online randevu online randevu online randevu

Anal fissür görüntüleri

Makat çatlağı diğer adıyla fissür görrüntüleri hastalığınıza teşhis koymanız oldukça zor ancak fikir vermesi açısından değişik tipte makat çatlağı görselleri eklenmiştir.
Kendi kendinize kalçalarınızı ayırtarak görmeniz mümkün olmadığından ayna yardımıyla yada fotoğraf makinesiyle çekerek değerlendirebilirsiniz.
Kalçalarınızı ve anüsünüzü ayırtmanı gerekir bunu kendi başınıza yapamayacağınızdan bir yakınınızdan yardım alabilirsiniz.
Çektiğiniz fotoğraftayırtılma görüntüsü yeterince net ise internet aracılığıyla  ideaklinik @ gmail.com a göndermeniz durumunda hastalığınız, hastalığınızın çeşidi ve tahmini tedavi yöntemleri size tarif edilir.
Resimlerde gördüğünüz küçük çıkıntı makat çatlağının müzminleştiğini (kronikleştiğini) gösteren en önemli bulgudur ve hastanın tuvalet sonrası ağrıları saatlerce devam eder.
Çıkıntı oluşmamış hastalarda daha çok erken dönem yani 1-2 hafta önce ortaya çıkmış çatlaklardır ve tuvalette dışkılama sırasında hasta makatında cam çiziyormuş gibi acı hisseder, tuvaletten çıktığında acı hızla azalır ve hasta bir sonraki dışkılamaya kadar rahattır.
Yeni ve müzminleşmiş olmasının en önemli özelliği yeni olanlarda krem ( rectoderm krem ) önerilirken müzminleşmiş olanlarda botoks enjeksiyonu veya LİS ( lateral internal sfinkterotomi ) ameliyatı önerilir. L.İ.S ( lateral internal sfinkterotomi ) kapalı ve açık yapılabilmektedir, kapalı yöntem daha başarılı bir yöntemdir.
Buradaki çatlak görüntüleri kesin yol gösterici değildir, ve bu bulgulara göre kendiniz karar verip tedavi başlamamalısınız. Sizinki bunlardan farklı bir hastalık ta olabilir bu sebeple en doğru yaklaşım profesyonel destek almaktır.anal fissür nasıl görünür
Makat çatlağı kanama yapabilir ancak kanama varsa daha dikkatli olmalısınız çünkü kanamanın sebebi kötü huylu bir tümör de olabilir. Proctoloji uzmanıyla görüşmeden nasıl bir yol izleneceğine kendiniz karar vermemelisiniz.

Anal fissür görüntüleri

makat çatlağı görüntülerimakat yırtılmasıanüste çatlakanal fissür görüntüsü

Anal Fissür Belirtileri

Hastalığın başlangıç süresine göre değişir aynı zamanda bu belirtiler çatlağın yeni mi yoksa müzminleşmiş mi olduğunu da gösterir. Bulgular sıklıkla 2 haftadan sonra değişir.

Anal Fissür Başlangıcı Belirtileri

anal fissür başlangıcı
Dışkılarken cam çiziyormuş hissi;
en sık bulgudur ve her hastada vardır.
Kaşıntı:
Bölgesel reaksiyondan kaynaklanır, anüs bölgesinin fazla nemlendiği yaz aylarında daha sıktır genellikle şiddetli olmaz.
Dışkılama sonrası kanama:
Genellikle abartılı kanama olmaz hasta tuvalet kağıdında olur
Anüste yanma :
Çatlak bölgesindeki sinirlerin açıkta kalmasından kaynaklanır, dışkılarken artar.
Kabızlık :
Hasta ağrı olacak korkusuyla dışkılama ihtiyacının erteler buna bağlı olarak bağırsakta bekleyen dışkının suyu daha fazla emildiği için katılaşır. Kabızlık belirti olduğu kadar aynı zamanda sebeptir.
İdrarda yanma hissi:
Seyrek görülür

makat çatlağı belirtileri
Kronik anal fissür belirtileri

Bunlar erken dönem belirtilerine ek olarak vardır.
Dışkılama sonrası makatta ağrı
Ağrı 1-8 saat giderek azalan bir şekilde devam eder,bazen gün boyu devam eder. En sık görülen müzminleşme bulgusudur, kasların kontrolsüz kasılmasından kaynaklanır.
Makatta meme oluşması
Hastalığın ilk döneminde olmayan meme 1-2 ay içinde ortaya çıkar, memenin çıkması hastalığın müzminleştiği yönünde muayene bulgusudur.
Anüs darlığı
Anal kasların kontrolsüz bir şekilde kasılması fonksiyonel bir darlıktır. Gerçek bir darlık değildir çatlak düzeldiğinde kendiliğinden geçer, anüs bölgesi ameliyatları sonrası gelişebilen darlıkla ilişkisi yoktur.
Zor dışkılama
Çatlak sebebiyle makat kaslarının gevşemesi zorlaşır ve yeterince gevşeyemez buna bağlı olarak dışkıyı çıkarmak için daha çok ıkınmak gerekir, zor dışkılama aynı zamanda hastalığın sebeplerindendir.
Karında şişkinlik
Dışkıyı ertelemek ve anüs basıncının yükselmesi sebebiyle bağırsakta biriken gaz ve dışkı miktarı artar ve şişkinlik yapar.
Parmakla muayenede aşırı ağrı.

anal fissür belirtileri

Bu bulgular hastalığın akut mu yoksa kronik mi olduğunu gösterir, bu sınıflamanın özelliği ise şudur; erken yani akut dönemde hastaya kremler verilir ve % 30-40 ihtimalle tam iyileşir. Hasta kronik bir şekilde geldiyse yada verilen ilaçlara rağmen müzminleştiyse bu durumda ilaç önerilmez botoks veya ameliyat önerilir. Botoxun ameliyata çok sayıda üstünlüğü vardır.

 

anal fissür kremi

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime nasır tedavisi varis

Son Yorumlar