online randevu online randevu online randevu

İlerlemiş kıl dönmesi

Kıl dönmesi hastalarının en çok sorduğu soru “ ameliyat olmazsam ne olur ?” sorusudur. Sayfadaki resimden de görüleceği gibi hastalık giderek ilerler. İlerlemiş kıl dönmesi tedavisi başlangıç düzeydekilere göre çok daha zordur. Kesilip çıkarılacak doku daha büyük olur, büyük kesilen yer daha çok ağrır, gerginlik sebebiyle istirahat süresi uzar ve yaranın açılma ihtimali yükselir.

Diğer taraftan ilerlemiş kıl dönmesi hastalarının ameliyatından sonra tekrarlama ihtimali de yükselir. Makul düzeydeki bir hastalık için yapılan mikro sinüsektomi ameliyatından sonra tekrar etme ihtimali % 3 civarındayken ilerlemiş vakalarda bu oran % 40 ları geçmektedir.ilerlemiş kıl dönmesi
Diğer bir çok hastalık gibi kıl dönmesi ilerlemeden tedavi edilmelidir.
Kıl dönmesi neden ilerler ?
Bunun birkaç sebebi vardır
1- İçeri yani deri altına giren kıl veya diğer maddeler giderek artar yani sinüs giderek büyür
2- Zaman zaman apseleşerek yumak dağılıp etraf dokuya sıçrar
3- İltihaplanarak yeni çıkış delikleri ve sinüsle bu delik arasında kanallar (fistül) oluşur, en önemli sorun budur çünkü bu kanalların sinüse mesafesi ne kadar uzunsa ameliyatta o kadar büyük olacak demektir.
Bunların dışında ;kıl dönmesi başlangıcı
Kıl dönmesi ilerlerse kıllar bağırsaklara dolanır, omur iliği sarar, organlara kadar uzar gibi bilgiler tümüyle şehir efsanesidir ve gerçekle alakası yoktur. Konu hakkında bilgisi olmayan kişilerin uydurduğu daha sonra kendisinin de inandığı safsatalardır.
Sonuç olarak ;
Teşhis konduysa sosyal pozisyonunuzu ayarladığınız ilk fırsatta ameliyatınızı olmalısınız, okul bitsin yaptırırım, askere gidip geleyim yaptırırım gibi oyalanmalar sorunun büyümesine neden olur. Apandisit gibi acil ameliyat gerekmez ama uzun süre de ertelenmemelidir.

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer

Cevabı net ve tektir. Tek çözüm ameliyattır. 15 farklı yöntem tarif edilmiştir ve bunların çoğu bir çok cerrah tarafından yapılmaktadır. Her cerrah hakim olduğu birkaç yöntemden birini seçer ve uygular.
Hayatında kıl dönmesi görmemiş bazı şarlatanların ürettiği bitkisel karışımlar olsa da tümüyle para ve zaman kaybından başka bir şey değildir. Yine bazı internet sitelerinde “ kıl dönmesi nasıl geçer “ sorusuna cevap olarak fenol veya gümüş tedavisinden de söz edilmektedir bu iki yöntemde de kılın giriş delikleri ve sinüs kaldığı için gerçek bir tedavi değildir sadece kişinin şikayetlerini kısmen azaltmaya yöneliktir.kıl yumağı

Kıl Dönmesi Ameliyat yöntemleri

Aşağıda bugüne kadar geliştirilmiş kısmen uygulanan ve uygulanmayan kıl dönmesi ameliyatı ve uygulanış tekniklerini kısa ve özet şekilde ele alınacaktır.
mikro sinüsektomi görseli

Mikro Sinüsektomi

Bascom ameliyatının modifiye şeklidir. Kıl dönmesi ameliyatı uygulamasında en başarılı yöntemlerdendir. Olabilecek en küçük cilt kesisiyle delikler ve sinüs bir bütün olarak çıkarılır ve kesilen yer cerrahi gizli estetik dikişlerle kapatılır. Herhangi bir iz ve yara kalmadığı gibi tüm işlem sadece 10-15 dakika kadar sürer. Hasta diğer yöntemlerde olduğu gibi yüzüstü yatma gereği ve pansuman yaptırması gerekmez. Aynı şekilde işgücü kaybı da yaşanmayan bu yöntemle yapılan tedavi sonunda hasta ne yapacağına kendisi karar verir. Evine, işine okuluna yada tatile gidebilir. Tekrar ihtimali en düşük ameliyattır.

Flap Yöntemi

flep ameliyatı nasıl yapılırkıl dönmesi nasıl geçer

Bir çok tekniği geliştirilmiş olan bu yöntemin uygulanışı kıl dönmesi yumağı olan kısmı keserek oluşan boşluğa ise cilt ve cilt altı ile beraber kas zarı içeren daha dayanıklı cilt paçasını o alana dikme yöntemidir. 8 farklı doku kaydırma yöntemi vardır

 

açık bırakma ameliyatı nasıl yapılırAçık Bırakma ameliyatı

Cerrah kıl dönmesi yumağının olduğu yer ve etrafından akıntı olan yerleri de içine alacak şekilde geniş bir alanda cildi kesip alıyor. Bunun içinde sağlıklı bölgede bulunuyor. Halen teknolojik anlamda gelişmemiş yerlerde uygulanan bu teknik ile tedavi olduğunuzda iyileşme süresi 4-6 ayı bulabilmektedir.

 

Yarı Açık Bırakma

Yukarda anlatılan yöntemle benzer olup bundaki fark ise tam açık yarı açık bırakmabırakmak yerine cildi zemine dikerek daha az boşluk ve bu şekilde biraz daha az bir yara oluşmasını sağlayacak şekilde geliştirilmiş bir yöntemdir.
Açık bırakma yönteminin yarısı kadar sürede kapanır

Premier Kapatma

İlk kıl dönmesi ameliyatı yöntemlerinden olup uygulanışı en kolay türlerdendir. Kıl dönemsi yumağının olduğu yer kesilip çıkarıldıktan sonra dikilen alan maalesef tekrarlama oranı nerdeyse %50 olup kısa bir süre sonra kişi tekrar kıl dönmesi problemi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Tüm hekimlerin bildiği fakat yenilikçi hekimlerin büyük oranda bıraktığı bir yöntemdir.

Pit Picking

Giriş deliklerinin ayrı ayrı alınıp içinin kazınması şeklinde uygulanır. Başarısı düşüktür.
Bascom procedur
Mantığı mikro sinüsektomi gibidir sonuçları da yakındır. İş gücü kaybı olmaz ve tekrar ihtimali düşüktür.
Kıl dönmesi nasıl geçer sorusunun cevabını artık daha iyi biliyorsunuz. Unutmayın yöntemler ve teknoloji sürekli yenilenmektedir, iyi araştırmadan körü körüne karar vermeyin.

kıl dönmesi nasıl iyileşir

 

 

 

 

https://www.ideaklinikankara.com/kil-donmesi/

 

 

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar