmesi sınıflamalarında çok ilerlememiş hastalarda mikro sinüsektomi ve bascom, çok ilerlemiş vakalarda karydakis ilk sıraları alır.

D Flep Ameliyatı
Aynı ameliyatın yapılış tarzına göre diğer deyimle deriyi kesme şekline göre isimlendirmedir. Büyük D harfi şeklinde kesilir ve karşılıklı dikilir. Böylece yan taraf cildi biraz ortaya kaymış olur. Flap ameliyatları arasında en kolay ve en başarılı olandır.

karydakis flep

Tabi şunu unutmamak gerekir, bu kadar çok cerrahi girişim tedavi tarif edilen bir hastalık için ”mutlak şudur” demek doğru olmaz. Hastalığın durumu, hastanın beklentileri ve sosyal durumu gibi bir çok faktörle birlikte değerlendirme yapılıp hatayla birlikte yöntem seçilir. Yöntemi seçebilmek için gidilen doktorun yöntemlerin çoğunu yapıyor olması gerekir yoksa doktor bildiği yönteme razı eder. Mesela sadece açık bırakma yöntemini bilen cerraha gibip ”fleple olsam iyi olur mu?” diye sorarsanız size açık bırakmanın avantajlarını sıralar ama 5-6 ay pansumana gitmek zorunda kalacağınızdan hiç bahsetmez.

3 Yorumlar

  1. Benim kuyruk sokumumda 3delik vardı doktorum karydakis yönütemiyle ameliyat yaptı 1yıl oldu hiç ağrım sızım yok çok korkuyordm ama doktoruma cok güveniyordm. İlk zamanlar ağrı oluyor ama zamanla geçiyor tabi oturamamak ve sürekli yüz üstü yatmak durumunda kalıyorsunız ama hiçbişey saglıgınızdan önemli değil. Olun ve kurtulun

  2. Cumartesi günü kuyruk sokumumda ağrı hisseetim internetten araştırırken kıl dönmesi olduğunu anladım hemen salı günü doktora gittim apseyi bistürü ile açıp temizledi ve antibiyotik verdi 10 gün sonra gel dedi gittim ameliyat için tetkikler uygulandı karydakis flap ameliyatı yapacağını söyledi kesilen doku yinede büyük olurmu ilk fırsatta doktara gitmeme rağmen ve diren kaç gün kalıyor bu ameliyat sonunda ?

    • daha iyi araştırıp ameliyatınızı mikrosinusektomi yöntemi ile yaptırmalısınız.sosyal yaşamınıza ara vermeniz gerekmez bu yöntemde
      Op.Dr.ergun Aygören

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz