online randevu online randevu online randevu

En Tehlikeli Benler

Toplumda yaygın inanışın aksine benlerin % 99 unun hiçbir tehlikesi yoktur ve yaşam boyu hiç sorun çıkarmadan kalabilirler. Tabi tehlikeli ben değil diye aldırmamak mümkün ama aynı zamanda estetik olarak hoş durmadığı için aldırılabilir. Aldırıldığında o % 1 den daha düşük olan risk te ortadan kaldırılmış olur.

Hangi Benler Tehlikelidir Hangi Benler Tehlikesizdir ?

En tehlikeli benler dendiğinde tabi ki akla kanser olanlar yada kanserleşme ihtimali olanlar gelir. Bu risk gurubuna girenler iki tür kanser şeklinde karşımıza çıkar
-Malign melanom
– Bazal cell ca
tehlikeli benMalign Melanom; En yüksek riskli benlerdir öyle ki diğer bir çok kanserden daha ağır seyreder ve öldürücü olabilir. Bunun en önemli sebebi kısa sürede diğer organlara sıçrama yapmasıdır. Oldukça seyrek görülen bir türdür. onbinde bir oranından daha seyrek rastlanır. Bu kadar seyrek görülmesi insanlık adına sevindiricidir. Her yaşta görülebilir ancak daha çok ileri yaşlarda rastlanır. Melanomun tehlikesi başka organlara çabuk sıçramasıdır. Beyin karaciğer, akciğer gibi organlara sıçradığı (metastaz yapmak) için öldürücü olabilmektedir. Diğer taraftan tedavisi de daha zahmetlidir, genişçe cerrahi olarak çıkarmak gerekmektedir, cerrahiye ek olarak kemoterapi ve radyo terapi gibi uygulamalarla devam edilir.

ben kanseri

Bazal Cell Ca; Bu da bir tür kanserdir, yapı olarak deri kanseridir. Malign melanomla kıyaslandığında riski yok diyecek kadar azdır. Uzun yıllar tedavi edilmese bile bulunduğu yerde giderek yayılır ama vücudun dğer bölgelerine sıçramaz.
Tedavisi normal benler gibi yapılabilir. Kanserli dokuyu içerecek şekilde keserek çıkarılabileceği gibi teknolojik yöntemlerle ameliyatsız olarak ta tedavi edilebilir. Genç yaşlarda pek görülmez ileri yaşlarda görülür. Erkeklerde biraz daha sıktır. Yerleşim yeri daha çok kulak memesi ile dudak arasında çizilen çizginin üstünde kalan kısımdır. Bu da güneşle çok ilgili olduğunu gösterir yani güneş gören yerde daha sık rastlanır.

En Tehlikeli Benler Nasıl Anlaşılır ?

Kişinin kendisi şüphede kalabilir bu durumda doktor muayenesi yapılır, muayeneyle kanserdir yada değildir en tehlikeli bendenilemez ama tecrübeli bir doktor şüphe duyar ve biopsi (parça) alır. Alınan parça patolojik açıdan incelenir ve kesin teşhise gidilmiş olur.

Hastanın dikkatini çekmesi gerekenler ise şunlardır; düzensiz yapıda olması, var olan düzenli yapının bozulması, kenarlarının net olmaması, renginde ciddi koyulaşma olması malig melanom konusunda şüphe oluşturmalı ve muayeneye gidilmelidir. Bazal cell ca dediğimiz daha iyi huylu olanların en büyük belirtisi ise benin üstünde çıkıp aylarca iyileşmeyen yaralardır. Her iki halde de biopsi alınır ve incelenir. İnceleme sonucunda varılan kesin teşhise göre tedavi seçenekleri uygulanır.

melanom nasıl görünürBen Aldırmak Tehlikeli midir ?

Halk arasında sıkça konuşulan ama tamamen yanlış bir bilgidir. Hangi ben olursa olsun, hangi yöntemle alınırsa alınsın alındığı anda tüm risk be tehlikesi ortadan kaldırılmış olur yani almak değil tam tersi kalması tehlikelidir.

 

En Tehlikeli Benler için 3 yorum yapılmış


Anonim

Lazer epilasyon sırasında bacağımda bulunan küçük ben yandı beyaz kalemle boyamıştım ama yapan dikkat etmemiş çok endişeleniyorum ne yapmalıyım
Op Dr Ergun Aygören
sorun olacağını zannetmiyorum,eğer hala doku varsa tedavi ettirin

Omer

Merhaba hocam yanagim biraz büyük ve yüzümun farklı yerlerinde küçük benler var sizce nasil aldirmaliyim
Teşekkürler

Doktorunuz

ben tedavisinde hangi yöntemin kullanılacağına muayene ile karar verilir.RF yada laser ile tedavi edilebilir
Op.Dr.Adil Alrınsoy


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar