Anasayfa / Genel / Nasır Nasıl Geçer

Nasır Nasıl Geçer

Bazı hastalıklar kişinin genetiği, yaşam koşulları vs gibi sebeplerle kaçınılmazdır. Bazı hastalıklar ise kişinin ihmali, vücuduna gereken özeni göstermemesi gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Nasır kişileri ihmali ve özellikle ayaklarına gereken özeni göstermemesi sonucu oluşan bir cilt problemidir.

Nasır Nedir?

Kişisel ihmaller ve hatalı uygulamalar sonucu cildin sürtünmeye maruz kalara fizyolojik olarak kalınlaşmasıdır. Deride oluşan kalınlaşmanın nasır sayılabilmesi için sertleşmenin ortasında nidus denilen ve tepe noktası olarak tarif edilebilecek 1mm genişliğinde bir nokta oluşmalıdır.

Neden Olur?

Nasır en çok dış yüzeylerle sürtünme halinde olan el ve ayaklarda görülür. Ayaklarda ellere nazaran daha çok karşılaşılır. Nasırların oluşumuna neden olan bazı kişisel ihmaller şunlardır;

– Yanlış Ayakkabı Seçimi

Ayaklar bütün gün bedenin yükünü çekerek baskıya maruz kalmaktadır. Ayaklara uygun olmayan ayakkabı seçimi ise bu baskıyı arttırmaktadır. Ayağa küçük gelen veyahut vuran ayakkabıların tercih edilmesi sürtünmeye neden olmaktadır. Sürekli olarak aynı bölgenin sürtünmeye maruz kalması sonucu deri kendi kendine sertleşmektedir.

Dar ayakkabı giymenin nasıra neden olduğu toplumda genel olarak bilinmektedir. Ayağa geniş olan ayakkabılarında aynı soruna neden olduğu pek bilinmemektedir. Ayağa büyük, geniş olan ayakkabıların içerisinde ayak hareket ettikçe ayakkabıya sürtünerek derinin kalınlaşıp nasırlaşmasına neden olmaktadır.

– Yanlış Basma Alışkanlığı

Bazı insanlar gerek alışkanlık olarak gerekse ayağındaki yapısal bozukluklardan kaynaklı olarak ayağın hep aynı noktasına basılması süreç içerisinde nasırlaşmaya neden olmaktadır.

Nasır Belirtileri Nelerdir?

Belirtilerini tanımak hastalığı önlemek açısından önem teşkil etmektedir. Genellikle nasırların ağrısı bezdirici düzeye gelmedikçe insanlar tarafından önemsenmemektedir. Ancak önemsenmeyen nasırlar zaman içerisinde ilerleyerek rahatsızlık verici boyutlara ulaşmaktadır. Bulunduğu bölgeye göre yürüme zorluğu bile yaratabilir.

İlk ve en belirgin işaret ciltte sertleşme olmasıdır. Nasırın 2 türü bulunmaktadır. Bunlar sert ve yumuşaktır. Birde nasırın tepe noktası olan nidus oluşumunun arlığı takip edilmelidir. Sertleşme dikkate alınmazsa ve gereken önlemler almazsa sertleşme devam etmektedir. Bir süre sonra özellikle ayakta olanlar üzerine basıldıkça nidusun batması ile rahatsızlık vermektedir. Bu da hastalığın diğer belirtisi can yanmasının gözlenmesi demektir.

Nasıl Geçer?

Hemen hemen bütün sağlık sorunlarında olduğu gibi bunda da erken teşhis önemlidir. Erken fark edilen sorunlardan daha kolay şekilde kurtulmak mümkündür. Problemde koruyucu önlemlerde önem teşkil etmektedir.

Sorunun temeli ciltte sertleşmedir. Bu nedenle ilk yapılması gereken ciltte sertleşmenin önlenmesidir. Sertleşme sorununun yanı sıra ağrıda yaşanıyorsa sorunun ileri derecede olduğu düşünülür. Ağrılı vakıalarda mutlaka doktora başvurulması ve nasırın nidus ile birlikte çıkarılması gerekmektedir. Henüz ağrı şikayeti yaşanmayan durumlarda ise kişisel yöntemlerle sorundan kurtulmak mümkündür.

  • Ayakkabı seçimi

Alınacak en güzel ve etkili önlem doğru, ayağa uygun ayakkabıların tercih edilmesidir. Bu sayede ayakkabı ayaklara sürtünme ve baskı yapamaz. Özellikle yeni alındığında ayağı vuran rahatsız eden ayakkabılar ısrarla giyilmeye devam etmemelidir.  Bu şekilde sorun yapan ayakkabılar birkaç gün arayla giyilebilir. Ancak devamlı giyilmesi halinde deride kalınlaşmaya neden olabilir.

  • Sertleşmiş Ciltten Kurtulmak

İleri evrelerde olmayan nasırlarda evde yapılacak uygulamalarla nasırın geçirilmesi mümkündür. Bunun için kolaylıkla bulunan topuk taşı ya da diğer ismi ile ponza taşı yeterli olacaktır. Ponza taşı kullanmadan önce cildi yumuşatacak ürünler kullanılması alınan verimi arttıracaktır.

Sertleşmiş Deri Nasıl Çıkartılır?

Sertleşen ve nidus kısmı oluşan bir derinin ciltten ev ortamında çıkarılması mümkün değildir. Ayrıca evde denenecek uygulamalarda oldukça can yakıcı olacaktır. Sertleşen cilt doktorlar tarafından ameliyatla alınmaktaydı. Ancak günümüzde gelişen teknoloji sayesinde ameliyata ihtiyaç duyulmadan nasırın çıkarılması mümkündür. Ameliyatsız tedavi için radyofrekans cihazı kullanılmaktadır.

Radyo Frekansa Nasır Çıkartılması

Radyo frekans tedavisi kısaca Rf şeklinde anılmaktadır. Nasırlar rf cihazı sayesinde 1 dakika kadar kısa bir sürede çıkartılabilmektedir. Uygulama cihazının yüksek ısısı sayesinde dikişe gerek kalmaksızın yapılabilmektedir.

Cihazın yüksek ısısının cilde uygulanmasını sağlayan iğne kadar ince olan ucu ile sertleşen deri ve nidus çıkartılır. İşlem 1 dakika kadar kısa bir sürede tamamlanabilir.

Nasırın tekrarlamaması için ihmal ve hatalı uygulamalar tekrarlanmamalıdır. Aksi halde aynı problem nüks edebilir. İlk yapılması gereken şey ayakkabı tarzının değiştirilmesi ve her gün aynı ayakkabının giyilmemesidir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz