Anasayfa / Genel / Deri kanseri nasıl anlaşılır

Deri kanseri nasıl anlaşılır

Cilt kanserleri ben gibi görünürler ve aynı şekilde tedavi edilirler. Aslında pek farkı da yoktur, ben kanseri anlamanın en iyi yolu daha doğrusu kesin teşhis etmenin yolu biopsi yani parça aşıp incelemektir. Parça alıp incelemek dışında yapılan muayene ve dermatoskop gibi uygulamalar şüphe uyandırır yada var olan şüpheyi güçlendirir ama kesin kanser dedirtemez.bazal hücreli kanser görseli

Cilt kanseri nasıl olur ?
burunda cilt kanseri

Bu tipine göre değişen bir durumdur, daha çok yüzün üst yarısında görülen ve iyileşmeyen yara olarak karşımıza çıkan bazal cell ca düşündürür ve en büyük özelliği yavaş yavaş büyümesi ve merhemlerle iyileşmemesidir. Çok kötü huylu değildir ameliyatla yada ameliyatsız yöntem radyo frekansla buharlaştırma yöntemiyle % 100 başarılı bir şekilde tedavisi yapılabilir. Tedavi edilmese bile öldürücü değildir giderek büyür ama hayatı tehdit etmez.Yani korkulacak bir kanser türü değildir.

Malign Melanom
melanom nasıl teşhis edilir

Diğer tip ise melanom kötü huylusunun adı daha doğru söyleme şekli malign melanomdur, oldukça seyrek rastlanan bir türdür, büyük çoğunluğu çeperi düzensiz kahve rengi leke şeklindedir, seyrek olarak renksiz de olabilmektedir. Hızla vücudun diğer bölgelerine yayılma eğilimindedir. Öldürücü bir hastalıktır. Genellikle muayeneyle büyük oranda anlaşılır, şüpheye düşüldüğünde biyopsi ile kesinleştirilir.

 

Deri kanseri nasıl anlaşılır

cilt kanseri görselleriYukarıda bahsedildiği gibi şüphe varsa biyopsi alınır, şüphe varsa diyorum tedavi için gelenlerin ancak % 0.1 (binde bir) kadarında bazal cell ca, % 0.01 (on binde bir) kadarında ancak malign melanom görülmektedir yani panik yapmayı gerektirmeyecek kadar seyrek görülür.
Şüphe duyulduğunda punch denilen aletle toplu iğne başı kadar parça yada parçalar alınır ve patolojik incelemeye göre tedavisi planlanır.
Derideki, kanseri incelemek için ameliyatla almak gerekir görüşü bilimsellikten uzak hastayı ameliyata razı etmeye yönelik anlamsız bir görüştür ve son derece gereksizdir. Nasıl karaciğeri incelemek için karaciğeri tamamen alıp laboratuara götürmeyip parça alıp inceleniyorsa aynı şey deri sorunları için de geçerlidir.
Gözle muayene veye büyütücü aletlerle (dermatoskop, trikoskop) bakılarak değerlendirilir. Şüphe varsa biopsi alınır ve kesin sonuç biyopsi ile söylenir. Bunun dışındakiler şüpheden öteye gidemez.

Cilt Kanseri Tedavisi
deri kanseri ilerlermi

Benlerde görülenler gibi tedavi edilir ve benzer şekilde ücretlendirilir. Malign melanomların tedavisi multidispliner yaklaşım gerektirir. Yani cerrahi, onkoloji, radyasyon onkolojisi gibi bölümlerle birlikte hareket edilir. En sık görülen tür bazal cell ca da ise basitçe çıkarmak ya da yakmak yeterli olur.
Sonuç olarak;
Deri kanserleri hayatı en az tehdit eden kötü huylu tümörlerdendir korkmaya gerek yok ancak uzman görüşü almak ve onun önerisine göre hareket etmek her zaman daha doğrudur.

Ben Alınırsa Kanserleşir mi?

Neredeyse her hastanın sorduğu sorudur ve son derece anlamsız bir sorudur. Aslında tam tersidir, beni almakla kanserleşme riskini de ortadan kaldırmış oluyoruz. Alınan ben artık vücutta olmayacağı için kanserleşme ihtimali de olmaz.

 

2 Yorumlar

  1. makbule aydogdu

    Lütfen yardım edin babamin 2 aydır kulak kepcesinin biraz alt kisminda bir çıban vardı plastik cerrahi de bunun cilt kanseri olduğunu söyledi ve hemen ameliyat edelim sadece kulağa zararı olur atlamaz dedi korktum ve yaptırmadım ertesi gün başka bir hekime gittik yine aynı seyleri söyledi pataloji icin parça aldi 15 20 gün bekleme süresi var başka bir plastik cerrahi doktoruna tümörün resmini gösterdim maling melonom Degil ama yassı korsinom ilk evresi olabilir gibi dedi kendisi bana getirirseniz ikinci bir ameliyata gerek olmadan tamamen temizlerim dedi şimdi beklesek mi pataloji raporunu yoksa kötü ihtimali düşünüp zaman kaybetmeden boynuna falan atlama yapabilirmis ameliyat yaptirsak mi lütfen yardımcı.olurmusunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz