online randevu online randevu online randevu

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası yapılması gerekenler

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası yapılması gerekenler yapılan ameliyat yöntemine göre çok değişir. Örneğin ; Açık bırakma yönteminde 4-5 ay her gün pansuman yapmak gerekirken çağdaş tedavi yöntemi mikro sinüsektomi sonrası hiç pansuman gerekmez hasta3. gün yaraıyı açar ve bir daha bakım yapmaz.
Kıl Dönmesi Ameliyatı Olanların Aklına Şu Sorular Gelir;
Nasıl pansuman yapılmalı, pansuman nasıl yapılır
Ne zaman banyo yapılmalı
Dikişler ne zaman aldırılmalı
Ne zaman normal oturulur
Hangi pozisyonda yatılır
Kanama olurmu, iltihap kaparmı
İşe ne zaman dönebilirim
Gibi onlarca soru.
Tüm bu soruların cevabı uygulanan ameliyat tekniğine göre değişir özetle şu şekildedir.
Mikro Sinüsektomi Ameliyatı Olanlar
Mikro sinüsektomi yöntemi sonrası yapılması gereken bir şey yoktur, 3 günden sonra banyo önerilir, ilk banyodan sonra nmikro sinüsektomi ameliyatı sonrasıormal yaşama dönülür ve yara bakımı pansuman gerekmez. Mikro sinüsektomi (Kıl dönmesi ameliyatı yöntemi) dikişler estetik dikiş şeklinde konduğu için 3. gün sonra yara tam kapalı kabul edilir ve hasta 3. günün sonunda istediği gibi banyo yapabilir. Mikro Sinüsektomi nedir diyenler için kısaca özetleyim. Son yıllarda en gelişmiş kıl dönmesi tedavi yöntemidir. Mikro sinüsektomi ameliyatından sonra hasta aynı gün işine okuluna gidebilir yani istirahat etmek gerekmez. Seyrek te olsa oluşabilen iltihap yada yara açılması durumunda da klasik ameliyatlar gibi ciddi sorun yaşanmaz çünkü küçük olan ameliyat yeri basit bir yara gibi özel bir bakım gerekmeden düzelir. Pansuman yara bakımı önerilmez. Normal yıkama ve iyileşmenin hızlanması için kuru tutmak yeterli olur.

Bascom Ameliyatı Olanlar;

Bu yöntemin genel özellikleri mikro sinüsektomi gibidir yani mikro sinüsektomi için yazılanların yaklaşık hepsi Bascom Procedür için de geçerlidir. Çağdaş kıl dönmesi ameliyatlarının ilk tarif edilenleridir, Bascom 1, Bascom 2 ve Modifiye Bascom adlarında değişik şekillerde uygulanmaktadır. Minör farkları vardır ama mantık aynıdır.

Klasik Kıl Dönmesi Ameliyatları;
Açık bırakma ameliyatı olanlar
açık bırakma ameliyatı sonrası2-4 gün sonra ilk pansuman yapılır, ancak bazı doktorlar 15 gün banyoyu yasaklar. İlk pansumanın doktor tarafından yapılması gerekir çünkü hayati olmayan ama hastayı bezdirebilecek kadar kanama olabilir, sonrası dönemde günlük pansuman yapılmalıdır ancak sonraki günlerde doktorun yapması gerekmez. Doktorun yaklaşımına göre değişmekle birlikte 15. günden sonra banyo yapılabilir. Yara da yıkanabilir. Ağrı belirgin olduğu için sosyal yaşama dönüş 2-4 haftayı bulabilir. Açık yara olduğu için iltihap kapması kaçınılmazdır yani vakaların % 100 ü iltihaplanır ama açık yarada iltihap sorun yaratmaz. Dikkatli yara bakımı yapılması halinde açık bırakılan ameliyat alanı 4-6 ayda kapanır. Genellikle 1-2 ayda kapanır diyerek hasta ikna edilse de 4 aydan önce kapanan vaka yoktur.
Flep yöntemi olanlar
flep ameliyatı sonrası8 farklı flep ameliyatı vardır ancak flap ameliyatı sonrası yapılması gerekenler yaklaşık aynıdır. 2 gün sonra ilk pansuman yapılır sonraki günlerde günde yada 2 günde bir yapılabilir. Genellikle 14-15 günlerde dikişler alınır ve dikişler alındıktan 1-2 gün sonra banyo yapılabilir. Bu arada vücut ıslak bezlerle temizlenebilir. Çünkü bu kadar süre banyo yapmadan durmak zordur. Sosyal yaşama dönüş 3-5 haftayı bulabilir. Bazen doku kaynaması gecikebilir bu durumdan şüphelenen cerrah dikişlerin hepsini almak yerine bir kısmını alır bir kaç gün sonra geride kalanları alır. Flap ameliyatı olanlar kalçalarının ortasında bir bacağı 7-12 cm olan devasa bir Z harfi şeklinde izle yaşarlar. Bu iz özellikle kadınlar için rahatsız edici olmaktadır.
Kıl dönmesi primer kapatma yöntemi olanlar
kıl dönmesi ameliyatı sonrası yapılması gerekenlerYara 2. günde açılır ve sonraki dönemde günlük pansuman yapılır. Gerginlik sebebiyle ağrı daha fazla olmakla birlikte genel olarak flap yöntemleri gibidir ve 3-5 haftada sosyal yaşama dönülebilir. Gerginlik fazla olduğu için dikişler 15-20 günde alınır. Tekrar etme ihtimali en yüksek ameliyat tekniğidir. Primer kapatma yöntemi özellikle statükocu doktorlar arasında en yaygın yapılan yöntemdir. Yine tüm kıl dönmesi ameliyatları içinde % 47 ile en fazla tekrarlayan ameliyat yöntemdir. Tekrarının çok fazla olması sebebiyle yeni yöntemleri bilen doktorların pek yapmadığı tekniktir. Orta alandan gereksiz yere fazla sağlıklı doku çıkarıldığı için arısı çoktur ve yara açılması da en sık bu yöntemde görülür. Yara açılması durumunda artık yaklaşım açık bırakma şeklindeki gibi yani aylarca pansuman şeklinde yapılır.
Karidakis ameliyatı olanlar;
8 farklı flap yönteminin en son tarif edileni ve en başarılısıdır, daha kolay uygulanır ve işe dönüş 2-4 gündür. İlk duş 3-4. günlerden sonra alınır, sonraki dönemde günaşırı pansuman yapılır 13-14. günlerde dikişler alınır ve sosyal yaşama dönüş 2-3 haftadır. Dikişler gizli konduysa dikiş aldırmak gerekmez. Ameliyat sonrası yaşananlar mikro sinüsektominin kolaylığı ile diğer klasik yöntemlerin zorluğu arasındadır. Klasik yöntem yapmak gerekiyorsa Karidakis tercih edilmelidir. Karidaki D flap ve asimetrik exizyon primer kapatma olarak ta isimlendirilmektedir. D flap denmesinin sebebi çıkarılırken D harfi gibi kesilip çıkarılan yerin D nin düz bacağını oluşturan kısmın çekilerek ters C gibi olan kısma dikildiği içindir.

Flap yöntemi sonrası bu yazılanlar genel bilgilerdir her flap yönteminde farklılıklar olabilir. Bilinen ve çoğu hala uygulanan 8 farklı flap yöntemi vardır. Diğer taraftan aynı düzeydeki bir hastaya aynı ameliyatı mesela limbeg flap ameliyatını bir cerrah 6 cm keserek yaparken bir başkası 12 cm keserek yapabilmektedir. Bu da iki kat iz, iki kat ağrı anlamına gelir.

 

Kıl dönmesi ameliyatı sonrası yapılması gerekenler için 246 yorum yapılmış


fatma

6 ay önce ameliyat oldum fakat sonra kanamam oldu doktora gittim doktorda yaktı gibi bişey yaptı acaba iyileşir mi
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
genel hijyene uyar yara bakımına özen gösterirseniz düzelir

Ayse

Ameliyat olalı 4 ay oldu .havuza gitmemde sorun olurmu?
Yani gidebilirmiyim acaba
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
giebilirsiniz

Yusuf Yetük

Hocam kapalı yöntemle 1 ay önce ameliyat oldum.3-4 gündür hafif ağrım vardı.dün yara yerim hafif şişti.bugün büyük tuvaletimi yaparken baya bir kanama oldu.hemen doktora gittim.doktor kuş gözü kadar açılma var(delik)2-3 kanayabilir.baskılı pansuman yaptı.hastalığın tekrar etme riski var dedi.ne yapmam gerekiyor hastalık tekrar eder mi
Op Dr Ergun Aygören
iltihap yada akıntı birikmiş olabilir.genel hijyene dikkat etmelisiniz nüksü önlemek için.

Arzu

Hocam mikro sinüsektomi yontemiyle ameliyat olucam kac gun sonra denize girebilirim
Op Dr Atilla Kaya
Idea kliniklerinden birinde tedavi olacaksanız 3 gün sonra girebilirsiniz,ama başka bir klinkte yapılacaksa doktorunuza sormanızı öneririm

Furkan

hocam ben 20 gun once kil donmesi ameliyati olmustum ve dun dikislerim alindi gec kalinmis bile dediler ve bugun banyo yapabilir miyim havuza falan girebilir miyim kaplica gibi ?
Op. Dr. Demet Ağras
dikişler alındıktan sonra yapabilirsiniz.fakat yinede hekiminize danışın

Anonim

Hocam daha 2 gün önce ameliyat oldum.4 gün sonra bandaji cıkar at duş al dedi 10 gün sonrada dikişlerini alacaz dedi bu hangi yöntem?
Op Dr Ergun Aygören
her yöntemi her hekim kendine göre yorumlayarak uygular.bu nedenle görmeden şu yöntemdir diyemeyiz

İrfan özen

Hocam 9 gün önce kıl donmesi ameliyati oldum. Ameliyat oldugum bölgeden son iki gündür hafif akınti oluyor sorun teskil eder mi sizce
Op. Dr. Demet Ağras
iltihp kapmış olabilir.doktorunuza kontrole gidin

M.K

İyi günler,

Ben Almanya’da iki gün önce açık kıl dönmesi ameliyatı oldum, fakat doktorum bana yarayı günde en az 3-4 kere yıkamamı söyledi , acaba bu yaranın kapanmasını geciktirmezmi ve iltihap toplama ihtimali olmazmı ?
Cevabınız icin teşekkürler
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Idea Klinik Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
hayır geciktrmez.sık yıkayıp iyice kurulanmalı.tam tersine iyileşmeyi hızlandırır,iltihabı önler

memet

hocam yaklasık bır ay once amelıyat oldum amelıyat boylemde yan yana yukardan assağı doğru 3 4 tane sıvılce gıbı seyler cıktı acaba bunlar nedır zararı varmıdır yoksa gecermı?
Op Dr Ergun Aygören
Idea Klinik Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
muayene ile değerlendirmek gerekir

anonim

kıl dönmesi ameliyatından sonra dikişler alınmadan yara iltihap kaptı sabunlu suyla yıkamak iyi gelir mi?/ ne iyi gelir?
Op. Dr. Demet Ağras
hekiminize sormalısınız

İrfan özen

Hocam 17 gün önce ameliyat oldum 14. Gün dikisler alindi fakat dikisler sökülmüstü zaten doktoruma kontrole gittim rifocin diye bir ilac verdi onu kullaniyorum kesilen bölge yuvarlak bir sekilde acik her gün pansumana gidiyorum bu yuvarlaklik kapanir mi
op Dr Ergun Aygören
Idea Klinik Bursa Şubesi Genel Cerrahi uzmanı
kapanır ama uzun sürebilir.sık yıkyıp,kuru tutun

Ahmet

Hocam ameliyat olalı 15 qün oldu 4 dikiş vardı birisini pansuman yaparken denemek amaçlı 5-6 qün sonra hemşire aldı diğerlerinide dün aldılar ilk alınan dikisin yerinden akinti oluyor ne yapmam qerekir ?
Op. Dr. Demet Ağras
Idea Klinik İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
akıntı olması içerde sıvının biriktiğinin göstergesidir.doktorunuza kontrole gidin

Özgür

Hocam ne tür ameliyat olduğumu bilmiyorum ama bugün 8. gün dün üstüne 20 dakka kadar oturdum bugün pansumanda kanama olduğunu söylediler 5 dikiş var bir alttan bir üstten kanama olmus azcık bi sıkıntı teşkil eder mi?
Op Dr Ergun Aygören
Idea Klinik Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
klasik yöntemlerle tedaviden sonra akıntı-kanama gibi durumların görülmesi normal

Emre

Hocam merhabalar. Klasik yöntem ile kıl dömesi ameliyatı oldum. 15 günde bir o bölgedeki kılların temizlenmesi gerekliymiş. O bölgedeki kıllar traş makinesi ile temizlense yaraya bir zararı olur mu acaba. Yaranın sağlığı açısından bir zararı olur mu. Teşekkürler
Op.Dr.Nizam Kurtdere
Zararı olmaz ama sık temizlik tıraştan daha önemlidir.

murat

hocam ben 5 gündür ameliyat oldum akinti var . ister istemez kıllar dökülüyor akinti yerine nüks ederse tekra olurmu
Op Dr Atilla Kaya

tekrar edebilir

Anonim

Merhaba ben kıl dönmesi ameliyatı olacağım. Acaba ameliyat sonrası ne kadar zaman alır ve ne kadar acı çekerim?
Op.Dr.Demet AĞRAS
Idea Klinik İzmir Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olursanız normal yaşamınıza ara vermenzi gerekmez

Erdem al

Hocam 7 ay önce p.sinüs ameliyatı oldum askerdeyim üs bölgesinde. Yara kapanmadı ve hala akıntı oluyo. Burda imkanlar kısıtlı hastaneye gidemiyorum. Antibiyotık kullanıyorum hala gecmedi. Askerliğim zehir oldu gercekten ve artık psikolojık oldugunu dusunmeye basladım. Burdan yardımcı olabilirmisiniz teşekkürler
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
Idea Klinik Kadıköy Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
klasik yöntemlerle tedavi olduysanız iyileşme gecikir.sık yıkamaya çalışın

osman bay

hocam ameliyat olalı 9 ay oldu ama akıntı ve kanamam oluyor bir de acıma oluyor ne yapmam gerek
Op Dr Ergun Aygören
Idea Klinik Bursa Şubesi Genel Cerrahi Uzmanı
nüks etmiş olabilir.muayene olmalısınız

Esat yildiz

Hocam 4 gun once kil donmesi amelyati oldum %47 tekrarlanma olasiligi oluyomus benim oldugum ameliyatta nasil bi onlem almam lazim tekrarlanmasindiye .
Op. Dr. Demet Ağras
sık yıkanın,günlük çamaşır değiştirin,sırt kıllarınıza laser epilasyon yaptırabilirsiniz

Durmus

İyi gunler hocam ben iki gun once kil donmesi acik ameyalat oldum kac gun is kaybi olur
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
en az 20 gün

Tugce

Hocam 2008 de kil donmesinden acik ameliyat oldum flap yontemiyle kesi yapildi kalcamda kocaman z seklinde iz kaldi buna ragmen nuks etti 2009 da tekkrar ameliyat oldum. Halada kuyruk sokumu boslugunda ara ara iltihap oluyor az miktarda nokta nokta seklinde kanama oluyor hijyene hep dikkat ediyorum ancak iltihaptan hic kurtulamayacakmiyim. Bide bu yara iyi bayan oldugum icin cok sinir boyucu ne yapabilirim
Op Dr Seher Şirin
hastalığınız yine nüks etmiş gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz

Ömer

Hocam 40 gün oldu ameliyat olalı kıl dönmesinden iltihap ve kanama oluyor tuvalete oturdugumda bi sorun olurmu
Op Dr Atilla Kaya
kontrole gidin,enfeksiyon varsa antibiotik başlamalısınız.sık yıkamalı,kuru tutmalı,pansuman yapmalısınız

Cengiz

Merhabalar bende galiba kıl dönmesi var
Ancak 3 ay sonra ameliyat olsam her hangi bir sorun yaşarmıyım
Op Dr Seher Şirin
apse oluşabilir

Anonim

Hocam iyi günler ben 33 gün önce ameliyat oldum kapalı ameliyattı 15.günde dikişler alındı ve yara açıldı. Zaten küçük bi ameliyat toplam 6 dikiş vardı. Şimdi duş alırken şeffaf bant kullanıyorum buna gerek var mı tüy dökücü krem sürcem ordaki açığa kaçmasından korkuyorum ne yapayım
Op Dr Atilla Kaya
bol suyla sık sık yıkayıp kuru tutun.

Berk

Hocam 2 hafta önçe ufak bir kıl dönmesi var dı özelde ameliyat oldum ufak bir çizik atılıp içi kazıldı , yaram açık burakıldı doktorum bana Amelyat günü git top oyna dedi ama Hale’n yarada bi düzelme olmadı ilaç almıyorum ilk günden başkada pansuman yapmadılar yaranın kapan ması için ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
yara yerini sık sık yıkayıp kuru tutun.bu işlem iyileşmeyi hızlandırır.yada doktorunuza kontrole gidin

Kayabey

Hocam nerdeyse. Bi yıl önce 2. Ameliyatı oldum. Kıl dönmesinden hala bi koku var bi türlü gitmiyor bu koku
Op Dr Atilla Kaya
iltihap olabilir.gelirseniz muayene ile değerlendirebiliriz

Fatma

Hocam iki ay oldu dikisli pladinal sinüs ameliyati oldum enfeksiyon kapınca dikişler kendiliğin le açıldı suan yara acik yavas yavas kapaniyor 1 ay oldu madecasol merhemi kullaniyorum ama makatin ust kisminda yanma var neden acaba
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
muayene ile değerlendirmek gerekir.

Capan

Hocam ameliyat olali 5 ay gibi bi sure oldu ama oturdugumda falan agri yapiyor uzun sure oturuncada dayanilmayacak kadar agri yapiyor sebebi ne olabilir.
Op Dr Alirıza Şahap Barlas
ameliyat insizyonuna bağlı olabilir daha tam iyileşmemiş olabilir.yada hastalık nüks etmiş olabilir.doktorunuza kontrole gidin

Mehmet

Hocam ben 1 hafta önce kıl dönmesi ameliyati oldum buyuk abdestimi yaparken bır kısım kıllar cıktığını fark ettim atamadım kılları ordan bir sorun olur mu teşekkürler
Op Dr Ergun Aygören
apse oluşmadan tedavi olmanızı öneririm.mikrosinusektomi yöntemini araştırın

Nehir

Hocam yaklaşık 1 ay oldu primer kapatma yöntemi ile ameliyat gecirdim dikişlerde kızarma şişkinlik ve sızlama var tekarlar mı ne yapmalıyımm
Op.Dr.Adil Altınsoy
yara yerinde iltihap olabilir.doktorunuza kontrole gitmelisiniz

Yusuf

Hocam merhaba 1ay once mikrosinusektomi yontemiyle ameliyat oldum ameliyat dikisi alinmadan once ufak bir zorlama ile dikis yerinde iki tane aciklik oldu bunlardan biri kapandi kendi kendine fakat digeri kapanmadi doktorum kapanmadigini görünce iki dikis atti 18 gun sonra o dikisleride aldirdim aradan iki gun gecti afedersiniz tuvaletten sonra kan geldi yaraya baktigimda biraz kirmizilasma gordum dudak seklinde simdi bepanten plus kullanıyorum temizligine dikkat ediyorum fakat tam iyilesicek derken hep acilma oluyor buyuk abdestten oturu tekrar dikis attirmam gerekir mi tavsiyelerinizi bekliyorum tesekkur ederim
Op.dr.Demet Ağras
doktorunuza kontrole gitmelisiniz

Anonim

hocam kıl donmesi amaliyatı oldugum 1 ay oluyo akıntı var pansumanlara gittim 15 gun daha da gitmem gerekiyomu irin akıyor sık sık
Op.Dr.Adil Altınsoy
öncelikle doktorunuz görüp değerlendirmeli.tedaviniz planlanmalı

Cevdetgoren

Hocam 11GUN once kıl donmesı ameliyatı oldum Dıkişlerim alınmadı daha banyo olabılırmıyım bı problem olurmu
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas
ameliyatı yapan doktoruna sormalısın

Çagan

Hocam merhaba kıl dönmesi ameliyatı oldum Dıkişlerim alınmadı eşim sankı ıltap akmış gıbı dıyor bı problem olurmu acaba bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

Doktorunuz

olabilir.ameliyatı yapan doktorunuza kontrole gitmelisiniz
Op.Dr.Ergun Aygören

Serap

Hocam merhaba, ben 3 sene önce dikişsiz açık kıl dönmesi ameliyatı oldum, şuan iltihaplanma ağrı ve çevresinde kızarılık var, normal mi?
Op.Dr.Adil Altınsoy
normal değil.büyük olasılıkla nüks gelişmiş.mikrosinusektomi yöntemini araştırın

Burak

Merhaba hocam ben 6 gun once kildonmesi ameliyati oldum 8 dikis var son agrim sizim cok az oldu antibiyotikte kullaniyrm son dikisimin uzerinde sanki beyaz yapiskan bi madde var iltihap olabilir mi

Doktorunuz

olabilir.doktorunuza kontrole gitmelisiniz
Op.dr.alirıza Şahap Barlas

Vedat

Kolay gelsin hocam ben 2 gün oldu kıl dönmesi ameliyatı oldum nelere dikkat etmeliyim bilgilendirirmisiniz beni
Op. Dr. Demet Ağras
Bu hastalıkta en önemli sorun sık tekrarlamasıdır, tekrarından korunmak için o bölgenin temizliğine özen göstermelisiniz. Klasik yöntemlerle oldunuzsa dikişler alınana kadar kontrollere gitmelisiniz.

Muhammed

Hocam iyi geceler 1 bucuk ay önce ameliyat oldum peceteye ufack kan lekesi geldi 13 tane dikisim vardi üst yanda sikinti yokta al ltan geldi nedir acaba

Doktorunuz

muhammed bey
iltihap,tekrar kıl girişi vb bir durum olabilir.doktorunuza kontrole gitmelisiniz

gizli

hocam bn 2 gun once baskom denılen kapalı kıl donmesı amelıyatı oldum doktorum normal yasamıma devam edeılecegımı fakat 1 hafta kadar sure ıle dıkkatlı olmamı soyledı tuvalet ıhtıyaclarında bı sıkıntı olmaz dedı fakat ınsanda ıster ıstemez sıkıntı yaratıyor bu amelıyat cıdddımı dıkkat etmem gereken konjular varmı _?

Doktorunuz

genel hijyeninize dikkat edin,normal yaşamınıza devam edebilirsiniz
op.Dr.adil Altınsoy

Ali

Hocam 1 hafta önce acik birakma yöntemiyle ameliyat oldum dikis atilmadi dr icinde iltihap oldugu icin acik biraktigini söyledi normal dusumu yapmami iltihabin normal oldugunu suyla yikamami söyledi ama benim agrilarim gecmek bilmedi halen iltihapla kan karisik akinti yapiyo agri kesici almamidigimda dayanilmaz agri cekiyorum almanyada yasiyorum burda ameliyat oldum ne zmn duzelir yada ne önerirsiniz saygilar

Doktorunuz

sık sık yıkayıp kuru tutmalısınız.bu durumda yapacak başka birşey yok

Rıza

Merhabalar, 3ay önce mikrosinusektomi yönyemiyle ameliyat oldum hiçbir sıkıntı yok korkudan hergün itina ile yıkıyorum ve kuru tutuyorum sorum şu; Hergün yıkamama ve hergün çamaşır degistirmeme ragmen camasır üzerinde ameliyat bölgesinde çizgi şeklinde nemlilik var tam olarak akıntı degil ve ben bunun ter mi yoksa iltihap akıntısı mı bunu çözemiyorum doktoruma kontrole gidemem şehir dışında okuyorum bulundugum ilde de idea klinik veya medicalart yok devlet hastanesinde de mikrosinusektomi ameliyatindan anlayan doktor yok bana yardim edebilir misiniz?İnsallah evham yapıyorumdur.Saygılarımla….

Doktorunuz

ilk fırsatta kontrole gitmenizi öneririm
Op.Dr.Adil Altınsoy

hasan

Hocam 5 gün önce ameliyat oldum ateşim yüksek sizce normal mi ve bazen şiddetli ağrı giriyor ameliyat bölgesine sizce normal mi?

Doktorunuz

enfeksiyon gelişmş olabilir,doktorunuza görünmelisiniz
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Yusuf Eren

Hocam ben kıl donmesi ameliyati oldum 2 hafta once bu yazilan sorunlari hicbirini yasamadim ameliyat sonrasi rahattım bide klasik yontemden ameliyat oldym ama sanki hic olmamis gibi yim kalcamda iz filan yok

can

iyi günler hocam ben 8 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum fakat yaranın olduğu bölge içeriden yol yaptığı için sürekli şişiyor ve kanama oluyor yaranın yukarısında ve 3-4 cm aşağısından iki adet küçük delik var ve bir türlü iyileşmiyor ve kanamalarda bu küçük deliklerden oluyor ne yapmam lazım?

Doktorunuz

doktorunuza kontrole gitmelisiniz.içerde biriken sıvının dışarı kolay akması sağlanmalı
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Anonim

Hocam 23 gündür ameliyat oldum. 13 dikiş var ve makat aramdaki dikişler bir türlü tutmuyor sebebi ne olabilir ?

Doktorunuz

ıslaklık ve kirlilik nedeniyle olabilir.sık yıkayıp kuru tutn,kuruluğu sağlamak için araya pamuklu gazlı bezde koyabilirsiniz
Op.Dr.Adil Altınsoy

Ali

Hocam merhaba,
Açık ameliyat oldum 2-3 gündür sırt üstü ve arada gece yan yatıyorum gün içinde nasıl yatmalıyım? Ameliyat sonrası gibi sırt üstü mu yatmalıyım akıntılarım biraz oluyor normal mi?

Doktorunuz

kıl dönmesi ameliyatlarından sonra dikişler açılmasın diye sırtüstü değil yüzüstü yatmak gerekir.15 gün yüzüstü pozisyonda istirahat etmelisiniz
Op.Dr.Nizam Kurtdere

nefise

ellerde olan siğillerin tedavisini yapıyormusunuz ?

Doktorunuz

evet RF ile tedavi edebiliyoruz
Op.Dr.atilla Kaya

Ali

Hocam merhaba,
2 üste yazmıştım ameliyat olalı aradan toplam 20 gün geçti cevaplarınıza güveniyorum.

Açık kıl dönmesi ameliyatı olduğumu söylemiştim. Kuyruk ve sağ lobdaki dikiş yerleri kapanmaya başladı falan arası açık olan yer ( ufak ceviz büyüklüğünde çukur) halen kapanmadı, maya şeklinde duruyor biraz iltihap ve koku var. Ne yapmam gerekiyor? Normal mi?

Doktorunuz

koku varsa iltihap var,antibiotik kullanman gerekir.pansumanlarına özen göster,sık yıka ,kuru tut,yoksa iyileşme çok uzun sürer.mutlaka doktoruna kontrole gitmelisin.
Op.Dr.Ergun Aygören

Anonim

Merhaba hocam.. 3 gün önce plonidal kist ameliyatı oldum.. Antibiyotik kullanıyorum.. Aşırı baş ağrısı ve baş dönmesi ve de aşırı bulantı oluyor.. Sürekli pansuman istenmedi 10 gün sonra kontrole gitmem söylendi.. Dus vs. ihtiyaçlar konusunda fikir verir misiniz? Tsk ler

Doktorunuz

düzenli hergün pansuman yapılması iyileşmeyi hızlandırır.dikişler alındıktan sonra yıkanabilirsiniz

Anonim

Hocam merhabalar ben kil donmesi ameliyatı oldum 4 gün oldu pansumani sokebilirmiyim dus alabilirmiyim yani şimdi oturabiliyorum dikisler falan ne zon sokebiliriz

Doktorunuz

doktoruna sormalısın

sevda

hocam ben 2 buçuk ay önce k.d ameliyatı oldum açık bırakıldı ağrım yok günde 2 ,3 kez yıkayıp kuruluyorum gazlı bezi arasına koyuyorum fakat akıntım çok var ve hala kapanma olmadı akıntının olması normal mi . kırmızı su kullanmalı mıyım kuruması için

Doktorunuz

muayene ile değerlendirmek gerekir.ek iyileştirme yöntemleri kullanılabilir

Recep

Ben bır buçuk hafta once amelıyat oldum her gun boyunca devamlı pansumana gıttım 5 gun once dıkışlerım alındı.Sabah kalktım kıl donmesı olan yerı peçeteyle sıldım ıltahap akmış.Sızce bır sorun olmuşmudur.Doktoruma kontrole gıttığımde bır şey olmadığını söyledı.Sıze de bır sormak ıstedım.Daha 1 hafta oldu amelıyat olalı nuks etme durumu yoktur ınşallah .Teşekkurler

Doktorunuz

yara yerinde enfeksiyon gelişmiş.pansumanlarınıza özen göstermelisiniz
Op.dr.Ergun Aygören

fatma

Hocam Merhaba 3 gün önce plonidal sinüs ameliyatı oldum hergun baticon ile kendim pansuman yapıyorum herhangi bir sakınca varmi ? Diğer bir sorum ameliyatımın 8.gününde 20 saatlik yola çıkmam da bir sakınca varmıdır ?

Doktorunuz

yapılan ameliyat tekniği önemli,mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olduysanız sorun oluşturmaz ama klasik yöntemlerle olduysanız 15 gün yüzüstü yatak istirahati gerekir.
Op.Dr.Nizam Kurtdere

kaan

Hocam merhabalar 15 gün önce ameliyat oldum kıl dönmesinden doktora sordum dikişler kendisi dökülecek dedi ve iş başı yapmamı söyledi fakat halen daha rahat oturup eğleniyorum sizce RAPORU uzatmalimiyim ?

Doktorunuz

aktiviteleriniz ağrılı ise istirahat sürenizi uzatabilirisiniz
Op.Dr.Adil Altınsoy

Ibrahim

Merheba
Ben 14 haziran da ameliyat oldum bayramin 2. Günü dikislerim alindi dikisler alinana kadar pansuman yaptim. 1 2 gun sonra akintim olunca doktora tekrar gittim ve birseyimin olmadığını gayet iyi dedi denize gidebilrmiyim dedigimde ise git iyi bile gelir dedi ve gittim denize girdiğimde ise enfeksiyon kapip sertleşti antibiyotik ve enfeksiyon ilaci kullanıyorum akintilarim daha cok artmaya basladi bu iyi birseymi ve bu akinti ne zaman gecer.( ameliyat yontemim ise Pilonidal sinüs)

Doktorunuz

pilonidal sinus yöntemin adı değil hastalığınızın adı yani kıl dönmesi.tekrar kontrole gitmelisiniz
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Anonim

Hocam mrb 1.yil 5 ay oldu amaliyat olalı 8 cm ve açık amaliyat oldum ama sürekli uyuşma ve acı oluyordu oturdoturduğumda ve yanma oluyor şimdi kanamam oluyor bu Normal mi?

Doktorunuz

normal değil.nüks etmiş olabilir.muayene olmalısınız
Op.Dr.Alirıza Şahap Barlas

Volkan

İyi günler.Hocam iki hafta önce kıl dönmesi ameliyatı oldum galiba klasik yöntemdi avuç içi kadar parça alındı bu süreçte de her gün düzenli pansumanımı da yaptırdım.Bugün kontrolümde doktorum gayet güzel göründüğünü söyledi ve dikişlerimi aldı fakat az önce az da olsa iltihap aktığını fark ettik bu normal mi?

Doktorunuz

normal değil ama klasik yöntemlerde sık görülür.doktorunuza kontrole gidin,pansumanlarınıza ve hijyeninize özen gösterin
Op.Dr.Ergun Aygören

Emre

Hocam ben 1 hafta önce açık kıl dönmesi ameliyatı oldum. Bugüne kadar pansumana gittim ve yaranın içine gazlı bez koyuyorlardı. Bugün pansuman yapılmadı ve bundan sonra her gün banyo yapıp yatmamı söylediler. Şuan biraz akıntı oluyor. Daha doğrusu sulanma gibi birşey oluyor ve iç çamaşırıma akıyor. Sizce ters bir durum var mıdır?

Doktorunuz

akıntı olması normal.kuru tutmaya özen gösterin
Op.Dr.Demet Ağras

ömer

hocam merhaba ben 12 gün önce ameliyat oldum primer kapatıldı,suana kadar akıntı vs. hiçbir sorun olmadı hep yüzüsütü yattım oturmadım, 2 gün sonra dikişlerim alıncak yaz dönemi olduğu için tatile gideceğim dikişler alındıktan 9 gün sonra denize girmede sıkıntı olur mu ?

Doktorunuz

ek bir son çıkmazsa girebilirsinr

merve

hocam ben yeni kıl dönmesi amelyatı oldum açık bırakıldı yatış pozisyonumu kendim belirleyebilirmiyim ve toparlammam ne kadar sürer ailemden uzak okuduğum için zor olucak

Doktorunuz

hekimine sormalısın

Serkan

Hocam yarı açık yöntemle 1 ay önce ameliyat oldum açık kısım yavaş yavaş kapanıyor günlük pansuman da yaptırıyorum bu süre zarfında kıl dönmesi tekrarlama ihtimali ne kadardır

Doktorunuz

genel hijyene ve pansumanlarına dikkat edersen tekrarlamaz.

Ali

Hocam ben 20 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum. Ameliyatta uyuytukkarı için ne tür ameliyat yaptılar bilmiyorum. Ameliyattan10 gün sonra gel demişti, gittiğimde doktorum izne ayrılmış. Başka doktora gittim. 10. Günde dikişleri aldırdı. Yaklaşık 1 santimlik acıklık var. 20 gün oldu kapanmadı hep aynı. Duş alabilirsin dedi ama korkuyorum enfeksiyon kapar diye. Sizce ne yapmalıyım yardım edin lütfen.

Doktorunuz

duş alabilirsiniz.yara yerini sık yıkamak ve kuru tutmak yara iyileşmesini hızlandırır.uygun zamanda doktorunuza kontrole gidin

hasan

hocam merhaba ameliyat olalı 9 ay oldu ama halen hafimsi batma ve akıntı var doktoruma gıttıgımde bunun normal oldugunu soledı bana lazer epilasyon onerdı maddı ımkansızlıktan yaptırmadım bu sıkıntı olurmu hocam tekrar nüksedermi kıl donmesi

Doktorunuz

nüksedebilir.bel sırt ve kuyruk sokumu kıllarını jilet,kıl dökücü krem vb bir yöntemle temizlemeniz hastalığın nüks etme ihtimalini azaltacaktır

Sakaryalı

Hocam flap yöntemiyle ameliyat oldum z şeklinde kesik vardi 25 gun once ameliyat oldum ve dikislerim 10 gun once alindi bugun yara yerimde ufak bi aciklik oldu ve icinden dikis ipi cikti annem onu cekti ve orasi akmaya basladi hala akiyor ne yapmam lazim

Doktorunuz

ameliyatı yapan doktorunuza kontrole gitmelisiniz
Op.Dr.A.Şahap Barlas

vahap

hocam 6 ay önce fenol tedavisiyle ameliyat oldum doktorumun pansuman önerilerinin hepsini yaptım kontrollere gittim yaranın kapandıgını söyledi iz dahi kalmadıgını belirtti, ayrıca epilasyonlarada devam ediyorum yalnız masa başı işte çalışıyorum ve sandalyeye oturduktan yarım saat sonra kuyruk sokumu bölgesinde şiddetli bir ağrı meydana geliyor sanki o bölge agrıdan uyuşuyormuş gibi oluyor ne yapmam lazım ortopediye gözükmem uygun olurmu?
teşekkürler

Doktorunuz

öncelikle genel cerrahiye görünüp muayene olmalısın.kıl dönmeniz nüks etmiş olabilir.kıl dönmesinde kıl keseciğinin mutlaka cerrahi olarak çıkarılması gerekir.yoksa nüks eder.mikrosinusektomi yöntemini araştırın
Op.Dr.Ergun Aygören

Yunus

Hocam flap yöntemi ile ameliyat oldum 26.05.2017 tarihinde ama dönem dönem ağrılar oluyor son zamanlarda arttı herhangi bir akıntı yok sizce ne yapilmali

Doktorunuz

muayene olmalısın,nüks olabilir

Anonim

hocam yaklasık1 ay önce kıl dönmesi ameliyatı oldum flap yöntemi ile. kocaman bir Z harfi gibi bir iz var. baya bir dikişim vardı. 2 gündür sanırsam cok oturdum zorladım. üst tarafta cok ufak bir kanama var. peceteye igne ucu kadar bi kan geldi. bi sıkıntı olur mu acaba?

Doktorunuz

extra sorunlar olabilir.kontrole gitmenizi öneririm

Ömer

Hocam bende kıl dönmesi ameliyatı oldum. Bugün 21. Gün. 19. günde dikişleri aldirdim, dikisleri aldırmadan önce baya alısmistim artık hiç ağrı yoktu ama dikisleri aldirdiktan sonra biraz kaşıntı gibi batma gibi değişik şeyler oluyor bunlar normalmi

Doktorunuz

iyileşme döneminde kanlanmanın fazla olmasına bağlı kaşıntı vb olabilir.ama bu gibi durumlar iltihap vb sorun çıktığı zamanda görülür.bu nedenle doktorunuza kontrole gitmenizde fayda var.

Sinem

Bir buçuk ay once kıl Dönmesi ameliyat oldum.ama hala agrilarim var.yaramda da azıcık açıklık olmuş tekarardan doktora gittim ama bi değişiklik olmadi ne yapabilirim

Doktorunuz

yara açılmışsa öncelikle neden açıldığı önemli,enfeksiyon nedeniyle açılmışsa yara bakımına özen göstermeniz gerekir.doktorunuza kontrole gidip önerilerini almalısınız
Op.Dr.Seher Şirin

Salih

Merhaba hocam, plodinal sinüs ameliyatı oldum 10.günde duşa girdim yaramın olduğu kuyruk sokumumda ağrı ve sızlanma var her gün pansumana gidiyorum ve iltihaplanma olduğunu söylüyorlar bir şey olur mu sizce ?

Doktorunuz

iyileşme gecikir
Op.Dr.Demet Ağras

Anonim

Sayın doktorum 10 gün önce açık kıl dönmesi ameliyatı oldum.Yara açık bırakıldı yani hiç dikiş atılmadı.İlk 1 hafta çok kanamam oldu.1 hafta sonra doktora kontrol için gittim ve sızıntı olan yeri elektroşok cihazı ile yaktı fakat kanama azaldiğı halde geçmedi.3 gün sonra yine gittim ve yine elektroşokla yaktı şimdi çok az kanamam var bu normal mi?

Doktorunuz

normal.açık bırakma yönteminde kanama olabilir

Hasan

Hocam öncelikle insanalara yardimci olmanizdan ötürü size cok tessekkur ederim. Benim sorunum 21 gün once kil donmesi ameliyati oldum. Hangi yontem oldugunu bilmiyorum ama doktorum problem olan bolgeyi temizleyip hem icerden estetik dikis denilen yontemle dikip sonrada disarda yarayi 4 dikisle kapatti.3 gun oncede dikislerim alindi.bugun kucuk bi kaza sonu ustteki 1 den 3 .dikise kadar yaram acildi ve biraz kanadi doktora gittigimde bana yaranin tekrar dikilemeyecegini yaranin kendiliginden iylesmesi gerektiggini soyledi.acaba yaram ne kadar surede iylesir bide ilac merhem kullanmalimiyim.yaram acik su anda enfeksiyon kaparmiyim. ögrenci oldugum icin okulum acilmak uzere Ne yapmaliyim simdiden SIZE COK TESSEKKUR EDERIM SUKRANLARIMI SUNUYORUM.

Doktorunuz

genel hijyene dikkat eder sık sık yıkar kuru tutarsanız ortalama 21 günde iyileşmesi beklenir.

Filiz

Hocam bende 2 ay önce ameliyat oldum 2 ay sırayla hergün pansumana gittim 2 ayın sonunda doktor iyileşti dedi bende gitmedim tabi artık ama şimdi sanki hafiften yine bir ağrı hissediyorum ve yaranın olduğu yer kırmızı olmuş yara yeri kuru değil acaba normal mi ?

Doktorunuz

normal değil,kontrole gitmelisin

Ada

Doktor bey merhabalar ben bu sene içerisinde 27 temmuzda kıl dönmesi ameliyatı oldum bugün banyo yaptıktan sonra ameliyat olduğum bölgede 4 tane nokta şeklinde kan gördüm fakat kan oturmuş kurumuş gibi orada siliyorum gitmiyo batikon yapıyorum yine kanlar aynı şekilde duruyo bunun nedeni ne olabilir cevabınızı merakla bekliyorum
Saygılar.

Doktorunuz

kontrole gitmenizi öneririm

Emil

Ben 2 gün önce açik amelliyat oldum kaç günden sonra otura bilirim

Doktorunuz

doktorunuza sormalısınız

Mehmet

Hocam iy günler ben 2 kere amelyat oldum şimdide sürekli orda şişkinlik oluyor her gittiğimde su çekmiş diyorlar ne yapmam gerek

Doktorunuz

kıl dönmeniz nüks etmiş olabilir.muayene ile değerlendirilmeli
Op.Dr.Ergun Aygören

Anonim

hocam yaklasık 3 ay once kıl dönmesinde ameliyat oldum spor yapabilir miyim? bi sakıncası olur mu?

Doktorunuz

yara yeri tam olarak iyileştiyse yapabilirsiniz

kubilay

kubilay hocam ben bundan 2 ay once amelyat oldum ama alt taraf cok terliyo oda beni yurutmyo tum.kasigima kadar sari sari sivilar oluyo ne yapmaliyim

Doktorunuz

mutlaka kontrole gitmelisiniz.

Anonim

Ben 13 gun once kil donmesi amaliyati oldum 4.5 dikisim acilmis sikinti olurmu

Doktorunuz

dikişlerin açılma nedeni önemli,iltihap ise sorun olur.doktorunuza kontrole gitmelisiniz

Merve

Hocam meraba ben ameliyat olalı bugun 16. Gün. Dikislerim 13.günde acildi ve şehir disinda oldugum icin ameliyai yapan doktor disinda baska bir doktor tekrar dikis atti. Hic oturmuyorum fakat okula gittigim icin yürüyorum gun icinde . Yan sekilde yatiyorum yatarken. Bugun pansumana gittim niraz acilma ve kanama oldugunu soylediler . Bu normal mi? . Banyo yaparsam nelere dikkat etmeliyim. Tesekkurler simdiden

Doktorunuz

enfeksiyon gelişmiş olabilir.kontrole gitmelisin

Mevlüt

Ameliyat olali 3.5 ay oluyo ve ordaki killari hayla almam gerekiyorumu

Doktorunuz

hastalığın nüks etmemesi için genel hijyene dikkat etmeniz gerekir,hep temiz tutmanız kılları almanız sizin yararınıza olur

Rabia

Hocam merhaba Ben iki ay önce kil donmesi ameliyatı aldım dikişlerim alindiktan on beş gün sonra dikiş yerim açıldı yaklaşık küçük tirnak kadar doktorum dikmeye gerek yok dedi beş gün rif kullandım daha sonra on gün gumus nitrat kullandım ama yaram daha kapanmadı ve dün her zamnkimden fazla kanadı ben çok oturuyorum ve merdiven inip.cikiyorum ondan olabilir mi acaba birde bu yara.ne zmn iyilesir

Doktorunuz

henüz erken ama nüks etmiş olabilir.
Op.Dr.Demet Ağras

Ömer

20 gun once kil donmesi ameliyati oldum yaramda kycuk bir dikis parcasi var cikarmasam bir sey olurmu

Doktorunuz

iltihaba neden olabilir

Eda

Ben 9 ay önce ameliyat oldum kıl dönmesinden…ama kıl dönmesi olan yerimde iç çamaşırıma gelen yünler oluyo…bu ne demek

Doktorunuz

kliniklerimizde kıl dönmesi muayenesi ücretsiz.gelirseniz muayene ile değerlendirebilir.
Op.Dr.Demeet Ağras

özcan

mrblar hocam beniki sene önce ilk kıl dönmesi amelyatı olmuştum istanbulda sonradan yara iyileşmedi açık kaldı başka klinikte Mikro Sinüsektomi yöntemi yapıldığını öğrendim oraya gittim fakat dedilerki sana bu ameliyatı yapamayız senin daha kötü olmuş yapmadılar ben sonra ikinci amelyat oldum oda iyileşmedi yara açık kaldı ve bi hafta sonra üçüncü ameliyatımı olucam neden Mikro Sinüsektomi yöntemini yapmadılar acaba

Doktorunuz

zaten açık yara olan alanda mikrosinusektomi uygulanmaz.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip en uygun yöntemle tedavinizi yapıp ek iyileştirme yöntemleri ile daha kısa sürede normal yaşamınıza dönmenizi sağlayabiliriz
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Ali

Hocam batman da mikrosinüsektomi sistemi ameliyat oldum ameliyat 20 dakika sürdü bir saat dinlenme sonrası eve gönderildim. İlk iki gün pansuman yapıldı. 3günden sonra duş alınabilir dedi. 14. Günde dikişler alınacak. 14 günden önce işime dönme ihtimalim varmı acaba. Birde dikişler dururken duş alıması sakıncalı değilmi

Doktorunuz

hayır değil,duş alabilirsiniz.eğer mikrosinusektomi yöntemi ile tedavi olduysanız işinize dönmek işin beklemenize gerek yok.işinizede dönebilirsiniz
Op.Dr.a.Şahap Barlas

N. A

Oglum iki gün önce acik kil dönmesi ameliyati oldu. 36 saat te iki kez kanama oldu. Halen hastanede Doktor korkulacak bir sey degil diyor. Siz de bana bir bilgi verirmisiniz normal bir durum mudur ?Ayrica bu ikinci ameliyati. Ilk 6 yil önce ameliyat olmustu. Aydinlatirsaniz cok sevinirim tesekkür ler

Doktorunuz

kıl dönmesi genel hijyene dikkat edilmezse sık nüks edebilir,bu nedenle önlem alınmalı.ameliyatın büyüklüğüne göre kanama olabilir,zaten hastanede olduğu için doktoru takip ediyor.
Op.dr.a.Şahap Barlas

Duygu

Hocam iki gün oldu kıl dönmesinden ameliyat olalı tuvalet sıkıntımı gidermek için illa klozet mi olmalı yoksa normal tuvalet de olsa olur mu evimizde klozet yok normal tuvalette de çok geriliyor dikişlerin olduğu yer acaba dikise zarar verirmu

Doktorunuz

dikişler açılabilir

İsmail

Hocam 7 gün önce kıl dönmesi ve anal fistül ameliyatı oldum. Tuvalette kanama oluyor. Dikişlerin etrafında pişik sanırım, kızarıklık ve yanma mevcut. Dikişlerin sol tarafında fistulun olduğu yerde içeriden yoğun ağrı hissediyorum. Oturma banyosu yapıyorum hergun 3-4 kez, pansuman ve temizliğe de dikkat ediyorum. Ama ağrı, acı ve kanama oluyor. Benmi hata yapıyorum biryerlerde??

Doktorunuz

yaşadıklarınız normal

Yigido

17;gün önce flap yöntemi ile ameliyat oldum. Her gün pansuman yaptım. Pansumanı yapanlar sürekli oo çok iyi iş çıkarmış doktor gibisinden şeyler söyledi. Kanama yok akıntı yok. Bugün sabah dikişleri aldırdım. Pansumanı 1-2 gün sonra söküp duş alacağım. Bana fazla ovuşturmamam söylendi bu doğru mu?. Dikiş alındıktan sonra da yaranın açılma şansı varmı varsa ne kadar sürede bu kaybolur? Teşekkürler. Saygılarımla…

Doktorunuz

flap yönteminde yara büyük olduğu için doku yeterince iyileşemeyebilir,daha doğrusu güçlü olmayabilir bu nedenle dikkatli olmanız gerekir
Op.Dr.A.Şahap Barlas

ercan

Kil dönmesi ameliyatı olduktan sonra alaturka tuvalette tuvalet ihtiyacimi gidersem dikişlerde açılma olur mu

Doktorunuz

gerilirse olabilir

Bülent

Merhaba ben bir hafta önce kildonmesi ameliyatı oldum yara baya bı derin açık zaten iki gündür su akıntısı oluyor yaranın içi su toplamış gibi sizce normaldir hocam

Doktorunuz

açık ameliyatlarda bu tür sorunlar görülebilir,normal
Op.Dr.a.Şahap Barlas

Furkan

Ben ameliyat olalı 5 6 ay oldu belimde ağrı oluyor sanki ameliyat yerime de vuruyo tam anlayamıyorum temizliğini tüy dökücü yöntemiyle yapıyorum acaba Ağrı sebebi nedir

Doktorunuz

nüks etmiş olabilir.ağrı apse-enfeksiyon bulgusudur.gelirseniz muayene ile durumunuzu değerlendirebiliriz
Op.Dr.A.Şahap Barlas

Zeynal ispir

Hocam bu 2 , 3 ay önce ameliyat oldum sürekliliği olmasada. Kanama gerçekleşiyor iltihap ve koku ameliyat olduğumdan beri var ağrıda arada oluyor bunu alternatif şekilde nasıl tedavi edebilirim ..

Doktorunuz

iltihap yada nüks olmuş gibi görünüyor.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Necron

Hocam 5 gün önce yaklaşık 10 cm dikiş olacak şekilde yarıaçık kıl dönmesi ameliyatı oldum. Şu an duş alıp dikişleri kurutmam sorun olurmu ?

Herkese cevap yazdığınız için teşekkürler….

Doktorunuz

her hekimin ameliyat sonrası yaklaşımı farklıdır.bana göre alabilirsiniz ama hekimler genellikle dikişler alındıktan sonra yıkanmayı önerir
Op.Dr.Atilla Kaya

knyt

Merhaba, 2 gün önce kapalı yöntemle ameliyat oldum. yaptığım araştırmalarda kapalı amelyatta pansuman gerekmeyeceğini öğrendim fakat
doktor 15 gün boyunca hergün pansumana glmem gerektiğini söyledi. operasyonla ilgili yanlış bilgilendirilmiş olabilir miyim, kapalı ameliyatlarda hergün pansuman gerekir mi?

Doktorunuz

her hekimin yaklaşımı farklıdır.doktorunuza sormalısınız

İsmail

Hocam ben ameliyat olalı 15 gün oldu z kesti cerrahım. Dikişlerim alındı çok az iltihap akıntısı var sorun olur mu?

Doktorunuz

genel hijyene,pansumanınıza,sık yıkanıp kuru tutmaya özen gözterin,sorun olmaz
Op.Dr.ergun Aygören

Kaan albayrak

9 gün önce yarı kapamalı kil dönmesi ameliyatı oldum 2gunde bir pansuman yapılıyor hafif hafif arada iltihap akıntısı geliyor agrım sizim yok istediğim şekilde yatabiliyorum arac kullanabiliyorum sadece o bölgeye su değirmedim tamamen ne zaman dus alabilirim

Doktorunuz

her doktorun ameliyat sonrası yaklaşımı farklıdır.doktorunuza sormalısınız
Op.Dr.Ergun Aygören

Ezgi O

Hocam Merhaba yaklaşık 10 ay önce kapalı kıl dönmesi ameliyatı oldum doktor tekrar tekrarlanmaz dedi ama yara yerim açıldı doktor kısa bir dönem içinde kapanır dedi fakat kapanmadi açık olan yaranın içinden de ara sıra kıl çıkıyor size hastalığım tekrar etmiş midir

Doktorunuz

kıl girişi olmuş hastalığınız nüks etmiş.tekrar tedavi olmanız gerekir
Op.Dr.seher Şirin

Batu

Hocam yakladik 3 4 sene amelayat oldum z seklinde iz var ve iki gun oldu yarada sislik var ve akinti yapmaya basladi nedir tekrar yeniledimiki acaba

Doktorunuz

evet nüks etmiş görünüyor.
Op.Dr.Atilla Kaya

Perim

Hocam 24 gün önce ameliyat oldum 10 gün sonra dikişler alındı 2 gün sonra açıldı sonra pasuman tabikide hergün orası kapandı ama onun altından delik açıldı ve ameliyatli böylemi kıyılarında küçük divorce Gibi şeyler va

Doktorunuz

muayene ile değerlendirmek gerekir,
Op.Dr.Adil Altınsoy

Emre

Yeni ameliyat oldm alkol tüketsem bişey olurmu

Doktorunuz

fazla olmamak kaydıyla tüketebilirsiniz
Op.Dr.A.Şahap Barlas

Ahmet

Hocam 6 gün önce ameliyat oldum 3 dikiş atıldı pek ciddiye alincak ağrım sızım yoktu pansuman yaptırıyorum bı problem olurmu?

Doktorunuz

önerilere dikkat ederseniz olmaz

Anonim

Hocam ben izmir tepezik eğitim ve araştırma hastanesinde ameliyat olucam hangi yontemle yaparlar bilginiz var mi ?

Doktorunuz

doktoruna sormalısın.mikrosinusektomi yöntemini araştırmadan tedavi olmanızı önermem
Op.Dr.Demet Ağras

Can

Kil dönmesinden amelıyat oldum apse kalmış şişlik vardı tam 13 dıkıs atdılar ve Ocak 2 sinde dıkıslerım alıncak alındıktan sonra agrı sızı yaparmı hocam çünkü 20 gün rapor aldım bi 20 gündaha almak ıstıyorum çünkü askerlıgım var iyi olmak gerek

Doktorunuz

iyileşme olmamışsa rapor verilir zaten

Anonim

hocam ben 2.50 ay önce kılasik japalı yöntemle ameliyat oldum ama geçmedi ve 2. ameliyatım aşırı derecetbir akıntı var.

Doktorunuz

2,5 ay nüks için erken.yara bakımına dikkat etmelisiniz.enfeksiyon gelişmiş olabilir.doktorunuza kontrole gidin
Op.Dr.A.Şahap Barlas

Burak

6 7 ay önce küçük operasyon geçirdim. Kaşınma ve iltihap akımı devam ediyor hala şişlikte var iyileşmiyor.

Doktorunuz

iyileşme sürecinde kıl girip nüks etmiş olabilir.muayene olmalısınız
Op.Dr.Ergun Aygören

Anonim

Hocam 8 gun oldu amiliyat olali ve amiliyattan sonra pek agrim olmadi sirt üstü yattim ve agrim olmamasina ragmen pansumanlara hergün gidiyorum ama akinti fazla var dusunceniz nelerdir ?

Doktorunuz

ameliyat kesisi büyükse ve ameliyat öncesi apse varsa akıntı fazla olabilir

Mustafa

2015 mayısta ameliyat oldum fakat yaram hala kapanmadi ve bugun yaramın acidigini farkederek dusa girdim ve dusta simsiyah kalinlikla kıllar cikti yaramdan ameliyatim kuyruk sokumundan olmustu konuyla ilgili bilgilendirebilir misiniz ?

Doktorunuz

kıl dönmeniz nüks etmiş.tekrar tedavi olmanız gerekir.gelirseniz durumunuzu değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Nizam Kurtdere

zagor

Hocam öncelikle merhaba.
Hocam ben yaklaşık 1-1.5 ay önce ameliyat oldum, plonidal sinüs ameliyatımı dır nedir herneyse hocam dikiş atılan yerin başlangıcında küçük delik gibi birşey vardır akıntı koku ağrı felan yoktur, tekrarlamış olabilirmi?

Doktorunuz

kontrole gidin değerlendirilsin,hijyene dikkat edin tekrar kıl girişi olmasın
Op.Dr.A.Şahap Barlas

HasanoFF

Hocam yaklaşık 2 ay önce ameliyat oldum dikildi sadece 1 delik bırakıldı ordan sıvı aksın diye şimdi beyaz küçük şiş gibi birşey var panik oldum lütfen korkulacak birşeymidir yoksa ?

Doktorunuz

apse olabilir muayene olmalısın
Op.Dr.Ergun Aygören

Mustafa

Merhabalar hocam ben yaklaşık 20 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum benim ameliyatta dikiş attılar ve hemen hemen ilk günden beri kan renginde sürekli akıntı geliyor ama pis kokusu yok ve doktorum hergün gel dikişler alınana kadar onu boşaltacaz dedi ben bir iki gittim başka hemşireler pansuman yaparken dikişlerimde açılma olduğunu söyledi bizim doktor normal buldu bu durumu ve bende şüpheye girdim başka doktordan randevu aldım ona gösterdim o dikişlerimi aldı ve yaram şuan geniş bir şekilde açık kaldı ve hemşirelerden şöyle bir cevap aldım dikişleri doktorum alsaydı bile yine yara açık kalacakmış madem hertürlü açık kalacaksa neden dikiş atıldı anlamadım ve bu birinci ameliyatım çok zor bir süreçten geçiyorum şuan pansuman yaparken canım gidiyor lütfen anlattıklarımı değerlendirirseniz çok sevinirim bilseydim başka yöntemler olduğunu mikro sinüsektomi gibi yömtemleri gerçekten o şekilde ameliyat olurdum ama hayırlısı yinede ve yaram için neler yapmalıyım kısa sürede kapanması için ne yapmalıyım doktor kırmızı iğne yazdı şuanlık onu kullanıyorum

Doktorunuz

genel hijyene dikkat edin.yara açık olduğu için kıl girişine dikkat edin.nüks sık görülür

sevda

Hocam ben 3 ay kil donmesi ameliyati oldum mikro sinusektomi yontemi ile ama simdi ameliyat yerimde agri ve sislik var hocam sebebi nedlr yardimci olabilir misiniz

Doktorunuz

genel hijyene dikkat etmediyseniz tekrar kıl girişi olmuş olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir
Op.dr.Demet Ağras

sevda

Hocam 3 ay once kil donmesi ameliyati okdum mikra sinusektomi yontemiyle ama suan ameliyat yerimde agri ve sislik var sebebi nedir hocam yardimci olabilir misiniz

Doktorunuz

ameliyatı yapan doktorunuza kontrole gidin

Sezer

Kıl dönmesi ameliyatı oldum ve ameliyatın üzerinden 8 ay geçti ameliyat yerim şişti doktora gittim tekrarlama yok dedi şişliğinde neden olduğunu anlamadı geçici bişey midir

Doktorunuz

şişlik nednei apsedir.apse de büyük olasılıkla kıl dönmesinin tekrarlamasına bağlı oluşmuştur.gelirseniz durumunuzu muayene ile değerlendirip tedaavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Tunç

Hocam ben ameliyat olalı 4 ay oldu.Lazerli ameliyat olmuştum.Kıl dönmesi olan yerde hafif ıslaklik ve kötü bi koku geliyor.Ne yapmalıyım?

Doktorunuz

nüks etmiş görünüyor.koku enfeksiyon düşündürür.gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz.
Op.Dr.Seher Şirin

Anonim

Hocam ben yaklasik 7 ay oldu kil dönmesi ameliyatı oldum fakat doktorum bu zamana kadar boule vakayla karşılaşmadığını söyledi ve farklı bir teknik uygulayarak Z şeklinde açtı yarami düzenli olarak kontrollerime gittim hâlâ gidi fakat uç dört gündür aşırı kaşıntı var geceleri uyuyamiyorum günde uç dört kez pansuman yapmama rağmen kaşıntı hiç durmuyor ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz lütfen?

Doktorunuz

nüks yada apse oolabilir.muayene olmalısın
Op.Dr.Adil Altınsoy

Gül

Hocam 8 gün önce kil dönmesi ameliyati oldum 4 tane Dikış var ve dikişlerin arasında yara kabuğu gibi bişey var olabilirmi bu normalmi ( başta apse inerken oluşan yaralar gibi )

Doktorunuz

olabilir.

Mehmet

Hocam flep yöntemiyle kıl dönmesi amaliyatı oldum 2 hafta önce amaliyattan 1 hafta sonra dikiş yerlerinde hafif kan renginde akıntı oluyor ve bayaz renk alıyor o bölge sürekli pansumanı yapıyorum bugün de başka Bi dikiş yerinde aynı durum oldu diğerindeki akıntı kurudu z şeklinde dikişlerim sorun var mı siZce

Doktorunuz

içerde ameliyata bağlı sıvı birikmiş,rahat akması için 1-2 dikişin alınması gerekir,yoksa iltihaba neden olabilir,doktorunuza kontrole gidin
Op.Dr.Nizam Kurtdere

Anonim

16 yaşında bi kızım. Ameliyat oldum acildi oldum 21. Günüm dikişlerim alındı herşey güzeldi ama dikişlerim kaynaşmamış ve delikler oluşmaya başladı ağrılarım oldu şiddetli kanama ve akıntı var sebebi nedir?

Doktorunuz

iltihap olabilir.doktorunuza kontrole gidin

murat

Hocam 20 gün önce amleyat oldum dışişlerimi bu 3 gündür aldım akıntı var yeri iltihap kapmış fazla hemşire kötü dedi ne yapmayalım

Doktorunuz

doktorunuza kontrole gitmelisiniz

Abuzer

Hocam 4 gün önce kıl dönmesi ameliyatı oldum.2.gün sonrası boyun ve sırt ağrıları ile beraber bir kulak uğultusu basladı.Normal bir şey mi ?

Doktorunuz

nasıl anestezi yapıldı??

Cemrenur

Iyi günler ben ameliyat olalı 4 hafta oldu son 1 haftadır iltihap lanma oldu çok az ama bişey dikkati mi çekti yaranın en alt üç kısmında açıklık var gibi bana ameliyat sonrası hortumda takmadılar yani neden açık altı

Doktorunuz

içerde akıntı veya iltihap biriktiği için açılmıştır
Op.Dr.Demet Ağras

Fatih

Hocam ben ameliyat olalı 6 ay oldu fakat yaram da iyileşme Yok akıntı ve arada kanamam oluyor ne yapmam gerekiyor lütfen yardımcı olun..

Doktorunuz

kıl dönmeniz nüks etmiş olabilir.muayene ile değerlendirmek gerekir
Op.Dr.A.Şahap Barlas

Burak

Hocam merhaba kıl dönmesi ameliyatı oldum ben dikişli eğer tekrarlanirsa lazer epilasyon ile tedavi olabilir miyim sizce ?

Doktorunuz

laser epilasyon la tedavi olamazsınız.laser epilasyonla kılları yok edeceğiniz için nüks ihtimalini ortadan kaldırısınız

Burak

Hocam ben 6gun önce ameliyat oldum doktorum hastalık ilerlemiş dedi ve alt tarafa dikis atıp üst tarafı açık bıraktı ne zaman banyoya baslayabilirim

Doktorunuz

her hekimin yaklaşımı farklıdır,doktorunuza sormalısınız

Yusuf

Ben 1.5 ay once kil donmesi ameliyati oldum sonradan yaramda acilma oldu yaralarimin biri kapandi digeri elme cekirdegi kadar aciklik var iltihap olusmu ama fazla degil onu cikardilar ve kapatici merhem verdiler suan kuyruk sokumumda kucuk bir delik var cok az iltihap gelior ama agri aci ve kasinmam yok tekrarlama riski varmi

Doktorunuz

1,5 ay nüks için erken.genel hijyeninize dikkat etmelisiniz

Alican

Hocam merabalar 10 gün önce Pilonidal cist ameliyatı oldum 6 veya 8 dikiş atıldı. bugün dikişlerim alındı hergün pansuman olmaktayım ne zaman banyo yapabilirim ne zaman oturabilirim. Birde ne zaman yara tam anlamıyla kapanır. Şimdiden teşekkür ederim. Sağlıcakla Kalın.

Doktorunuz

dikişler alındıktan sonra banyo yapmanızda bir engel yok.yaranın tam olarak iyileşmesi kişisel özelliklerinize bağlıdır.
Op.Dr.Ergun Aygören

Anonim

Hocam 5 gün önce Açık yöntemi ile ameliyat oldum anamdan emdiğim süt burnumdan geldi

Doktorunuz

ameliyat olmadan önce iyi araştırmalıydınız
Op.Dr.Atilla Kaya

anonim

Hocam bende acik birakma yontemi ile oldum yaklasik 4 ay oldu ameliyat olali 2cmlik yara kaldı hala sızıntı şeklinde kanama ve ağrı oluyor oturunca normal mi ve hızlı iyileşmesi için krem sürmeyi önerir misiniz yara sulandırdığı için sadece gazlı bez mi kullanmalıyım

Doktorunuz

açıklık kapanmadıysa hızlı iyileşme yöntemleri kullanılmalı,gelirseniz muayene ile değerlendirip tedavinizi yapabiliriz
Op.Dr.Seher Şirin

Seda

Hocam 2 gün önce kil dönmesi ameliyati oldum kuyruk sokumu bölgesinden ve çok kaşınıyor içinde birşey batıyor gibi ne yapmam gerekir ağrıyor bıktım bu hastalıktan kurtulmak için .

Doktorunuz

doktorunuzun önerilerine uymalısınız

Hicret

Hocam plonidal kist ameliyatimin 4.gunu ve dren bugun çıkarıldı agrilarim hala var bu normal mi?Dren takilan delik zamanla kapanacak mi?Ic dikislerim varmis dış dikiş yok dediler.Tesekkur ederim şimdiden

Doktorunuz

yapılan ameliyat tekniğine göre ağrı olması normal,genel hijyene çok dikkat edin.kıl dönmesi ameliyatı sonrası kolay iyileşme için şu linke bakınız.https://www.sehersirin.com/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi-neler-yapilmali/
Op.Dr.seher Şirin

Yusuf

Merhabalar hocam 1 bucuk ay once kıl donmesinden amelyat olmustum bi ara agri ve ufak siskinlik vardi ama suan oyle bisey yok bi sorun olurmu acaba birde o bölgede kıllarin temizlenmesi gerekiyormus tüy dökücü krem kullanmayi dusunuyorum ama perianal bölge de kullanmayin yaziyor kullanirsam dikiş izlerinin olduğu bolgede bi sorun olustururmu?

Doktorunuz

kıl dönmesi ameliyatından sonra yapılacaklar için şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi-neler-yapilmali/

Harun

Hocam ben 2 ay once kıl dönmesinin yerinin dokusunu alıp temiz bi bolgeden doku kaydirmasi şeklinde bi ameliyat oldum ilk bir ay sonunda çalıştığım isten dolayi yara yerimin %40 patladı yeniden diktiler 10 gün yattım dikişlerim alındi ama yaramda çok küçük bi açık var denize girsem yaramı tehlikeye atmış olurmuyum şimdiden teşekkür ederim hocam

Doktorunuz

denize girmeniz sorun olmaz.ama kıl dönmesi ameliyatlarından sonra yara iyileşmesini hızlandırmak için şu linke bakınız.https://www.sehersirin.com/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi-neler-yapilmali/

Mustafa

Hocam ameliyat olduktan sonra emeliyat yerimde bir sişlik meydana geldi hastaneye gittim şişen yeri dikişlerini actilar ve acilma oldu burasi sonra kendi kendine kapanir dediler 10 gun oldu acilan yer ayni bide iltihap tutmuş

Doktorunuz

kıl dönmesi ameliyatından sonra daha kısa sürede iyileşmeyi sağlamak için şu linke bakınız.https://www.sehersirin.com/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi-neler-yapilmali/

Deniz

Hocam merhabalar, 15 gün önce flep yöntemiyle kıl dönmesi amilyatı oldum. Bugün dikişlerim alındı ve biraz akıntı var . Normal midir?

Doktorunuz

flap yöntemi büyük bir operasyondur.normal kabul edilebilir.kıl dönmesi ameliyatından sonra dikkat edilmesi gereken noktalar ile ilgili şu linke bakabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi-neler-yapilmali/

Aydogan

Ben ameliyat oldum ameliyat sonradi dikisler alindiktan sonra alkol.alabilirmiyim?

Doktorunuz

alabilirsiniz

Sedef

Hocam merhaba 2 hafta önce amilyat oldum. Flep yöntemiyle dikişler yarın alınacak galiba. Ama 2 gündür dikişlerden(birkaçının) kan geldiğini gördüm. Sizce yaram açılmış mıdır?

Doktorunuz

flap yöntemi büyük bir ameliyat olduğu için normal,iyileşme gecikebilir,doktorunuza kontrole gidin

Beytullah

Ameliyat olalı 2 hafta oldu dren ve dikişler bugün alindi.Doktorum banyo yapabileceğimi söyledi banyodan sonra tekrardan pansuman gerekir mi acaba yoksa ameliyat bölgesi açık mı kalmali

Doktorunuz

yara yerinde sorun varsa pansuman yapabilirsiniz yoksa pansuman gerekmez

MEHMET

Hocam merhaba şuan kuyruk sokumunda şişlik var kıl dönmesi olduğu söylendi ben 1 sene bekleyip askerde olsam çok sıkıntısı olurmu işim ve vaktim olmadığı için askerde olmak istiyorum

Doktorunuz

bu süreçte apse olabilir,hastalığınız ilerleyebilir.klasik yöntemlerle tedaviniz yapılırsa iyileşme süreciniz çok zorlu olabilir

ahmet

Hocam Ben Ameliyat oldum doktor 15 Gün sonra gel dikişler alınacak dedi Ve 11 gün oldu bugun pansumana gittiğimde pansuman yapan hemşire iltihaplanmanın çok oludğunu söyledi ne yapmam gerekiyor ve o yara kaç ayda içi dolar

Doktorunuz

merhaba Ahmet bey
ameliyatı yapan doktorunuza gecikmeden kontrole gitmelisiniz.kıl dönmesi ameliyatı sonrası neler yapılabilir,bu bilgilere şu linkten ulaşabilirsiniz.https://www.sehersirin.com/kil-donmesi-ameliyati-sonrasi-neler-yapilmali/


online randevu
online randevu
kelime kelime nasır tedavisi varis

Son Yorumlar