online randevu online randevu online randevu

Makatta kanama hangi bölüme gider

Makatta kanama proctoloji bölümü tarafından teşhis, tedavi ve takip edilir. Proctoloji denilen bölüm genel cerrahinin bir bölümüdür. Türkiye de proctolog olarak çalışan genel cerrah sayısı azdır. Proctoloji uzmanının olmadığı yerde genel cerrahi bölümüne gitmelidir.Yaşadığı yerde proctoloji uzmanı varsa daha tecrübeli olacağı için bu tercih edilebilir.

İlgili uzmana gidilmezse pratisyen hekim veya başka branşa başvuran hastalara genellikle hemoroid teşhisi konur ve ona yönelik tedavi verildiği için düzelmez veya kötü huylu bir tümör varsa hastalığın tedavisi geciktirilmiş olunur.

Makat kanaması hangi bölüme gideceği kadar yapılacak işlemler de önemlidir çünkü normal muayeneyle gerçek anlamda teşhis koymak zordur ve ek tetkikler gerekir. Vişne çürüğü veya pıhtılaşmış şekilde kan geliyorsa kolonoskopi yapılmalıdır çünkü bu renk kan daha yukarıdan gelir ama taze kırmızı kan geliyorsa yani damlama şeklindeyse kanama odağı son 8-10 cm dedir bu durumda kolonoskop son derece gereksiz ve zahmetli olur.

Makattan taze kan geliyorsa anoskop muayenesi şarttır ve de yeterlidir. Anoskop muayenesi yapıldığında gerekliyse ve de hasta isterse aynı anda müdahale edilebilir.

Sonuç olarak

Makattan kan gelmesi hemoroidden olabileceği gibi kanserden de olabilir bu sebeple tercihen proctoloji eğer o bölgede yoksa genel cerrahi uzmanına gidilmeli, anoskop yaptırılmalı ve ondan sonra tedavi planlanmalıdır.

Kesinlikle utanma duygusuyla

Ertelenmemeli

Eczaneden veya komşudan  ilaç alıp kullanılmamalı

Bitkisel tedaviler denenmemeli

Durur diye beklenmemeli

Dursa da kanamanın sebebi tespit edilmelidir.

https://www.basurdoktoru.com/basur-kanamasi-neden-olur

makattan kan gelmesi

makattan kan gelmesi nasıl geçer

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar