online randevu online randevu online randevu

Makat Çatlağı

Bu sayfayı okuyup bitirecek kadar sabredebilirseniz makat çatlağı konusunda ciddi bilgi birikiminiz olacak. Anal fissür yada yırtık da denmektedir, anüs bölgesinin en ağrılı ve ikinci sıklıkta görülen hastalığıdır. Toplumda görülme sıklığı % 6-7 civarındadır. Tedavi sonrası hasta memnuniyeti çok yüksektir % 99 düzeyindedir.

2-3 cm lik anüs kanalı boyunca deride yırtık olur. Erken dönemde yani ilk iki haftada denirken iki haftayı geçen olgularda artık müzmin yani kronik olarak tanımlanır.

makat çatlağı yapan yiyeceklerMakat Çatlağı Sebepleri

Sebepler engellenirse hastalığın oluşumu da engellenebilir, diğer taraftan yine bu önlemler erken dönemde devreye sokulursa rahatsızlığın müzminleşmesi önlenebilir.

Kabızlık ; Bilinen en sık sebeptir ve neredeyse vakaların% 90 ı sert bir dışkılamayla başladığını tarif eder. Sert ve kalın dışkı anüsü genişlemeye zorlar, bu zorlanma anal kanal iç derisini sıyırır, devam eden sert dışkılamalar bu sıyrığın giderek büyümesine ve derinleşmesine neden olur.

makat çatlağı sebepleriİshal ; seyrek sebeplerdendir

Yoğun acı tüketimi ; Acının çatlak oluşturması daha çok acının yaptığı yanma hissi sebebiyle kişinin gereğinden fazla ıkınmasıdır.

Doğum ;Normal doğumda anüs çatlağı olabilir

Dizanteri ; Amipli dizanteride ishal olarak yada olmadan günde 15-20 defa dışkıya çıkılır bunun sonucu hassas olan anüs derisi zarar görür.

Ters ilişki ; seyrek anal fissür sebeplerindendir, ilk yapılışta zorlandığı için yırtıklar olur.

Makat Çatlağı Belirtileri

*Makatta acı ; Sık görülen belirtilerden birisi makatta acıdır, dışkılama esnasında sanki cam ile kesiyormuş acısı olur.

*Anüs bölgesinde kaşınma ; Yırtık hastalarının % 70 kadarında makat çatlağı belirtilerirastlanan bir bulgudur,

*Kabızlık ; Aslında belirtisi olduğu gibi aynı zamanda sebebidir de. Makatta acı sebebiyle dışkılamak istemeyen hasta dışkısını bekletir ve buna bağlı olarak kabızlık ortaya çıkar.

*Kanama ; Yüzeyel de olsa bir yaradır ve yara dışkıyla tahriş oldukça kanama olabilir. Önemli bir belirti değildir. Çatlak iyileştikçe kanama yok olur.

*Makatta Ağrı ;Yukarda da bahsedildiği gibi cam çiziyormuş gibi acıya ağrı eklendiğinde hastalığın müzminleştiği düşünülür ve tedavi ona göre seçilir.

*Meme oluşması ; Müzminleştiğini gösteren bir belirtidir, ameliyatla alınması mümkündür.

*Dışkı yaparken zorlanma ; Müzminleşme tamamlandığında kaslar gevşeyemediği için hasta çok zor dışkılar.

makat çatlağı muayenesiNasıl önlenir ?

Yukarıda sayılan sebeplerden uzak durmak önlemek için yeterli olur. Kabızlığı engellemek için sebze meyve çok tüketilmeli, ekmek kepekli olandan tüketilmeli, akşamları 3-5 kayısı tüketilmeli, tuvalete alışkanlık haline getirilip her gün kahvaltı sonrası dışkılanmalıdır.

Makat çatlağı ilaçla Tedavisi

Beşeri ilaçlar yani fabrika ortamında bilimselliği kanıtlanmış ilaçlar aslında sadece iki tanedir. Anestol ve rectoderm merhem önerilir. Sıcak su oturma banyosu yararlıdır.

Bitkisel ilaçları; Anüs çatlağı ilacı mutlaka kasları gevşetecek etkiyemakatta yırtık sahip olmalıdır. Bu etkiyi gösteren tek ürün papatya çayıdır. Başlangıç döneminde etkili olabilir. Müzminleşmiş makat çatlaklarında yetersiz kalır.

Makat Çatlağının Botoksla Tedavisi

Yeni başlayanlarda etkili olur ama gereksizdir önce ilaç denenmelidir. Geliştirilmiş en son tedavi yöntemidir ve öğrenen cerrah sayısı botoxla makat çatlağı tedavisiarttıkça uygulama sayısı da artmaktadır.Botoks uygulaması 1 dakikada tamamlanacak kadar basit bir işlemdir, vücutta hiçbir hasar oluşturulmadığı için hasta sosyal yaşamına ara vermede işlem tamamlanmış olur. Ameliyata çok sayıda üstünlüğü vardır. Botoks un ameliyata üstünlükleri; Kas kesilmediği için kalıcı hasar olmaz, yine kas kesilmediği için dışkı kaçırma ve gaz kaçırma gibi sorunlar yaşanmaz, anüste deformasyon olmaz, kanama ve iltihap gibi yan etkiler yaşanmaz. Başarı oranı % 95 tir.

Makat Çatlağı Ameliyatları

Çeşitli ameliyat teknikleri tarif edilmiş olsa da uzun yıllardır yapılan makat çatlağı ameliyatı olanlartek yöntem vardır L.İ.S. tir. Yapılan işlem kontrolsüz kasılarak yırtığın iyileşmesini engelleyen kasın kesilmesi işlemidir. Kas kesildiğinde anüs gevşeyip rahatlar ve fissür % 99 ihtimalle kalıcı olarak iyileşir. Kaplı ameliyat ve açık ameliyat olarak 2 şekilde uygulanır. Kapalı yöntemde deri 1.5 cm kesilirken açık yöntemde anüs derisi 3-3.5 cm kesilir. Açık bırakılmada ağrı daha fazladır, iyileşme daha uzun sürer ve işlem sonrası ağrı da daha fazladır. Narkozla veya bölgesel uyuşturmayla yapılabilir, narkoz riski olmaması sebebiyle bölgesel uyuşturma tercih edilir. Çatlak için botox tedavisi başlandığından beri ameliyat yapma sıklığı azalmaktadır.

Makat Çatlağı Ameliyat Sonrası

Narkozla yapıldığında narkoz verilmesi sebebiyle bir gün hastanede yatılır, narkozun makat çatlağı ameliyatı sonrası etkisi 30-40 dakikada geçer ve ağrı başlar, bölgesel uyuşturmayla yapıldığında 10 dakika sonra hasta kendi imkanlarıyla evine dönebilir, ağrısı 3-4 saat sonra başlar. Ameliyat sonrası ağrı yapılan yönteme göre değişir, açık bırakma yönteminde ağrı daha uzun ve şiddetlidir, kapalı yöntemde ağrı daha hafiftir ve 1-2 günde büyük oranda geriler. Kapalı yöntemde yara bakımı ve pansuman gerekmezken açık yöntemde 2 hafta pansuman önerilir. Ameliyat sonrası kanama ve iltihap kapma ihtimali çok düşüktür.

Makat Çatlağı Ameliyatı olanlar

Yapılan ameliyata bağlı olarak 1-5 gün istirahat etmeleri gerekir, açık yapılan ameliyatta ağrı daha fazla olduğu için hastanın işe dönüşü gecikir,makat çatlağı ameliyatı olanlar kapalı yöntemde aynı gün yada ertesi gün işine dönebilir. Anüs çatlağı ameliyat riski gaz ve dışkı kaçırmadır ancak bu önemsenmeyecek düzeylerde % 0.1. Çok düşük bir risk te olsa tabi ki önemli bir sorundur. Gaz kaçırma dışında daha önemsiz olan kanama , iltihaplanma gibi yan etkiler de yaşayabilirler. Bu sorunlar genellikle basit müdahalelerle düzelir. Dışkı kaçırma ciddi müdahaleler gerektirebilir.

Makat Çatlağı Doktorları

Proktoloji uzmanı yani anüs bölgesi hastalıkları uzmanları bu konuda daha tecrübeli ve yetkindir. Her hastalıkta olduğu gibi o konuda uzmanlaşmış kişinin teknoloji ve tecrübesi her hastalığın tedavisini yapan genel cerrahi uzmanından daha fazla olacaktır.

Anal Fissür uzmanaları

Op Dr Atilla Kaya (Bakırköy)

Op Dr Nizam Kurtdere (Şişli)

Op Dr Adil Altınsoy (Ankara)

Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas (Kadıköy)

Op Dr Ergun Aygören (Bursa)

Op Dr Demet Ağras (İzmir)

Beslenme Önerileri 

Bol posalı ve lifli gıdalarla beslenilmeli, sebze ve meyve tüketilmeli.

Bol su tüketilmeli.

Kabızlık yaşayanların diyetlerinde kuru incir, kuru kayısı, kuru erik yemeli

Makat çatlağı hastaları , baharatlı gıdalar (kırmızı biber, kara biber, pul biber, acı biber) hazır yiyecekler, turşu, alkol, çay ve kahve (fazla tüketimi) uzak durmalılar.

Makat Çatlağı Muayenesi Nasıl Yapılır

En doğru muayene gözle muayenedir, hastaların nerdeyse tamamına doğru teşhis konabilir. Basur muayenesinde kullandığımız anoskopi oldukça ağrılı olacağından ısrar edilmemelidir. Hasta yan yatırılarak muayene yapılabilir ancak daha verimsizdir. Kadınlar kadın makat çatlağı doktoru tercih ederler.

Anal Fissür Hangi Bölüme Gider

Branş olarak genel cerrahiye girer ancak sadece anüs bölgesi hastalıklarıyla ilgilenen proctoloji uzmanları bu hastalığın teşhisinde ve tedavisinde çok daha yetkindir. Bu sebeple proctoloji uzmanı tercih edilmeli yaşanılan yerde yoksa genel cerrahiye gidilebilir.

Kadın Makat Çatlağı Uzmanı

Kadınlarda daha sık görülmesi kadın proktoloji uzmanı talebinin fazla olmasına sebep olmaktadır çünkü kadın hasta kadın doktorla sorunlarını daha iyi paylaşmakta ve muayenede rahat olmaktadır. Bu konuda iki kadın proctoloji uzmanı öne çıkmaktadır İstanbul’da Op Dr Seher ŞİRİN, İzmir’de Op Dr Demet AĞRAS

Doğal Tedaviler

Basurda sülük, hacamat etme gibi çeşitli doğal tedaviler uygulansa da anal fissürde böyle uygulamalar yoktur ve risklidir.

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-makat-catlagi-tedavisi.html
https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/
http://www.makatcatlagi.net/anal-fissur

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar