online randevu online randevu online randevu

Yağ bezesi ameliyatı

Yağ bezesi (lipom) yağ dokusunun olduğu her bölgede çıkabilen iyi huylu yağ bezidir. Avuç içi,ayak tabanı ve kafa derisi dışında her yerde oluşabilir. Kafa derisinde görülen bez değil kisttir bu ikisi yapı olarak çok farklıdır. yağ kisti büyürmüKapsülü olan lipom, iyi huylu (tedavi edilebilir) bir tümör çeşididir,kapsülü zar yapısındadır yağ bezesinin içeriği koyunların kuyruğuna benzer kıvamdadır. Lipomlar bir mercimek kadar olabildiği gibi tedavi edilmezse çok büyüyüp kafa kadar olabilir. Büyüme aylar içerisinde olabileceği gibi uzun yıllar sürebilir ama genellikle her beze büyür. Vücudun tehlikeli yerinde değilse bu büyüme hayati tehlike oluşturmaz ve ciddi şikayet yapmaz, daha çok estetik sorun yaratır ancak hayati organlar komşuluğunda olduğunda tehlikeli olabildiği gibi eklem alanındaysa ezilerek ağrı yapabilir.

Yağ Bezesi Ameliyatı ;

yağ bezesi kendiliğinden geçermiBezenin tedavisi cerrahi yöntemle yapılır. Deri bezenin çıkarılabileceği en küçük şekilde açılıp dokudan çıkarılır. Genellikle kitlenin büyüklüğünün 1/3 kadar yeri kesmek yeterli olmaktadır ve bu şekilde çok az bir izle tedavi yapılabilir. Büyük cerrah büyük keser mantığıyla kistin büyüklüğü kadar açmak gereksiz yere oluşacak izin büyük olmasına sebep olur, bu sebeple ameliyattan önce bu durum konuşulmalı daha doğrusu bu konuda tecrübeli bir cerrahtan yardım alınmalıdır.

Lipsuction denilen göbek ve basen yağlarını alma tekniği lipom tedavisi yapılabilir bu teknikte ciltte açılan 6-7 mm lik delikten boru yardımıyla yağ bezi emdirilerek çıkarılır ancak kapsülün çıkarıldığından emin olunamaz ve beze yeniden oluşabilir.Cerrahi yöntemde kapsülün çıkarıldığından emin olunduğu için başarı şansı % 100 ler düzeyindedir.Başka yerlerden çıksa da alınan tekrar oluşmaz.Ancak başka bölgelerde başkaları çıkabilir.

Bu kistler kötü huylu olmazlar ancak çok çok seyrek görülen liposarkom adlı kötü huylu yağ kistleri görülebilmektedir. Kötü huylu olanların tedavisi de ameliyatla yapılır, başka organlara sıçramadığı için hayati tehlike yaratmaz ama tekrar eğilimi yüksektir.

Yağ kisti tekrarlama ihtimali yok diyecek kadar düşüktür tabiî ki kapsülünün çıkarılması durumunda tekrar etmeyecektir.

Ultrasonla yağ eritme ve lipoliz gibi uygulamalar göbek, basen bölgesinde kullanılsa da yağ bezelerinin tedavisinde yeri yoktur.

Lipom Ameliyatı Video ;

Lipom yada Türkçe adıyla yağ bezesi cildin altındaki yağlı tabakasında bir grup hücrenin hızlı ve deforme bir şekilde büyümesiyle ortaya çıkan bir durumdur. Cilt altı dokusu bulunmayan kafa derisi hariç (kafa derisindeki beze değil kist olarak adlandırılır) neredeyse vücudun her yerinde oluşabilir. Geniş bölge olması sebebiyle en sık gördüğümüz yer karın ve sırt gibi gövde alanıdır,ikinci sırada kol ve bacaklar gelir.

Vücudun görünen alanındaki lipom alınırken tedavinin estetik yönü unutulmadan olabilecek en küçük cilt kesisiyle alınmalıdır yani 4 cm lipom için cilt 4 cm kesilmemeli 2-2.5 cm kesilerek çıkarılmalıdır. Çıkarılacak doku şekli değiştirilebilir bir yapıya sahip olduğu için dar delikten çıkarılması mümkündür ancak tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında mümkündür. Bu konuda tecrübesi az olan bir cerrah aynı kitleyi 2 katı cilt keserek çıkarır ki bu da estetik açıdan kötü bir görünüm arz eder. Kesilen yerin dikişi de önem arz eder, mümkün olduğunca estetik dikiş denilen gizli dikişlerle kapatılmalıdır bu sayede balık kılçığı gibi bir iz kalmaz. İzleyeceğiniz videoda çıkarılan dokunun büyüklüğü ciltteki kesinin 2 katından büyüktür. Ameliyat sonrası izi etkileyen en önemli faktör yapan cerrahın tecrübesi ve bu konudaki eğitimidir. Idea Kliniklerde lipom ameliyatları olabilecek en küçük kesiyle yapılır ve estetik dikişlerle kapatılır.

https://www.ideaklinik.com/yag-bezesi-lipom-tedavisi.html
http://www.ideaklinikbakirkoy.com/lipom-yag-bezesi-nasil-gecer/

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar