online randevu online randevu online randevu

Makat Muayenesi

Geçmişten günümüze insanların bir çok karşılaştığı sağlık problemi bulunmaktadır. İnsan vücudunun neredeyse tüm her yerinde çeşitli nedenlerden dolayı problemlerle karşılaşılabilmektedir. Bazı rahatsızlıklar ise kişilerin bu hastalıkların neden dolayı meydana geldikleri hakkında bilgisi olmamasından dolayı kaynaklanmaktadır. Aslında makat hastalıkları hakkında insanlar bilinçli olsalar bugün makat rahatsızlığı olan kişilerin sayısı %70 oranında düşecektir.

makat-muayenesi

Makat hastalıkları nelerdir?

Bu bölgede meydana gelen hastalıklarla beraber görülen şikayetler neredeyse hep benzerdir. Toplumda en fazla görülmekte olanı basur ve makat çatlağı denilebilir. Diğerleri ise anal hematom, fistül, apse ve dermatit şeklinde sıralanabilmektedir. Vermiş oldukları şikayetler az önce de belirttiğimiz gibi benzerdir, ağrı, kanama, kaşıntı gibi kolay anlaşılabilir belirtileri bulunmaktadır. Herkeste ya da tüm makat rahatsızlıklarında mutlaka bu şikayetlerin hepsi olur diye bir kâide yoktur. Örneğin kişide kanama görülebildiği gibi kaşıntı meydana gelmeyebilmektedir. Görülen kanamalar ise dışkının çevresinde olabileceği gibi, dışkılama sonrasında kullanılan tuvalet kağıdında da gözlemlenebilir.

Hastalıklar tedbir alınmazsa ilerleme göstermektedir; Makat bölgesinde meydana gelen problemlerin anlaşılması az önce de bahsettiğimiz gibi gösterdiği şikayetlerden dolayı çok kolaydır. Ancak asıl önem taşıyan konu şikayetlerin başlamasının ardından ne yapılacağıdır. Çünkü toplumumuzda insanlar bu bölgede meydana gelen sorunları kendi kendine geçer diyerek çok önemsemez ve ihmal ederler. Fakat durum böyle değildir. Bir çoğu kendi kendine ya da ilaçla geçmez aksine hastalıkların meydana gelmesinde baş gösteren faktörlere hala dikkat edilmediği taktirde rahatsızlıkta ilerleme gösterecektir.

Çevrenize değil doktorunuza danışın; Halk arasında asla vazgeçilmemiş ve vazgeçilmeyecek olan alışkanlıklar bulunmaktadır. Hasta olduğumuzda veya bir sorun yaşadığımızda doktor yerine ilk önce çevremize danışmamız ya da bilgisayar başına oturarak internette çare aramak buna en büyük örnektir. Yapılan en büyük hatalardan biridir. Çünkü bu gibi yollarla edinilen sözde tedavi yöntemleri hem vakit kaybetmenize hem de bazı ürünlerin satın alınması ile para kaybetmenize olanak tanıyacaktır. Dolayısıyla bu yaşadığınız vakit kaybında sorun daha fazla ilerleme gösterecektir. Çünkü makat hastalıklarının ilaçla tedavisi neredeyse imkansız denilebilecek düzeydedir. Ancak ilk oluşumları farkedildiği sırada muayene olunup, müdahale edildiği durumda %60-70 oranında iyileştirme olasılığı bulunmaktadır.

Doktora muayene olmak istenmemesinde ki sebepler ise korku ya da çoğunlukla utanma hissidir. Utanıp çekindiğinden dolayı hasta, problemin daha da büyümesine neden olmaktadır. Oysa ki utanılacak hiç bir durum yoktur.

Erken teşhis olumlu yönde etkiler; Hiç bir zaman unutulmamalıdır ki, yaşanılan nasıl bir hastalık olursa olsun erken tanı ve teşhis edilmesi, tedavi sürecini hızlandırmaktadır. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı muayenenin ve teşhisin aksatılması hastalığın ilerlemesine sebep olacak ve kişiyi sıkıntıya sokacaktır.

Idea klinik hekimlerinden Op. Dr. Seher ŞİRİN videomuz da makat muayenesinin nasıl yapıldığını anlatmaktadır.

Makat Muayenesi Nasıl Yapılır

Öncelikli olarak hastanın yanında refakat etme amacıyla gelen anne, kardeş veya arkadaş odaya girmemeli, hasta yalnız olmalıdır. Çünkü kişi yanında bir tanıdığının girmesinden oldukça rahatsız olabilmekte fakat bunu dile getirememektedir. Dolayısıyla oda da yalnızca hasta ve doktorla asistanı olmalıdır. Asistan muayene için alet ve araçların kullanımında doktora yardımcı olmak amacıyla bulunması gerekmektedir. TIP, insan sağlığı için önemli bir faktördür ve kesinlikle utanılacak bir durum söz konusu değildir. Günlerde onlarca hastanın tedavisini gerçekleştiren uzman hekimler, sizi de sağlığınıza kavuşturmak için hizmet vermektedirler. Bu sebepten dolayı son derece rahat olunmalıdır.

makat-muayenesi

Hastaya uygun pozisyon aldırılır; Muayene odasına alınan hastaya ilk olarak muayene masasında pozisyon aldırılır. Pozisyon dirsek ve dizlerin üzerinde durarak başın aşağıda, makat bölgesinin yukarı doğru durması ile alınır. Bu şekilde pozisyon alamayacak olan hamile , yaşlı ya da farklı sebepleri olan insanlara yan yatırılarak pozisyon aldırılmaktadır. (yandaki fotoğraflarda görebilirsiniz)

Hastaya gerekli pozisyonun aldırılması itibariyle, sorunun ne olduğuna derecesine ve türüne göre uygulanacak muayene türleri bulunmaktadır.

makat-muayenesi-yan-pozisyon

Uygun muayene çeşitleri uygulanarak hastalık teşhis edilir

Göz muayenesi; Hastaya gerekli pozisyon aldırıldıktan sonra uygulanan ilk muayene türüdür. Hekim göz ile makat bölgesini kontrol etmekte ve bu şekilde hastalığın tipi hakkında fikir edinmektedir.

Parmakla muayene; En çekinilen muayene tipidir, fakat oldukça önem arz etmektedir. Göz muayenesinin ardından teşhisi kesinleştirmek amacıyla yapılmaktadır. Doktor gözle göremediği faktörlere bu yolla ulaşabilmektedir.

Anoskop muayenesi;Lüzumsuz olarak görülerek bir çok tedavi merkezinde bulunmayan bir alettir. Fakat makat hastalıklarının tanı ve teşhisinde kullanılması gereken ve oldukça önemli bir yardımcıdır. Göz ve parmak ile yapılan muayenenin ardından tam teşhisin konulabilmesi için tercih edilir. Alet, bağırsağın son 10 cm’ine kadar görünmesine olanak tanımaktadır.

Kolonoskopi; Makat problemi olan kişinin geçmişte birinci derece yakınlarında herhangi bir bağırsak kanseri vakası görüldüyse, hasta 50 yaşını aşmışsa ve yüksek kansızlık durumu söz konusuysa kolonoskopi yapılır. Bunun sebebi kişinin kanser riski taşıyıp taşımadığını görmek içindir.

MR, BT (tomografi) ve Ultrasonografi; Çok nadir de olsa yukarıda ki yöntemler ile teşhis edilemeyen rahatsızlıkların muayenesinde bu teknikler kullanılır.

Makat Muayenesi Orucu Bozar mı? Oruçta genel olarak nefsi sınırlama daha doğrusu nefse hakim olma kuralı vardır ve bunlar büyük çoğunlukta yeme içme sınırlamasıdır ve vücuda besleyici bir şeyin yada bir eksiğin giderilmesi (örneğin sigara içilmesi) şeylere engeldir. Makat muayenesi tüm bu sınırlamalarla ilgili bir uygulama olduğu ve hastalık teşhisi amcıyla yapıldığı için orucu bozmaz.

http://www.basurklinigi.com/basur-muayenesi-nasil-yapilir/
~

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar