online randevu online randevu online randevu

Micro sinüsektomi

Micro Sinusektomi yöntemi kıl dönmesi tedavisi için geliştirilmiş en son tekniktir, daha önce tarif edilen 10 dan fazla ameliyat yöntemi vardır ancak hastalığın tedavisiyle ilgili hala ciddi sorunlar olması sebebiyle en doğru yöntem için araştırmalar devam etmektedir. En son tanımlanan bu yöntem işgücü kaybı, tekrar ihtimalinin yüksek olması, uzun süre yatmayı gerektirmesi gibi bir çok sorunu bertaraf etmiştir.kıl dönmesi kanser olurmu
Kıl dönmesi ( pilonidal sinus ) hastalığı tedavisinde uzun klinik çalışmalar sonunda geliştirilmiş bir tekniktir.
Ameliyat korkusu ve 2-6 haftalık iş gücü kaybı hastaların tedavilerini ertelemelerine ve hastalıklarının ilerlemesine sebep olabilmektedir.
Micro sinüsektominin kabaca tarifi şöyle yapılabilir. Sorun olan kıl yumağı olabilecek en küçük kesiyle çıkarılır. 1-2 cm lik bir kıl yumağı olan bir hasta klasik yöntemlerle ameliyat edilirse 12-30 cm kadar yer kesilir halbuki kesilmesi gereken yer 2-3 cm dir, işte mikro sinüsektomi de 2 cmm lik bir yumağı çıkarmak için sadece 2 cm lik yer kesilmekte ve gereksiz yere sağlıklı doku çıkarılmamaktadır.
Klasik ameliyat olmuş bir çok kişiden duymuşsunuzdur “yumruk kadar doku çıkarıldı” aslında çıkarılması gereken yer yumruk kadar değil parmak kadar ama cerrah her hastaya aynı işi yaptığı için çıkarılması gereken hastalıklı doku ile birlikte onun 20-30 katı kadar da sağlıklı doku çıkarmıştır.flap ameliyatı görselleri
Micro sinusectomi ayaktan yapılabilir avantajını,ameliyatların ise sinüsü bütünüyle çıkarılarak tekrar ihtimalini azaltma avantajlarını birleştirilmiştir.Bu sayede kıl dönmesi tedavisine yeni bir boyut getirmiştir
Kıl dönmesinde micro sinüsektomi ile ameliyatların farkları
Yataklı kurum gerekmediği ve yatmak gerekmediği için daha ekonomiktir.
kıl dönmesi açık bırakma görseliAmeliyat sonrası ağrı 3 gün şiddetli olarak 15 gün sürerken mikro sinusectomide ağrı kesici almayı gerektirmeyecek düzeydedir.
Ameliyat sonrası geniş yara alanında oluşacak kirli kanı emmesi için vakum aleti (dren) takılırken bu yöntemde dren kullanılmaz.
İş gücü kaybı ameliyatlarda 2-6 hafta, bu teknikte toplam 1 saattir
Ameliyatta 15 gün istirahat önerilir bu teknikte aynı gün işe dönülebilir
Normal ameliyatlarda 10-30 cm iz kalırken micro sinüsektomide görünmeyecek kadar ( 1-2 cm ) küçüktür ve çok dikkatli bakılmadıkça görünemez.
Ameliyat sonrası 10-15 gün banyo yasaklanırken Micro sinusectomi den 72 saat sonra banyo yapılabilir,havuz veya denize girilebilir.
Narkozla yapılan ameliyattan sonra en az bir gün hastanede yatmak gerekirken micro yeni yöntemde10 dakika sonra işe dönülebilir.
Tekrar ihtimali klasik ameliyatlarda % 5-40 arasında görülürken yaralanma küçük olan bu yöntemde % 3-5 civarıdır.
Ameliyatlardan sonar % 10-15 oranında görülen iltihap ciddi sorun olmakta ve yara tümüyle açılabilmektedir,böyle bir durumda yara bakımı 3-5 ay sürebilmektedir.mikro sinüsektomi sonrası iz kalırmı
Yaralanma alanı 1-2 cm olduğu için iltihap ihtimali % 1-2 civarındadır ve olması durumunda yara 1-2 haftada sorunsuz bir şekilde kapanmaktadır.
Yöntemin ayrıntılarıyla ilgili bilgiler mikrosinusektomi.com sitesinden alınabilir.
Benzet teknikler Bascom ve pit picking de de yaklaşık aynı sonuçlar alınmaktadır. Ameliyat sonrası fark edilir iz kalmaz ve bu özellikle kadın hastalar için son derece önemli olabilmektedir çünkü flep yönteminde abartılı bir iz kalır.

Idea Kliniğin her beş şubesinde de çağdaş kıl dönmesi tedavisi yöntemleri aynı titizlikle uygulanmaktadır

Micro sinüsektomi için 2 yorum yapılmış


ahmet

konya mikro sinüsektomi yapan hastane varmı acaba
Op.Dr.Ali Rıza Şahap BARLAS
Konyada varmı bilmiyorum ama hastanelerle konuşup öğrenebilirsiniz.Size en yakın şubemiz Ankara da mikro sinüsektomi ameliyatı olabilirsiniz

cem

fiyat ne kadar acaba
Op.Dr.Nizam Kurtdere
SGK varsa 840 yoksa 1600 TL


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar