Anasayfa / Genel / Siğil yaktırma

Siğil yaktırma

Siğil yaktırma işlemi bilinen en etkili yöntemdir ancak bu işlem yapılmadan önce daha korumacı yöntemler uygulanmalıdır.
Siğilin en kolay yok etme yöntemlerinden okutma, incir kabuğu sürme gibi halk arasında yaygın şekilde uygulanan yöntemlerde yok olma ihtimali % 50 civarıdır ve bu önemli bir başarıdır. Bu başarı ihtimalini kullanmak akıllıca olur, bunlarla cevap alınamazsa zaman kaybetmeden daha etkili yöntemlere geçilmelidir. Çok oyalanarak zaman kaybetmek hastanın başka yerlerine ve başka insanlara bulaşmasına sebep olabilir.

Siğil Yaktırma Zor mudur?

Siğili yakma kolay uygulanabilir, yan etkisi olmayan ve başarısı % 100 yakın bir yaklaşımdır. Genellikle uyuşturucuya bile ihtiyaç duymadan 2 dakika içerisinde yapılabilir. Bu konuda tecrübeli bir cerrahtan hizmet almak işin kalitesini artırır. siğil tedavi edilmezse
Diğer uygulamalar olan
Siğilleri ameliyat etmek gereksiz yere büyük bir işlemdir ve iz bırakır
Siğilin krio ya da dondurma denilen uygulamada ise başarı düşüktür ve ağrılıdır.
Yakma işleminin yapıldığı yerde küçük bir yara olur ve günler içerisinde düzelir.
Yakılan siğilin o andan itibaren bulaşıcı özelliği kaybolur yani artık insanlara bulaşmaz hale gelir.
Tedavide ayrıntı, dikkat ve yakın takip önemlidir. Temel amaç siğilleri yok etmek olmakla birlikte tekrarını engellemek te çok önemlidir. Tedaviye en iyi demek için tamamının yok edilmesini sağlamalı ve tekrarını engellemelidir.

siğil yaktırma ücretleri
Siğili yaktırma dışında uygulanan diğer yöntemler ve diğer görülme alanları ;

İlaçla Siğil tedavisi

İlaç sürülerek siğillerin kimyasal olarak yanması sağlanır, bu tedavide iki önemli sorun vardır yanarken çevredeki ciltte yanabilir, daha önemlisi makat çevresindekiler yakılır ama makat içindekiler yakılamadığı için çoğalmaya ve büyümeye devam eder. Aynı durum vajinada olanlar içinde geçerlidir.
Etkili yöntemler uygulanırken seans sayısını azaltmak ve tekrarını önlemek için geliştirilen Veregen adlı ilaç anüs ve cinsel organ siğillerinde kullanılmaktadır ancak Türkiye’de yoktur ve yurt dışından getirtmek pahalıdır. Yeşil çaydan elde edilen sinekateşin adlı madde %15 oranında bulunmaktadır.

Krioterapi

Ayrıntısı aşağıda anlatılmıştır

Koterle Makat Siğili Yakma

Makattaki formuna kondilom denir. İnce uçlu koterle kontrollü bir şekilde tüm kondilomlar yakılarak yok edilir. Başarısı en yüksek yöntemdir iyi takiple % 100 başarı elde edilir. Gerek dışarıdaki gerekse bağırsağa ilelemiş olanların hepsi yok edilebilir.

En İyi Makat Siğili Tedavisi

Özellikle makat bölgesindekilerin tekrar eğilimi yüksektir bu sebeple hasta 1 yıl takipte kalmalıdır ve şu şekilde uygulanmalıdır.

siğil yaktırma
Ayakta siğil

İlk uygulamadan 1 ay sonra hastayı tekrar muayeneye çağrılır varsa yeniden uygulama yapılır ve yine bir ay sonra kontrole çağrılır, sorun yoksa 2 ay sonra gelmesi söylenir
2 ay sonra şikayet olsa da olmasa da görülür çünkü hastanın göremeyeceği kadar küçükler varsa erken müdahale gerekir. Yeniden oluşmuşsa tekrar tedavi yapılır bir ay sonra çağırıyorum yenileri gelişmemişse 4 ay sonra tekrar çağrılır.
4 ay sonra siğiller varsa uyguluyorum yoksa 6 ay sonra tekrar çağırıyorum Bu şekilde hastayı 12 aya kadar takip edilmelidir. Siğiller yok edilmezse sınırsız büyüyebilir

Radyo Frekansla Siğil Tedavisi

Buharlaştırmanın değişik bir teknoloji ile uygulanan şeklidir. Elektrokoter gibi etki eder. Radyo dalgalarının ısıtması ile etkili olur. Radyasyon etkisi yoktur güvenle kullanılır. Elektrokoterden en önemli farkı kenar yanığı daha azdır bu sebeple iyileşme çok daha kısa sürede olur. Oldukça hassas çalışmaya uygun bir teknoloji olduğu için genellikle siğilin nereden alındığının bulunamayacağı kadar az iz kalır.

Siğillerin Lazerle Tedavisi

Lazerin halk arasındaki popülaritesini kullanma amacıyla lanse edilen bir yöntemdir. Lazer ışık olduğu için radyo frekans kadar kontrollü değildir. Radyo frekansa hiçbir üstünlüğü olmadığı gibi dezavantajları vardır.

Siğil Bitkisel Tedavisi

FDA tarafından onaylanmış tek bitkisel öz yeşil çay özünden elde edilen sinecatechin adlı maddedir. % 15 oranında tedavide ve tekrarının engellenmesinde kullanılmaktadır.
Veregen ve veregreen adlı iki ilaç başarıyla kullanılmaktadır. Özellikle tedavisinin zor olduğu genital ve makat siğillerinin tedavisinde immun yetmezlik varsa tedavide başarı çok düşebilmektedir, işt bu tür tedavinin zor olduğu durumlarda Veregen ve Veregreen kullanmak mantıklıdır.
Türkiye’de satışlarının yapılmaması şanssızlıktır.

Dondurarak Siğil Tedavisi

Krioterapi ya da dondurma da denir. -60 derece soğuk gaz çıkıntının üzerine tutulur. O kadar soğuk uygulandığında çürüyüp düşmesi beklenir ancak başarısı oldukça düşüktür ve tekrar tekrar uygulamak gerekir. Fazla uygulanırsa dokunun derinliği de etkilenir ve derin çukurlar kalır.

Alıntı
Op Dr Nizam Kurtdere

Kaynak
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/1346-8138.12428

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html
http://www.sigiltedavisi.net/sigil-tedavisi-nasil-yapilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz