Anasayfa / Genel / Makat çatlağı kansere dönüşür mü

Makat çatlağı kansere dönüşür mü

Makat çatlağı, yırtığı diğer adıyla anal fissür ağrılı bir hastalık olması sebebiyle hastaların aklına “ makat çatlağı kansere dönüşür mü “ sorusunu getirir. Sorunun cevabı nettir. Çatlak asla kansere dönüşmez. Ailesinde kanser vakası olanlar daha fazla tedirgin olmaktadır ancak anüste yırtık sebep ve oluşum şekli açısına bakıldığında kanserden çok farklıdır. Çatlak olarak başlar ve devam eder, önlem alınmazsa yada tedavi edilmezse müzminleşir ama kanserleşmez. Erken dönemde akut denir ve 2-3 haftada müzminleşir.makat çatlağı kansere dönüşür mü
Anüs kanseri anal fissür ilişkisi sadece yerleşim yeri olarak benzeşir çatlağın kanserleşme riski yoktur. Anüs bölgesinde olan kanserlerinin sebepleri net aydınlatabilmiş değilse de çatlakla aynı sebep olmadığı bilinen bir gerçektir.

Makat Çatlağı Kansere Dönüşür mü?

Anal fissür kansere dönüşmez ama kanserle karıştırılabilir, daha doğrusu özellikle erken dönem kanser gözden kaçabilir. Anüs kanseri seyrek görülen bir durumdur ama riski yüksektir bu sebeple kendi teşhisinizi koyup tedavi başlamamalısınız mutlaka uzman görüşü almalı ve onun önerilerine uymalısınız. Gerekirse daha ileri tetkik yapılabilir yada biopsi alınıp incelenebilir.
İyi de bu yanlış inanışın sebebi nedir. makat yırtığı kansere dönüşürmü
Türkiye de genel teamül kanser şüphesi olan yada kanser teşhisi konana hastalara gerçek hastalığı söylenmez iyi huylu bir başka hastalık söylenir. Hastanın kendisine kötü huylu olduğu söylenmese de yakınlarına bilgi verilir ve tedavisini yapmaları ısrarla söylenir. Tedavisi yapılırken hasta yakınları gelen konu komşuya ve akrabalara hastanın anüs yada kalın bağırsak kanseri olduğunu söylemezler makatta çatlak yada basur ameliyatı olduğunu söylerler. Bu şekilde etraf yanlış bilgilenir, bir süre sonra hasta ölür ve yanlış bilgilenen konu komşu “basur ameliyatı oldu öldü” diye konuşur. Sonuçta bu yanlış anlaşılmalar sonunda hastanın anüs yırtığı yada basur olduğunu ve kansere dönüştüğünü söyleyenler olur ve bu yanlış bilgi yayılır. Hastaya hastalığının kötü huylu olduğunu ve buna göre tedbir alması gerektiği konusunda bilgi verilmesi giderek daha yaygınlaşan bir anlayış haline gelmiştir.
Sonuç olarak ;
Anal fissür kansere dönüşmez ama yinede tedavisi yapılmalıdır. Şüphe varsa tercihen hasta aydınlatılmalıdır ama ailenin kararı söylenmemesi yönündeyse aile iyi bilgilendirilmelidir. Özellikle makattan kanama olduğunda “ çatlak kanaması ” diyerek geçiştirilmemeli ve mutlaka anoskop muayenesi yaptırılarak emin olunmalıdır. Pıhtılaşmamış damlama şeklinde olan kanamalar bağırsağın son 8-10 cm sindeki sorunlarda görüldüğü için fissür olup olmadığı veya beraberinde başka hastalık olup olmadığı anoskop muayenesiyle rahatlıkla aydınlatılabilir. Vişne çürüğü gibi yada pıhtılaşmış kan geliyorsa bu durumda kolonoskopi gerekir.

Aşağıdaki resimden de görülebileceği gibi anüs kanseri daha çok yara gibi görünürken kanser daha çok kabarık görünür, karnabaharı andırır. Diğer taraftan kanserli doku daha frajildir yani hemen parçalanıp kanama eğilimindedir.

Şunu bilmek gerekir;
Kanser baştan itibaren kanserdir ve bu şekilde ilerle, başka organlara sıçrar ve son derece tehlikelidir fissür fissür olarak başlar, tedavi edilmezse kroniklaşir ama fissür olarak devam eder, asla kansere dönüşmez.
Bu bölge kanserleri diğer sindirim sistemi (kalın bağırsak, mide vs) kanserlerinden daha tehlikelidir. Diğer bir sorun da bölgenin alınması gerektiği için hasta ameliyattan sonra ömür boyu karnına bağlanan torbaya dışkılar.

makat kanseri görseli makat kanseri nasıl anlaşılır

Anal fissürün belirtileri, tedavisi, beslenme şekli gibi tüm ayrıntılı bilgiler için kliniğimizden destek alabilirsiniz.

Makat Çatlağı Tedavisi

Makatta çatlak ilaçla tedavi edilir mi?

Çatlağın ortaya çıktığı zamanlarda farkedilip, bu konuda tecrübeli bir hekime başvurulduğu taktirde krem ve merhem gibi ilaçlarla tedavi olasılığı bulunmaktadır. Fakat bir çok insan bu sorunun oluştuğu bölgeden dolayı utanma ve çekinme gibi hislere kapıldığından dolayı problem ilerleme gösterir ve bu sürede kronikleştiğinden dolayı ilaçla tedavisi mümkün olmaz. Tek çıkar yolu tecrübeli bir genel cerrahi uzmanı tarafından çatlağın tedavi edilmesidir. Tabi tedavi ile birlikte kabızlık sorunu sürekli devam eden bir problemse, aşılması gerekmektedir.

L.İ.S. Ameliyatı ( Lateral İnternal Sfinkterotomi )

Makat çatlağı tedavisinde yaygın olarak kullanılmakta olan bir yöntemdir. Uygulamada makatı sıkan kasın kasılmasına neden olan kısıma kesi uygulanır. Böylece kişide rahatlama sağlanır. Başarı olasılığı %99 oranındadır. 5-10dk aralığında sürmekte olan bir işlemdir. Fakat ameliyat sonrasında az ihtimalle de olsa kişide dışkı ve gaz kaçırma şikayetleri görülebilir.

Botoksla makat çatlağı tedavisi

Ameliyatsız ve kesi yapılmadan uygulanan bir yöntemdir. İsmini daha çok estetik operasyonlardan duyduğunuz botox, anüs yırtığı tedavisi içinde son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu teknikte ki amaç ilaç enjekte edilerek kasılan kasın geçici bir süreyle felç edilerek gevşemesini sağlamaktır. “Felç edilerek” dedik , fakat bunu yanlış anlayarak korkan insanlar olabilir. Dile getirdiğimiz felç kişilerde herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmaz. 3-8 ay arasında ki bir sürede tekrar eski haline geçmektedir.

anal fissür kanserleşir mi

Botoks tedavisi yalnızca 1 dakika kadar sürer. İlacın enjekte edilmesi ile beraber kişinin ağrılarında azalma göründüğü gibi rahatlamada görülür. 10 gün kadar sonra artık herhangi bir şikayet kalmaz. Az önce de belirttiğimiz gibi yan etkisi olmayan bir tekniktir.
Kullanılan ilacın miktarına göre %75-95 oranında başarı sağlanmaktadır. Eğer 100 ünite ilaç enjekte edilirse bu olasılık %95 oranında olmaktadır. İhmalkar davranmayarak gereken önem verildiğinde nüksetmesi zordur. Fakat dikkat edilmeyerek kabızlık ve ishal yaşanırsa tekrarlaması ihtimaldir.

 

 

Kaynak;
http://www.makatcatlagi.net/makat-catlagi-kansere-donusur-mu

20 Yorumlar

 1. merhaba iyi çalışmalar ben doktora gittim ve çatlak oldugunu söyledi ve bana krem ler yazdı hap yazdı hepsini kullandım ama gecmedi bu kronik fisül zamanla geçermi veya başka bir hastalığa dönüşürmü

  • Merhaba, zamanla geçmez, tedavi olmalısınız. Botilinum enjeksiyonu ile tedavinin ameliyatsız yapılabilir.
   Öp. Dr. Atilla Kaya

 2. Mrb hocam aşırı kabızlık sorunum var çocuktan beri buda makatı iki yerden yırtı ve çok deforme oldu o yırtık olan yer dikilir mi eski halini alır mı çok rahatsız oluyorum görüntüsünden vede ağrı kaşıntı oluyor

  • Merhaba,
   Evet anoplasti yapılabilir, Ama tekrar oluşmaya için kabızlık sorununuz çözmelisiniz. Bilgi ve randevu için 05426210888 nolu telefonu arayabilirsiniz.

 3. meraba ben aysel 35 yaşındayım makat çatlagım var iyleştigi zaman 1hafta yeniden yırtılıyo sizçe lormalmi

  • tedavi olmanız gerekir.kliniğimizde fissür tedavisi ameliyatsız yöntemlerle de tedavi edilmektedir
   Op.Dr.Seher Şirin

 4. mrh ben hamileliğim boyunca ferrum kan hapı kullandım sezeryanla doğum yaptım fakat bende fissür oluştu iki kez doktora gittim fakat ilaçlar hiç fayda etmedi ezzaneci bir ilaç önerdi dulkosoft 2 ay kullandım biraz rahatladı fakat her tuvelete çıktığımda kananmam oluyor ameliyattan korkuyorum sürekli kabızlık problemi çekiyorum ne yapmam herekiyor yardımcı olursanız sevinşrim not alayarak tuvelete çıkıyorum

  • gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz.kanama olduğu için nedeni mutlaka tespit edilmeli.fissür nedeniyle kanma olabilir fakat kanamanın başka nedneleride olabilir.eğer fissür ise ameliyatla tedavi olmanıza gerek yok,tedavinizi botox enjeksiyonu ile yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 5. merhaba, on beş gün önce mide ve ishalle birlikte tuvalete çıkınca aralıksız dört beş saat ağlatacak şiddette ağrım oludu doktora gittim makat çatlağı var dedi krem ve ilaç verdi ve sıçak suya oturmamı önerdi başka birşey yapamayız dedi. aradan 10 gün geçmesine rağmen hala hiç bir değişme yok dayanılacak gibi değil kanamalarda başladı ne yapmam gerekir

 6. meraba bn 7 yıldır ama fisur çekiyorum ve ağrıları eklemlerime vuruyo artık .. kansızlık ve D vitamin eksikliğim var ama ağrılar tuvaletten sonra başlıyo özellikle soğuk su değdiğinde mecburen ağrılar artıyo ve kol eklemlerim çok fazla ağrıyo bazen kalp sıkışması oluyo ne yapmalıyım lütfen yardm edin

  • tedavi olmalısınız.botoxla tedavi olabilirsiniz,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op.Dr.seher Şirin

 7. 12 yaşındayım Makatta kanama yok ama ağrı oluyor doktor a gitmesem birsey olurmu

  • tedavi olmanı,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemeni öneririm.şikayetlerin kronikleşir ve hayat çekilmez bir hal alır
   Op.Dr.Ergun Aygören

 8. Mrb lar .Baslangicta ishaldim ve ara ara kan geliyordu.Daha sonra bayagi tedirgin oldum ve endoskopi ve kolonoskopi yaptirdim.Hersey normaldi.yalniz tuvaletten sonra makatta agri oluyordu genel cerraha gittim mskat catlagi dedi..ikac kullaniyorum ve sicak suya oturuyorum.Ama yinede agrilarim oluyor.Kotu bisey olabilirmi.

  • Nevrin merhaba,
   Makat çatlağı akut dönemdeyse merhem ve sıcak su oturma banyosu %50 ihtimalle iyi gelebilir. Fakat akut dönem bitmiş, kronik hal almışsa tedavi olmak gerekir. Kliniklerimizde botox yöntemiyle 1 dakika da makat çatlağı tedavisi yapılmaktadır. İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

 9. merhaba bende küçük bir makat çatlağı olduğunu söyledi doktorum 2 ay ilaç kullandım geçti ama ilaç bitince tekrar kanamalarım başladı ve çok daha ağır ve şiddetli daha önce hiç böyle bir şey yaşamamıştım. şu an pembe renkli küçük meme gibi bir şey olduğunu fark ettim bu normal mi nasıl bir tedavi uygulanır?
  Op Dr Nizam Kurtdere
  gelirseniz muayene ile değerlendirip eğer anal fissür ise botoxla tedavinizi yapabiliriz

 10. merhaba ben 1 hafta önce doktora gittim ve makat çatlağı dedi ancak yapılan tedavi sonuç vermeyince endoskopi ile kamerayla icine bakıklmalı içerde bir sorunun olup olmadıgına bakıklmalı dedi sonra kanser olma riskıi var dediler sizce kkanser olma riski nedir ve eger kanser olursa kesin bir tedavisi varmı tesekkürler..
  Op Dr Seher Şirin
  gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip kolonoskopi de yapabiliriz

 11. Merhaba 215 şubat ayında muayene olduğumda anüs çatlağı teşhisi kondu. Şimdi ise botoks tedavisi olmak istiyorum. Bu tedavi sonrası hastalık kesin iyileşirmi. Teşekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  Botoxun başarısı % 95 yani % 95 ihtimalle hastalığınız tamamen geçer

 12. kanamam vardı muayene oldum makat çatlağı var dendi ama az kanama dışında şikayetim yok acaba tedavi olmazsam sorun olurmu kanserleşmez demişsinizde uzun süre kalan yara kötüleşebilirmiş
  Op.Dr.Nizam KURTDERE
  Ağrısız fissürler genellikle kendiliğinden düzelir, rahat olun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz