online randevu online randevu online randevu

Tromboflebit tedavisi

Tromboflebit bir tür damar iltihabıdır ve önceden var olan varislere mikrop bulaşmasıyla ortaya çıkar.En sık sebep varis varlığıdır, varise balı olarak toplar damardaki dolaşımın yavaşlaması veya çevresel travmalar sonucu ortaya çıkan iltihabi bir durumdur.Varis olmadan flebit olma ihtimali vardır ama seyrek rastlanan bir durumdur.
Trombolebitin belirtileri ; tromboflebit nedenleri
Hastalığın olduğu taraf ve bölgede
Ağrı
Şişlik
Kızarıklık
Ateş
bölgesel ısı artışı
su toplanması (ödem)
En sık karıştığı hastalık lenfanjittir. Lenfanjitte de bu bulgular görülür ama uzman doktor bunu muayeneyle rahatlıkla ayırt edebilir.
Bu belirtilerin hepsi veya bir kısmı görüldüğünde flebit teşhisi konur.Genellikle ciddi sorun yaşanmasa da çok seyrek görülen emboli denilen iltihaptan parça kopup akciğer damarlarını tıkaması riski vardır bu sebeple dikkatli olunmalı ve damar cerrahının kontrolünde tedavi olunmalıdır.Pıhtının akciğere gidip damarını tıkaması hayati tehlike arz eder.
Tromboflebit tedavisi ;tromboflebit tedavisi nasıldır
Kanın pıhtılaşmasını engelleyen (kan sulandırıcı da denir) heparin veya aspirin başlanır
Bacak veya bacaklar yukarda bir şekilde istirahat gerektirir.
Mutlak istirahat önerilir, sadece tuvalet ihtiyacı için kalkılması hatta yemeğin bile yatakta yenmesi gerekir.En pratik yaklaşım sırt üstü yatarken ayağın altına yastık konulmasıdır.
Tromboflebit geçtikten sonra varsa varis tedavisi yapılır. Trombo flebit tekrarlama eğilimindedir ve yaygınlığı çok değişebilir.
Ağrı tedaviye başladıktan sonraki 4-8 günde azalmaya başlar ama tamamen düzelmesi haftalar sürebilir.Yoğun tedavi ve istirahat döneminin sonunda kan sulandırıcı olarak coraspin gibi bir ilacın sürekli kullanımı önerilir.yüzeyel tromboflebit
Kalıcı hasar oluşturan bir hastalık değildir, seyrek olarak varis ülserine neden olabilir.

Yüzeyel tromboflebit ; Daha hafif formudur lenfanjite çok benzer, derin dokular fazla etkilenmemiştir.

tromboflebit belirtileri

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar