online randevu online randevu online randevu

Makat Çatlağı

Bu sayfayı okuyup bitirecek kadar sabredebilirseniz fissür konusunda ciddi bilgi birikiminiz olacak. Anal fissür yada yırtık da denmektedir, anüs bölgesinin en ağrılı ve ikinci sıklıkta görülen hastalığıdır. Toplumda görülme sıklığı % 6-7 civarındadır. Tedavi sonrası hasta memnuniyeti çok yüksektir % 99 düzeyindedir.

Makat Çatlağı

2-3 cm lik anüs kanalı boyunca deride yırtık olur. Erken dönemde yani ilk iki haftada denirken iki haftayı geçen olgularda artık müzmin yani kronik olarak tanımlanır.

makat çatlağı yapan yiyeceklerMakat Çatlağı Sebepleri

Sebepler engellenirse hastalığın oluşumu da engellenebilir, diğer taraftan yine bu önlemler erken dönemde devreye sokulursa rahatsızlığın müzminleşmesi önlenebilir.

Kabızlık ; Bilinen en sık sebeptir ve neredeyse vakaların% 90 ı sert bir dışkılamayla başladığını tarif eder. Sert ve kalın dışkı anüsü genişlemeye zorlar, bu zorlanma anal kanal iç derisini sıyırır, devam eden sert dışkılamalar bu sıyrığın giderek büyümesine ve derinleşmesine neden olur.

makat çatlağı sebepleriİshal ; seyrek sebeplerdendir

Yoğun acı tüketimi ; Acının çatlak oluşturması daha çok acının yaptığı yanma hissi sebebiyle kişinin gereğinden fazla ıkınmasıdır.

Doğum ;Normal doğumda anüs çatlağı olabilir

Dizanteri ; Amipli dizanteride ishal olarak yada olmadan günde 15-20 defa dışkıya çıkılır bunun sonucu hassas olan anüs derisi zarar görür.

Ters ilişki ; seyrek anal fissür sebeplerindendir, ilk yapılışta zorlandığı için yırtıklar olur.

Makat Çatlağı Belirtileri

*Makatta acı ; Sık görülen belirtilerden birisi makatta acıdır, dışkılama esnasında sanki cam ile kesiyormuş acısı olur.makat çatlağı belirtileri

  • Anüs bölgesinde kaşınma ; Yırtık hastalarının % 70 kadarında rastlanan bir bulgudur,
  •  Kabızlık ; Aslında belirtisi olduğu gibi aynı zamanda sebebidir de. Makatta acı sebebiyle dışkılamak istemeyen hasta dışkısını bekletir ve buna bağlı olarak kabızlık ortaya çıkar.
  • Kanama ; Yüzeyel de olsa bir yaradır ve yara dışkıyla tahriş oldukça kanama olabilir. Önemli bir belirti değildir. Çatlak iyileştikçe kanama yok olur.
  • Makatta Ağrı ;Yukarda da bahsedildiği gibi cam çiziyormuş gibi acıya ağrı eklendiğinde hastalığın müzminleştiği düşünülür ve tedavi ona göre seçilir.
  • Meme oluşması ; Müzminleştiğini gösteren bir belirtidir, ameliyatla alınması mümkündür.
  •  Dışkı yaparken zorlanma ; Müzminleşme tamamlandığında kaslar gevşeyemediği için hasta çok zor dışkılar.makat çatlağı muayenesi

Makat Çatlağı Nasıl önlenir ?

Yukarıda sayılan sebeplerden uzak durmak önlemek için yeterli olur. Kabızlığı engellemek için sebze meyve çok tüketilmeli, ekmek kepekli olandan tüketilmeli, akşamları 3-5 kayısı tüketilmeli, tuvalete alışkanlık haline getirilip her gün kahvaltı sonrası dışkılanmalıdır.

makatta yırtıkMakat çatlağı ilaçla Tedavisi

Beşeri ilaçlar yani fabrika ortamında bilimselliği kanıtlanmış ilaçlar aslında sadece farklı üç ilaçtır.  bölgesel uyuşturucu olarak Anestol Pomad, kas gevşetici birbirinin aynısı Rectoderm Merhem ve Anrecta Merhemdir, Anestol ile Rectoderm birlikte kullanılır. Diğer ilaç ise Anuflex Pomaddır, Anuflex Pomad tek başına kullanılır ve ikisiyle elde edilenle yaklaşık aynı iyileşmeyi sağlar. önerilir. Sıcak su oturma banyosu yararlıdır. İlaçla tedavi döneminde ve iyileştikten sonra kabızlık kesinlikle engellenmelidir.

Bitkisel ilaçları; Anüs çatlağı ilacı mutlaka kasları gevşetecek etkiye sahip olmalıdır. Bu etkiyi gösteren tek ürün papatya çayıdır. Başlangıç döneminde etkili olabilir. Müzminleşmiş çatlaklarda yetersiz kalır.botoxla makat çatlağı tedavisi

Makat Çatlağının Botoksla Tedavisi

Yeni başlayanlarda etkili olur ama gereksizdir önce ilaç denenmelidir. Geliştirilmiş en son tedavi yöntemidir ve öğrenen cerrah sayısı arttıkça uygulama sayısı da artmaktadır.Botoks uygulaması 1 dakikada tamamlanacak kadar basit bir işlemdir, vücutta hiçbir hasar oluşturulmadığı için hasta sosyal yaşamına ara vermede işlem tamamlanmış olur. Ameliyata çok sayıda üstünlüğü vardır. Botoks un ameliyata üstünlükleri; Kas kesilmediği için kalıcı hasar olmaz, yine kas kesilmediği için dışkı kaçırma ve gaz kaçırma gibi sorunlar yaşanmaz, anüste deformasyon olmaz, kanama ve iltihap gibi yan etkiler yaşanmaz. Başarı oranı % 95 tir.

makat çatlağı ameliyatı olanlarMakatta Çatlak Ameliyatı

Çeşitli ameliyat teknikleri tarif edilmiş olsa da uzun yıllardır yapılan tek yöntem vardır L.İ.S. tir. Yapılan işlem kontrolsüz kasılarak yırtığın iyileşmesini engelleyen kasın kesilmesi işlemidir. Kas kesildiğinde anüs gevşeyip rahatlar ve fissür % 99 ihtimalle kalıcı olarak iyileşir. Kaplı ameliyat ve açık ameliyat olarak 2 şekilde uygulanır. Kapalı yöntemde deri 1.5 cm kesilirken açık yöntemde anüs derisi 3-3.5 cm kesilir. Açık bırakılmada ağrı daha fazladır, iyileşme daha uzun sürer ve işlem sonrası ağrı da daha fazladır. Narkozla veya bölgesel uyuşturmayla yapılabilir, narkoz riski olmaması sebebiyle bölgesel uyuşturma tercih edilir. Çatlak için botox tedavisi başlandığından beri ameliyat yapma sıklığı azalmaktadır.

Makatta Çatlak Ameliyatı olanlar

Yapılan ameliyata bağlı olarak 1-5 gün istirahat etmeleri gerekir, açık yapılan ameliyatta ağrı daha fazla olduğu için hastanın işe dönüşü gecikir, ameliyat olanlar kapalı yöntemde aynı gün yada ertesi gün işine dönebilir. Anüs çatlağı ameliyat riski gaz ve dışkı kaçırmadır ancak bu önemsenmeyecek düzeylerde % 0.1. Çok düşük bir risk te olsa tabi ki önemli bir sorundur. Gaz kaçırma dışında daha önemsiz olan kanama , iltihaplanma gibi yan etkiler de yaşayabilirler. Bu sorunlar genellikle basit müdahalelerle düzelir. Dışkı kaçırma ciddi müdahaleler gerektirebilir.

Makat Çatlağı Doktorları

Proktoloji uzmanı yani anüs bölgesi hastalıkları uzmanları bu konuda daha tecrübeli ve yetkindir. Her hastalıkta olduğu gibi o konuda uzmanlaşmış kişinin teknoloji ve tecrübesi her hastalığın tedavisini yapan genel cerrahi uzmanından daha fazla olacaktır.

Anal Fissür Doktorları

Op Dr Atilla Kaya (Bakırköy)

Op Dr Nizam Kurtdere (Şişli)

Op Dr Adil Altınsoy (Ankara)

Op Dr Ali Rıza Şahap Barlas (Kadıköy)

Op Dr Ergun Aygören (Bursa)

Op Dr Demet Ağras (İzmir)

Fissürde Beslenme Önerileri 

Bol posalı ve lifli gıdalarla beslenilmeli, sebze ve meyve tüketilmeli.

Bol su tüketilmeli.

Kabızlık yaşayanların diyetlerinde kuru incir, kuru kayısı, kuru erik yemeli

Hastalar baharatlı gıdalar (kırmızı biber, kara biber, pul biber, acı biber) hazır yiyecekler, turşu, alkol, çay ve kahve (fazla tüketimi) uzak durmalılar.

Makatta Çatlak Muayenesi Nasıl Yapılır

En doğru muayene gözle muayenedir, hastaların nerdeyse tamamına doğru teşhis konabilir. Basur muayenesinde kullandığımız anoskopi oldukça ağrılı olacağından ısrar edilmemelidir. Hasta yan yatırılarak muayene yapılabilir ancak daha verimsizdir. Kadınlar kadın doktoru tercih ederler.

Anal Fissür Hangi Bölüme Gider

Branş olarak genel cerrahiye girer ancak sadece anüs bölgesi hastalıklarıyla ilgilenen proctoloji uzmanları bu hastalığın teşhisinde ve tedavisinde çok daha yetkindir. Bu sebeple proctoloji uzmanı tercih edilmeli yaşanılan yerde yoksa genel cerrahiye gidilebilir.

Kadın Makat Çatlağı Uzmanı

Kadınlarda daha sık görülmesi kadın proktoloji uzmanı talebinin fazla olmasına sebep olmaktadır çünkü kadın hasta kadın doktorla sorunlarını daha iyi paylaşmakta ve muayenede rahat olmaktadır. Bu konuda iki kadın proctoloji uzmanı öne çıkmaktadır İstanbul’da Op Dr Seher ŞİRİN, İzmir’de Op Dr Demet AĞRAS

Doğal Tedaviler

Basurda sülük, hacamat etme gibi çeşitli doğal tedaviler uygulansa da anal fissürde böyle uygulamalar yoktur ve risklidir.

Makatta Çatlak için hangi doktora gidilir

Uzmanlık olarak proctolog, branş olarak ta proctolojiye girer. Yani anal fissür için hangi doktora gidilir sorusunun cevabı proctoloji uzmanına gidilirdir.
Proctoloji yada Türkçe de yerleşmiş adıyla proktoloji genel cerrahi uzmanlığının alt branşıdır yani genel cerrahi uzmanı bu bölümün onlarca çeşit ameliyatını yapmak yerine sadece anüs hastalıklarıyla ilgilenir ve bu konuda kendini yetiştirirse proctoloji yapıyor demektir.
Genel cerrahinin bir bölümü olan “ makat hastalıkları “ yani proctoloji şu hastalıkların tedavisini yapar proctoloji uzmanı
Basur
Anal fissür
Kıl dönmesi
Fistül
Anal apse
Kaşıntı
Bölge kanserleri
Anüs estetiği
Gaz ve dışkı kaçırma
Genişleme
Anal kondilom (anüs siğili)

Türkiye de genel cerrahlar aynı zamanda anüs hastalıkları uzmanı olarak ta çalışmaktadır. Bu bölge hastalıkları öncelikle proctoloji uzmanından hizmet almaya çalışmalı, ulaşamıyorsa o zaman genel cerrahi uzmanından hizmet almalıdır.
Yani öncelik konunun uzmanından hizmet almaya çalışmalıdır çünkü az sayıda hastalığın ameliyatını yapan bir doktor o konuda gerek bilgi birikimi gerek tecrübe gerekse teknolojik donanım açısından her hastalığa bakan doktordan daha üstün duruma gelir.

Ameliyatsız Makat Çatlağı Tedavisi Yapan Yerler

Bölge hastalıklarının tedavisine yoğunlaşmış her proktoloji merkezinde yapılmaktadır. Tek ameliyatsız yöntem vardır o da botox tedavisidir. Ameliyatla kesilen kası kesmek yerine geçici olarak felç eden ilaç enjekte edilir ve hastalık % 98 iyileşir.
İlaçla Anal Fissür Tedavisi
Yaygın olarak iki ilaç kullanılmaktadır
1- Rectoderm + Anestol
2- Anuflex
Her ikisi de ameliyatta kesilen ya da botoxla felç eden kası gevşetir, anuflex merhem kası gevşetme yanı sıra bölgesel uyuşturucu etkiye de sahiptir bu sayede tuvalette acı miktarı da azalır. Anuflex merhemi denemeden ameliyat ya da botox yaptırmamanız önerilir.

Makat çatlağı kanaması

Çatlağın kanaması genellikle tuvalet kağıdında görülecek kadar hafif düzeylerde olur, hemoroid kanaması gibi abartılı kanama pek görülmez. Kanamanın sebebi her dışkılamada çatlak zemininin yeniden yırtılmasıdır.

Anal fissür kanaması olarak değerlendirilirken başka bir kanama olma ihtimali göz ardı edilmemelidir, bunun için anoskop yapılması uygun olur ancak çak acı olması sebebiyle anoskop muayenesi zor olabilir. Eğer çok ağrı varsa fissür tedavisi yapıldıktan sonraya ertelenebilir hatta kanama sorunu fissür tedavisiyle bittiyse ileri tetkik gerekmeyebilir.

Makat çatlağı kanaması nasıl durur

Yukarda bahsedildiği gibi genellikle abartılı düzeylerde olmaz eğer varsa müdahale veya bunun için ilaç kullanmaya gerek olmaz çünkü hasta ayağa kalktığı anda kanama bölgesi anüs kaslarıyla kanamanın daha az olması için mümkün olduğunca ıkınmamalı ve tuvalette kısa kalınmalıdır. Kabızlık kesinlikle engellenmelidir yoksa kalın dışkı her tuvalette yaranın yenilenmesine sebep olur.

Makat çatlağı kanaması tedavisi ;

Etkili bir ilaç olmadığı için tercihen asıl hastalığın kalıcı tedavi planlanmalıdır. Kalıcı tedavi iki şekilde yapılabilir

https://www.ideaklinik.com/ameliyatsiz-makat-catlagi-tedavisi.html
https://www.ideaklinikankara.com/makat-catlagi-tedavisi/
http://www.makatcatlagi.net/anal-fissur

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar