online randevu online randevu online randevu

Varis ameliyatı sonrası morluk

Varis bir damar hastalığıdır ve damara dokunmak az veya çok doku içine kan sızmasına ve buna bağlı olarak tedavi alanında morluklara sebep olabilir. Doku tahribatı şeklinde yapılan tüm ameliyatlardan sonra ameliyat alanında morluklar olması olağandır. Her zaman görülmez ancak olsa da sorun yaratmaz.

varis-ameliyati-sonrasi-morluk

Varis tedavisi sonrası morluklar da yine hasara bağlı küçük kanamalardır. Varis ameliyatı varis tedavisinde uygulanan en agresif ve en çok yan etkisi olan yöntemdir ve bu sebeple giderek uygulaması azalmakta hatta devlet hastaneleriyle sınırlı hale gelmektedir.

Doku içine kanama meydana gelir
Varis ameliyatı sonrası morlukların en önemli sebebi damarların kesilmesi ve yer yer çekerek koparılarak alınmasından kaynaklanan can sıkıcı bir durumdur. Öyle ki haftalarca çok dramatik bir görünüme sebep olur. Her ameliyatta çevresel kılcal damarların da kesilmesine bağlı olarak ameliyat alanına kan sızıntısı olur, her ne kadar kanamalar kontrol edilse de işlem bitişinde bir miktar daha sızıntı devam eder. Ameliyatın türü ve genişliğine göre bu kanamanın miktarı da farklı olur. Çok kanaması beklenen girişimlerin sonunda o bölgedeki kanı emecek dren denilen alet konur. Varis ameliyatlarında da çok sayıda damar kesildiği, stripping ameliyatında çok sayıda yan dal damarların çekerek koparılması sebebiyle cilt altına abartılı düzeylerde kanama olur. Çekme işleminden sonra tampon yapılsa da, işlem sonrası sıkı bandaj sarılsa da bu durum değişmez yani doku içine bol miktarda kanama olur. Damar boyunca uzun mesafeler olduğu için dren konması da mümkün olmaz ve doku içinde kalır.

Bir süre sonra morluklar kaybolur
Cildin altına akan bu kan sonraki 2-3 günde ezilmiş gibi morluk şeklinde görülür, 10-15 gün sonra bu morluk sarı ve yeşil hale döner, 2-5 ay sonra büyük oranda kaybolur. Kaybolma işi vücut tarafından yapılır, akmış olan bu kan vücut tarafından yeniden kan yapımında kullanılmak üzere taşınır.

varis morlukları ne kadar sürede geçer

Ameliyatsız tedavi yöntemlerinde çok daha az görülür ve hızlı kaybolur
Ameliyatsız yöntemler olan radyo frekans, lazer, skleroterapi ve köpük tedavisinden sonra da morluk görülebilir ancak ameliyatlardan sonra görülenlerle kıyaslanamayacak kadar azdır ve kısa sürede kaybolur. Buradaki morarmanın sebebi ise damara sokulan iğnenin çıktığı kısımdan birkaç damla sızıntı olmasıdır.

Ameliyat sonrası oluşan bu morluklar kendiliğinden emilerek kaybolur, dışarıdan sürme şeklinde uygulanan çeşitli merhemler önerilse de süreci pek değiştirmez.

Varisleriniz varsa ameliyat sonrası aylarca süren morluklara katlanmak istemiyorsanız çağdaş tedavi yani kesip dikmek gerektirmeyen yöntemleri araştırın, ameliyat oldunuzsa da morluklardan tedirgin olmayın 2-5 ayda %99 ihtimalle kendiliğinden geçecektir. Şunu da bilmekte yarar var varis ameliyatı sonrası tekrar ihtimali oldukça yüksektir yani tekrarlarsa bu tür morlukları yaşamamak için ameliyatsız yöntemleri tercih edin. Ameliyatsız tedavi yöntemlerinden sonra morluklar daha az görülür ve herhangi bir tedavi gerekmeden 1-2 haftada kendiliğinden düzelir.
~

Varis ameliyatı sonrası morluk için 3 yorum yapılmış


gülseren tekin

hocam ameliyat oldum acaip morluklar var kendiliğinden geçer demişsiniz ama yaz geldi bir an önce geçsin istiyorum bunu çabuklaştıracak ilaç yokmu
Op.Dr.Onur GÜRER
Kendiliğinden düzelmesi 1-2 ayı bulabilir, lasonil veya hirudoid kullanırsanız morluk daha erken geçebilir

Anonim

Hocam ameliyat oldum 4 gün oldu daha fazla artmaya başladı morluk

Doktorunuz

doktorunuzla görüşmelisiniz


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar