Anasayfa / Genel / Makat çatlağı ameliyatı sonrası

Makat çatlağı ameliyatı sonrası

Anüs bölgesi ameliyatlarından sonra görülen sorunlar son yıllarda giderek yaygınlaşan botox tedavisi sayesinde giderek daha az yapılmaktadır. Özellikle kalıcı gaz ve dışkı kaçırmak konusunda tedirginlik yaşayan hastalar botox tedavisini tercih etmektedir. Anal bölge hastalığı olsa da hemoroid ameliyatlarından daha kolaydır ve sonrası genellikle ciddi bir sorun yaşanmaz. Ameliyatın açık yada kapalı yapılmasına bağlı olarak değişen sürede ağrı olur. Kapalı yapıldığında 2-3 gün açık yapıldığında 10-15 gün ağrı olur. Ağrı hemoroid ameliyatlarından sonraki kadar değildir.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası
makat çatlağı ameliyatı sonrası kaşıntı

Kanama çok seyrek görülen bir durumdur, az miktarda kanama olsa da ciddi kanama çok seyrektir ve daha çok açık yapılan ameliyatlardan sonra görülür. Gaz ve dışkı kaçırma seyrek görülen bir durumdur ama seyrek görülse de çok ciddi bir sorundur.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Beslenme

Aslında dikkat edilmesi gereken bir şey yoktur, ilk gün kabız kalmayacak şekilde beslenilmelidir yoksa ilk dışkılama çok ağrılı olur. 2 hafta kadar (açık yöntemde 4-6 hafta) acı tüketmek rahatsız edeceğinden acı yenmemelidir.

Makat Çatlağı Ameliyatı Sonrası Kaşıntı

sık rastlanan bir durumdur ama genellikle sorun yaratmadan kendiliğinden düzelir. Seyrek olarak uzun sürebilir bu gibi durumlarda pruzon veya benzeri bir merhemle iki günde tamamen düzelir.

makat çatlağı sonrası dışkı kaçırmaAnal Fissür Ameliyatı Sonrası Gaz Kaçırma

En ciddi sorundur ancak oldukça seyrektir. Ameliyattan sonra en çok korkulan yan etki gaz ve dışkı tutamama yan etkisidir. Binde bir-iki ihtimalle görülse de hastaların en büyük kabusudur. Anüs cerrahisi konusunda tecrübeli ellerde bu yan etki hiç görülmüyor denecek kadar seyrek rastlanan bir durumdur. Kliniğimizde yapılan 10,000 fazla makat hastalıkları ameliyatı sonrası bu yan etkiyi sadece 2 vakamızda gördük. unlardan biri 79 yaşındaydı ve 8 ayın sonunda gaz kaçırma sorunu büyük oranda düzeldi. Diğeri 45 yaşında bir erkek hastaydı 2 ay sonra sorunu tamamen düzeldi. Sonuç olarak ameliyat da belirli kurallara uyulursa kalıcı gaz ve dışkı tutamama ihtimali yok denecek kadar azdır.

Gaz Kaçırma Tedavisi

anal fissür ameliyatı sonrasıAnal bölge ameliyatları (fissür, fistül, hemoroid gibi) sonrası görülen hayati önemi olmayan ama ciddi sosyal sorun yaratan bir şikayettir. Özellikle namaz kılan kişiler abdestlerinin bozulması sebebiyle daha fazla sıkıntı yaşarlar. Çünkü gaz kaçırma yanı sıra dışkı da kaçabilmektedir. Dışkı kaçırma belirgin olabileceği gibi çamaşırı kirletme şeklinde de olabilmektedir. Tedavisinde ameliyatla deforme olan alana dolgu maddesi enjeksiyonu yapmaktayız. Geçici veya kişinin göbeğinden aldığımız yağ dokusuyla kalıcı dolgu uygulamaktayız. Geçici dolguda dudakları büyütmek amacıyla kullanılan hyaluronik asit kullanıyoruz. Botox uygulamasında dışkı ve gaz kaçırma çok seyrektir ve % 100 ihtimalle ek bir şey yapmaya gerek kalmadan kendiliğinden düzelir. https://www.sehersirin.com/makat-hastaliklarinda-beslenme/

https://www.sehersirin.com/makat-catlagi-kremi-anuflex/

Anal Fissür Ameliyattan Sonra Tekrarlar mı

Evet bu da istenmeyen sonuçlardandır ancak oran korkulacak kadar değildir, klasik cerrahi kitaplarında bu oran yüzde birler düzeyinde verilmektedir. Yine burada da yapan cerrahın tecrübesi önem arz etmektedir. Anüs bölgesi hastalıklarına yoğunlaşmış proctoloji uzmanlarının yaptıklarında tekrar ihtimali yok denecek kadar azdır.

Botoks Tedavisi Sonrası

Botoxla tedavide yukarıda sayılan sorunların hiçbiri görülmez. Cerrahi işlemden sonra gaz kaçırma gibi dışkı kaçırma korkusu da hastalarda korku yapmaktadır ancak dışkı kaçırma ihtimali gaz kaçırma ihtimalinden de düşüktür, botox ta ise gaz veya dışkı kaçırma ihtimali yoktur, asla bu tür sorunlar kalıcı olarak yaşanmaz.

anal fissür

Zaten giderek daha fazla istenmesinin, önerilmesinin ve uygulanmasının en önemli nedeni budur. Çünkü sağlık sorunu olduğu kadar sosyal bir sorundur ve yaş ilerledikçe kaçırma ihtimali de giderek yükselmektedir. Ayrı bir sayfada daha ayrıntılı bir şekilde işlenmişti ama botoxla fissür tedavisi 1 dakika gibi kısa sürede uygulanabilmekte, hastaların % 95 inde tam düzelme sağlamaktadır. Botoxun etkisi geçtikten sonra hastalığın yeniden olma ihtimali % 5 civarı yani normal toplum kadardır.

ilaçla Fissür Tedavisi

Bu sayfada daha çok kronikleşmiş düzeylerden söz ettik, kronikleşmeden önce ilaç kullanmak en doru yaklaşımdır. Beşeri, ilaçlardan anestol merhem ve rectoderm merhem kullanılabilir. Özellikle rectoderm merhemde görülen yan etkiler sebebiyle hastalar tarafından zor tolere edilmektedir. Fissür başladıktan sonraki ilk 2-3 haftalık dönemde fissür bitkisel kremleri tercih edilebilir, Anuflex gibi bitkisel içerekli merhemlerde bu tür yan etkiler yaşanmamaktadır. Anuflex Krem denemeden diğer yöntemleri uygulatmayın.

Anuflex Krem Tedavisi

Bitkisel aktiflerle hem anestolün uyuşturucu hem de rectodermin kas gevşetici etkisi aynı merhemde bir araya getirilmiştir. Tamamen bitkisel aktiflerden oluşmuştur, tamamı bilimsel testlerle etkisi kanıtlanmış bitki özleriyle üretilmiştir. Tek ilaçla iki ilaç etkisi elde edilebilir. Anuflex kullanmadan daha ağır ve pahalı yöntemlere geçmeyin.

Anuflex Krem Nasıl Kullanılır

Kullanımı kolaydır, tuvalete girildiğinde dışkılamadan 3 dakika önce anüsün iç kısmına nohut kadar anuflex sürülür, tuvalet yapılır, işlem bittikten sonra yine nohut kadar anuflex sürülür ve tuvaletten çıkılır. Anuflex kulanmadan önce ılık su oturma banyosu yapmak daha iyi olur.

Anuflex krem fiyatları

Türkiye’de satış fiyatı 49 TL görünüyor.

Anuflex Nereden Alınır

Tüm eczanelerden veya üretici firmanın resmi satış sitesinden alınabilir http://satis.hairpharma.com.tr/25-anuflex

https://www.makatcatlagi.net/makat-catlagi-ameliyati

165 Yorumlar

 1. hocam merhaba yaklasık olarak 4 ay once anal fissurden ameliyat oldum cok suku eskısı kadar agrılarım yok ama lovabadan sonra sankı hafif agrı oluyor ama sonra geciyor bu tekrarladığına mı işarettir bu konuda bana yardımcı olur musunuz?

  • merhaba Elif hanım,
   muayene ile değerlendirmek gerekir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.eğer dikkat etmezseniz nüks olabilir

 2. hasan tirilli

  Sayın Hocam
  1.5 ay önce makat çatlağı ve iç basur ameliyatı oldum.kanamam yok.büyük dışkından sonra 6-7 saat ağrım oluyor. Pomatta kullanıyorum. Bu ağrı ne zaman geçer.Saygılarımla

 3. Merhaba hocam 6 gun once makat catlagi ameliyati oldum tuvalet esnasinda asiri agrim oluyor ayaga kalkmakta zorlaniyorum sicak su banyosundan sonra hafifliyor ama bu nekadar surer boyle

 4. Merhaba,

  Ben iki ay önce makat çatlağı ameliytı oldum, ağrım sancım yok ama her tuvaletimde kan oluyo normaş midir? Teşekkürler

  • bu iyileşmenin gerçekleşmediğini gösterir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,kontrole gidin
   Op.Dr.Seher Şirin

 5. Hocam ben diare ataklı huzursuz bağırsak hastasıyım(İBS) 6 yıl önce anal fissür ameliyatı oldum hiçbirzaman şikayetlerim tamamen geçmedi.Dr uma gittim yırtık kapanmamış dedi keremler verdi 2.ameliyat yapamazyız dedi.Başka Dr gittim oda 2.ameliyatı tavsiye etmiyor.Ama dışkı kaçağı oluyor makat sürekli ıslak çok kaşıntı yamna batma ağrı oluyor.Ömürboyu bu sıkıntılarla mı yaşamak zorundayım?Saygılar.

 6. Hocam 3 gün önce amalyat oldum okulda top vardı ona bir vurayim dedim hafif kanama geldi içten sikinti olurmu

 7. Hocam 3 gün önce anal fistur tedavisi gördüm. 2 dakika sürdü. Ağrılarım ve şiddetli yanmalarım azaldı ama gitmedi. 4. 5 kez normal wc ye çıktım ama bi keresinde kan geldi . Düzenli besleniyor 3 lt su içiyorum. Ne yapmam gerekir

 8. hocam simdi ben hem basur hemde anal fissur ameliyati olacagim. ben asker oldugum icin ozele gidemiyorum bu sartlarda yalniz anal fissur ameliyati olduktan sonra. ozelden lazer ile basur ameliyati olursam sikinti olur mu ?

  • anal fissür ve hemoroid bir arada ise fissür tedavi edildikten sonra hemoroid şikayetlerinizin gerilemesi beklenir,tedavi gerektirmeyebilir,düzelme olmazsa hemoroid tedavisi yapılabilir
   Op.Dr.Seher Şirin

 9. Merhabalar hocam bende 6 ay önce anal fissurden ameliyat oldum ilk biresmi kaç gün iyiyim ama sonradan ağrı başladı sonra birkaç ay ara ara tuvaleT sonrası agrimaya başladı son bir haftadır da sürekli ağrıyor yırtık yerinde şişlik var akıntı gibi bi sıvı geliyo birde çok az kanama oluyo başka dokulara gittim ameliyatı tam yaparamış dedi şişlik ne ve denen olmuştur bide ikinci bi ameliyat olsam sıkıntı olur mu şimdiden çok teşekür ederim saygilar

 10. Hocam. 15 gün önce anal fissür ve 3 tane iç hemoroid ameliyatı oldum. Ağrı kesici iğne olmadan günümü geçiremiyorum. Bebek emziriyorum. İğnelere devam etmemde sakınca var midir? Ayrıca ne kadar süre sonra alternatif tedavilere (botulinum toksini)geçebilirim? Emzirenler botulinum toksini yaptırabilir mi? Teşekkürler.

 11. Merhabalar hocam 8 yıl önce fistül ameliyatı oldum bçr sorunum yoktu bir kaç gündür amelyat olsugum bölgede içten şiddetli sancı var tuvaletimi yaparken 2 ye katlanıyor kabız deyilim fakat sürekli bir sızı var ne yapmalıyım

 12. Teşekkürler hocam

 13. S.a hocam bn anal fissür ameliyatı oldum amelyat başarısız oldu makatta meme kalmıştı ve çatlağım wardi 1 yıl sonra tekrar anal fissür ameliyatı olmak zorunda kaldım ancak büyük tuvaletten sonra diski sızması yaşıyorum doktoruma durunu izah ettin kastol fitil verdi ancak biseye yaramadı aynı sıkıntıya devam. şuan 6 aylık hamileyim son ameliyatımin üzerinden 2 yıl geçti normal doğumu tavsiye ediyor msnz

  • genel cerrahın durumu değerlendirmesi gerekir.doğumdan sonra dışkı kaçırmanızı tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 14. Hocam bende makat carlagi var haftaya ameliyat olacam siz tevsiye edermisiniz

  • ameliyatta gaz ve dışkı kaçırma riski olduğu için botilinum toksini ile tedaviyi araştırmanızı öneririm

 15. Slm hocam ben 2008 ameliyat oldum hemoroitten ama gaz kacirma problemim var birde bazen buyuk tuvalet oluyo birde 2014 normal dogum yaptim gecen gun yine kabiz oldum ve cok zorlandim iki gundur hareket edemiyorum dogum dikislerim agridi resmen ben gaz kacirmaya bir cozum bula bilirmiyim

  • gelirseniz muayene ile değerlendirip gaz ve dışkı kaçırma sorununuzu tedavi edebiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 16. Bende çatlak ameliyatı oldum 1ay oluyor iyilesemedim ve okuduğum yorumlara göre de iyileşeceğine hiç sanmıyorum bence çok çok zorda kalmadiktan sonra ameliyat olmayin

 17. makat botoxu yptrmstm agri hala var 2 bucuk ay oldu

 18. Merhaba 20 gün önce anal fissürden lazerle ameliyat oldum dışkı sonrası ağrım olmuyo fakat tuvalet anında dış kısımda acı oluyo kabız kalmamaya özen gösteriyorum. Bir de ameliyat öncesi deri sarkması vardı küçültülmüş ama hala var sizce bu iki durumda normal mi? Şimdiden teşekkür ederim

 19. Hocam anal fistül rahatsizligim var ameliyat olmam gerekli olacagim ameliyattan sonra iyilesme surem ne kadar bide 6 cm fistul varmis

 20. merhaba hocam 7 ay once amaliyat oldum 5 aydir sivi akiyor gaz yaptigim zamanda sivi geliyor tesekkurler

  • anal fissürün ameliyatla tedavisi sonrası gaz ve dışkı tutamama gelişebiliyor.muayene ile değerlendirmek gerekir
   Op.Dr.Atilla Kaya

 21. Hocam ben 4 gun once fissur ameliyati ve kismi basur ameliyati oldum agrilarim yok denecek kadar az fakat makat bolgemde ceviz buyuklugunde bi et parcasi var. Bu durum normal mi?

  • ödeme bağlı olabilir ama yorum yapabilmek için muayene ile değerlendirmek gerekir
   Op.Dr.Ergun Aygören

 22. Merhaba hocam ben yaklaşık 10 gün önce klasik dış hemoroid ameliyatı oldum 4 adet hemoroid alındı. Şuanda kanamam yok kabızda değilim sıcak su banyosu ilaçlar kremler hepsini düzenli kullanıyorum fakat kalçamda aşırı derece kasılma var sürekli tuvalet ihtiyacım var ve tuvaletimi yaparken hep ufak parçalar halinda uzun aralıklarla yapabiliyorum bir kasılma söz konusumudur. Normal mi bu durum?

  • daha tam iyileşme olmamış.daralma ve spazm olabilir,kasılma buna bağlı ortaya çıkabilir.muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak doğru olmaz.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 23. Hocam merhaba 1.5 ay önce hemoroid lazerli, fissur sfinkteretomi ameliyatı oldum. Iç bölgede dikişte olduğunu söyledi doktorum. Sorum, çok şükür genel anlamda iyiyim fakat. Dikkat edip Spor. Su , posalı yememe rağmen Dışkılama esnasında ilk aşamada diski gelirken fazla ağrım oluyor.bazen orda kalıyor. Çıktığı anda ağrı yok oluyor. Kabız ve ishal değilim dubhalac ilaç ta kullanıyorm. Fazla ıkınıp zorlamamak için bazen yapmadan kalkıyorum. Ağrı darlik gibi bazen tıkaç şeklinde kalıyor. Ve çok canımı acıtıyor. Doktorum düzelir ameliyattan dedi. Ama 2 ay olucak nekadar devam edicek bilmiyorum. Boyle devam edersem tekrarlamasindan korkuyorum.Ne yapmam gerekir şimdiden tsk

  • dışkılama isteği oluştuğu zaman dışkıyı barsakta bekletmeyin,bu dışkının suyunun emilip sertleşmesine neden olur.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 24. Selamın aleyküm hocam benimde catlagim vardı ameliyat oldum bi hafta oldu ama kanamam devam ediyor dkislerim açıldı galiba hocam ne yapmalıyım hocam iki aylık bebeğim var

 25. Hocam ben 50 gün önce amelyat oldum . bundan 3 yil once longo ile amelyat olmustum . ve yirtik ve hemiroid olustu 50 gun önce amelyat oldum . o içi bisaltilmis tüm deriler alindi . ama bir turlu düzelemiyorum . çok ağrim var ama beni korkutan o yirtigin düzelmemesi . amelyat oldum ama ilerleyen zamanlarda yirtigin bulundugu yer tamamen düzelirmi . bu beni çok korkutuyor düzelmiyicek die

 26. 9 ay önce fissür ameliyatı oldum acak ameliyat yerim kapanmadı hocam hala az akıntı zaman zaman kanamalar oluyor tüm sosyal hayatım sıfır ameliyatımı sözzde lazer oldum

  • fissür tedavisinde laserle tedavi gereksiz bir tedavi.gelirseniz muayene ile değerlendirip sorunu tespit edebiliriz
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 27. Selam hocam üç hafta önçe botox oldum ve büyük abtestten sonra baya agrım oluyo amaliyat olursam daha iyi olurmu öneriniz ne olur teşekkürler

  • daha botox etkisini yeni gösteriyor,dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın,kabız kalmayın,tuvalette uzun kalıp ıkınmayın,dışkılama ihtiyacını ertelemeyin,dışkılamadan önce ve sonra anüse korumak için vazelinle anestol pomat sürebilirsiniz
   Op.Dr.Seher Şirin

 28. Merhaba hocam bende anal fistül var . Her iki tarafını açacak ve iple bağlanacak dedi doktorum. Yani açık ameliyat yapacak. Bu şekilde ameliyat olursam iyileşmesi kaç gün sürer

 29. Hocam anal fissur ve hemoroid ameliyati oldum. Bol su ve posalı besleniyorum. Ve ayrıca dubhalac şurup kullanıyorm. Bu şurubu nekadar süre devam edilmeli. Suan Kullanmayıp yaralar daha taze olduğu için zorlamk ve iyileşme süresini uzatmak istemiyorum. Bu surubun dubhalac aliskanlik yaparmi?

  • duphalac gibi ilaçları uzun süreli kullanım barsak hareketlerinin bozulmasına neden olur.uzun kullanmamak gerekir.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapabilir.

 30. Hocam iyi günler yaklaşık 10 gün önce saat 12 yönü derin kronik anal fissürden ameliyat oldum lis hergün dışkılamaya çıkıyorum sadece bir iki gün katı dışkı çikardım iki günde bir de ağrı oluşuyor şikayetlerim ameliyat öncesine göre daha iyi ancak son iki gündür dışkıda kan da görüyorum yeniden çatlak mı oluştu ne kadar zamanda iyileşir teşekkürler hocam şimdiden

 31. Merhaba iyi aksamlar hacam ben izmir cigli devlet hastanesinde 20 gun once makat catlagi amelyati oldum iyiyim agrim sizim yok amelyatli oldugumun dikisin bir parmak ustinde alakasi olmayan yerdeyirtilma var yani yarik neyapmam lazim hocam teskkurler

 32. Selam hocam ben 19 yasındayım 1.5 senedir kanamayla kasıntıyla başlayan ara ara ağrılarım vardı 3 ay önce doktora gittim yırtık var dedi bol su tüket dediler fakat 3 gündür yine kanamam ve agrım oldu bugün doktara gittim ilaç verdi 5 gün kullan sonra proktoloji bölümüne randevu al dediler siz ce ne olur ne yapılmalı tedavide

  • sadece bol su içmek değil,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz,gerekirse düzenli yürüyüş yaparak hareketliliğinizi arttırmanız gerekebilir.yaşın genç olduğu için ameliyat değil botulinum toksini enjeksiyonu ile tedavi olmanı öneririm.kliniklerimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 33. Merhabalar,

  Makatta çatlağım olduğu için muayene eden doktor ameliyat olmamı önerdi, ameliyatın ertesi günü işe ve normal hayatıma devam edebileceğimi ağrı olmayacağını bildirdi, ameliyatı detaylı olarak sorduğumda Lateral internal sfinkterotom ameliyatı olduğunu kesilerek işlem yapacağını anlattı. BU durumda sonrasında ağrı olmayacağı bana pek inandırıcı gelmedi, yorumunuzu rica ederim.
  Botoks uygulaması çatlak derecesine göre mi karar veriliyor? Her çatlağa botoks uygulanabilir mi?

  • her çatlağa botilinum enjeksiyonu uygulanabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlerseniz sorununuz çözülür.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 34. 2 ay kadar önce anal fisur ve iç basur ameliyatı oldum.Şikayetlerim çok fazla.Bazen dinmek bilmeyen acılar çekiyorum.Ameliyat yapan cerraha kontrol oldum.Allerji olduğumu ve şimdiye kadar iyileşmem gerektiğini söyledi.Başka cerrahlara da gittim.Barsak tembelliği de var.Bunun için ilaçlar verdi.Kullandıktan 15 gün sonra kontrole gelmemi söyledi.Ne yapacağımı bilemiyorum.Çok ağrılarım var.

  • makat hastalıklarında korunma,tedavi sonrası erken iyileşme için mutlaka beslenme ve tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesi gerekir,eğer kabız kalıp ıkındıysanız iyileşme gecikir,sadece gecikmekle kalmayıp sıkıntılarınız artabilir.bol posalı,bol sebze-meyve tüketmelisiniz,bol su içmelisiniz.kuru incir-kayısı yemelisiniz.barsak tembelliği varsa spor en azından günlük düzenli tempolu yürüyüş yapmalısınız.kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız,sıkışınca hemen tuvalete gitmelisiniz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 35. Merhaba hocam bende catlak var doktor amaliyat dedi ama gaz ve diski kaçırma olabilir diyo ne yapmaliyim

  • botulinum toksini ile ameliyatsız tedavi olabilirsiniz.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 36. Hocam ben anal fistür ameliyatı oldum kabızlık zorlanmasından dış bloğumdaki dikiş açıldı yırtık oldu doktor zamanla kapanır dedi ıslak akıntı oluyor bu yüzden sizce bunun için ekstra bir tedavi gereği varmı

 37. Iyi geceler hocam benimde fissur var ama hocalar bana dediki senin ameliyat olmaz yaş ilerledikçe işte kendini tutamassin bende korkuyorum ne yapmam lazım

 38. Merhaba hocam beş gün önce anal fissur ve hemoroid ameliyatı oldum dayanılmaz ağrım var ve ishal oldum günde beş sefer tuvalete gidiyorum ve ağrıya dayanamıyorum bi onerininiz olurmu bana tsk

 39. Ben 5 hafta önce anal füssur ameliyati oldum gecen hafta yara düzelmis dedi Dr.fakat agrim cok dedim o agriyan kaslarin dedi ve 3hafta sonraya randevu verdi fakat ben hic iyi degilim ölüyorum agridan beslenmeme cok dikkat ediyorum kabiz degilim 3litreyi geckin su iciyorum bu agrilar normalmi yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • normal değil.kliniğimiz makat hastalıklarına spesifik çalışıyor,gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirebiliriz.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 40. Sn.doktor bey ben dört aydır uğraşıyorum bu sıkıntıyla fissür.hemoroit var ve sıkı dedi Dr um botks uyguladı iki ay sonra kesin sonuç belli olur dedi, dolmasın10 gün var .dr verdiği süre doluyor değişen bir şey yok .tam tersi ağrılardan bitap düştüm sosyal hayatım bitti ağrılar beni hareketsiz kılıyor bir türlü bağırsak hareketlerim düzene girmedi doktorumun verdiği beslenme kurallarına uymama rağmen Ameliyattan çekiniyorum sonrası çpk ağrılı sonuçlar da kişiye değişiyor deniyor .Ameliyat önerir misiniz .ameliyat sonrası ağrı dayanılmaz mı.Saygılar

 41. Hocam ben hemoroid ve yırtıklarımdan amelıyat olalı 10gun oldu ama sıddetle agrılarım oluyor evde neler yapabılırım ıyılesme surecı nedır neler yıyebılırım teşekkür ederım

  • .beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.bol posalı,sebze-meyve tüketin.kuru incir kuru kayısı yiyin. bol su için.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın.önce yapmanız ağrısız dışkılamanızı sonra yapılan ise ağrının daha çabuk geçmesini sağlar.ve anestol pomat kullanabilirsiniz.tuvalette uzun kalmayın.sıkışınca hemen tuvalete gidin ertelemeyin.barsakta bekleyen dışkının suyu emilir ve katılaşır.fazla ıkınmayın.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 42. Merhaba,

  1,5 ay önce anal fissür ve hemoroid ameliyatı oldum. Fakat büyük abdest sırasında kanama ve yara suyu hala devam ediyor. Bu normal mi? İyileşme süreci normalde ne kadar sürer?

 43. Ekim ayinda .akat catlaginda ameliyat oldum iki tane catlagim var ama bir tanesinde yanma cok oluyor neden olabilir tekrar ameliyat mi olmam lazim yoksa zamanla duzelirmi

 44. Hocam merhaba. 20 kasımda anal fissür ameliyatı oldum ve anüste saat 12 ve 6 yönünde bulunan iki siğil operasyon esnasında alındı. Ameliyatım çok güzel geçti ve birer hafta arayla kontrole gittiğimde doktorum gayet iyi dedi. Ancak alınan siğillerin yerlerinde oluşan açık yara için krem yada pomat vermedi. Zamanla düzelmesini beklemelisin dedi. Doktorumdan çok memnunum ancak başka doktorlardan da bilgi almayı uygun gördüm. 19 gün oldu ve dışkılama esnasında ufakta olsa canım yanabiliyor ve yaralar hâlen açık. Ne yapmalıyım yardımınızı rica ederim.

 45. Hocam 1 YIL ÖNCE anal fissür den ameliyat oldum su an kanamam var bişe olurmu hocam kendim kanser hastasıyım

 46. Hocam ben şuan askerlik görevimi yapıyorum 1 hafta sonra makat çatlağım ameliyatı olacağım tekrar göreve başlamam için yeterli olan havadeğisimi süresi ne kadar olur? SAYGILARIMLA

  • ortalama 20 gün ama tam iyileşme daha uzun sürebilir.fakat askerde şartlar sınırlı olduğu için hava değişimi uzun olabilir

 47. 7 gün önce anal fissur ve hemoroid ameliyatı oldum gerekli pansumanları ve sıcak oturma banyosunu düzenli yapıyorum ancak gün içerisinde ağrılarim oluyor. Tam olarak ne kadar sürede geçer ayrıca kamuda çalışıyorum ortalama ne kadar is göremez raporu uygundur.

 48. Merhaba hocam. 6 gün önce anal fissür nedeniyle ameliyat oldum doktorum, çok katı olmamak şartı ile herşeyi yiyebilirsin dedi. Son 3 gündür tuvaletimi yaparken ağlıyorum ve yaklaşık yarım saat kadar sürüyor ayrıca kesilen bölge gitgide büyümeye başladı ve sarımtırak bir akıntı gelmeye başladı. Doktorum normal dedi ama çok endişeliyim, ne yapmalıyım

  • yara yerini görmeden yorum yapmak doğru olmaz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıa dikkat etmelisiniz.kontrole gidin
   Op. Dr. Atilla KAYA

 49. Hocam ameliyatımın dördüncü günü lavaboya çıkamıyorum analfssr ameliyatı oldum ishal şeklinde akıntım oldu ama birşey yiyip içmeye korkuyorum spinal anestezi yapıldı bana vücudumdan tamamen atmam için napmam lazım mide bulantısı bas ve bel agrısı beşinci gün oluyor devam etmekte :((

  • spinal anestezi sonrası bulantı-kusma,başağrısı,bel ağrısı görülebilir.çok şiddetli ise doktorunuzla görüşün.

 50. Çatlak ve hemoroid ameliyatı oldum lazerle.ilk tuvaletimi yaptıktan sonra yine ağrım oldu.tam anlamıyla ne zaman atlatırım bu durumu.

 51. Merhaba hocam 2016 ramazanda ikinci kez fissür ameliyatı oldum olmasaydım sanki daha iyiydi normal birey gibi lavabo ihtiyacımı karsilayamiyorum bazen kasmalar ağrılar oluyor ben ameliyat sonrası normal insan gibi olacağım sanıyordum ama öyle olmadı hatta ikinci kez olmama sebep ilk ameliyatım başarısız geçmesi daha doğrusu yapılmadığını söylediler kolonoskopi sonucunda hiç mutlu değilim

 52. Hocam 16 gün önce anal fistül den ameliyat oldum ama hala ağrılarım şiddetli bi şekilde devam ediyor devamlı çorba içiyorum günde 1 ağrı kesici kullanıyorum yine günde 6,7defa oturma suyu yapıyorum yinede çok sık ağrı çekiyorum ameliyat bölgesine 4.5 tane ip var onlarda rahatsız ediyor ne yapabilirim teşekkür ederim

  • sebze-meyve tüketip kabız kalmamalısınız.kabız kalıp ıkınırsanız ağrı artar ve iyileşme gecikir.
   Op.dr.Seher Şirin

 53. Hocam analafissür ameliyatı olalı 22 gün oldu hala tuvalet sonrası kanama ve şiddetli ağrı devam ediyor ağrı kesicii iğnelerle ayakta duruyorum doktorun verdiği ilaçları harfiyen kullandım ama hala iyileşmedim

  • aslında ameliyattan hemen sonra rahatlamanız beklenirdi.iyileşmede ortalama 21 günde tamamlanır.bir aksilik olabilir.kontrole gitmenizi öneririm
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 54. Bendede dogum sorasi yirtik olustu.tam 3 kez botox yapildi ama gecici fayda sagladi yirtik kapanmadi..ameliyattan korkuyorum yan etkileri ve agri olur diye…2 kucuk cocugum var ameliyat sorasi beni korkutuyor acikcasi

  • beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemezseniz iyileşme bekleyemezsiniz.
   Op.Dr.Seher Şirin

 55. Merhaba ben sekiz gün önce hemoroid çatlak ameliyatı oldum makat bölgesinde kaşıntı kanama akıntı geliyor enfeksiyon dn korktuğum için sıcaksu kullanıyorum tentriyot la pansuman yaptıktan sonra krem sürüyorum

 56. Slm hocam bende makat var iki ay önce botoks uyguladim ama şimdi aynı durumdayım ne yapmam lazim sizden bilgi almak ıstiyorum allah rızası icin

  • beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeliydiniz.muayene ile değerlendirilip tekrar botox uygulanabilir yada ameliyatla tedavi edilebilir
   Op. Dr. Atilla KAYA

 57. Merhaba hocam üç gün önce hemoroid ve anal fissür tedavisi botoks ve lazer yöntemiyle oldum ama halen makat bölgesinde uyuşukluk var acaba normalini.saygılarımla

 58. merhaba hocam ben hemoroit diye 2 defa ankarada mevlut topbaş gitim her gitiğimde 2 dk hal ediyordu eve dönduğumde bir faydasını görmedim bizim burda genel cerah dr gitim saat 12 makat catlağın var dedi kayseride özel bir hastane botox uygulandı 25 gün oldu ama buyuk abdesten sonra 6 7 sat ağrılarım devam ediyor kabız değilim oturma baynosu gunde 4 5 defa oluyorum bol su içiyorum bir turlu kurtulamıyorum şiimdiden tşk

  • anal fissürünüz var.botoxla tedavi olabilirsiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 59. Doktor bey bu sorun bendede var ameliyat olacağım asker olduğum için doktorum sizce ne kadar rapor verir

 60. 17 gun önce anal fissur ameliyati oldum cok sukurler olsunki burda yazilanlar kadar agrim olmadi bir hafta agri crktim ama oda cok şiddetli degildi ben tum uyutularak ve tompon koydurmadim uyandigimda gayet iyiydim ertesi gun taburcu oldum doktorumun verdigi ilaclari saati saati ne kullandim bir hafta sulu ve pozali yiyecekler yedim ilk tuvalete cikista agrim oldu kabiz olmamak icin kayisi cayi içiyorum yediklerime hala dikkat ediyorum tuvalete cikista ilik suya oturuyorum..kantoron yagini siringa yardimiyla icine akitip bir tatli kasigida içiyorum gayet iyiyim bol bol su tuketiyorum ilkten cok korkmustum yazilanlari okuyunca ama o kadarda korkulacak bisey olmadigini dahada iyi anladim benim hemoroid bagirsak catlamasi ve darlik vardi ama doktorumdam Allah razi olsun binlerce cok iyiyim ve basarili oldu tek yapmam gereken kabiz olmamak doktorunuz dedigini iyice uygularsaniz korkulacak bisey olmadigini anlarsiniz agrilar sizilar olucak tabi sonucta buda ameliyat kesiliyor doktorunuzu iyi dinleyin dahada çabuk toparlanirsiniz herkese gecmis olsun

 61. kronik anal fisür çatlağı ve basur var.dahiliye ye gittim,midemde gastrit olduğu,endoskopi’de ortaya çıktı.gastrit ve fissür bir biri ile bağlantılımıdır.sonuçta asit mideden bağırsağa gaz olarak çıktığı için,anal bölgeyi eritiyor olabilir’mi.gaztritte gaz çıkarıken,çıkan gaz,fissüre ve anal bölgeye zarar verir mi?

  • bağlantılı değildir.fissür kabızlığa ve fazla ıkınmaya bağlı oluşur.bol posalı,bol sebze-meyve yemelisiniz.bol su tüketmelisiniz.gerekirse spor yapmalısınız.fissürünüzden botoxla ameliyat olmadan ameliyatın risklerini yaşamadan kurtulabilirsiniz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 62. Hocam benim sorunum 20 gün önce başladı hala ağrıları çekiyorum yanma batma kaşıntı bi türlü kurtulamiyorum büyük tuvaleti yapınca çok zorlanıyorum ne yapmalıyım

 63. Hocam 2 gün önce anal fissür ameliyatı oldum . 2 tane de küçük hemoroid varmış doktor onuda yakmış . İki gündür makatım ağrıyor yanıyor ve zonkluyor . Ağrı kesici belirli bir saate kadar fayda ediyor. WC çıkmakta da zorlanıyorum . Bazen gece uykudan uyanıyorum. Doktora gittiğimde de normaldir diyor . İlaçlarımı kullanıyorum .. Hocam bu ağrı acı yanma ne zaman iyileşir . Sıcak suya da oturuyorum wc den çıkınca . Teşekkür ediyorum

 64. selamun aleykum hocam ben 4 ay içinde 2 defa ankara dr mevlut topbaşa gitim her gitiğimde 2 dk bir işlemle tamam dedi fakat sonuç gene buyuk abdesten sonra ağrılarım oluyor cok fazlada değil ama ben temamiyle bundan kurtulmak istiyorum hemoroit diye gitim tlf açtım kendisine bana makat çatlağı var sende diyor bunun için burda bir genel ceraha gitim oda saat 12 bir çatlak var dedi dr mevlut topbaşı aradım iza etim gel diyor 2 dk halederim bu makat çatlağı mudahleden sonra azda olsa bazı buyuk abdest ve gaz kaçırma olabiliyor buda beni korkutuyor cevabınızı bekliyorum saygılar sevgilier

  • anal fissürünüz varsa beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.makat hastalıklarından korunmak,yapılan tedavinin başarılı olması için ve nüksü önlemek için bu alışkanlıkların düzenlenmesi gerekir.gelirseniz muayene ile değerlendirip botoxla tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 65. Hocam benim malarımda çatlak var birde basurun bunun için lazerle dikişsiz ameliyat dediler ne kadar zamanda iş başı yapabilirim ben oturarak çalışıyorum

 66. merhabalar hocam basur amaliyatı olalı iki ay oldu hala kan geliyor sebebi ne olabilir tesekurler

  • doktorunuza kontrole gitmelisiniz.hala kabız kalıyor ve tuvalette uzun kalıp ıkınıyorsanız kanamanın olması normal.

 67. Merhabalar,
  ben çok fazla acı çektiğim için araştırmadan hemen ameliyat olmayı kabul ettim.Şuan 9 gün önce fissür ve hemorid ameliayatı beraber oldum.diyete ne kadar zaman devam edilmeli ki iyileştikten sonra aynı sorunlar tekrarlamasın,tekrarlarsa da botox yöntemi uygulanabiliyor mu
  Teşekkürler Bilginize,
  İyi günler

  • bol posalı,sebze ve meyve içeren diyet normaliniz olmalı.buna yaşamınızın her dönemnde özen göstermelisiniz.
   Op.Dr.Adil Altınsoy

 68. Bende anal fissur var ve ameliyat olmayı düşünüyorum ben sınav ogrencisiyim de ameliyattan kaç gün sonra tekrar dershaneye gidebilirim ve gaz kaçırma ihtimali nedir şimdiden teşekkür ederim hocam

  • botoxla tedavi olursan dershaneye ara vermen gerekmez.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisin
   Op.Dr.Seher Şirin

 69. Slm hocam ben bir aydir makat catlagi amelyati oldum ama daha iylesmedim diskilandigimda agrim var catlak yine tekrarlar mi

  • ortalama 21 günde düzelir ama beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemediyseniz iyileşmeniz gecikir.
   Op.Dr.Seher Şirin

 70. Hocam merhaba 1 ay önce anal fissur ameliyatı oldum ilk zamanlarda iyiydim ama son 1 haftadır yanma kaşıntı gibi şikayetlerim yeniden başladı sebebi ne olabilir acaba ?

 71. Hocam iyi günler ben 7 ay önce makat çatlağı ameliyatı oldum çatlağım saat 9 yönündeydi 7 aydır rahattım fakat 1 hafta önce doktora gittim saat 3 yönünde yeniden makat çatlağı oluşmuş kolonoskopi ile 27 temmuzda bakacaklar ameliyat olan kişide tekrar etmemesi lazım dedi bide hocam ikinci kez ameliyat derlerse ne kadar doğru olur riski varmıdır

  • gerek ameliyat gerek botoxla tedaviden sonra beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemezseniz nüks edebilir.ikinci defa ameliyat gaz ve dışkı kaçırmanıza neden olabilir.botoxla tedavi olmanızı öneririm.makat çatlağı teşhisi için kolonoskopi yapılması son derece gereksiz bir işlemdir.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 72. Hocam ben amliyat olalı 7 gun oldu dikiş ipleri kendi kendine düştü ve agri flan yok ara ara kanama oluyor çok az bu durum normalmi

 73. Selamlar 2 aydır makatımda yırtık var vdm doktor bana 6 sonra amelyat olacağımı söyledi

  • makat çatlağında çağdaş tedavi yöntemi botoxla tedavidir.botox enjeksiyonunu araştırmalısınız
   Op.Dr.Ergun Aygören

 74. Hocam 3 aydır dayanılmaz acıların var doktora gittim ve lazerle ameliyat dedi fissur olmuş ve senelerce çekiyorum ameliyat olduktan sonra iyileşme süreci cok sancılimi bebeğim de var bulamamaktan korkuyorum iyi gunler

  • fissür tedavisinde en çağdaş ve bebeğinizin bakımının sorun oluşturmayacağı tedavi yöntemi botoxla tedavidir.gelirseniz botoxla normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan tedavinizi yapabiliriz
   Op.Dr.Atilla Kaya

 75. Benim sorum şu. Ameliyattan sonra işimin başına be zaman dönebilirim? Bu süre ne kadar. İşim de masabaşı bi iş. Bunu baz alarak yorumlar mısınız

 76. Hocam bnm sorunum kaşıntı ile basladi.son bir haftadır müthiş bir ağrı çekiyorum, doktora gittim kucuk bir çatlak var dedi ilaç verdi ancak agrilarimda gerileme olmadi.son 3 gündür çıkış noktasının kenarında sertlik hissetmeye başladım.son iki gundur ara ara rahatliyorum ancak ağrım Azalsada hiç kaybolmuyor ne onerirsiniz? Tsk ederim

 77. Hocam ben anal fissür ameliyatı oldum 1 hafta kadar önce ameliyat olmamış gibi çatlaklarımdaa kanama ve kaşıntı hala devam etmekte kaka yumuşatıcı ilaç kullanıyorum ıkınmadan tualetimi yapıyorum ama yinede bi değişiklik yok

  • dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapmalısınız.kabız kalmamak için bol posalı ve sebze-meyve yemelisiniz,bol su içmelisiniz

 78. Hocam makatta catlakvardi ameliyat oldum 3ay oldu hala arıların var ne yapmaliyim

  • hala düzelmemiş olduğunu gösterir.makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanna görünmelisin,botoxla tedavi edilebilir.
   Op. Dr. Atilla KAYA

 79. Hocam anal fissür ameliyatı olalı 4 gün oldu bu gün dıskı sonrası kan geldi bu normalmi

 80. Hocam 6 gün önce lokal anestezi ile fussur ameliyatı oldum
  Batikon ne kadar kullanmalıyım
  10 gün yeterli olur mu
  Ilık su banyosu 1 hafta yeterli mi
  Saygılar hocam

 81. Hocam 12 gun once ameliyat oldum ama halen tuvalet esnasinda agrim.ve kasilma oluyo..ve dikis ipi neredeyse yarim parmak uzinlugunda 1 haftadir disari dogru sarkiyo ete yapisik halde..ne zaman tamamiylen iylesecem hocam akil verin

  • ortalama 21 günde büyük oranda düzelme olur.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu rahatlatır.kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamalısınız.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
   Op.Dr.Nizam Kurtdere

 82. Merhaba sayın doktorum benim kronikleşmiş anal fissür mevcut ve makatimda dışında 3 parça yırtık mevcut ameliyatı olunca bu yırtık parça olan bölgeler dikiliyor mu acaba yardımcı olursanız çok sevinirim.

 83. Merhaba botoxtan sonra iyileşme süreci nasıldır kac gün sürer..

  • ortalama 21 günde şikayetlerinizde ciddi gerileme olur. botoxun etkisi 4-6 ay sürebilir.botoxun yanısıra beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızıda düzenlemelisiniz ki iyileşmeniz gecikmesin
   Op. Dr. Atilla KAYA

 84. Merhaba 3 gün önce anal çatlaktan ameliyat oldum ve bana verilen ilaçları kullanıyorum ağrım öle şiddetli degil sadece sabit kaldığımda hareket ederken bi agrı var oda tatlı bir agrı acaba yürümemde bi sıkıntı olur mu bunu öğrenmek istiyorum ve bol bol sıcak suya. Oturuyorum

 85. Merhaba benim sorum şu 16 gün önce makat catlagindan ameliyat oldum yarı açık sfinkterotomi yapıldı fakat hala agri ve yanma var catlagin iyileşmesi nekadar zaman alır bu ağrılar ameliyatın yetersiz olduğu anlamına mi geliyor cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • yetersi olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.iyileşme 21 gün kadar sürer
   Op. Dr. Atilla KAYA

 86. hocam selamın aleyküm. anal fissür ameliyatında istemsiz kasılan kas kesildikten sonra makattaki çatlaklara ayrıca bi müdalemi yapılıyor yoksa otomatik olarak kendiliğindenmi iyileşiyor. hakkınızı helal edin rahatsız ettim sizi.
  Op.Dr.Ergun Aygören
  iyileşmesi beklenir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz