online randevu online randevu online randevu

Kıl dömesi başlangıcı

Kıl dömesi başlangıcı bütün hastalıklar gibi belirsiz bir şekilde olur ve zamanla içeri giren kıllar arttıkça hastalık ilerler. Fark edilip bölge temizliğine dikkat edilirse ilerleme hızı çok yavaş olabilir ama başlangıçta oluşan delik sürekli açık olduğu için temizliğe dikkat edilmezse enseden dökülen kıllar daha hızlı girer ve ilerlemesi de çabuk olur.
Yukarda yazıldığı gibi kıl dömesi başlangıcı hiçbir belirti vermez hatta hastaların çoğunda tesadüfen fark edilir. kıl dömesi başlangıcı
Kıllar İçerde Büyür mü

Her ne kadar toplumda içerdeki kılların büyüyerek hastalığın ilerleyeceği şeklinde bir bilgi olsa da tamamen yanlış bir bilgidir çünkü içerdeki kıllar canlı değildir, enseden dökülen köksüz kıllardır ve büyümez ama zamala yeni kıllar girerek hastalığı ilerletir. İlerlemenin diğer bir önemli sebebi de apse yani iltihap oluşmasıdır. Her apse hastalığı biraz daha yaygınlaştırabilir ve ilerletebilir. Yeni çıkış delikleri ve yeni fistül kanalları oluşmasına neden olabilir. Yeni çıkış delikleri ameliyatta kesilecek alanın çok genişlemesine neden olabilir yani iş büyümüş olur.

Kıl Dönmesi Başlangıcı

Tabi soruna yarış başlaması gibi bakmamk gerekir ama hiçbir belirti vermediği yani tamamen tesadüfen tespit edildiği dönemde ya da çok basit belirtilerin ortaya çıktığı dönemde başlangıcı denilebilir. Kıl dönmesinin başlama yaşı olan 20 yaş gurubu erler arasında askerlik öncesi yapılan genel tarama muayenesinde çok sayıda kişide tespit edilebilir. Yapılan bir istatistiki çalışmada kıl dönmesi tespit edilen 100 kişiden 70 i hastalığının farkında bile olmadığı o an öğrendiği görülmüştür.kıl dönmesi başlangıcı nasıl görünür
Başlangıç düzeyinde kıl dönmesi tespit edildiğinde ne yapılmalı ? Tabiî ki doğru yaklaşım tedavi olunmalıdır çünkü beklemek hastalığın ilerlemesine ve işe ara vermeden yaptırılabilecek bir ameliyat yerine 15 gün yüzüstü yatmayı gerektiren bir ameliyat gerekebilir. Unutmamak gerekir başlangıç düzeyinde de olsa hastalık çürük dişten farksızdır yani kendiliğinden yada ilaçla düzelmez ve giderek ilerleyebilir. Kıl dönmesi kendiliğinden düzelmeyeceğine göre bekletmenin hiçbir anlamı yoktur. Acil ameliyat gerekmez ama uzun süre ertelemekte yanlış bir yaklaşım olur.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır

tekrarlamış kıl dönmesi resmiYukarıda da bahsedildiği gibi başlangıçta belirti vermez bu sebeple aile içinden birinin kalçaların arasına bakması anlamak için yeterlidir, özellikle ailede başka birileri bu hastalığı yaşadıysa kardeşlerde olma ihtimali yüksek olduğundan birkaç yılda bir kontrol doğru olur. Şikayet yapmayan kıl dönmesinde şu bulgular tespit edilebilir;
Giriş delikleri; bir veya birden fazladır hastalığın olmazsa olmaz bulgusudur, iğne giremeyecek kadar dar da olsa mutlaka delik olması gerekir.
Kuyruk sokumunda akıntı
Kuyruk sokumuna bastırınca ağrı
Kuyruk sokumunda küçük şişlik
Otururken ağrı
Kuyruk sokumundan kanama
Kaşıntı
Bu bulguların biri veya daha fazlası varsa akla gelmeli ve bu konuda yetkin olan branş uzmanı proctoloji uzmanına muayene olunmalıdır.

kıl dönmesi nasıl anlaşılırAtalarımızın dediği gibi “yılanı küçükken zararsız hale getirmek gerekir” Başlangıç döneminde yapılacak ameliyatta 1.5-2 cm yer kesilerek yapılabilirken ilerlemiş hastalarda 15-30 cm yer kesmek gerekir ki bu çekilecek zahmeti ve yaşanacak sorunları onlarca kat artırabilir. Aynı gün işe dönülebilecekken 15 gün yüz üstü yatmak zorunda kalınabilir. Bu sebeple hiçbir şikayet olmasa dahi hastalık tespit edildiği anda ameliyat planlanmalı ve uygun sosyal pozisyon yaratıldığında yaptırılmalıdır.

https://www.ideaklinikankara.com/kil-donmesi/

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar