online randevu online randevu online randevu

Makatta Terleme

Makatta terleme yada diğer bir tarifle sürekli ıslaklık hali ciddi bir hastalık olmamasına rağmen hastayı ciddi derecede rahatsız edebilen bir klinik bulgudur. Wet anüs olarak ta adlandırılır.
makatta terleme neden olurBaşka bulgu olmadan sürekli ıslaklık makta terleme yada aşırı terleme olarak değerlendirilir ve koltuk altında görülen aşırı terleme yani hiperhidrozise benzer bir rahatsızlıktır.
Makatta aşırı terlemenin sebebi hiperhidrozis tir bunun dışında terleme gibi algılanan yani ıslaklık yapan hastalıklar da vardır
Makattaki bu nem bazen hastanın pantolonunu ıslatacak düzeylerde olabilir, bu durum fiziki rahatsızlık yanı sıra sosyal bir sorun haline de gelir çünkü pantolondaki ıslaklığın dışardan fark edilebilir düzeylere gelmesi hastanın ayrıca huzursuz olmasına neden olur.

Makatta Islaklık Yapan Sebepler
Fistül
Çatlak
Anal dermatit
Seboreik dermatit
Siğil (kondilom)
Büyük hemoroid
Egzema
Makat kanseri (anal kanser, anüs kanseri)
Dışkı kaçırma (bağırsak inkontinensi)
Makat sarkması (rektal prolapsus)
İltihabi bağırsak hastalığı (Crohn hastalığı, ülseratif kolit)
Bu hastalıklardan fissür, fistül,hemoroid, barsak sarkması, makat kanseri gibi hastalıkların tedavisi ameliyatla veya teknolojik cihazlarla yapılır yani ilaç yetersiz kalır.
En sık ıslaklık sebebi olan anal dermatit (egzamanın bir türü) ise ilaçla tedavi edilir. Anal dermatit tedavisi için üretilen pruzon merhem 2-3 günde ıslaklık ve buna bağlı kaşıntının düzelmesini sağlar.

Makat Terlemesi Nasıl Geçer
Kendi haline geçmesi beklenmez. Daha çok heyecanlı tüplerde rastlanan bu durum hastanın heyecanlanmasıyla iyice artar. Heyecanı azaltmak kısmi azalma sağlasa da sorun devam eder. Bu sebeple çeşitli yöntemlerle tedavisi uygulanmalıdır.

Makatta Terleme Tedavisi
makatta terlemeÖncelikle varsa yukarıdaki hastalıklar tedavi edilmelidir. Bu hastalıkların tedavisine rağmen ya da hiçbir başka hastalık yokken terliyorsa o zaman buna yönelik uygulamalara geçilir. Aşırı terleme hiperhidroziste pudra veya benzeri şekilde kullanılan aliminyum silkat tozları kullanılabilir. Yine koltuk altı terlemeleri için üretilen çeşitli spreyler vardır bunlar kullanılabilir. Zahmetli de olsa bir şekilde çözüme yardımcı olur. Asıl tedavisi botox enjeksiyonu ile yapılır.
Botox enjeksiyonu; Botox uygulandığı alanda ter bezlerinin salgısını durdurur ve daha kuru hale getirir. Aşırı terlemenin en sık olduğu koltuk altınde neredeyse tek çözümdür. Makat terlemeleri için de botox yapılır. Enjeksiyonden sonraki 6-8 ay boyunca hasta ciddi düzeylerde rahatlar. Özellikle yaz aylarının başında yapılması memnuniyet oranını yükseltir çünkü yazı rahat geçirmeyi sağlar.

Makatta Pis Koku
Genellikle koku da birlikte hissedilir, terlemenin önüne geçildiğinde koku da kendiliğinden düzelir. Tedaviye rağmen kötü koku düzelmiyorsa o zaman kakosmi olabileceği düşünülür. Kakosmi olmayan kokuyu alma hastalığıdır.

 

Makatta Terleme için 10 yorum yapılmış


osman

maktım çok terliyor bide kokuyor acaba ter durursa kokuda gidermi çamaşırımda kirleniyor
Op.Dr.Adil ALTINSOY
Koku ter kaynaklıysa gider ama makatta kötü kokunun sebebi genellikle mayasıl da denilen anal dermatittir, eğer anal dermatit varsa ter azalsa da koku kalabilir.

Kemal

Bu sene havalar isindığından beri ilk kez yaşıyorum, hayatım zehir oldu, bi uzun uzun yürüyemiyorum pantolon da belli olacak diye, yada çalışırken ağırlık kaldırırken oluyor pantolona yayılıyor, çok hafif bi sızma hissediyorum Malatya, Vede kötü bi kokusu var, neolur yardım edin neyapmalıyım
Op.Dr.Atilla Kaya
makat terlemesini koltuk altı terlemsinde olduğu gibi botoxla tedavi edebiliriz.

DENİZ

İÇ BASUR MAKATTA TERLEMEYE SEBEP OLURMU

Doktorunuz

terlemeye ve anüs tam kapanamadığğı için akıntıya sebep olabilir.tedavi olmalısınız
Op.Dr.Adil Altınsoy

Fırat

iyi günler benim yıllardan beri terleme var ama koku yok ne kadar temiz baksamda arasına peçete bile koysam yine de terliyor ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirim

Doktorunuz

makat terlemesinde de koltuk altı terlemesindeki gibi botoxla tedavi edilebilir.gelirseniz tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Atilla Kaya

MEERTOĞLU

MAAKATTA TERLEME VE KAŞINTI OLUYOR KOKU YOK NASIL GİDEREBİLİRİM

Doktorunuz

makat terlemesi botoxla tedavi edilebilir
Op.Dr.Atilla Kaya

Öztürk

İyi günler yaklaşık 1 senedir makat bölgemde kaşıntı var bununla beraber ıslaklık oluyor doktora gitmeye utanıyorum bir bayan olarak. Kaşıntılar dayanılmaz hal aldı yara olacak kadar kaşınıyor ve kaşıntısı geçmiş bilmiyor. Kadın hastalıklarından dolayı polikistik över Tanısı kondu insülin direncimden dolayı şeker hastalığı riski taşıdığım ve şekerimind yüksek olduğunu öğrendim. Doktor şekerden dolayı mantar olabileceği söyledi fakat vajina ve makat arasında Peri bölgesind bir şişlik var ve o kısıma doğru Makatta sarkma gibi bir parça var. Kaşıntı olarak daha çok o bölgem sürekli kaşınıyor ve ıslanıyor. Belirli zamanlarda bıçak ağrısı gibi bir ağrı saplanıyor karın bölgem tuvaletimi yapamıyorum ıkınma hareketinde şiddetleniyor. Ne yapacağımı bilmiyorum 🙁

Doktorunuz

anal fissürünüz var tedavi olmalıısnız.gelirseniz ameliyatsız yöntemlerlede tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Demet Ağras


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar