online randevu online randevu online randevu

Makat hastalıkları resimli

Makat hastalıkları resimleri size yol gösterici olabilir ancak doğru teşhis proctoloji uzmanı tarafından konabilir. Hatta sadece muayene yetmeyebilir anoskop muayenesi de gerekebilir. Makatınızdaki sorun görüntüleyebileceğiniz durumda ise sanal muayene sayfasından yada size en yakın Idea klinik şubesinin cep telefonu aracılığıla fotoğraf göndererek teşhis, tedavi ve tedavi ücretleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

Aşağıda göreceğiniz makat hastalıkları resimleri değişik şikayetlerin görselleridir, ayna yardımı veya fotoğraf makinesiyle kendinizinkini görüntüleyip kıyaslama yapabilirsiniz. Fotoğraflara tıklayarak daha büyük şekilde görebilirsiniz.

1.derece hemoroid1.Derece hemoroid görseli ; Hemoroidin en erken dönemidir, aslında hastalık olarak değerlendirilmemekte ve tedavi önerilmemektedir. Kanama yaparsa ve bu kanama dışkıyı düzenlemeye ve ilaç kullanmaya rağmen durmazsa tedavi edilir. En etkili ve pratik çözüm 2 dakikada uygulanabilen lazerdir.Dışardan bakıldığında görülecek veya görüntülenecek bir bulgu olmaz ancak anoskop yardımıyla görüntülenebilir, sadece zaman zaman kanama olabilir bunun dışında şikayet beklenmez.

 

ikinci derece basur2.Derece hemoroid görseli ; Normalde dışardan bakıldığında bir şey fark edilmez herşey normaldir. Tuvalette memeler çıkar ama hasta ayağa kalkarken memeler içeri girer. Dışkılarken dışarı çıkma miktarı büyüklüğü ve hastanın ıkınma şiddetiyle ilgilidir yani çokıkınıca daha fazla çıkar. Hasta dışkılarken muayene edilemeyeceğinden anoskop muayenesiyle teşhis kesinleştirilebilir. Parmakla muayene (rektal tuşe) ile dokunak yada hissetmek yani teşhis koymak mümkün değildir. Ancak hastanın anlattıklarıyla tahmini teşhis konabilir.

 

üçüncü derece hemoroid3.Derece hemoroid görseli ; 2. derecede ki gibi memeler normal şartlarda dışardan bakıldığında görünmez, anoskopla net teşhis konabilir. Hasta ” memeler dışkılarken dışarı çıkıyor, eskiden kendi girerdi ama artık elimle zorla içeri itiyorum yoksa saatlerce dışarda kalıyor” şeklind etarif eder. Dışarda kaldığında makat kasları tarafından sıkıştırılarak ağrı yapabilir, yüzüstü istirahat ederek 1-3 saatte içeri girmesini beklenebilir. Bu düzey ameliyatsız yöntemlerin uygulanabileceği en ileri düzeydir, biraz daha ilerlerse ayaktan yapılabilen ameliyasız yntem uygulanamaz.

 

dördüncü derece hemoroid4.Derece hemoroid görseli; Basurun en ileri seviyesidir. İçerdekilerle dışardakiler artık birbiriyle kaynaşmıştır, ayırt etmek mümkün değildir. Memeler sürekli dışarıdadır, içeri konaması zordur, konsa da hemen geri çıkar. Sürekli dışarda olduğu için artık ağrı oldukça azalmıştır. Tedavisi en zor düzeydir. Tercihen bu düzeye gelmeden tedavisi yapılmalıdır. Ameliyatsız yöntemler bu düzey için uygun değildir ancak düzey geriletme amacıyla lazer ve lastikle boğma yöntemleri uygulanabilir. En iyi tedavisi THD  yntemi tercih edilmelidir, THD yöntemi yaptırılamıyorsa klasik cerrahi yapılabilir.

 

dış basur görseliDış hemoroid görseli ; Genellikle iç ve dış birlikte olur ancak bazen sadece dış basur da olabilmektedir. Sadece dış olduğunda içeride sorun olmaz sadece dışarıda memeler vardır ve giderek büyür. Bu türde derecelendirme büyük, orta büyüklükte ve küçük olarak yapılır. sayısal değerle sınıflama yapılmamıştır. Estetik olarak kötü görünmesi dışında ciddi şikayet yapmaz, daha çok ıslaklık, kaşıntı, koku gibi subjektif şikayetler olur. Cerrahi olarak alınması dışında tedavisi yoktur.

 

tromboze hemoroidTromboze hemoroid görseli ; Var olan basurun şiddetli ıkınmayla dışarı çıkması ve anüs kasları tarafından sıkıştırılması sonucu ortaya çıkan ve çok şiddetli ağrı yapan bir hastalıktır. Mercimek kadar olabildiği gibi portakal kadar büyük te olabilir. Bölgenin en şiddetli ağrı yapan hastalığıdır. Özellikle çok büyükse dayanılmaz düzeylerde ağrıya neden olabilir. Genel yaklaşım akut faz geriledikten yani ağrı ve şişlik kaybolduktan sonra basurun düzeyine göre tedavi planlamaktır.

 

anal fissür resimleriMakat çatlağı resmi ; Bölgenin en ağrılı hastalıklarındandır, dışkılarken cam kırığı çiziyormuş gibi bir acı, müzminleştiyse  dışkılamadan sonra ise makatta kas kasılması şeklinde ağrı olur.
Erken dönemde cam çizermiş gibi acı sebebiyle tuvalet hasta için ıstırap haline gelebilmektedir. Erken dönemde acı dışında sorun olmaz, tuvalet sorası ağrı müzminleştiğini gösterir. fotoğrafta yırtık gibi bir görünüm olur.

 

Kronik Anal fissur

Müzminleşmiş makat çatlağı resmi ; Akut yani erken dönemde tedavi edilmeden 2 hafta kadar zaman geçtiğinde Sentinel tag (Türkçesi bekçi meme) denilen küçük bir meme eklenir ve hastada dışkılama sonrası ağrı olur ve bu ağrı saatlerce devam eder.
Yandaki resimdeki sol altta yırtığın devamı şeklindeki çıkıntı sentinel tag’dır. Bu çıkıntı kronik demek için yeterlidir ancak tuvalet sonrası ağrının olması halinde tedavi edilir. Çok gerekli olmamakla birlikte çatlak ameliyatı yapılırken hasta isterse bu çıkıntı da alınabilir. Botox tedavisi tercih edildiyse çıkıntı alınmaz ama büyük oranda küçülür.

fistül görüntüsüFistül görselleri ; Makat yanında akıntı yapan delik vardır, akıntı süreklidir. Makatı saran kasların önünden veya arkasından geçmesine göre iki sınıfa ayrılır. komplike ve inkomlike olarak iki tiptir. Komplike olanrın tedavisi daha zordur, tekrarı yüksetir. En sık sebebi anal apsedir, fistüllerin % 95 i apseden kaynaklanır. Fistül uzun yıllar tedavi edilmezse akıntının olduğu dış ağızda kanser gelişme riski vardır. Bu sebeple teşhis konduktan sonra gereken yapılmalıdır. Komplike olanlar tekrar eğilimi yüksektir bu sebeple tecrübeli ellerde yaptırılmalıdır.

 

kondilom resimleriKondilom görüntüsü ; Makat siğili de denir, çok değişik düzeylerde yaygınlığı olur, anüs içinde hatta sıklıkla bağırsağa kadar ilerlemiş olabilir. Tedavi öncesi mutlaka bağırsakların son kısmı görüntülenmelidir ve içerde varsa asla kremle tedavi edilmeye çalışılmamalıdır. Özellikle anal sex yapanlarda bağırsağa ilerlemiş olma ihtimali sebebiyle kesinlikle anoskop muayenesiyle emin olunmalı ve yapılacak işlemler buna göre planlanmalıdır. Sadece dışardaki kondilomları almak veya kremle iyileştirmeye çalışmak içerdekilerin çok ilerlemesine neden olur.

 

kıl dönmesi resimleriKıl dönmesi (pilonidal sinüs) fotoğrafı; Makat hastalıkları sınıfına girmez ama makata yakın olduğu için proctoloji branşına girer. Hastalığın başlangıç süresi ve kişinin temizliğe dikkatine bağlı olarak çok ilerleyebilir. İlerlemesi daha çok orta hattan çok uzakta ve çok sayıda çıkış deliği olduğunu veya büyük açıklık olduğunu gösterir. En etkin tedavisi kişinin okuluna işine ara vermeden yaptırabileceği mikro sinüsektomi yöntemidir. 2 cm alan uyuşturularak 10-15 dakikada yapılabilir. Yatak istirahati, yara bakımı, pansuman gibi uygulamalar gerekmemesi önemli avantajlarıdır.

anal apse görseliMakat apsesi görüntüsü ; Mikrobik bir hastalıktır, anüsün nemini sağlayan koltukaltı ter bezlerine benzer bzlerin tıkanması sonucu iltihaplanma olur, iltihabın tedavisi gecikirse apseye dönüşür. Yne bölgenin en şiddetli ağrı yapan hastalıklarındandır. Ağrı her gün biraz daha artar. Tespit edildiği andan sonra en kısa sürede boşaltılmalıdır. Yoksa fistül hastalığına dönüşür ki tedavisi apseden çok daha zordur. Apse 1 dakka içerisinde boşaltılır ve boşaltıldığı anda şikayet % 70 oranında azalır

Mayasıl Resimleri
Mayasıl diğer adıyla anal dermatit anüs bölgesinin en fazla kaşıntı yapan ve en sık kaşıntıya neden olan hastalığıdır. Bazı hastalarda o kadar kaşıntı olur ki kaşımaktan deri yırtılır ve  kanama olur. Bir çok sebebi olsa da en sık rastlanan sebepleri; Aşırı temizlik (sabun vs ile temizleme), nemli tutmak, bazı baharatlar, turşu, aşırı terleme, dar kıyafet giymektir.
Tedavisinde öncelikle sebep olabilecek şeyler ortadan kaldırılmalı, kaşıntı hala devam ediyorsa Pruzon Merhem kullanılmalıdır. Sebep ne olursa olsun Pruzon Merhem ile 2-3 günde geçer ancak ilaç kesildikten sonra sebep ortadan kaldırılmadıysa kaşınma yeniden başlar.

Anal Hematom Resimleri ; Anal hematom Türkçe adıyla makatta pıhtı toplanması cerrahların neredeyse % 95 tarafından yanlış olarak tromboze hemoroid olarak teşhis edilir. Makat hastalıklarının teşhis ve tedavisinde yetkin olan proctoloji uzmanları bu hataya düşmez ve doğru teşhis koyarlar. Çok ağrı yapıyorsa 1-2 dakikalık küçük bir işlemle hastanın ağrısı % 70 oranında azaltılabilir ancak ciddi ağrı yoksa hiçbir şey yapmadan beklemek daha doğru bir yaklaşım olur. Yine gereksiz yere çeşitli basur ilaçları önerilir, tedavide hiç yeri yoktur. Ağrı için ılık su oturma banyosu ve ağrı kesici haplar yeterlidir.

 Anal Apse ; Bölge hastalıkları arasında en şiddetli ağrısı olan hastalıktır. Sebebi net olmamakla birlikte makatın nemini sağlayan salgı bezlerinin tıkanarak iltihaba, günler içerisinde ilerleyen iltihabın da apseye neden olduğu düşünülmektedir. Tedavisi çok basittir basit bir cerrahi girişimle boşaltılır. Apse boşaltıldığı anda ağrı ciddi düzeylerde azalır. Kötü kokulu akıntı olur ve bir kaç gün devam eder. Akıntının 2 ay devam etmesi apsenin fistüle dönüştüğünü gösterir. Apse ne kadar geç boşaltılırsa fistül gelişme riski o kadar artar, daha ciddi bir sorun olan fistül ihtimalini azaltmak için bir an önce boşaltılmalıdır.

Ragad

Sentinel Tag

 

 

makat hastalıkları görselleri

 

 

Makat hastalıkları resimli için 143 yorum yapılmış


vehbi

mkatın etrafında ara ara yanma oluyor yıkadıgımda bu aralarda kanama oluyor makatın etrafında normalde hiç bir şekide ne kaşınma ne acı sadece büyük abdesti yaparken oluşuyor sebebi ne olabilir sizce tskler şimdiden
op Dr Ergun Aygören
anal fissür olabilir.gelirsneiz muayene ile değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz.

Tolga

Hocam ben size bir şey sormak istiyorum

Doktorunuz

sorabilirsin
Op.Dr.Atilla Kaya

Mujgan

Makatın yanında et parcası var ben basur dıye bılıyom ama kanama yapıyo tehlıkelımıdır sımdıden tesekkur eferım

Doktorunuz

et parçası ise fissüre bağlı ragad olabilir ve fissür kabıyor olabilir.kanama olduğu için hastalığınızı tam teşhis etmek için muayene olmalısınız
Op.Dr.Atilla Kaya

Rugati

Hocam makatin etrafinda mora yakin siyahimsi tepecikler oluyor bazen sigil de degil bu sarkma da yok icerden. Nedir bunlar kas mi

Doktorunuz

kabızlık ve ıkınmaya bağlı şişlikler yani hemoroid oluşabilir.fakat yinede muayene ile değerlendirmek gerekir.eğer kondilom varsa bulaşıcıdır ve hızlı yayılır.
Op.Dr.Ergun Aygören

Suat

Hocam beniim cinsel organ ve obur bolge arasında sivice gibi bir sey var cok kucuktu ama ertesi gun biraz daha şişmiş gordum ne olabilir lutfen cevaplayın

Doktorunuz

anal apse olabilir.gecikmeden genel cerrahiye muayene olup açtırmalısınız
Op.dr.Adil Altınsoy

Omrk

Slm hocam buyuk tuvalete haftada 1 yada 2 kez cikiyorum.lavobodan ciktiktan sonra bir birbucuk saat siddetli yanma oluyor ve ayakta duramiyorum acidan nedeni ne olabilir ve nasil bir yol izlemeliyim saygilar…

Doktorunuz

şikayetleriniz tipik anal fissüre benziyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi ameliyatsız yöntemlerle normal yaşamınıza ara vermenize gerek kalmadan yapabiliriz.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yapın,kabız kalmamalısınız,tuvalette uzun kalıp aşırı ıkınmamalıısnız,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz
Op.Dr.ergun Aygören

mert

hocam resim atsam bakarmısınıız teşhiş için

Doktorunuz

05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz
Op.Dr.Atilla Kaya

bilal

Makatim 1 aydir sis icten ve distan anca parmak la ittigimde yapabiliyorum

Doktorunuz

muayene ile değerlendirilip sorun tespit edilmeli
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Madur

Hocam büyük abdest yaparken fındık büyüklüğünde tek bir meme dışarı çıkıyor. Elimle ittirerek içeri giriyor. Sizce bu hemoroid bogma yöntemi kullanarak tedavi edilir mi.
Bir de asıl acı veren çatlak da var. İkisinin de mevcut olması yaygın bir durum mudur. O kadar canım acıyor ki rektal muayene kabus gibi korkutuyor. Ne yapmalı. Lütfen yardım

Doktorunuz

anal fissürdeki spazm ,sıklıkla hemoroide yada hemoroid şikayetlerinin artmasına neden olabiliyor.öncelikle fissürünüz tedavi edilmeli,
Op.Dr.alirıza Şahap Barlas

Elzem

Hocam ben yaklaşık 3-4 gün önce lavaboda fazla ıkındım kabızdım.Oruçlu oruçlu da zorladım ama zorlamazsam karın ağrısından ölecektim.akşama doğru baktığımda biraz zorladığım için makatımda bi yumuşak orta boylu bi nohut gibi bir şey var. Ikındıkça iç kısmında da yumuşak bir şey olduğunu gördüm. Büyük tuvaletimi zor yapıyorum yani ağrı sızı ya da kanama yokta hani çıkmıyor küçükte olsa. Hocam basur falan değildir demi ? Normal yaşantıma devam ediyorum ağrı yok sızı yok sadece merak ediyorum ne olduğunu ? Anal hematom mu makat çatlağı mı ? Kendiliğinden geçer mi ? Ama dışkılarken biraz ıkınmak zorunda kalıyorum yoksa çıkmıyor hocam ne yapmalıyım ? Hocam bir günde böyle kötü bir durum olabilir mi yardım edin nolur ?

Doktorunuz

hemoroid olabilir.hematom ve fissürde ağrı olur
Op.Dr.Ergun Aygören

Anonim

kasintiyla basladi buyuk abdesti yaparken aci yapmaya basladi yanma hissiyle birlikte simdide kanamaya basladi ne olabilir

Doktorunuz

kanama varsa mutlaka anoskopi muayenesi mutlaka yapılmalı.kaşıntı sıklıkla anal fissürün ilk bulgularındandır.
Op.Dr.Ergun Aygören

Şerife

Hocam merhaba benim yaklaşık bir ay önce makatın hemen kenarında et beni benzeri birşey çıktı pek rahatsız etmiyordu. Sonrasında bir ara kabız oldum dışkılama esnasında çok acıdı spnraki günlerde öyle pturup kalkarken sürekli hissediyodum ama sadece dışkılarken biraz acı oluyodu sonra geçti gibi oldu ama şimdi o etbeni benzeri dediğim yerin hemen yanında minik bir çukurluk benzeri birşey var sanki açık yara gibi içinde minik beyaz renkli bişey var ama sivilce gibi değil gayet açık orası endişelenmeli miyim yardımcı olur musunuz?

Doktorunuz

genel cerrahiye muayene olmalısınız
Op.Dr.demet Ağras

Beril

Hocam makatın üstünde et parçası var.Büyük abdestimi yaparken damla damla akıyor kan ama bazen oluyor zorlandığım zaman yani ama ne zamandır olmuyorum hemoroid olduğundan şüpheliyim.

Doktorunuz

kanama olduğu için anoskopi muayenesi mutlaka yapılmalı.tedavi muayene sonucuna göre belirlenir
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Emrecan

Merhaba hocam benim makatımın yanında mora ve siyah renkleri arasında bir meme oluştu suan bir ağrım yok. Sizce nedir bu?

Doktorunuz

ağrı olmaması ilginç.makat çevresindeki bu tür oluşumlarda ağrı görülür genellikle.muayene olmalısınız
Op.Dr.Demet Ağras

Nur

Hocam 3 gundur makat ve vajinal bolge arasinda bir şişlik var ve tuvalete oturdugumda ikindigim an yaniyo aciyo nedir bu

Doktorunuz

kabızlık varsa anal fissür ve ona bağlı ödem olabilir.anal apsede olabilir ,kesin tanı için muayene olmalısınız
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Nur

Hocam watsaptan bi resim atsam olurmu gercekten çok çekiniyor ve korkuyorum doktora gitmekten

Doktorunuz

05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz
Op.Dr.Seher Şirin

reşat

Hocam bir haftadır kabızlık sıkıntısı çekiyorum, dışkılama yaparken dışkım çok zor cıkıyor. Genel cerraha gözüktüm,anaskop ile muayene edip kabızlıga dayali makat çatlağı var dedi ve kabızlık bitince geçicek dedi herhangi bir tedavi söylmedi . Şuan sanki makatim tıkanmış gibi .Hemoroide döşünür mü sizce.

Doktorunuz

anal fissür anal spazma ve ödeme neden olur.buda sizde tıkanmış hissi yapıyor.makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanına görünmelisiniz.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz.sıcak oturma banyasu yapabilirsiniz
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Eren

Hocam merhabalar benim makatımın dıştan bakıldığında hiçbişey yok ancak her büyük abdest snra çok şiddetli ağrı oluyor doktora kaç kere gittim görünürde bişey yok deyip ilaç krem fitil verip gönderiyorlar ama onlarda iyi gelmiyor yaklaşık 7 8 aydır bu prıblemim var ve gün geçtikçede ağrılarım artıyor en snki devlet hastanesi doktoru 10 gün snra gel kolonoskopi dedi sanırım yapalım dedi sizce benim hastalığım ne olabilir?ve ne tavsiye edeesiniz bu arada hiç bi zaman kabız olmadım son derece yumuşak dışkılarım hep zaten sebze ağırlıklıda besleniyorum acı baharat hiç yemem neden oluyor sizcce bu ağrım ??

Doktorunuz

şikayetiniz anal fissüre benziyor.makat hastalıklarına spesifik çalışan genel cerrahi uzmanıan görünmelisiniz.
Op.Dr.Seher Şirin

Anonim

Hocam makat etrafında şişme yok fakat morarma ve agri var.kabızlık hiç bilmem nerdeyse sürekli ıshal im bu anus kanseri belirtisidir. Korkuyorum.3 gündür otururken ağrı hissediyorum.şimdiden tesekkurler

Doktorunuz

hemen kötü duygu ve düşüncelere kapılmanıza gerek yok.öncelikle durumunuz muayene ile değerlendirilir.herhanngi bir sorun saptanırsa tedaviniz ona göre planlanır.
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Anonim

selam hocam benim makatımda flndık kadar şişkinlikler var cok ishalden sonra bóyle oldu acaba bunedir hocam cvp bekliyörum sizden

Doktorunuz

çok ve uzun süren ishalden sonra anal fissür ve hemoroid gibi şikayetler oluşabilir

Bade

Hemoroid de kanama kesinlikle olurmu

Doktorunuz

hayır olmayabilirde

Nur

Hocam makamında morrenkler var ishal olduğumda yanma oluyo sonrasında yanma kalıyor basur olabilirmi küçük mor bir sıkıntıdan var

Doktorunuz

yanma daha çok anal fissür belirtisidir.muayene olmanızda fayda var
Op.Dr.Ergun Aygören

Anonim

Hocam merhaba. Makatımda bir süredir anladığım kadarıyla 2-3 tane şişkinlik var. Ağrım falan yok bu yüzden hemen farkedemedim. Normal bir şey sanıyordum çünkü sadece küçük küçük şişkinlikler ve ağrım sızım olmuyordu. Sizce neyim var?

Doktorunuz

hemoroid de pek ağrı olmaz.bu nedenle fark edememiş olabilirsiniz.muayene olun eğer uygunsa hastalığınız daha fazla ilerlemeden ameliyatsız yöntemlerle tedavi olabilirsiniz.makat hastalıklarından korunmak,iyileşmeyi kolaylaştırmak,nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı da düzenlemelisiniz.
Op.Dr.Atilla Kaya

cudi

Hocam ben nadiren kabız olurum ancak bundan 15.20 gun once çok siddetli kabız olmustum işte o an makatımın bi tarafına sanki birşey battı sert bişey sanki kemik kırıntısı kılçık gibi birşey sanki ben öyle sandım birgün once balık yemiştim o andan sora kasıldığımda batma şeklinde hafif ağrı oluyordu ama dun makatımın kenarında batma olan yerde nohut büyükluyunde sert bi şişlik fark ettim sadece kasıldığım zaman ağrı hissediyorum bu nedir acaba yurt dışından yazıyorum teşekkürler

Doktorunuz

anal fissür olabilir.kabızlığa bağlı sık görülür.nohut büyüklüğündeki şişlikte anal hematom yada tromboze hemoroid olabilir.kendiliğinden geçer ama uzun sürebilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin.
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Seda

Hocam ben düzenli 1-1.5 litre su içiyordum düğün için köye gittik ve 1 bardak su içtim sadece 1 gün ve o gün hep susuz yemek yemiştim sonraki gün sabah tuvaletimi yaparken çok zorlandım ve peçeteyle silerken az da olsa kan gördüm sonra çok az şişti ağrıdı şimdi anestol diye krem sürmeye başladım. Kanama filen sadece 1 gün oldu eskisi gibi su içtim diğer tuvaletlerim de kan gelmedi şişlik de yok gibi sizce basur mu ileri mi doktora gitmeme gerek var mı acaba

Doktorunuz

basurdan çok anal fissür düşündürüyor.fakat kanama olduğu için en azındaan anoskopi muayenesi ile değerlendirilmelidir
Op.Dr.Seher Şirin

YusufCan

Mrb 5yaşındaki çocuktan neden kan geliyor sürekli değil ayda bir olabiliyor büyük abdestini yaptığı zaman TskR

Doktorunuz

kabızlık varsa fissür olabilir.fissüre bağlı kanama olabilir.ama mutlaka çocuk cerrahisine götürmelisiniz

Aaaaaaa

Merhaba benmde makatımın çevresi mor ve arada büyük tuvaletimi yaparken kanama oluyor son zmanlardada dış tarafta elime bı et parçası geliyor bakdım su toplamıs gşbi duruyor nedir acaba

Doktorunuz

makat kanamalarında mutlaka anoskopi muayenesi yapılmalı.kötü huylu bir nedeni de olabilir
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Burhan

Hocam mrb makatim da şişme var ve oturmam da bazen sıkıntı yaratıyor doktora gitmedim resmini at bilirmiyim Size bi yardımcı olursanık çok sevinirim hocam

Doktorunuz

05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz
Op.Dr.Atilla Kaya

yaren

hocam ben iki yıldır kabızlıktan çekiyorum.aşırı ıkınmaktan makattan 4-5cm sarkan et parçası çıktı ve doktora göründüm ameliyat olacagımı söyledi 13 gün sonraya ameliyat günü aldm.bu ameliyatı olan hastaların yorumlarını okudum.hepside pişman oldugunu yazmış sonradan daha fena oluyormuş.bu yüzden korkuyorum bana yardımcı olurmusunuz

Doktorunuz

size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Ergun Aygören

Bünyamin

Makat etrafında nohuttan daha küçük şişlik var bunun yanısıra makat içinde kaşıntı var sarımsak yutum dışkıda küçük kıl kurtları mevcut yardımcı olursanız çok sevinirim

Doktorunuz

kıl kurdu için parazit ilacı kullanmanız gerekir.kaşıntının nedeni büyük olasılıkla budur.şişlik içinde genel cerrahiye muayene olmalısınız
Op.Dr.Nizam Kurtdere

ahmet

Hocam makatın içinde sanki bir şey batıryormuş gibi hissediyorum rahatsız ediyor ara ara oluyor içine elimi soktuğumda sanki bir yara ya bastırıyormuşum gibi hissediyorum sizce ne yapmalıyım

Doktorunuz

şikayetiniz anal fissüre benziyor.gelirsneiz muayene ile değerlendirip botoxla tedavi edebiliriz
Op.Dr.Atilla Kaya

Anonim

Merhaba benim makatımın sol arka tarafında 3 gündür bir sertlik oluştu küçük değil bazen çok acı veriyor bazen çok ağrımıyor beni rahatsız ediyor öksururken bile acıyor oturmakta zorluk çekiyorum ne yapmam gerek

Doktorunuz

şikayetiniz apseye benziyor,gecikmeden açtırın,fistül oluşabilir
Op.Dr.Ergun Aygören

ahmet

sanik çatlamış gibi hisediyorum

Doktorunuz

kabızlık ve ıkınma anal fissüre neden olmuş olabilir.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemelisiniz

Özden

Hocam tuvalette çok kalıyorum 20 30 dakika ıkınmayla geçiyor. Sık sık tuvalet ihtiyacı duyuyorum ama dediğim gibi çok zor dışarı çıkıyorum veya hiç birşey gelmiyor ağrı ve kanama yok. Doktora gittim muayene etti film çekti birşey olmadığını söyledi. Ama makat bölgesi normal değil çember şeklinde meme gibi asılı duran et parçası var. Yardımcı olurmusunuz. .

Doktorunuz

gastroenterolojiye görünmelisiniz

Abdul

Meraba hocam . makatımın kenarında nohut habbesi kadar sert bişey çikti agriyor ne yapabilirim .tşkr

Doktorunuz

kabızlık vb bir durum yoksa anal apse olabilir.gecikmeden muayene olmalıısnız.apse tedavisi gecikirse fistül oluşabilir.
Op.Dr.Seher Şirin

Ceren

Hemoroıd de akıntı gelırmı

Doktorunuz

hemoroidde olan şişkinlikler anüsün tam kapanmasını önleyebilir.bu durumda akıntı olabilir
Op.Dr.A.Şahap Barlas

Anonim

Yeni Doğum yaptım 60gün oldu 20gündür hareket edemiyorum oturamıyorum yürüyemiyoruz sancıdan kıvranıyorum ağlıyorum doktora gittim fitil verdi gece yatarken koy dedi koydum ilk iki gün farda etti sonra Yok fitili sabah akşam koymaya başladım gene fayda yok cerrahiye görün dedi bebeğim çok küçük amaliyat olurmuyum hocam

Doktorunuz

şikayetiniz anal fissüre benziyor,botoxla tedavi olabilirsiniz.böylece bebeğin bakımına ara vermeniz gerekmez
Op.Dr.Demet Ağras

İsimsiz

Selamlar hocam ben bir erkeğim makatıma 2 kez elimle hızlıca vurdum ve tamamen açıldı sonra kapandı ve küçüklüğümden beri iç çamaşırımda bir kirlenme var teşekkürler

Doktorunuz

yırtık vb bir sorun olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir
Op.Dr.A.Şahap Barlas

ufuk

hocam benim etrafında catlak ve kaşıntı oluyar kaşıdığım zamanda kaşıdığım yerler
de yanma oluyor ayrıca makatımın etrafı pütür pütür ara arada tuvaletten gec cıkıyorum ıkın ıkınnıyorum genellikle yazları bir memesi sarkıyor tedavi için neyapmam lazım hocam h geceler tşk

Doktorunuz

makat bölgesi muayene ile değerlendirilmeli
Op.Dr.A.Şahap Barlas

Ayse

Sabaha karsi makatimda feci bir agriyl uyandim uyku sersemi lavoboya gittim biraz gaz cikisindan sonra rahatladi agrinin sebebi ne olabilir

Doktorunuz

anal fissürünüz olabilir gaz çıkarırkende ağrıya neden olabilir
Op.Dr.Ergun Aygören

Yeşim

Merhaba hocam surekli kabiz oluyorum yine bir gun zorladim galiba makatta catlama oldu nohut buyuklugunde sislik oldu cok agriyo oturamiyrm yurumede agriyo utandigimdan doktora gidemiyrm 1 hfta icersinde gecmesini mi bekliyim doktora gitmeli miyim

Doktorunuz

şikayetlerin artabilir,doktora görünmeni öneririm.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemelisiniz
Op.dr.seher Şirin

Savas

Hocam makatim’da solda nohut büyüklüğünde bir şişlik oluştu ağrısı orta derecede uyumadan önce bişey yoktu uyandıktan sonra hissettim ne olabilir sizce. Yardımınız için teşekkür ederim

Doktorunuz

kabızlık şikayetiniz varsa ve zorlu ıkınma yaşadıysanız anal hematom olabilir ama bu şikayetleriniz olmadan oluştuysa anal apse olabilir,gecikmeden apseyi açtırın,anal apseler tedavisi gecikirse fistüle neden olur,fistül tedavisi zor ve uzun süren bir hastalıktır
Op.Dr.Adil altınsoy

Anonim

Merhaba hocam ben 26 yaşındayım makatta çatlak ve basur memesi var ama doktora gitmeye çekiniyorum. Bekarım.

Doktorunuz

şikayetleriniz daha fazla ilerlemeden tedavi olmalısınız.bekar olmanız bu tedavide bir sorun teşkil etmez.ameliyatsız yöntemlerlede tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Seher Şirin

Kadın

Merhaba hocam

Makatımın küçüldüğünü düşünüyorum. Agrı ya da kanama yok ama baktıgımda normal değil gibi geliyor. Delik yok gibi, büzülmüş gibi. Normal mi bu görüntü? Parmağım ellediğimde boşluk yok, ve parmağım zor giriyor.

Doktorunuz

anismus olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir
Op.Dr.Ergun Aygören

Merve

Hocam dün gece makatimda yumuşak şişliklerin oldugunu hissettim. Çok hafif bir ağrisi vardi. Şişler bu günde duruyor ama ağrı yok. Önceden bir şikayetim yoktu. Doktora gitmekten cekiniyorum , beklemeli miuim bir süre

Doktorunuz

kabız kalıp ıkındıysanız şişlik oluşabilir.nedeni anal hematom,tromboze hemoroid olabilir.doktora görünmenizde fayda var,önlem almak için,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin
Op.Dr.Seher Şirin

Fethiye

Merhaba hocam…Ben 58 yaşındayım.ağrı ya da acı gibi hiçbir şikayetim yok yalnız makatımın dışında ince uzun bir şişlik var,meme şeklinde değil cildin üzerinde kırmızımsı ,uzun bir şişlik…Ben İzmir’deyim bu konuda tavsiye edeceğiniz bir yer ve Dr.adı var mı ?

Doktorunuz

makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz.gelirseniz sorununuzu tespit edip tedavinizi en uygun yöntemle yapabiliriz,iletişim için:Atatürk Caddesi No:174/1 Kat:4 (Cumhuriyet Meydanı) KONAK – İZMİR
TEL: 0232 422 10 06 – 0232 464 10 06
GSM: 0542 295 52 54
Op.Dr.Demet Ağras

Buse

Hıcam makat bölgemde et beni farkettim yanında da minicik bir et var fakat sadece tuvalete çıkınca farkediliyor. Kanama gibi bir şry yok. Ağrı sadece akşamları yatınca oluyor. Sizce ne olabilir? Fotoğraf göndersem bakabilir misiniz

Doktorunuz

05426210888 nolu telefona whatsapptan fotoğraf gönderebilirsiniz
Op.Dr.Seher Şirin

Yusuf

Hocam makatımın bir tarafında meme şeklinde şişlik far ettim ucunda da sivilce gibi bir beyazlık var tuvaletimi yaparken kıp kırmızı bolca kan geliyor ve sürekli kaşınıyor foto göndersem bakabilir misini?

Doktorunuz

anal aps eolabilir.durumunuzu muayene ile değerlendirilmeli
Op.Dr.Adil Altınsoy

emre

hocam bi resim göndersem yardımcı olabilirmisiniz.pisikolojim çökmek üzere.

Doktorunuz

05426210888 nolu telefona whatsapptan gönderebilirsiniz
Op.Dr.Atilla Kaya

Murat

Hocam benim makat bölgemde kaşıntı oluyor kuruma oluyor büyük abdestimi yaptıktan sonra kaşıntı oluyor.

Doktorunuz

anal fissür olabilir.muayene ile değerlendirlmeli
Op.Dr.Adil Altınsoy

Beyazıt

Hocam Merhaba! Benim makatimin hemen uzerinde saat 12 yonunde ufak bir apse vardi ve kendi kendine patladi rahatladim fakat daha sonrasinda parlayan apsenin yarasi kapanmadi cok ince jilet kesigi gibi ve oradan ara ara iltihap geliyor ve kanama oluyor ve iltihap gelmeden once orda sanki bir baski olusuyor diskidan sonra iltihapla birlikte kanamada oluyor

Doktorunuz

apse kendi kendine patladıysa ve tedavi almadıysanız fistül oluşmuş olabilir,muayene ile değerlendirmek gerekir.tedavinizi geciktirmeyin,fistül ilerleyen bir hastalıktır
Op.Dr.Adil Altınsoy

Sarı1

Hocam ben bisi soracaktim makatta kenarinda 2 parca hafif bi sislik var ama mor bu acaba basur olabilirmi

Doktorunuz

olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi planlayabiliriz
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Enes

Hocam benim 4 yasindaki oglumun makatında saat 12 hizasinda torbalarindan gelen cizgi bitiminde tanımlayamadîgim ne nohut tanesi buyuklugunde nede sivilce gibi olan sislik var sanki üzeri soyulmus gibi sadece tuvalet bitiminde temizlenirken su ile temasinda acıdıgını soyluyor haricinde ne dıskılama sırasında nede sonrasında agrısı acısı ve popo üzerine oturamama gibi bir sorun söz konusu degil acaba bu ne olabilir yardimci olabilirmisiniz ?

Doktorunuz

çocuklarda kabızlığa bağlı,makatta tahriş ve anal fissür çok görülür.çocuk cerrahisi ile görüşmelisinz
Op.Dr.Demet Ağras

Asfhjk

Hocam merhaba ,makat bölgesinde biraz sarkık et gibi bir şey var önceden küçüktü şimdi biraz daha büyüdü ıkınırken ya da normal görğnüde bir şey olmuyor sadece klozet tipi tuvelet kullandığımda hissediyorum bazende büyük abdestimi yaparken yerimden sıçratıyor sizce nedir

Doktorunuz

kabızlık ,tuvalette uzun kalıp ıkınma gibi durumunuz varsa makat hastalıklarının görülmesi normal.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Seher Şirin

Oguz

Hocam merhaba
Hocam annem var 87 yasinda annem son 1 yildir 15 gun kabiz sonra 15 gun ishal oluyordu. Fakat son 5 aydir kabizda olsa ishalde olsa makatinda yanma ve bagirtiracak kadar surekli agrisi oluyor. Doktorlar kolonoskopi istiyorlar fakat hem yasdan hemde annem istemedigi icin yaptirmadik. Emarda kalin bagirsak sarkmasi oldugu soylendi. Bu konuda nasil bir tedavi tavsiye edersuniz. inanin son 4 aydir halsizkik bisey yemiyor kansizlik var. Ama agrilar cok siddetli uyutmuyor agri kesicilerde ise yaramiyor. Bu agri nedir nedendir ? Allah rizasu icin bir yol gosterin

Doktorunuz

büyük olasılıkla anal fissürü vardır,makat hastalıklarına spesifik çalışıyoruz,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavisini yapabiliriz

melis

merhaba benim makatta catlak var makat darligi gibi bir seyden dolayi resminede baktim.ayriyetten vajina ile makat arasi yani perine baya kisaldi neredeyse yapisacak yirtik oldugunu dusunuyorum vajinadan diski yapamiyorum makat bolgesinde kasilma olmuyor vajina girisinde bu kasilmayi hissediyorum ne yapmaliyim lutfen yardim edin

Doktorunuz

muayene ve tedavi olmalısınız,gelirseniz durumunuzu değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Seher Şirin

Suleymsn

Hocam ameliyatsiz gecermi bir sure sonra aniden 1 gün içerisinde nohut kadar oldu?

Doktorunuz

muayene ile değerlendirmeden yorum yapmak zor

Esma

Hocam merhablar ben 1 ay oldu kil donmesi ameliyati oldum daha da iyilesemedm aslinda oturamiyrm sislik var kuyruk sokumunda hocam ben diskimi gayet iyi yapiyrdm her sey normaldi kabiz olmamak icin activitia yogurt yiyrm ama ne oldusa bir den buyuk abdestimi yaparken cok az kan ve diski ilk geldiginde acima oluyr ve kasiniyr neden olabilir acaba ameliyatin iltihabi mi akiyr her gunde buyuk abdestimi yapiyrm zorlanma yok ama birden ne oldusa buyuk diskimi yaptigimda ilk aciyr sonra yavas yavas geciyr hafif kasinma oluyr yardimci olabilir misnz hocam ..

Doktorunuz

kıl dönmesi ameliyatından sonra erken dönemde iyileşmeyi sağlamak için şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi-neler-yapilmali/.dışkılama ilgili şikayetinizde fissür düşündürüyor.ameliyat sonrası dönemlerde anestezinin etkisiyle barsak hareketleri yavaşladığı için kabızlık,dışkılamada zorluğa bağlı anal fissür oluşabilir.

Fatih

Hocam iyi günler. 3 4 gündür makatımın kenarında hafif şiş gibi küçük bi sertlik var. Tuvalatimi yaparken biraz sızlıyo. Tuvaletimi yaptıktan bi süre sonra sızlaması geçiyo. Sizce ne yapmalıyım hocam.

Doktorunuz

muayene olmalısınız,anal fissür yada hemoroid olabilir.gecikmeden tedaviye başlamanızda fayda var

Ahmet

Hocam bende iki gündür çıkmış şiştimi içinde sanki kıl kalmis tam afedersiniz ama got deliginin yanında çıkmış eledin mi yanıyor ama normalde rahatsız etmiyor ama hastaneye gidemem elde bişey yapa bilir miyim

Doktorunuz

apse olabilir.genel cerraha muayene olmalısınız.gecikmeyin
Op.Dr.A.Şahap Barlas

Anonim

Hocam makatimin kenarinda sola doğru elime gelen şişlik var agri yok birden çikti doktora gitmeye cekiniyorum şişlik derinin altinda hocam

Doktorunuz

anal apse düşündürüyor,gecikmeden genel cerrahi uzmanına muayene olup apseyi açtırmalısınız.tedavisi gecikirse fistül oluşabilir.
Op.DrErgun Aygören

Murat

Hocam. Maksat. Oldugu. Bolgede. Bir. Tane. Ben. Şeklinde. Bi. Leke. Cıkmıştı. Gun. Gectikce. Buyuyor. Ve. Etrafında. Coğalıyorlar. Ve. Yanma. Cok. Olyor

Doktorunuz

şikayetiniz kondilom düşündürüyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.gecikmeyin hem bulaşıcı,hemde hızlı yayılan bir hastalıktır
Op.Dr.Atilla Kaya

Anonim

Hocm merhaba benim makatımda 10-15 tane et parcası var siğil dediler şimdi yukarda da okudum onlar cıktıktan sonra eşimle anal sex yaptık içeriye yayılmıs olabilir diye yazıyor ben 1 bucuk aydır ishalim acaba ondan kaynaklanıyor olabilirmi cok ciddi zararları olurmu ishalim gecmiyor birde bunun için hangi doktora gitmem gerekiyor tam detaylı arastırma yapılması için ?

Doktorunuz

mkat siğili tedavi ediyoruz.tedavide RF yöntemini kullanıyoruz.gelireniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
Op.Dr Seher Şirin

Anonim

Merhaba hocam iki gün önce makatin bir parmak kenarında sola bakan kısımda zeytin büyüklüğünde birşey çıktı ve oturduğum zaman çok acı hissediyorum çıban dedim ama sanırsam değil tehlikeli bir durum mu acaba cevabınızı bekliyorum

Doktorunuz

kabızlık vb bir durum olmadan çıktı ise anal apse olabilir.apsse gecikmeden tedavi edilmelidir,fistül oluşabilir

Fatih84

Hocam ben 3 günde bir büyük abdest yapıyorum ve hafif oluyor ve baya oldu zor yapıyorum diye parmağımı soktum bi baktım içerde böyle yağ gibi et gibi şeyler var ve abdest yapmamı engelliyor parmağım bile girmiyor ama bazende gidiyor yapabiliyorum abdestimi nedir bu lütfen cvp bekliyorum

Doktorunuz

gecikmeden proctoloji uzmanına muayene olmalısınız.size en yakın kliniğimize gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Adil Altınsoy

Haa

Hocam benim fissurum vardi Suan gecti sanirim ama makat kenarinda meme var ve ustunde sivilce gibi bosey var Agri yapiyo catlak memesi olabilirmi

Doktorunuz

bekçi memede olabilir,apsede olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir.apse ise gecikmeden tedavi edilmeli
Op.Dr.Ergun Aygören

Anonim

Hocam oglum 10 yasinda makat bolgesinde 2 tane şişlik var biri biraz buyuk bugun oldu ne ola bilir

Doktorunuz

anal hematom olabilir.çocuk cerrahisine götürün

Rasit

Hocam 2 haftadır büyük abdestte sancılı oluyor. 1 hafta önce genel cerraha gittim, muanene etti,anal fissur dedi, 2 krem verdi. Kabız olmayacak şekilde besleniyorum, ama geçmedi hala, kremler çok etki etmedi, farkli yağlar da sürüyorum. İlk haftaki şiddeti yok ama yine de var. Catlak zamanla azalır mı?

Doktorunuz

çatlak tedavisi için kası gevşetici etkisi olan ilaç kullanmadığınız sürece diğer ilaçların bir faydası olmaz.anuflex krem kullanabilirsiniz.bu süreçte kesinlikle kabız kalmayın,ıkınmayın,tuvalette uzun kalmayın.
Op.Dr.Adil Altınsoy

Ahmet

Hocam merhabalar 3-4 gün kaldığım otelin klozetinde su yoktu temizliği sadece peçete ile yaptım dün akşam tekrar tuvalete çıktığımda yanma hissi oluştu bugün de hafif kaşıntı var size resmini göndersem yardımcı olur musunuz lütfen

Doktorunuz

kabız kalmayın,pruzon pomat kullanabilirsiniz

Ceylan

İyi günler 2-3 gündür büyük abdestimiyaparken çok zorlandım bugün canım yanıyordu bir baktım makatımda birşey elimle ittirince içeri giriyor rahatlıyorum ama acıyo tam ittiremiyorum tekrar dışarı çıkıyo bi süre sonra bu bağsur mudur nedir birde hamileyim doğumum var normal doğum da bi zararı olurmu

Doktorunuz

beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınıza dikkat etmelisiniz.genel cerrahiye muayene olup normal doğum yapıp yapamayacağınız hakkında görüş almalısınız.
Op.Dr.Seher Şirin

Naide senkestaneci

Sayin hocam bir sorunum hakkinda sizden bilgi rica edecegim benim.makatinda icten disa dogru moraran birsey var disariyo dogru findik buyuklugunde cikik vaziyeztte ve etra findada var hafif yanma yapiyor bu rahatsizligim hakkinda goruslerinizi bekliyorum simdiden tesekkur ederim iyi gunler

Doktorunuz

hemoroid,anal fissür olabilir.kesin tanı için muayene ile değerlendirmek gerekir.makat hastalıkarına spesifik çalışıyoruz ve makat hastalıklarının ameliyatsız tedavi yöntemlerine yönelik her tür teknolojiye sahibiz.gelirseniz muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapabiliriz

dudu

İyi günler hocam bende 1 2 haftadır makat için de cam batması ve kıl kurdu varmiş gibi kaşıntı olmakta .bu durum gün içinde devam ediyor.dışkı ve gaz geldigini batmadan ve kaşıntıdan hissedebiliyorum dışkılamam fazla rahatsız etmiyor yumuşaksa.kanamam yok görüşünüz nedir

Doktorunuz

merhaba Dudu
tipik anal fissür tarif ediyorsunuz.makat hastalıklarında kaşıntı sıklıkla görülür,anuflex kullanabilirsiniz,beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı da düzenlerseniz şikayetlerinizin düzelmesi beklenir.


online randevu
online randevu
kelime kelime nasır tedavisi varis

Son Yorumlar