Anasayfa / Genel / Lazerle basur ameliyatı

Lazerle basur ameliyatı

Lazer uzun yıllardır bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Bunlardan biri de basurdur (hemoroid).

Lazerle Basur Ameliyatı Nasıl Olur?

lazerle basur ameliyatı olanlarAslında ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Bir anlamda ışıkla tedavi olarak da bilinen lazer yüksek ısı taşıyan ışık hemoroid memesine odaklanıp, ısınan memede 2-4 mm derinlik ve 6-8 mm genişliğinde doku hasarı oluşur.  Ağrı sinirlerinin bittiği alanda çalışıldığı için hasta bu yanmayı hafif bir şekilde hissedecektir. Basur memesindeki bu yanma aynı zamanda o bölgedeki genişleyip varisleşmiş damarları da yaktığı için hacmi küçülecektir. Derin plana ilerleyen bu kontrollü yanık zayıflamış bu alanda yeni ve sağlıklı bir doku oluşmasını sağlar.

Lazerle Basur Tedavi Videosu

Video 2 farklı yöntemi anlatmaktadır.
1- Lazerle basur tedavisi videosu
2- Boğma yöntemiyle hemoroid tedavisi videosu.

Lazer ile basur tedavisi daha çok 1. ve 2. derece olanlarda kullanılır. Kanamalı hemoroidde 1 dakika gibi kısa bir sürede kanamayı durdurur.

lazerle basur tedavisiGenellikle lastik boğma yöntemiyle birlikte kullanılır, özellikle 3. derece olanlarda lazer yetersiz kalacağı için mutlaka boğma yöntemiyle birlikte önerilir.

Bu iki yöntem birlikte makat Sarkmasında da kullanılır

Lazerle tedavide aynı zamanda kalın bağırsağın son kısmının çevresel dokuya yapışmasıyla (fixasyon etkisi) eşlik eden makat sarkması da düzelmiş olur. Lazerle basur Ameliyatı Avantajları

 • Tedaviden sonra ağrı olmadığı için kişi işine okuluna dönebilir.
 • Uygulama ağrısız olduğundan narkoz gerektirmez
 • Kanama ya hiç olmaz yada ameliyata kıyasla belirgin ölçüde az olur
 • Neşter gibi kesici alet kullanılmadığından kaslar hasar görmez
 • Makat kasları kesilmediğinden dışkı ve gaz tutamama problemi yaşanmaz.
 • Geniş doku çıkarmak gerekmediğinden makat darlığı gelişmez.
 • İstirahat Gerekmez; Ameliyatsız tedavisi olması nedeniyle 1 günlük bir istirahat yeterli olacaktır. Fakat klasik hemoroit ameliyatları ile yapılan tedavi tekniklerinde ise 2 aya varan süreçte istirahat gerektirebilir. Çünkü yapılan kesik alan iyileşmesi zaman alır.
 • 10 Dakikada İşlem Tamamlanır Tekrarlamaz; anüs bölgesinde yapılan tedaviler hastaların her zaman utanması ve sıkılmasına neden olmaktadır. Bu sorunu aşmak için tedavi 8-10 dakika içerisinde tamamlanmakta olup tekrarlama ihtimali yoktur.

lazerle basur ameliyatı

Derecesi ve tipi uygun tüm vakalarda başarıyla uygulanan bu yöntem Idea Klinik Makat Hastalıkları Tedavi merkezlerinin beş şubesinde de gerekli vakalara uygulanmaktadır.

Tüm hastaıkların tedavisinde olduğu gibi en iyi sonucu alabilmeniz için yöntemleri iyi araştırmalı, bu konularda tecrübeli doktorlara ulaşmaya çalışmalısınız.

Gelelim diğer bir ameliyatsız yönteme

Basurun lastikle boğma tedavisi

Basurun lastikle tedavisi uygun vakalarda en ağrısız ve zahmetsiz tedavi yöntemidir. İşlem kalıcı tedavi sağlar, klasik ameliyata bir çok üstünlüğü sebebiyle giderek yaygınlaşmaktadır. Basurun lastikle boğulması tedavisi konusunda birikimli bir cerrah 1.-2. ve 3 derece iç basurlarda başarıyla kullanabilir. 4. derece hemoroidlerde ve dış hemoroidlerde asla kullanılmaz. Dış hemoroid lastikle boğulursa şiddetli ağrı olur. hemoroid lastik tedavisi sadece iç basurun tedavisinde kullanılmaktadır. Ağrının az olmasının sebebi bu alanda ağrı sinirlerinin ya hiç olmaması yada çok az olmasıdır. basur lastik halka

Hemoroid lastikle şu şekilde boğulur

Meme vakumla emilerek aletin içine çekilir lastik atmaya yardımcı tetik mekanizmasıyla memenin dibine lastik halka konur. Bu halka kan akımını tümüyle durdurur. Memeye kan gidemeyince meme 3-10 günde büzüşüp yok olur. Büzüşüp yok olan alanda sağlıklı doku oluşumu sayesinde bölge daha sağlam hale gelir. Ayrıca zeminde oluşan iyileşme dokusu sarkma eğiliminde olan gevşek dokuları hastalık olan kısmı etrafa yapıştırarak sarkmayı da düzeltir.

Basur Lastikle Boğma Üedavisinin Üstünlükleri
hemoridi boğan lastik

Tedaviden sonra ağrı ameliyata kıyasla çok azdır.
Kanama çok seyrek görülür ve de önemsiz düzeydedir
Yataklı kurum gerekmediği için maliyeti düşüktür
Dışkı tutamama gaz kaçırma gibi problem asla yaşanmaz.
Ameliyatlardan sonra görülebilen makat darlığı oluşmaz
İş gücü kaybı azdır, hasta aynı gün işine dönebilir
Tekrarlama ihtimali düşüktür
Çok kolay uygulanır
Narkoz ve bölgesel uyuşturma gerekmez.
Kısa sürede uygulanır (5-10 dakika).
Hastanede günlerce yatmak gerekmez, aynı gün eve gidilebilir
Muayenehane şartlarında yapılabilir
Resmi kurumlar (SGK, Emekli Sandığı, TSK Vs)  tedavinin ücretini karşılar, özel sağlık sigortaları karşılar.
Tecrübeli ellerde yüz güldürücüdür
Daha ekonomiktir

Lastikle basur tedavisinde yaşanabilecek sorunlar

Bu sorunlar oldukça seyrek görülmektedir, akılda bulundurulursa hazırlıklı olunur
1 ile 4 saat arası süren bir dolgunluk hissi olabilir kendiliğinden geçer
Seyrek olarak çok ıkınmaya bağlı olarak oluşan pıhtı kopup kanama yapabilir
4. derece ve dışta olanlara uygulama yapılmaz
100 hastanın 10 kadarında 2 defa uygulamak gerekebilir, bu uygulamadan ücret alınmaz.

lastikle boğma aleti
Lastik halkayla hemoroidlerin tedavisi Idea Klinik İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa’da her altı şubesinde de uygun olan vakalara yapılmaktadır. Tüm yöntemleri araştırmadan hangisiyle olacağınıza karar vermemelisiniz.

hemoroid lastik tedavisi
Çünkü aynı hastalığın tedaviden sonra ertesi gün işbaşı yapabileceğiniz yöntemle olabileceğiniz gibi 1 ay evde istirahat etmeniz gereken yönteme de ikna edilebilirsiniz. Bilgi düzeyiniz size uymayan bir şeye ikna olmanıza engel olur çünkü bilgi açısından donanımlı olursanız doktorunuzu sorgularsınız.

Hemoroid THD yöntemi

Sayfanın konusu bu olduğu için diğer tedavi seçenekleri isim olarak yazılmıştır. Hemoroid THD yöntemi ayrıntılı anlatılacaktır.

Her ne kadar ameliyat sınıfına sokulsa da gerçek bir ameliyat değildir çünkü klasik ameliyatlarda olduğu gibi kesme dikme işlemleri uygulanmaz. Tedavinin adı aynı zamanda yapılan işlemin izahı gibidir.
Memeyi besleyen atar damarlar makattan 6-8 cm yukardan yani damarın kökünden  bağlanır, atar damar bağlanınca memeye gelen kan miktarı azaldığı için meme büzüşerek kaybolur. Sorun kökünden halledildiği için tekrar ihtimali diğer yöntemlerden daha azdır.

thd yöntemi yapan hastanelerBasur memelerine 3 atardamar gelir bu sebeple memeleri genellikle 3 kadrandadır.
THD ameliyatında bu 3 damar bağlanır, ana damarlar bağlandığında yanlardaki daha ince damarlarla beslenme devam eder ancak gelen kan miktarı ciddi ölçüde azaltılmış olur.

Hemoroid ameliyatları arasında ameliyat sonrası hasta rahatının en iyi olduğu ameliyat şeklidir. Çünkü hiçbir şekilde doku kesilmemektedir. Doku kesilmediği için klasik ameliyatların ağrısıyla kıyaslanamayacak kadar az ağrı olur.

Tedavi belden aşağı uyuşturma, bölgesel uyuşturma veya anestezi ile yapılır. Anüsten girilen alet yardımıyla memeye kan getiren atar damar cihaz yardımıyla bulunur ve 5-6 cm yukardan bağlanır, yine cihaz yardımıyla damarın bağlandığından emin olunur.
Atar damarı bağlanan iç basur memesi o andan sonra kan gelemediği için küçülerek büzüşür, dış memeler de küçülür.

Hemoroid THD yöntemi üstünlükleri

 • Makat bölgesinde kesme ve dikme işlemi olmadığından ağrı azdır
 •  2 gün sonra sosyal yaşamınıza dönülür yani iş gücü kaybı kısadır
 • Kesme işlemi olmadığından enfeksiyon riski azdır
 • Yaralanma olmadığından yara bakımı pansuman gerekmez
 • Kanama çok seyrektir
 • Makat darlığı gelişmez
 •  Gaz ve dışkı kaçırma gibi sosyal yaşamı ciddi düzeyde etkilene yan etkisi yoktur.

hemoroid thd yöntemiOlumsuzlukları

 • Klasik yöntemlerden farklı ileri teknoloji cihazlara ihtiyaç vardır
 • Bu konuda eğitimli cerrah sayısı azdır
 • Yapılan hastane sayısı azdır.
 •  Cihaz ameliyat maliyetini % 20 kadar artırır.

Hemoroid THD yöntemi uygulanan hastaneler
Uygulanan İdea Klinik Şubeleri
İstanbul Bakırköy, Kadıköy,Nişantaşı
İzmir
Ankara
Bursa

https://www.sehersirin.com/gebelikte-gorulen-makat-hastaliklari/

https://www.hemoroidklinigi.com/tedavi-ucretleri.asp

https://www.sehersirin.com/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi-neler-yapilmali/

21 Yorumlar

 1. 12 gun once lazerle ic ve dis hemeroid ameliyati oldum suan tuvaletten cikarken kasinti oluyor ama 30 dakika sonra felaket bir agri ve basinc oluyor makatin hemen ustunde bu normal mi

  • Kaşıntı makat hastalıklarında ve ameliyattan sonraki iyileşme sürecinde görülebilir. Tuvaletten sonraki ağrı ıkınmaya bağlı yada ana fissür oluşmuş olabilir ona bağlıdır. Kontrole gitmelisiniz

 2. Lazerle hemoroid ameliyatı oldum aşırı agrım var ne onerırsınız kanamam var normal mı

 3. Bugün 8. Günüm lazer ile hemoroid ameliyatı oldum doktor 5 adet iç basurum olduğunu söledi ve hepsine müdahale ettim dedi ilk gün süper geçti ama sonraki günler facia 3. Gün makatımda şişlik oldu muayenede ödem olduğu söylendi benim en büyük sıkıntım şuan lavabo sonra ağrım çok bütün bu ağrılar tamamen ne zaman geçer hocam bi de temizliği nasıl tam olarak yapmalıyız ödemden dolayı tam hidjeni sağlayamıyorum

  • makat hastalıklarından korunmak,daha hızlı iyileşmeyi sağlamak ve nüksü önlemek için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarını düzenlemek gerekir.

 4. Benim doktorum da çok basit bir işlem dedi lazer için ama bugün 3 günün sabahı hala ağrım var şişlikler devam ediyor sürekli dışkılama hissi var ve sadeece çorba içiyorum kabız olmamak için. Burdaki hocalarımızın ayrıca tavsiyesi olur mu

 5. 4 gün önve lazerli hemoroid ameliyatı oldum daha önce olmayan meme oluştu ağrı yapıyor normal midir ödem olabilir mi

 6. Bu ameliyatın fiyatı nekadar

 7. Merhabalar ben 1 hafta önce lazerle 4. Derece hemeroit den tedavi oldum.tedaviden sonra memeler çok şişti ve 1 hafta olmasına rağmen daha inmedi acaBa böyle sismi kalicak yoksa zamanla inermi.

  • şişliklerin gerilemesi için beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenlemeniz,kabız kalmamanız,tuvalette uzun kalıp ıkınmamanız gerekir.doktorunuza kontrole gitmelisiniz
   Op. Dr. Atilla KAYA

 8. Dis hemoroidlerim vardi. Lazer ile damar kokleri yapistirildi. Ertesi gun isine gidersin denildi. Kabizda kalmadim ne denildiyse yaptim. 30 saat gibi bir sure genel agri cektim. 3 gundur makattan yumurtaliga giden bolge ve yumurtaligim cok siddetli agriyor. Agri kesici igne olmaktan baska bir sikinti cikacak. Bu yumurtalik agrisi normalmk

  • makat bölgesi ile genital sistem aynı sinir tarafında uyarılır.muayene olmalısınız.
   Op.Dr.Niam Kurtdere

 9. Hemoroit ve fisur ameliyati birlikte oldum yirtikta vardi.yaklasik 20 gun oldu agrilarim biraz azaldi ama tuvalete gittigim zaman tam konfor saglayamadim.hala agri oluyor.lazerle ameliyat oldum

  • dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu yaparsanız rahat dışkılarsınız ve ağrınız olmaz.anestol pomatda kullanabilirsiniz.

 10. bende lazerle amelyat oldum 5 gundur ama cok kotu agrilar var wc diski yapdigim zaman cokk ama cokk acilar cekiyorum

  • beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin,kabız kalmayın tuvalette uzun zaman geçirip ıkınmayın.dışkılamadan önce ve sonra sıcak oturma banyosu ve anestol pomat kullanabilirsiniz
   Op.Dr.Ergun Aygören

 11. Agri olmicak hemen isine donersin diyen yalan soyler 5 gun oldu lazerle ameliyat olali hala agrilarim dinmedi yataktan kalkamiyorum olacak arkadaslar bunlari goz onune alsin

  • hemoroidinizin derecesi,laserin nasıl ve ne amaçla kullanıldığı önemli.herkeste şikayetler farklılık gösterdiği için aynı sorunlar görülmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim Bilgilerimiz