online randevu online randevu online randevu

Varis kaç çeşittir

Varis çeşitlendirmesi toplar damardaki yapısal bozukluk,bacaktaki muayene bulguları ve cilt değişikliklerine göre yapılır. Bu çeşitlendirme clasifikasyon kelimesinin baş harfi kullanılarak C1-C6 arasında yapılır.
Varis kaç çeşittir ?
Buradaki çeşitlendirme bilimsel sınıflamadır ve daha çok genişlemiş damarın yapısına ve yaygınlığına göre yapılmaktadır. Halk arasında kullanılan kılcal damar çatlaması, kılcal veya kalın gibi sınıflamalar farklıdır ve bilimsel olamdığı için standart değildir. Derecelendirme başlangıç aşamasından çok ileri dereceye doğru giden 6 çeşittir.
Class 1 en erken dönemi Class 6 en ileri evreyi tarif eder.1 derece varis
Class 1 varisler
Daha çok kılcal damar çatlaması şeklindedir, telenjektezi ve retiküler tanımlamaları kullanılır, estetik olarak kirlilik dışında ciddi sorun yaratmazlar, ağrısı sızlama gibi rahatsızlıklar seyrektir. Özellikle etek giyen kadınlarda sıkıntı yaratmaktadır.
Clas 2 varisler
Toplar damarların genişliği 3 mm yi geçmiştir, belirgin mor toplar damarlar vardır, görsel kirlilik yanı sıra yaygınlığına bağlı olarak ağrı, akşamları sızlama gibi rahatsızlıklar da vardır.
Clas 3 varisler
Toplar damar genişlemeleri parmak kalınlığına kadar artmıştır, C 1 ve 2 de olan sorunlara bacaklarda ödem sorunu da eklenmiştir ve şikayetler artık daha şiddetlidir. 3.derece varis
Clas 4 varisler
Sorun sadece varis olmaktan öteye gitmiştir. Ek olarak deri bulguları da vardır. Deride kahverengi leke ve alerjik döküntü benzeri bulgular vardır.
Clas 5 varisler
C4 e kadar olan bulgular yanı sıra basit ülserler ve iyileşmiş ülser izleri görülür.
Clas 6 varisler
Geniş alanları tutan ülserler, 4.derece varisileri derece ödem, ileri derece lekelenmeler ve yaşam kalitesini düşürecek düzeyde fiziki rahatsızlıklar görülür. Tedavisi en zor olanıdır.
Anne veya babanızda varis hastalığı varsa büyük ihtimalle sizde de olacaktır ve de yıllar içinde ilerleyecektir bu sebeple erken dönemde tedavinizi yaptırmanız sorunun büyümesine engel olur. Diğer bilinmesi gereken bir konu da tümü ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir, ileri derece varisameliyata karar vermeden bu yöntemleri araştırmanız sizi gereksiz bir ameliyattan kurtarır.
Yemek borusu, yumurtalık, vajina bölgesinde görülen varis  çeşitleri ve hemoroid ayrı konular olarak ele alınacaktır.

Varisin tedavi seçiminde derecelerin önemi olsa da tamamı ameliyatsız yöntemlerle yok edilebilir, önemli olan gidilen kliniğin bu konudaki teknolojik yatırımı ve ilgili doktorun bu konuda tecrübesi ve eğitimidir. Her ne kadar devlet hastanelerinde ve ara sıra damar hastası kabul eden kliniklerde çeşitli ( endo venöz lazer, klasik ameliyat vs ) ameliyatlar yapılsa da bu konu üzerine yoğunlaşmış kliniklerde ameliyatlar azaltılmış ve daha çok ameliyatsız varis tedavileri öne geçmiştir. Gidilecek kliniğin bu konudaki tedavi seçenekleri iyi araştırılmalıdır yoksa gereksiz bir ameliyata ikna edilirsiniz.

genital varis Genital varis görüntüsü

 

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar