Anasayfa / Genel / Kıl Dönmesi Apsesi

Kıl Dönmesi Apsesi

Pilonidal sinus, yani Türkçe ismiyle kıl dönmesi (pilonidal sinüs) çoğunlukla kuyruk sokumu bölgesine dökülen saç, kıl, tüy ve elbise tozları gibi yabancı cisimlerin girerek birikmesiyle bir yumak halini almasıdır. Oluşmaya başladığı ilk dönemlerde hiç bir belirtisi ve şikayeti olmayan hastalık bu yabancı cisimlerin artış göstermesi ve etrafının kapsül ile sarılmasından sonra hızlı ve sert oturuş nedeniyle kapsülün patlaması bunun sonucunda vücudun yabancı maddelere karşı tahrip etme amacıyla sıvı salgılaması sonucunda kişiye rahatsızlık vermeye başlamaktadır.

Konumuzun başlığında belirttiğimiz vaka bu esnada başlamaktadır. Dilerseniz şimdi bu konuya açıklık getirelim.

Kıl Dönmesi Apsesi Neden Olur ?

Yukarıda özetle anlattığımız gibi pilonidal sinüs cilt altına giren yabancı maddelerden dolayı ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Aslında daha çok insanların ihmalkar davranışları ve önemsememesinden kaynaklanır, çünkü bir çok insanın aklına böyle bir sebepten dolayı sıkıntı yaşayacağı aklına gelmemektedir.
Cilt altında birikme gösteren bu yabancı cisimlerin etrafı vücut tarafından bir kapsül ile kaplanır. Fakat bu kapsül sert, hızlı veya uzun oturuşlarla zedelenir ve vücut maddelerle tekrar karşı karşıya gelir. Bu sefer tahrip etme amacıyla sıvı salgılar fakat böyle bir fonksiyonu olmadığından salgıyı dışarı atmaya çalışır. Giriş delikleri kapandığından dolayı salgı dışarı çıkamadığından kuyruk sokumu bölgesinde şişlik oluşmasına sebep olmaktadır. Bu geçen sürede hiç bir belirtisi ve şikayeti olmayan pilonidal sinüs, apse oluşmasıyla dayanılmaz bir hale gelmektedir.

kil-donmesi-apsesi

Kıl dönmesi apsesi mümkün olduğunca erken boşaltılması gereken bir problemdir

Makat bölgesinde oluşan diğer hastalıklarda da apse görülebilmektedir. Fakat bu ortaya çıkan apsenin mutlak surette boşaltılması gereken bir problemdir. Bazen kendi kendine boşalan bu apse, doku hasarına sebebiyet vermemesi açısından bir genel cerrahi uzmanı tarafından boşaltılmalıdır.

kıl dömesi apseKıl dönmesi apsesi nasıl boşaltılır ?

Uygulaması gayet kolay ve hızlı yapılmaktadır. Apseleşen alana küçük bir kesi yapıldıktan sonra cilt içerisinde bulunan apsenin içindeki cerahat boşaltıldıktan sonra bu bölge sıvı ile titiz bir şekilde temizlenmektedir. Bu uygulamanın ardından doktor, hastaya mikrop kapmaması açısından antibiyotik kullanmasını tavsiye edebilir.

Apse alındıktan bir süre sonra kıl dönmesi tedavi edilmelidir
Apsenin oluşumuna sebep olan pilonidal sinüs tedavi edilmesi gereken bir problemdir. Tedavi edilmedikçe tekrar tekrar apseleşebileceği ve tekrar boşaltılmasını gerektirecek ve böylece kişide aşırı rahatsızlıklara sebep olacaktır. Fakat tedavi edilebilmesi için ilk önce apsenin boşaltılması gerekmektedir. Sonrasında ise aradan 1-2 ay geçmesi ve apsenin iyileşme göstermesinin ardından tedavi edilmelidir. Örnek verecek olursak, bu aynı çekilecek olan dişin apseleştiği dönemde çekilememesine ve apsenin sona ermesini beklemeye benzer.

Kıl dönmesi tedavisi nasıl yapılır ?

Üst kısımda da dile getirdiğimiz gibi pilonidal sinüs sorununun son derece önemsenerek apseyi boşalttıktan bir süre sonra asıl hastalığın tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu rahatsızlık için bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Idea klinik olarak 5-10 dakika kadar kısa bir sürede hastalarımızı istirahat etmesine ihtiyaç bırakmadan iş, özel ve sosyal hayatına devam edebileceği yöntemlerle tedavi etmekteyiz. Çağdaş yöntemler denilen bu yöntemler mikro sinüsektomi, pit picking, sinüsotomi ve Bascom yöntemleridir. Bunlardan sinüsotomi tekniği ameliyatsız sınıfa da girmektedir.

Apse Boşaltma Fiyatı

Ücretler gidilen doktor, hastane ve kliniğe, buraların ücret politikasına, hastanın SGK sının olup olmamasına göre değişir. İnternette ücretlerini paylaşan tek site İdea Klinik resmi siteleridir. Bu sitelerden göründüğü kadarıyla ücretler şu şekilde ayarlanmıştır.
SGK sı olanlara apse boşaltma ücreti 1500 TL’den başlarken, SGK sı olmayanlara 3000 TL’den başlamaktadır. Bu ücrete apsenin boşaltılması yanı sıra sonrası kontroller ve pansumanlar da dahildir yani hastanın daha sonraki pansumanlarından ek ücret talep edilmez.

Size en yakın yerle irtibata geçerek bilgi ve randevu alabilir. Aşağıdaki yorum alanından merak ettiğiniz konuları sorabilirsiniz.

Idea Klinik (Bakırköy)
Adres: Zeytinlik mahallesi. Yakut sokak. No:24 Kat:3 Bakırköy – İstanbul
TEL: 0212 542 08 88
GSM: 0542 621 08 88

Idea Klinik (Şişli)
Adres: Halaskargazi mahallesi. Halaskargazi caddesi. Kuran İş Merkezi No:145 5. Kat Şişli – İstanbul
TEL: 0212 246 10 04
GSM: 0532 463 96 82

Idea Klinik (Kadıköy)
Adres: Bağdat Caddesi No:308 Kat:1 No:1 / Kadıköy – İstanbul
TEL: 0216 357 00 02
GSM: 0542 231 28 23

Idea Klinik İzmir (Konak)
Adres: Atatürk Caddesi No:174/1 Kat:4 (Cumhuriyet Meydanı) KONAK – İZMİR
TEL: 0232 422 10 06
GSM: 0542 295 52 54

Idea Klinik Ankara (Kızılay)
Adres: Atatürk Bulvarı No:81/5 Kızılay – ANKARA
TEL: 0312 431 75 47
GSM: 0532 350 2587

Idea Klinik Bursa (Nilüfer)
Adres: Cumhuriyet mahallesi. Yağmur Sokak. Cadde 224 Sitesi. B Blok / Daire: 5
TEL: 0224 247 10 06
GSM : 0532 152 26 75

Kıl Dönmesi Ameliyatı Sonrası Neler Yapılmalı?

15 Yorumlar

 1. Ben 3 kez kil donmesinden ameliyat oldum fakat ameliyat yerim iyilesir iyilesmez hemen akinti vesaire devam etti ve doktorum en son ameliyatimda bagirsaga kadar indigini soylemisti bu dertten 3 yildir kurtulamiyorum aci agri antibiyotik kullanmaktan mahvoldum kesin cozum ici

 2. Vajinamin ust kisminda bir morarma ve ustunde kil var kil donmesimidir

 3. Vajenimin içinde bir sivilceye benzer bir şey var acaba kıl dönmesi mi ya yaklaşık 15 gündür var

 4. Ben 4 gün önce kuyruk sokumumda intihap vardı onu aldılar ve 4 gündür perişan halledeym pansumanda yapıyorz gecmıyor gectıkten sonra kontrole gitmem lazm ama Ben yürüyemıyorm nedeni nedir acaba

 5. merhaba ben 45 gün önce devlet hastanesinde kıl dönmesi ameliytı oldum oldukça rahatsız etti beni ameliyat sonrası ama sonra düzeldi son bi kaç gündür makat bölgemde apseler oldugunu fark ettim bu hastalıgın tekrarı anlamına mı geliyor yoksa baska bir hastalık mı bana yardımcı olabilir misiniz?

 6. 4 gun sonra 2. ameliyatımı olucam ama iltihap oldugu için doktorum yapmıyor iltihap antibiyotikden baska nasıl yollara iner ?

  • iltihap iyileşmeyi geciktirir.apse varsa önce apse tedavisi yapılmalı.apse tedavisinden 1,5-2 ay sonra kıl dönmesi tedavisi yapılmalı.boş yere acele etmeyin.
   Op.Dr.Atilla Kaya

 7. Merhaba hocam. Bende 2 gündür kuyruk sokumumdaki şişlik ve çekilmez ağrıdan dolayı bugün genel cerrahiye gidip apseyi boşalttırdım. Yarayı görmesemde fazla açtığını düşünmüyorum hocanın. Şuan istirahat ediyorum fakat 3 günde ayağa kalkmam lazım. Ağrı olsa veya olmasa 3 gün sonunda ayağa kalkıp araç sürersem bir sorun oluşurmu. İlgilize teşekkür ederim

 8. 13 haftalik hamileyim kuyruk sokumumda kıldönmesi var içedogru sişti dagınık bir şişlik var günlerdir yatamiyorum uyyamiyorum cerrah boşaltilmasi gerekiyor dedi kadin dogum o bölgeyi uyustururlarsa bisey olmaz dedi ama ben çok korkuyorum yardim edin lütfen bebeye bi zarari olurmu
  Op Dr Seher Şirin
  bekletip daha komplike hale getirmeyin.apsenizi açtırın

 9. Ben 24 haftalık hamileyim 1 haftadır kuyruk sokumunda içten şişlik var çok hafif belli oluyor dışarıdan 3 gün içerisinde hafif bir Ağrıyken kocaman bir şişlik oldu kadın doğum uzmanım apse yapmış dedi ve antibiyotikile parol verdi apse geçince bakalım dedi ona göre genel cerrahi ye yönlendiririz dedi kıl dönmesi mii bilmiyoruz giriş çıkış delik göremedik felaket bir acım var kıpırdayamıym bile sizce kıl dönmesi midir bu İltihaba yapılabilecek birşey var mıdır 4 gündür uyumuyorum ve hamile olduğu m için yapılabilecek bir tedavi var mı şimdiden teşekkür ederim
  Op Dr Atilla Kaya
  apseyi açtırmalısınız.geciken pseler fistüle neden olur.genel cerraha görünüp apsenizzi açtırın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz