Anasayfa / Genel / Hemoroidi olan ne yememeli

Hemoroidi olan ne yememeli

Hemoroidi olan ne yememeli dendiğinde akla ilk acı gelir sorun bir anüste yanma hissi sıkıntıyı artıracağı için acı tüketimi şikayetleri artırabilir. Hemoroidi olanın ne yemeyeceğinden çok nasıl besleneceği yani ne yiyeceği daha önemlidir. Tabi hemoroidi olanların yememesi gereken şeylerden biride kabızlık yapmayan gıdalardır.
Temel sorun yemekten çok dışkılamayı kolaylaştıracak şekilde beslenmektir, beslenmekten çok dışkılama alışkanlığı önemlidir, hastalığının en önemli sebebi tuvalette kalış süresi ve bu süre de ıkınma şiddet ve süresidir. Yani tuvalette uzun kalmak ve fazla ıkınmak basurun oluşmasında, ilerlemesinde ve tedavi sonrası tekrarında en önemli sebeptir.
Ailesel veya diğer sebepler olsa da basuru olan kişilerin neredeyse % 90 kadarında ileri düzey kabızlık sorunu veya tuvalette uzun kalma alışkanlığına rastlanır.
Tuvaletteki davranışın bir sebebi kötü tuvalet alışkanlığıdır ama dışkı kıvamı daha önemli bir sebeptir.

hemoroidi olan acı biber yiyebilirmi
Kabız olan kişi dışkısını çıkarmak için daha uzun süre kalmak ve daha fazla ıkınmak zorunda kalır, benzer şekilde acı yemek te ıkınmaya sebep olabilir. Bu veriler ışığında düşünüldüğünde kabız kalmayacak şekilde beslenilmeli dışkı kıvamı normalde tutulmaya çalışılmalıdır.
Acı gıda yenildiğinde fazla ıkınmamalıdır ancak acıdan dolayı şiddetli ıkınmaya engel olunamıyorsa acı tüketilmemelidir. Acı nasıl ağızda hemoroid benzeri sorun olmuyorsa makatta da basura sebep olmaz ama acı kaynaklanan makat yanması sebebiyle gereksiz yere ıkınmak basura sebep olabilir. Yani temel sorun acı tüketimi değil ıkınmaktır.
basurda neler yenmeli

Hemoroidi Olan Ne Yemeli

Tuvalette kalış süresini kısaltmak amacıyla kabızlığı engellemek için sebze, meyve alışılandan fazla tüketilmelidir, akşamları kabızlığı engelleyen kayısı, incir gibi ürünler tüketilmelidir. Mümkün olan her öğünde kepekli ekmek yenmelidir. Bunlar yeterli gelmiyorsa kepek direk tüketilmelidir. İneklere verilen kepekten akşam 1 bardak kepek çorba, süt, ayran, yoğurt gibi herhangi bir ürüne karıştırılarak yenmelidir. 1 bardak yetersiz kalırsa gerektiği kadar artırılmalıdır. Bu şekilde beslenme aralıksız 2 ay sürdürülürse bağırsaklar eğitilmiş olacağından daha sonraki dönemde kabızlık olmaz. Kabızlık bilindiği gibi basur hastalığının en önemli nedenlerinden ilk sırayı almaktadır.
patlıcan sapıyla hemoroid tedavisi

Hemoroidin Olanların Tuvalette Dikkat Etmesi Gerekenler

Mümkün olduğunca günün aynı saatlerinde tercihen kahvaltı sonrası tuvalete gitme düzeni oluşturulmalıdır. Tuvalete daha girerken “1-2 dakikada çıkmış olacağım” diyerek kapı açılmalı ve buna uyulmalı yani 1-2 dakikada tuvaletten çıkmış olunmalıdır. Bunu rahat uygulayabilmek için dışkının ilk kısmı çıkarılmalı ve içeride daha fazla dışkı varmış gibi gelse dahi daha fazla çıkarmaya çalışmadan tuvalet terk edilmeli uzun süre beklenmemelidir.hemoroid resimleri
Bağırsaklar bu şekilde eğitilebilirse basur oluşmaz var olan ilerlemez ve tedavi olunduysa tekrarlamaz. Unutmayın her tedavi yönteminde 5 10 civarı tekrarlama olur ve bu tekrarlayan vakaların neredeyse tamamı kötü tuvalet alışkanlıklarını düzeltmeyen kişilerdir. Dışkılamayı düzenlemek hemoroidin oluşumunu, ilerlemesini ve tedavi sonrası tekrarını engellemede en önemli faktördür, yani ameliyat yada lazer gibi yöntemlerle tedavi oldunuzsa bunlara dikkat etmezseniz hastalığınız yenileyebilir.

Sonuç olarak
Hemoroidde ne yemekten çok dışkılamanın rahat, kolay ve kınmadan kısa sürede yapılması önemlidir. Yenilen şeyler çok önemli değildir.

Hemoroid Kansere Dönüşür mü
basur kansere dönermi

Bu soru da makat hastalığı olan herkesin kafasına takılan bir sorudur ve ailesinde kanser vakası olanlar daha fazla tedirgin olmaktadır ancak hemoroid (basur) sebep ve oluşum şekli açısına bakıldığında kanserle hiçbir ilişkisi yoktur. Basur hastalığı basur olarak başlar ve devam eder,önlem alınmazsa yada tedavi edilmezse giderek ilerler. Birinci derece olarak başlar ve dördüncü dereceye kadar ilerleyebilir. Bu derecelendirme iç basurlar için geçerlidir dışarıda olanlar derecelendirilmez daha çok büyük ve küçük olarak sınıflandırılır.  Kanser hemoroid ilişkisi hem dış hem iç olanlar için aynıdır yani iç te olsa dış ta olsa hemoroidin kanserleşme riski yoktur. Anüs bölgesinde olan kanserlerinin sebepleri net aydınlatabilmiş değilse de basurun oluşumuyla aynı sebep olmadığı bilinen bir gerçektir.

hemoroid kanser olurmuSokakta sıkça duyabileceğiniz “ hemoroid tedavi edilmezse kanserleşir ” düşüncesi tamamen yanlış bir bilgidir, asla kansere dönüşmez. Her iki hastalıkta başından sonuna aynı teşhisle anılır ve tedavi edilir.

İyi de bu yanlış inanışın sebebi nedir.  Gerçek şudur; Türkiye de genel teamül kanser şüphesi olan yada kanser teşhisi konana hastalara gerçek hastalığı söylenmez iyi huylu bir başka hastalık söylenir. Hastanın kendisine kötü huylu olduğu söylenmese de yakınlarına bilgi verilir ve tedavisini yapmaları ısrarla söylenir. Tedavisi yapılırken hasta yakınları gelen konu komşuya ve akrabalara hastanın makat yada kalın bağırsak kanseri olduğunu söylemezler hemoroid ameliyatı olduğunu söylerler. Bu şekilde etraf yanlış bilgilenir, bir süre sonra hasta ölür ve yanlış bilgilenen konu komşu “basur ameliyatı oldu öldü” diye konuşur. Sonuçta bu yanlış anlaşılmalar sonunda hastanın hemoroid olduğunu ve kansere dönüştüğünü söyleyenler olur ve bu yanlış bilgi yayılır. Hastaya hastalığının kötü huylu olduğunu ve buna göre tedbir alması gerektiği konusunda bilgi verilmesi giderek daha yaygınlaşan bir anlayış haline gelmiştir.

Sonuç olarak ; ailesinde bağırsak kanseri olan Basur hiçbir zaman kanserleşmez ama yinede tedavisi yapılmalıdır. Şüphe varsa tercihen hasta aydınlatılmalıdır ama ailenin kararı söylenmemesi yönündeyse aile iyi bilgilendirilmelidir. Özellikle makattan kanama olduğunda “basur kanaması” diyerek geçiştirilmemeli ve mutlaka anoskop muayenesi yaptırılmalıdır, anoskop muayenesi taze kırmızı kanamaların olduğu bölge son 8-10 cm nin görüntülenmesini ve gerekirse biyopsi alınmasını sağlar. Vişne çürüğü gibi olan kanamalarda kolonoskop önerilir çünkü sebep 10 cm den daha yukarı kısımlarda demektir.

2 Yorumlar

  1. Bene hemoroid hastasıyım fakat yediklerime aşıri dikkat ediyorum sabah 2 dilim kepek ekmegi yiyorum akşamları çorba içiyorum aýrıca meyvede yiyorum suyu gerektigi gibi iciyorum kuru kayısı yiyorum fakat yinede gunde 1 kez dışkım geliyor onuda zorla cıkarmaya calışıyorum çıkmazsa mecbur bırakmak zorunda kalıyorum.

    • yeterli posa almıyorsunuz yada hareketsiz bir yaşamınız olabilir.çorba içmek bol sıvı tüketmek değildir,günlük en az 2 litre su tüketmeniz gerekir.
      Op. Dr. Atilla KAYA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz