Anasayfa / Genel / Tromboflebit tedavisi

Tromboflebit tedavisi

Tromboflebit bir tür toplar damar iltihabıdır ve önceden var olan varislere mikrop bulaşmasıyla ortaya çıkar. Çok seyrek olarak varis olmadan da olabilimektedir. En sık sebep varis varlığıdır, varise balı olarak toplar damardaki dolaşımın yavaşlaması veya çevresel travmalar sonucu ortaya çıkan iltihabi bir durumdur.
tromboflebit nedenleri

Trombolebitin Belirtileri Nelerdir

Hastalığın olduğu taraf ve bölgede
Ağrı
Şişlik
Kızarıklık
Vücutta ateş
Bölgesel ısı artışı
Şişlik )su toplanması, ödem)
En sık karıştığı hastalık lenfanjittir. Lenfanjitte de bu bulgular görülür ama uzman doktor bunu muayeneyle rahatlıkla ayırt edebilir.
Bu belirtilerin hepsi veya bir kısmı görüldüğünde flebit teşhisi konur. Genellikle ciddi sorun yaşanmasa da çok seyrek görülen emboli denilen iltihaptan parça kopup akciğer damarlarını tıkaması riski vardır bu sebeple dikkatli olunmalı ve damar cerrahının kontrolünde tedavi olunmalıdır. Pıhtının akciğere gidip damarını tıkaması hayati tehlike arz eder.

tromboflebit tedavisi nasıldır

Tromboflebit Nadenleri

Yukarıda bahsettiğimiz gibi en sık sebep varislerin varlığıdır. Burada anlatılmak istenen kalın varislerdir, kılcal varislerde yani kılcal damar çatlaması denilen durumda pek olmaz. Kalın toplar damarların içindeki kanın akış hızı yani kalbe dönüşü yapaşlar, bu yavaşlama mikrobun üremesi için uygun ortam oluşturur, mikroplar çoğalarak iltihap yapar.
Bacakta deri bütünlüğünün bozulması; yarlanma, çizilme, ağda yaptırma, jiletle tıraş etme gibi durumlar riski artırır.
Ameliyatlar, bir tür yaralanmadır.
Skleroterapi, içine ilaç vererek varis tedavisidir, aslında ilacın kendisi flebit yapar ama normalde mikrop olmaz, mikrop bulaşırsa klinik bulgular yukarıda yazılan hale gelir.

Tromboflebit Tedavisi

Kanın pıhtılaşmasını engelleyen (kan sulandırıcı da denir) heparin veya aspirin başlanır.
Bacak veya bacaklar yukarda bir şekilde istirahat gerektirir.
Mutlak istirahat önerilir, sadece tuvalet ihtiyacı için kalkılması hatta yemeğin bile yatakta yenmesi gerekir. En pratik yaklaşım sırt üstü yatarken ayağın altına yastık konulmasıdır.
Hastalık geçtikten sonra varsa varislerin tedavisi yapılır. Trombo flebit tekrarlama eğilimindedir ve yaygınlığı çok değişebilir.
Ağrı tedaviye başladıktan sonraki 4-8 günde azalmaya başlar ama tamamen düzelmesi haftalar sürebilir. Yoğun tedavi ve istirahat döneminin sonunda kan sulandırıcı olarak coraspin gibi bir ilacın sürekli kullanımı önerilir.yüzeyel tromboflebit
Kalıcı hasar oluşturan bir hastalık değildir, seyrek olarak varis ülserine neden olabilir.

Yüzeyel Tromboflebit

Daha hafif formudur lenfanjite çok benzer, derin dokular fazla etkilenmemiştir. Deride kızarıklık ve ateş vardır, ödem ve ağrı daha hafiftir.

tromboflebit belirtileri

Tromboflebitin Riskleri

Yukarıda bahsettiğimiz emboli kadar tehlikeli olmasa da bir diğer risk de derin ven trombozu (DVT) oluşma sebeplerindenir. Derin toplar damarlar tıkanır ve damar tamamen yok olur. Kirli kanı asıl taşıyan sistem derin damarlardır, tıkanınca tüm yük yüzeysel olanlara biner buna bağlı olarak bacaklarda şişme olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz