Anasayfa / Kadın Basur Ameliyatı

Kadın Basur Ameliyatı

Cinsel organ ve meme ameliyatları dışındaki neredeyse tüm ameliyatlar kadın ve erkeklerde yaklaşık aynı şekilde yapılır. Kadın basur ameliyatı da diğerleri gibi erkeklerle benzer şekilde yapılır. Konu başlığı kadın basur ameliyatı olsa da yöntemler anlatılırken cinsiyet farkı gözetilmeyecektir.
Klasik Basur Ameliyatı
kadında basur olurmuEn yaygın yapılanı Milligan Morgan yöntemidir. Memeler kesilerek alınır ve deri dikilir veya açık bırakılabilir. Basur ameliyatı sonrası yan etki görlen bir yöntemdir. Çok seyrek te olsa dışkı kaçırma, makat darlığı, kanama, iltihaplanma gibi yan etkileri vardır. Sonrası 1-2 hafta ciddi düzeylerde ağrı olur. 2-4 hafta istirahat gerektirir.
Basur THD Ameliyatı;
Hemoroid memelerine kan taşıyan üç atar damarı bağlayarak yapılır. Damarları bağlanan meme büzüşerek kaybolur. kadın basur doktorları istanbulAnüsten girilen alet yardımıyla hemoroide kan getiren atar damar bulunur ve 5-6 cm yukardan bağlanır atar damarı bağlanan hemoroide kan gelemediği için küçülür. Klasik yönteme göre işlem sonrası çok rahattır hasta ertesi gün işine dönebilir. Seyrek olarak belirgin ağrı olabilir. Klasik teknikteki yan etkiler görülmez.
THD Avantajları
Makat bölgesinde kesme işlemi olmadığından ağrı ameliyata kıyasla az olur
İşe dönüş çok erken olur birkaç gün.
İltihap ve kanama gibi yan etkiler az görülür
Tedavi sonrası pansuman gerektirmez.
Lazerle Ameliyatsız Basur tedavisi
Işık enerjisiyle tedavi demektir.Yüksek ısı taşıyan odaklanmış ışık kadınlarda basur ameliyatı nasıl yapılırhemoroid memesinin üstüne dokundurulur memenin ısınan bölgesinde 1 – 5 mm derinliğinde 6-7 mm genişliğinde doku haşlanacak kadar ısınır.Isıya bağlı oluşan bu hasar sayesinde kanama aynı anda durur ve hasarlı dokunun iyileşmesi sonucu sağlıklı doku meydana gelir ve tedavi olur.
Lazerle basur tedavisi ağrısız bir şekilde uygulanabilir çünkü işlem ağrı sinirlerinin bittiği alanda yapılır.Hafif yanma hissedilsede ciddi düzeyde ağrı olmaz.
Belirgin ağrı olmadığından istirahat gerekmez ve kişi aynı gün işine dönebilir
Tedavi ağrısız bölgede yapıldığından narkoz gerekmez
İşlem esnasında kanama olmaz.
Neşter gibi kesici alet kullanılmadığından makat kaslarına zarar verilmez.
Dışkı kaçırma ve gaz tutamama yan etkisi olmaz.
Doku çıkarılmadığı için makat darlığı gelişmez.
Ayrıca tedavi ayaktan uygulandığından hasta ayni gün işine dönebilmektedir.Ameliyattan sonra 2 ay süren istirahat süresi lazerle tedavide 1 gün sürer.Klasik ameliyatlarda yapılan ameliyata bağlı olarak tekrarlama ihtimali %10-20 civarındayken lazerle tedavide etkilenen doku daha kontrollü olduğundan tekrarlama ihtimali daha azdır.Ameliyatsız tedavi narkoz,ameliyathane şartları ve hastanede yatmayı gerektirmediğinden daha ekonomiktir.5-15 dakika süren tedavi boyunca hasta iki kişi ile muhatap olmakta ve tedirginlik yaşamamaktadır ve bu durum utanma duygusu sebebiyle tedavisini erteleyen hastalar için iyi bir seçenek olur.

Basur Lastik Tedavisibasuru olan ters ilişkiye girebilirmi

Memeyi emerek içine alıp dibine lastik koyan bir cihaz yardıyla yapılır. Basur memesinin dibine konan lastik memeye gelen kan akımını engellediği için beslenemez, çürü ve yok olur. Genel avantajları lazerle tedavi gibidir. 1.- 2. ve 3. derece iç basurlar günele tedavi edilebilir.
Longo Basur Tedavisi
Longo basur ameliyatlarında makatın 4-5 cm yukardan tüm barsak 1 cm eninde bir halka çıkaracak şekilde kesilir ve aynı anda dikilir.Stapler denilen yuvarlak şeklinde zımba benzeri bir alet kullanılarak yapılır.
Kesilen alanda ağrı siniri olmadığından ameliyat sonrası ağrı klasik kadın basur ameliyatıameliyatlara kıyasla ciddi oranda azdır. Makat sarkmasıyla birlikte olan hemoroidlerin tedavisinde daha iyi sonuç verir çünkü aletin çıkardığı parça basur memeleri değil barsak parçasıdır ve daha çok sarkmış bağırsağı asmaya yarar. Birinci ve ikinci derece içerde olanlarda son derece gereksiz büyüklükte bir girişimdir.3.derece iç hemoroidde iyi bir çözümdür,4.derece ve dış basurun eşlik ettiği 3.derece vakalarda sadece iç hemoroidin tedavi edilmesi halinde dış hemoroidler kalacağı için hasta dış hemoroidlerin verdiği estetik ve psikolojik rahatsızlık devam edebilir. İçeriyi de longo ile dışarıdakileri cerrahi olarak almaksa normal ameliyat kadar acı verir.
Longo yönteminin avantajları
Ağrı klasik ameliyata göre azdır.
Ameliyat kısa sürer.
Barsak sarkması varsa düzelir.
İşe dönüş daha erken olur.(2-3 gün)
Yukarda bahsedilen yöntemlerin tamamı kadın basur ameliyatı olarak kullanılmaktadır, hangisinin yapılacağına hastayla birlikte karar veriyoruz. Op.Dr.Seher Şirin

Sizi Arayalım