online randevu online randevu online randevu

Varis ağrısı

Varis ağrısı herkeste olmaz. Farklı kişilerde farklı düzeyde bulgular olabilir. Bezdirici düzeylerde bacak ağrısı, bacakta sızlama ve kramp, geceleri yanma hissi gibi şikayetler olmaktadır.

Neden bazılarında hiç şikayet olmazken bazılarında zulüm düzeyinde ağrı olduğu izah edilememiştir çünkü bu farkı belirleyen hastalığın düzeyi değildir yani çok ileri varisi olanlar da bile ağrı olmayabilmektedir.

Varis Ağrısı

Nedneleri şunlardır;
varis ağrısı nasıl geçer

  • Damarın içindeki basınç artar ve damar duvarı gerilir bu gerginliğin olması
  • Genişleyen damardan doku içine sıvı sızar bu sıvının deriyi germesi
  • Yine sızan sıvının içindeki elektrolitler tahriş yapabilir
  • Sıvı sızmasına bağlı gelişen şişlik sinir uçlarını uyarır.
  • Gece krampları daha çok elektrolit sızıntısındandır
  • Tüm bunlar ağrı yanı sıra yanma ve sızlama da yapabilir

Varis ağrısına ne iyi gelir

 

En etkili uygulama varislerin kalıcı olarak tedavi edilmelisidir, tedavide çok daha az tekrarlayan ameliyatsız yöntemler tercih edilmelidir.

varis ağrısıEğer tedavi ertelenecek ise, varis çorabı giyilebilir yada elastiki bandaj sarılabilir, burada çorap daha etkili olduğu için tercih edilebilir çünkü bandajı uygun basınçla ve düzenli bir şekilde sarmak oldukça zordur bu sebeple bacakta oluklar oluşur daha da önemlisi çorap normal görünürken bandaj daha dramatik bir görünüme sebep olur.

Gün içinde sıkça istirahat edilmelidir, istirahat sırasında ayakların altına sandalye veya benzeri bir yükselti konarak bacaklar yukarda tutulmalıdır.

Sıkça yürüyüş yapılmalıdır hatta yaşamın rutini haline getirilmeli her gün belli bir tempoyla ve belli bir mesafe yürünmeye çalışılmalıdır, örneğin iş yeri 1-2 km ise araçla gitmek yerine yürüyerek gidilmelidir.

Varis ağrısı için ilaç ve kremler etkili uygulamalar değildir, boşa beklentiye girilmemelidir ancak tüm ağrılı sorunlar gibi ağrı kesiciler kısmen etkili olur.

varis ağrısı için kremŞişmeye bağlı bacaklarda gerginlik ve buna bağlı cilt gerilmesinden şikayetler olabilir bunu azaltmak için cilt nemlendiricisi kullanılabilir.

Akşama doğru sızlama olması yine kramp girmesi sık rastlanan durumdur bunlar için okşama şeklinde derin masaj yaparak kaslar rahatlatılmaya çalışılabilir.

Kovaya konan ılık su rahatlık verebilir bacaklar ılık suda bekletilebilir veya ılık su içinde masaj yapılabilir.

Ödem yani şişlik fazla oluyorsa ek bir sağlık sorunu olup olmadığı araştırılmalı varsa tedavisi başlanmalı ve tercihen daha az tuz tüketilmelidir.

Şikayetleri azaltmaya yönelik, sülük, hacamat ve kirli kan almak gibi uygulamalardan uzak durulmalıdır.

Tüm bu önlemler tedavi edici değildir yani sorun olduğu gibi kalır şikayetler kısmen veya tamamen düzelir. Doğru yaklaşım kalıcı tedavi planlamak ve varislerden kalıcı olarak kurtulmaktır. Aslında son yıllarda giderek yaygınlaşan ameliyatsız varis tedavileri sayesinde bir haftada çekilen sıkıntılara katlanarak tamamen kurtulmak mümkündür.

 

Varis ağrısı için 1 yorum yapılmış


Gülizar

Varis çorabı ağrıyı geçirirmi acaba
Prof.Dr.Hasan Berat CİHAN
Ağrıyı tam geçirmese de azalma sağlar.


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar