online randevu online randevu online randevu

Makatta Kanama

Makat hastalıkları bulgularının en sık görülenlerinden biri de makatta kanama olmasıdır. Neredeyse tüm o bölge hastalıklarında az veya çok görülebilmektedir. Bu sayfada makatta kanama sebepleri kısa özet halinde yazılmıştır daha ayrıntılı bilgileri ilgili sayfalardan okuyabilirsiniz.

makat kanaması nasıl durur

Makatta Kanama Neden Olur
Bütün kanamalı durumlar gibi doku bütünlüğünü bozan, derinin kaplayıcı özelliğini azaltan  daha doğrusu damarı açığa çıkaran her hastalık neden olabilmektedir. Temeldeki sorunun yerine kanamanın makattan ne kadar yukarda olduğuna göre taze kırmızı şekilde ve damlama halinde olabileceği gibi, yine kırmızı parlak kırmızı renkte dışkıyla bulaşık olabilir. Ayrıca vişne çürüğü gibi de olabilir ki bu durumda kalın veya ince bağırsak kanaması akla gelir, bir de zift gibi siyah ve yapışkan tarzda kanama olur bu durumda ise mide ve oniki parmak bağırsağından olabilecek kanamalar akla gelmelidir..

makat kanaması neden olur

Makat kanaması olduğunda genellikle hastanın aklına ilk olarak basur gelir ancak durum bu kadar basit değildir ve bir çok hastalık sebep olabilmektedir.

Damlar şekilde kanama basur düşündürür ama vişne çürüğü gibiyse bağırsak kaynaklı olduğu düşünülmelidir ve daha risklidir. Mide kanamaları zift gibi siyah ve yapışkan bir şekilde karşımıza çıkar. Bunların hepsinin teşhisi genel adı endoskopi olan bölgeye göre kolonoskop, gastroskop veya anoskop adlı cehazlar yardımıyla yapılır ve % 100 yakın doğrulukla teşhis konabilir.

Makattan Kan Gelmesi Nedenleri;
Basur; En sık sebeplerdendir tazı parlak kırmızı renklidir. Kanamaya ek olarak memeler çıkması, zaman zaman dayanılmaz ağrılar da vardır.

Kötü huylu kanserler; Daha çok vişne çürüğü gibi ve dışkıyla karışık haldedir. En tehlikeli hastalık gurubudur, erken dönemde çok başarılı sonuçlar alınabilmekteyken kanser organlara sıçradıktan sonra ölüm rüski çok yükselir.

Ülseratif kolit; Sümüksü bir salgıyla karışıktır, sık dışkıya çıkma, karın ağrısı gibi ek şikayetler vardır. kanserleşme riski % 25 civarı olduğu için çok yakından ve dikkatli takip ve tedavi edilmelidir. Öldürücü düzeylerde kanama olabilmektedir.

Anal fissür; Daha çok peçeteye bulaştığı görülür, her dışkılamada çatlağın yenilenmesi ve tıkanmış küçük damarların yeniden açılmasıyla kan gelir.

Anal ragad; Fissürdeki gibidir, çünkü ragad basit çatlak gibi deri yırtılması veya deri sıyrılması şeklinde bir hastalıktır.

Kondilom kanaması; Siğillerin ezilip parçalanmasından olur, anüste olabileceği gibi bağırsaktaki siğillerden de olabilir. Bulaşıcı ve hızlı ilerleyici olduğu için bir an önce tedavi başlanmalıdır.

makat kanaması

Mayasıl; Aşırı kaşıntı hissi sebebiyle kaşıyarak cildin tahriş olmasındandır. Anal dermatit te denilen ve daha çok yaramayan gıda tüketimiyle ortaya çıkan alerji benzeri bir tür deri hastalığıdır, tedavisi ilaçla yapılır bu hastalığa özel üretilen tek ilaç pruzon merhemdir.

anüsten kan gelmesiMakattan Kanama Nasıl Durur? Durdurmaktan daha önemlisi nedeninin bulunmasıdır. Bütün kanamalar gibi makat kanamasında da bir an önce anoskop muayenesiyle kesin teşhis konmalı ve ona göre yol çizilmelidir.

Daha yukarıdan olabilecek kanamalar için kolonoskop, sigmoidoskop veya gastroskop yapmak gerekebilir. Kanamaların tümünde yaklaşım aynıdır kanama sebebi bulununcaya kadar araştırmaya devam edilmelidir. sebebi ortaya konmadıkça konu komşu, eczacı yada bu konuda uzman olmayan doktor önerisiyle bile ilaç alınmamalıdır. Özellikle 50 yaş üstü hastalar daha temkinli olmalıdırlar. Çünkü bu yaş gurubu ve daha yaşlılar ciddi risk gurubunu oluştururlar. Bir diğer risk gurubu da ailesinde sindirim sistemi kanseri teşhisi konmuş kişiler olan şahıslardır.

http://www.basurklinigi.com/makat-kanamasi/
http://www.makatcatlagi.net/makat-kanamasi
https://www.basurdoktoru.com/basur-kanamasi-neden-olur

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar