Anasayfa / Genel / Doğuştan olan benler

Doğuştan olan benler

Benlerin büyük çoğunluğu yaşla birlikte ciltteki deformasyonla ortaya çıkan yapılardır az bir kısmı ise doğumsal benlerdir. Sonradan olanlardan ciddi bir farkı yoktur ancak hemanjiom denilen damar kaynaklı olanlar ciddi büyüklüklere ulaşabilir ve yerleşim yerine göre hayati önemi olabilir.doğuştan ben kanserleşirmi

Doğuştan Olan Benler Tedavi Edilebilir mi ?

Evet edilebilir ve sonradan gelişenden farkı yoktur yani tedavi yaklaşımında fark yoktur. Burada asıl karar verici olanlar aile breyleri daha doğrusu yaşı küçün olan hastanın anne babasıdır. Sonuçta hayati önemi olmadığı (hemanjiom denilen kan benlleri farklıdır) olmadığı için tedavisinin ertelenmesinde ciddi bir sorun olmayacaktır.
Tedavi istenirse şu yöntemlerin hepsi uygulanabilir;

Lazerle Ben Tedavisi

lazer sadece koyu renkli ve yüzeyel olanlarda uygulanabilmektedir. Uygulama aylık seanslar halinde uygulanır, seans sayısı önceden tahmin edilemez 2 seansta düzelebildiği gibi 12 defa yapmakta gerekebilir. Ücretlendirme sadece ilk seansta ücret alınır bitene kadar tekrar ücet alınmaz. İz açısından değerlendirildiğinde radyo freaknsa üstünlüğü yoktur. doğuştan ben nasıl alınır

Radyo Frekans (RF) ile buharlaştırma tedavisi

En az iz bırakan yöntemdir, tecrübeli ellerde uygulandığında neredeyse görünmeyecek kadar belirsiz iz kalır. RF radyo dalgaları ile çalışmaktadır. Isı enerjisi ile yine ciltten kabarık benlerin buharlaşması sağlanır. Yüzeyel veya kabarık, koyu renkli veya cilt renginde tüm benlerde uygulanabilen radyo frekansla  ben tedavisi sonrası fark edilmez bir iz kalabilir veya hiç iz kalmayabilir.

doğuştan damar beni

Koterle Yakma

Uzun yıllardır sağlık alanında en çok kullanılan cihazlardan biride elektrokoter olup, elektrik enerjisi ile yakma işlemidir. Radyo frekans olan kliniklerde kullanılmamaktadır çünkü radyo freekans daha iyi sonuç vermektedir.

Doğuştan Olan Benler Kanserleşir mi?

İnternet ortamında kanserleşebileceği yada kanserleşme riskinin yüksek olduğu şeklinde bilimsellikle hiçbir ilişkisi olmayan yazılar görebilirsiniz bunlar sizi yanıltmasın. Doğuştan benlerin kanserleşme riski sonradan olanlarla yaklaşık aynıdır. Bunların kanserleşip kişiyi öldürme ihtimali yıldırım düşmesi sonucu ölme ihtimalinden daha düşüktür. Yani kanserleşeceği korkusuyla değil güzel görünmemesi sebebiyle tedavi yapılır. Kanserleşme riski doğumsal olmasından çok ne kadar koyu renkli olmasına göre değişebilir. Tabi kanserleşme riski düşük olsa da alınamsı iyi olur.

doğumsal benler

Doğumsal Benler Büyür mü ?

Evet çocuk büyüdükçe büyür veya çocuğun büyümesinden daha hızlı büyüyebilir. Tedaviyle ben yok olacağı için büyümesi durur ve tekrarlamaz. Hücre yapısına göre çocuk erişkin olup vücut büyümesi dursa da benin kendisi büyümeye devam edebilir.

Ben Kaç Yaşında Alınır

Yaş sınırı yoktur, her yaşta alınabilir. Önemli olan benin yapısı ve nasıl bir rahatsızlık verdiğidir. En tehlikeli olanlar kan beni denilen hemanjiomlardır, büyüme eğilimi fark edilirse, dideral adlı ilaca rağmen küçülmezse tedavi planlanır.
Diğer bir belirleyici faktör de benin yerleşim yeridir. Hayati tehlike yaratabilecek bir yerdeyse alınması uygundur. Kaç yaşında alınacağına çocuğun ailesi ile birlikte karar verilir.
Buna karşın estetik sorun dışında hiçbir sorun yaratmayan sıradan bir beni almak çok gerekli olmadığı için çocuğun yaşının büyümesi bellenebilir ama ailenin isteğiyle alınabilir de. Bazı çocuklar arkadaşlarının takılmasından ciddi rahatsızlık duyabilmektedir. Buna çocuğun fikrine göre anne babası karar vermelidir.

Hemanjiom

Doğumsal benlerin en bilinenidir, en sık olanı değildir ama çok dikkat çekmesi, hızlı büyüyebilmesi ve hayati tehliklere de neden olabilmesi sebebiyle en popüler olanlıdır.
İlerleyici bir hastalıktır, önceleri dideral denilen ilaçla tedavisi yapılmaya çalışılır cevap alınamazsa diğer yöntemlere geçilir.
Hemanjiom tedavileri konusunda en tecrübeli kurum İdea Klinik şubeleridir.

2 Yorumlar

  1. Benim de kizimda bacanda ben var dogustan gecermi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz