online randevu online randevu online randevu

Varis tedavileri

varis

Bu sayfada varis tedavilerinin tümü anlaşılır ve ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır, okuyup bitirdiğinizde tüm yöntemler hakkında yeterli bilgiye sahip olacaksınız.Varis tedavileri varisin çeşit ve tipine göre değişen yöntemlerle yapılır, çok çeşidi olduğu için yöntemler de çok değişiktir. Sadece bacaklarda olduğu düşünülse de yemek borusu ve erkeklerde yumurtalık gibi değişik organlarda da olabilmektedir.
Varis tedavileri şu başlıklar altında toplanabilir ;
1-Ameliyatsız yöntemler
Lazer
Radyo frekans
Skleroterapi
Köpük tedavisi
2-Ameliyatlar
Endo venöz lazer (EVLA)
Endovenöz radyo frekans
Ameliyat (stripping)
Pake exizyonu
Buharla tedavi
Variclose
Varicleaner
3- İlaçla tedavi
Varis ilaçları
Bitkisel varis tedavileri
4-Doğal tedaviler
Sülük uygulaması
Hacamat etme
Şişe çekme
Kirli kan akıtma
Şimdi gelelim varis tedavileri ayrıntılarına ;
1-Ameliyatsız yöntemler;
* Lazer uygulamaları, Endo venözde olduğu gibi herhangi bir kesip dikme işlemi yani ameliyat yapılmaz. Tamamen ameliyatsız cilt üzerinden uygulanan bir tekniktir. Cilde yaslanan kristal ile yüksek ısı enerjisi taşıyan ışık deri altına geçecek şekilde verilir.

varis tedavileri

Deriyi etkilemeden deri altına inen ışık deriden daha koyu renkli olan damarlar tarafından emilir. Emilen bu ışıkla damar ve içindeki kan ısınır, ısı 90-120 dereceye çıkar. Tahrip olan damar günler içinde emilerek yok olur.
Yöntemin avantajları;
Uygulanma kolaydır, ağrı sızı olmaz uygulama sonrası istirahat gerekmez
Hiç iz kalmaz
Her bölgedeki (bacak, yüz, burun vs) kılcal damarlara uygulanabilir.
15-20 dakikada tamamlanır
Dezavantajları
Sadece kılcal varislerde kullanılır
Birden fazla seans gerekebilir
Devlet hastanelerinde lazerle varis tedavileri uygulanmaz
Teknolojik yatırım gerektirir.
* Radyo frekans ; Kılcal damar genişlemelerinin en etkin tedavi yöntemidir, lazere bir çok üstünlüğü vardır. Genellikle tek seans yeter.

Radyo frekansın avantajları ;
Tüm kılcal (yüz,burun bacaktaki) varisler tedavi edilebilir.
Genel anestezi gerektirmez bölgesel uyuşturmayla yapılabilir
Ameliyat veya lazerden daha az ağrılıdır
Ameliyat edilemeyecek kadar ince damarlara çözüm getirir
Köpük veya skleroterapi uygulanamayan damarlar yok edilebilir.
Ekonomiktir
Uygulama sonrası bandaj gerekmez.
Kalın varislerin tedavisinde yetersiz kalması tek olumsuz yönüdür. Radyo frekansın zararı yoktur.
*Skleroterapi; Damarı tahriş ederek yok olmasını sağlayan ilaç damarın içine verilir ve damar yok edilmiş olur. Çok ince damarlar hariç tüm varislere güvenle uygulanabilir. Çok kalın damarlada dahi kullanılmaktadır. Tecrübeli bir cerrah hiçbir varisi ameliyata ihtiyaç duymayacak şekilde skleroterapi uygulayabilir. Köpük tedavisiyle benzeşir.
*Köpük tedavisi; Skleroterapide sıvı halde verilen ilaç bire dört oranında hava ile köpürtülerek uygulanır. Skleroterapiye en büyük üstünlüğü daha az ilaç kullanmak gerekmesidir. İçine iğne sokulabilecek en ince damardan iki parmak kalınlığına kadar genişlemiş tüm varislerin tedavisinde başarıyla kullanılabilir. Köpük tedavisinin yan etkisi yoktur, güvenle kullanılabilir. Köpükle varis tedavisi ameliyat, variclose yada lazerle ameliyat gibi değişik ameliyat yöntemlerinin büyük oranda terk edilmesine yol açmıştır.
2-Ameliyatlar
*Endo venöz lazer (EVLA); Endo venöz yani damar içinin lazerle yakılması klasik ameliyatta olduğu gibi deri kesilir, damar bulunur damarın içine çevresini yakan ışık saçan bir prob gönderilir ve damarın iç duvarı yakılır. Yanan damar pıhtıyla dolup tıkanır ve zamanla vücut tarafından emilerek yok edilir. endo venöz lazerAslında klasik ameliyattan çok farkı yoktur çünkü sadece kalın damarlar yok edilir orta kalınlıkta olanlar ve ince olanlar tümüyle kalır. Kalan bu damarlar hastayı rahatsız etmeye devam ettiği gibi zamanla genişleyerek hastalığın tekrarlamasına sebep olur. Zaten bu sebeple var olan varislerin % 5-10 kadarı lazerle geride kalan % 90-95 lik kısmı skleroterapiyle tedavi edilir.
varis tedavileri*Endovenöz radyo frekans ; Genel olarak yapılan işlem endo venöz lazerle aynıdır tek fark kullanılan enerji ışık değil radyo dalgalarıdır, kullanımı yaygınlaşamadan uygulayıcısı çok azalmıştır.

*Ameliyat (stripping venektomi) ; Kasık bölgesinden yapılan 5-10 cm lik kesikten girilerek ana damar varis ameliyatı nasıl yapılırbulunur, içine bir tel sokulur bu tel bileğe kadar ilerletilir. İlerletilebildiği son noktada deri kesilir telin ucu dışarı çıkarılır, damar tele bağlanır ve kasığa doğru çekilir. Genişlemiş toplar damar boydan boya ters çevrilen çorap gibi çıkarılmış olur. İnce ve orta kalınlıkta olanlar çıkarılmadığı için tekrar ihtimali % 60 lara kadar çıkmaktadır. Ameliyatsız yöntemler geliştikçe yapan sayısı azalmıştır, daha çok devlet hastanelerinde uygulanmaktadır.
*Pake exizyonu; Kalın varislerin derinin küçük bir derinin kesilerek o damar parçasının çıkarılmasıdır. Hastalıklı damarların çok az bir kısmı çıkarıldığı için tekrar etme ihtimali % 100 e yakındır. Tekrarının çok yüksek olması sebebiyle varis tedavileri arasında en az tercih edilenidir ve uygulayıcısı çok azalmıştır.
*Kapakçık onarımı; Varisin en yaygın sebebi geri kaçışı engelleyen kapakçıkların bozulmasıdır. Kapakçıklar onarılarak hastalığın geri çekilebileceği görüşüyle bu tür girişimler yapılmış olsa da neredeyse tamamı başarısızlıkla sonuçlanmış ve tekedilmiştir.
buharla varis tedavisi yapan hastanelerBuharla tedavi; Su buharı damarın içine verilir. Verilen buhar sıcak olduğu için damar içinde yanık olur. Yanık olan damar vücut tarafından yok edilir. Dikkatli olunmazsa tedavisi çok zor derin doku yanıkları ortaya çıkabilir. Teorik olarak madde kullanılmadığı için yan etkisininin olmayacağı düşünülür ancak tamamen başarısız olduğu için uygulanmamaktadır.
Variclose ; Zamkla varis tedavisi denmektedir. Tedavi edilen hastaların neredeyse tamamının tekrarlaması kötü imaj yaratmıştır.
* Varicleaner ; Variclose aynıdır. 
3- İlaçlarla Varis Tedavisi ; Damardaki bozulma dişin çürümesi gibi bir doku hasarıdır. Nasıl çürük diş sakız çiğnemekle, fırçalamakla yada ilaçla düzelmezse genişlemiş damar da eski haline gelemez. Genişlemiş, bozulmuş damarı eski haline getirmez ama klinik bulguları geriletir. Geçici rahatlatıcıdır.
Varis ilaçları;

Doxium Kapsül;
Dozu; Yemeklerle 1 kapsül alınmalıdır. 
DaflonTablet
Dozu: Venöz yetersizliklerde günde 2 tablet.
Venoruton Tablet
Dozu:Yemeklerle birlikte günde 2 kez 1 tablet. 
Venotrex tablet
Dozu; Günde 1-2 tablet
Bitkisel varis tedavileri; Beşeri ilaçlarla kıyaslanamayacak kadar yetersiz düzeyde etkili olur. 
4-Doğal tedaviler
Sülük uygulaması; Bazı hastalıkların tedavisinde önerilse de varis tedavileri arasında hiçbir etkisi olmayacak bir uygulamadır. Sülük damar yapıştırılır, sülük karnını doyurur ve bırakır damar hala aynı şekilde geniştir ve sorunda hiçbir değişim olmaz. Kısmi rahatlama tamamen psikolojiktir.
Hacamat etme
Şişe çekme
Kirli kan akıtma

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar