online randevu online randevu online randevu

Tehlikeli benler

Toplumda oluşmuş algının aksine tehlikeli benler düşünülenden çok daha azdır. Öyle ki beni olan çoğu kişi benlerinin kanserleşeceğini düşünür, halbuki akciğer kanserinden ölen insanların sayısı ben kanserinden ölenlerin 10 000 katından fazladır. Çok seyrek görülen malign melanomları ayrı tutarsak bir insanın ben kanserinden ölme ihtimali yıldırım düşmesi sonucu ölme ihtimalinden daha düşüktür.
Tehlikeli Benler Hangileridir ?

Melanom
En tehlikelisi ve öldürücü olanlar malign melanomdur ve tedavi gecikirse öldürücü olabilir. Malign melanom tedavisinde cerrahi, radyoterapi uygulanır, erken teşhisin melanomen önemli olduğu kanser türlerindendir çünkü kısa sürede vücuda yayılma eğilimi vardır. Vücuda yayılmasının hızlı olması sebebiyle öldürücü kanser sınıfına girer. Yine bütün kötü huylu tümörler gibi erken teşhis çok önemlidir. Malign melanomda insanlığın en önemli avantajı çok seyrek görülmesidir. Çok seyrek görülmesi sebebiyle malign melanomdan ölen insen sayısı azdır. Yine de her halükarda malign melanom konusunda tetikte olunmalı şüpheli bir durum varsa biopsi alınmalıdır. Biopsi sonucu kötü çıkarsa geniş doku keserek çıkarılması gerekmektedir, hatta bazı vakalarda kol veya bacak kesilmesi de gerekebilmektedir.

Bazal hücreli karsinom
deri kanseriBazal cell ca (BCC) Tedavisi en kolay ben kanseridir ; Tedavi başarı yüzdesi tamdır yani yüzde yüze yakındır. Ben gibi tedavi edilmesi genellikle yeterlidir ancak cerrahi olarak ta çıkarılabilir. Estetik kaygıların azaldığı ileri yaşlarda görüldüğü için cerrahinin izi önemsenmeyebilir. Cerrahi olarak ya da ameliyatsız alındıktan sonra radyoterapi, kemoterapi gibi ek uygulamalara gerek olmaz. Yüzeyel vakalarda merhem bile yeterli olabilmektedir. Hangi yöntemle tedavi edilirse edilsin başarısı % 100 dür. Bu kötü huylu bene hiç dokunulmasa bile öldürücü olmaz ama giderek genişler ve derinleşir. Derinleşirken burun kulak gibi organlarda kayba neden olur. Bir tür kemirici etki yapar.
Diğer Tehlikeli Ben
Bunun kanserleşme riski düşüktür ve tedavisi kolaydır.
Aktinik keratoz
aktinik keratozSolar lentigo ve solar keratozda denilir hepsi aynı hastalığı tanımlar. Güneş gören teraslarda (alın, burun üstü, elmacık kemiklerinin üstü) daha sık görülür yıllar i, çerisinde güneşin zararlı ışınlarının sebep olduğu bir hastalıktır.  Tedavisi yapılmazsa 1/5 oranında kanserleşme görülür, Kanserleştikten sonrada tedavisi % 100 e yakın ihtimalle yapılabilir. Bazal hücreli tümör gibi daha çok ileri yaş kişilerde görülür. Tedavisinde; radyo frekans, elktrokoter, ameliyatla alma ve dondurarak tedavi (krio) kullanılır. Tedavisi basittir ancak farklı yerlerden sürekli yenileri çıkmaya devam edebilir. Bunu tekrarlıyor gibi değerlendirmemek gerekir. Çevre deri de aynı etkiye maruz kaldığı için oralardan da yenileri olabilir.

tehlikeli benŞüpheli Benler
Hangi benlerin tehlikeli olduğunu hastanın kendisinin anlaması zordur ama bu konuda tecrübeli bir doktor ilk bakışta şüpheli olanları tespit edebilir ve gerektiğinde biopsi alarak kesin sonuca gider. Bazı kliniklerin internet sitelerinde “bu ben tehlikeli olabilir ameliyatla almak gerekir” denebilir bu bilimsellikten uzak bir yaklaşımdır. Benlerden biopsi yani parça almak için üretilen punch denilen aletlerle parça alınıp incelemesi yapılabilir.
Kanser riski taşıdığını düşündüğünüz beniniz varsa uzman görüşü almanız doğru olur.

 

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar