Anasayfa / Genel / Siğil Neden Çıkar

Siğil Neden Çıkar

Halk arasında akla ilk kurbağa gelir, hiçbir ilişki olmamasına rağmen kurbağadan bulaşır gibi bir inanış vardır ve bilimsel olarak böyle bir şey yoktur. Hastalık HPV denilen virüsten dolayı olur ve bu mikrop sadece insandan insana bulaşabilir, hayvanlarda hastalık yapmaz.

Siğillerin tedavi video ve fotoğrafları için instagram.com/sigiltedavisi

siğil resmi

Siğil Neden Çıkar?

Virüslerle oluşan mikrobik bir hastalıktır ve insandan insana bulaşır. Yani siğiller neden çıkar sorusunun cevabı nettir ;hastalıklı bir kişinin hastalıklı bölgesine dokunmakla bulaşır ve bulaştığı yerden çıkar. Bu dokunma elinde olan biriyle tokalaşma yoluyla olduğu gibi cinsel organında olan biriyle cinsel ilişkiye girmekle de olur. Bunların yanı sıra kesinliği kanıtlanmamış olmakla birlikte klozetten, tahretmusluğundan yada lavabonun musluğuna dokunmakla da olabileceği söylenmektedir.
Bir diğer bulaşma yolu da sağlık personelinin hastadan virüs alması şeklindedir. Virüsün 130 dan fazla türü vardır ve farklı türleri farklı vücut alanlarında hastalık yapar. Bazı tiplerine karşı özellikle kadın rahminde görülene karşı aşı geliştirilmiştir. Bilindiği gibi kadınlarda sık görülen kanserlerden biri de rahim ağzı kanseridir ve en sık nedeni siğili de yapan mikroptur.parmaklarda siğil

Siğil Oluşumu Nasıl Engellenir?

Hasta olan kişiyle yakın temas kurulmamalıdır ancak her zaman bu görülemez veya görülecek kadar büyümeden de bulaşabilir. Bu durumda en doğru yaklaşım sigili olan kişinin en kısa sürede tedavi olmasıdır.vücutta siğil

Hastalık sadece başkasından bulaşmaz kişinin kendisinden kendisine de bulaşabilir. Şöyle ki ; Elinde var olan kişi elini dokunduğu alana bulaştırabilir ve yenilerinin çıkmasına sebep olabilir. Bu durumda da yaklaşım aynı olmalıdır, yenilerine sebep olmamak için tespit edildiği anda tedavi planlanmalıdır.

Makat bölgesi veya genital bölgede de durum yaklaşık aynıdır yani bir başkasından bulaşır yani akla ilk cinsel ilişki gelir. Bundan korunmak için ise kondom gibi koruyucular kullanılmalıdır. peniste siğil
Yine benzer şekilde fark edildiği anda yaktırılmalıdır bu açıdan bakıldığında anüs ve genital sigiller ayrıca önem arz etmektedir çünkü bu bölgedekiler çok hızlı yayılma, bağırsağa veya vajinaya ilerleme eğilimindedir. Anal kondilom en sık gaylerde yani sık anal sex yapanlarda ve çok eşlilerde daha sık görlür.

Siğil Nasıl Geçer?

Tedavide en doğru yaklaşım yaktırmaktır, siğili yakma işlemi en kolay ve kesin bir şekilde radyo frekans ile yapılmaktadır, elektrokoter de kullanılmaktadır ancak radyo frekans daha başarılıdır. dondurma tedavisi son derece başarısıdır ve kullanımı giderek azalmaktadır. ilaç veya dondurma tedavileri denenebilir ama fazla zaman kaybetmemek gerekir.
El ve yüz bölgesinde olanlara dua okumak, incir sütü sürmek gibi uygelamalarla düzelme ihtimali % 50 civarındadır yani hastaların yarısında tam düzelme olur. Bu hastanın inancıyla izah edilir, yani iyileşeceğine inanmak önemli bir parametredir ve kişide savunma mekanizmalarını güçlendirerek tedavi eder.

siğil tedavi edilmezseSiğiller Çoğalır mı?

Evet tahmin edilemeyecek kadar çoğalığ, tüm makat bölgesini, vajinayı yada parmakların hepsini kaplayabilir. Bağımsız bir canlının büyümesi gibi sınırsız şekilde çoğalabilir ve çoğaldıkça tedavisi giderek daha da zorlaşır. Bu sebeple çoğalmadan yok etmek en doğru yaklaşımdır. Bazen hiçbir doktorun dokunmaya cesaret edemeyeceği kadar ilerler ve ölümle sonuçlanabilir.

Siğil Duası Tuz

siğil neden çıkarDua insanlık var olduğu sürece hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Siğilde de tuz veya pirinç gibi materyallere dua okunarak çeşitli şekillerde uygulanabilmektedir. Duanın temel etkisi kişinin bu konudaki olumlu inancı ve beklentisi üzerinden etkili olduğu düşünülmektedir. Uygulanan kişilerin ne kadarında başarılı olduğu yönünde istatistiki bilgi olmasa da azımsanmayacak düzeylerde iyileşme sağladığı bilinmektedir.

Siğil Yakma Ücretleri

Değişik yakma yöntemleri vardır. En etkili yöntem radyo frekanstır, işlem sonrası iyileşme en hızlı radyo frekans tedavisindedir. Başarısı daha düşüt ve zahmetli diğer uygulamalar
Lazer
Koter
Krioterapidir.
Sigil yakma ücretleri için https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html linkine bakabilirsiniz. Yaygınlığa, büyüklüğe göre değişmektedir. SGK nız varsa %50 indirim uygulanır.

Siğil tedavisi nasıl olur ?

dudakta siğilTedavi de başarı  % 100 yakındır. Önemli olan en kolay şekilde kurtulmayı sağlayacak yöntem veya yöntemlere bir an önce başlanmalı ve başarısızsa yöntemlerde ısrar edilmemelidir.

Bilimsel tedavilere geçmeden önce halk arasında yaygın şekilde kullanılan ve hastaların yaklaşık yarısında tam iyileşme sağlayan yöntemlerden söz etmeliyiz çünkü % 50 oldukça yüksek bir başarıdır ve bu kullanılmalıdır ancak uzun süre ısrara edilmemelidir. Yani aşağıda yazılan yöntemler 1-2 hafta denenmeli cevap alınamazsa diğer yöntemlere geçilmelidir. Kalıcı tedavi radyo frekansla yapılır ancak en dikkat edilmesi gereken konu işlem yapıldıktan sonra takip bırakılmadan 4 ay temiz dönem görünceye kadar devam etmelidir.

Siğil Bitkisel Tedavisi

Bilimsel olarak etkiniği kanıtlanmış tek madde yeşil çaydan saflaştırılan kateşin ya da tam adıyla sinekateşindir (sinechatheshine). FDA onayı vardır, FDA nın kondilom tedavisinde etkilidir diye onayladığı tek bitkisel öz yeşil çay özüdür.

Verengen

Daha çok problemli hastalıklar jenital ve anal siğillerin tedavisi önerilir. Tüm siğillerde başarıyla kullanılır ancak tedavinin uzun sürmesi sebebiyle cinsel organ ve anüsteki siğiller dışında çok mantıklı bir tedavi değildir. El yüz bölgesindekileri radyo frekansla tedavi etmek daha pratiktir. Veregen % 10 ve % 15 kremleri vardır. Türkiye’de yaygın olmasa da dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. % 10 luk daha çok çocuklarda önerilir.

Veregreen

İçerik ve etki mekanizması olarak veregen ile aynıdır, isminin yazılışı veregenin takliti gibi görünüyor olması güven vermemektedir.

Siğil Tedavisinde Kullanılan Doğal Yöntemler

parmakta siğil tedavisi– İyileşme için dua okunması

– Din adamına dua okutulması ve çizdirilmesi

– Din adamına okutup üzerinin çizilmesi

– İncir sütü sürülmesi

– At kuyruğu bağlanması Ve benzeri uygulamalar.

Tüm bu yöntemlerde bilinç altı uyarılır ve vücudun savunma mekanizmalarının güçlendirilir. Bu sayede vakaların bir kısmı düzelir, burada önemli olan inançtır.

vücutta siğil olmasıDiğer bir savunma güçlendirerek tedavi seçeneği ise aldara kremdir.Daha çok müdahaleyi sevmeyen hekimler tarafından reçete edilir ama başarısı düşüktür.

Bu uygulamalarla 10-15 günde düzelmediyse bilimsel tedavilere geçilmelidir.

Tedavide kullanılan uygulamalar başarı sırasına göre şu şekildedir ;

Siğili Asitle yakmak

En başarısız ve riskli yöntemdir, çeşitli isimlerle piyasada satılan solüsyonlar vardır, yoğun asit içeriğiyle yakar. Defalarca uygulamak gerekir, sürülürken çok dikkatli olunmalıdır çünkü çevre deriyi yakarsa çok kötü üz kalır.

siğil nasıl görünürDondırarak siğil tedavisi nasıl olur

-50-60 derece soğuk gaz püskürtülür ve siğilin düşmesi beklenir, 2-4 haftada düşmediyse yeniden uygulanır, soğukluğun sınırları belirlenemediği için başarısız olması veya derin dokuları öldürme ihtimali vardır.

Siğil Yakma işlemi

En yaygın tedavisi elektrokoterle yakmadır, ancak radyo frekansla yakmak daha başarılıdır. Dokunulduğu anda siğiller kaybolur, uygulama sonrası belirsiz bir iz kalır.

ayakta siğil tedavisi nasıl olur

Siğili Radyo Frekansla Buharlaştırma Yöntemi

En etkili yöntemdir, dakikalar içinde buharlaşıp yok olur, fark edilemez bir iz kalabilir yada hiç iz kalmayabilir.

Siğil Duası İşe Yararmı

siğil duasıBu sorunun cevabı  cevap hem evettir hem de hayır. Şöyle ki genital veya makat siğili gibi durumlarda uygulanmaz ve uygulansa da işe yaramaz. Bunun dışında vücudun diğer yerlerinde olanlar için dua işe yarar ancak mutlaka geçirir demek yanlış olur çünkü uygulayan kişilerin bir kısmında düzelme sağlanırken bir kısmında değişim olmaz hatta yayılmaya devam edebilir.

Aslında duayı kişi kendi değil de güvendiği ve inandığı bir din adamına okuttuğunda cevap alma şansı daha yüksektir, iyileşme ihtimalini artırmak için bu yola baş vurmalıdsınız. Burada önemli olan kişinin geçeceğine samimi bir şekilde inanmasıdır. “İşe yarayacağının sanmam ya yinede bir deneyeyim”  şeklindeki yapılan yada okutulan duanın işe yarama ihtimali yok diyecek kadar azdır.

Siğile incir sütü sürmek gibi uygulamalar da aynı şekilde kişinin inancını güçlendirip buna bağlı olarak savunma mekanizmalarının güçlenmesi sonucu tedavi gerçekleşir.

Siğilin dua ile yada incir sütü gibi şeylerle düzelme ihtimali % 50 civarıdır yani uygulayan 100 kişiden 50 sinde tamamen kaybolur ama 50 sinde değişiklik olmaz.

Siğili Okutmak

Dua ile geçirmeye çalışmak veya incir sütü gibi şeyler uyguladıktan sonra 2 hafta kadar sabredin eğer tamamen kaybolmadıysa en kısa sürede bilimsel tedavi yöntemleriyle aldırın çünkü bunlar sizde olduğu sürece civarınızdaki insanlara özellikle aile içindeki yakın ilişkide olduğunuz kişlere bulaştırmaya devam edersiniz. Siz çok rahatsız olmasanız bile çevrenizdeki kişileri riske atmamak için tedavinizi olmalısınız.

Sonuç olarak;

Dua okuyun, diğer önerilen kocakarı ilaçlarını veya bitkisel ürünleri kullanın 1-2 haftada düzelmediyse radyo frekansla buharlaştırma yöntemiyle siğilleri aldırın. Lazer tedavi ve siğili dondurma yöntemleri yetersiz kalabilir ve uzun sürebilir bu sebeple radyo frekans yöntemini tercih edin.

Siğil İçin Dua

Ve yes elûneke anil cibâli fe kul yensifuhâ rabbi nesfa. Fe yezeruhâ kaân safsafâ. Lâ terâ fihâ ivecen ve lâ emtâ.

Siğil Duası Türkçe Meali

Resulüm sana dağlar hakkında sorarlar. De ki: Rabbim onları ufalayıp savuracak. Böylece yerlerini dümdüz, bomboş bırakacaktır. Orada ne bir iniş, ne de bir yokuş görebileceksin

Duanın meali internetten alınmıştır.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-sigil-tedavisi.html
https://www.ideaklinik.com/makat-sigili-tedavisi.html
http://www.sigiltedavisi.net/sigil-neden-olur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz