online randevu online randevu online randevu

Makat Çatlağı Tedavisi

Makat çatlağı (anal fissür) rahatsızlığının meydana gelmesinde her ne kadar çok sebep olsada, en sık görülen nedeni kabızlıktır. Toplumda kabızlık problemiyle karşılaşan insanlar tuvalet ihtiyaçları sırasında gösterdikleri ıkınma ile sert ve kalın dışkılayarak anüsün kenarında çok ince bir çizik oluşumuna maruz kalırlar. Bu küçük cam ciziğine benzer yırtığa makat yırtılması, makatta çatlak gibi isimlerde verilmektedir. Anüs kenarında meydana gelen bu çizik kişinin dışkılama sırasında acı, ağrı ve yanma gibi durumları hissetmesini sağlar. İlk başlangıç aşamasında sadece tuvalet esnasında ortaya çıkan bu şikayetler ilerleme gösterdiği taktirde artış göstererek gün içerisinde sıkça rahatsız etmeye başlamaktadır. Ağrı, acı ve yanma şikayetlerinin dışında kullanılan tuvalet kağıdında kanama olduğuda görülebilir. Anal fissür ilerleme gösterdiği dönemde dayanılmaz şikayetlere sebep olmaktadır. Çiziğin sebep olduğu makat içerisinde ki kasın kasılması ve sertleşmesi ile şikayetlere yol açar.

makat-catlagi-tedavisi

Makat çatlağı ilaçla tedavi edilir mi?

Çatlağın ortaya çıktığı zamanlarda farkedilip, bu konuda tecrübeli bir hekime başvurulduğu taktirde krem ve merhem gibi ilaçlarla tedavi olasılığı bulunmaktadır. Fakat bir çok insan bu sorunun oluştuğu bölgeden dolayı utanma ve çekinme gibi hislere kapıldığından dolayı problem ilerleme gösterir ve bu sürede kronikleştiğinden dolayı ilaçla tedavisi mümkün olmaz. Tek çıkar yolu tecrübeli bir genel cerrahi uzmanı tarafından çatlağın tedavi edilmesidir. Tabi tedavi ile birlikte kabızlık sorunu sürekli devam eden bir problemse, aşılması gerekmektedir.

L.İ.S. Ameliyatı ( Lateral İnternal Sfinkterotomi )
Makat çatlağı tedavisinde yaygın olarak kullanılmakta olan bir yöntemdir. Uygulamada makat kasının kasılmasına neden olan kısıma kesi uygulanır. Böylece kişide rahatlama sağlanır. Başarı olasılığı %99 oranındadır. 5-10dk aralığında sürmekte olan bir işlemdir. Fakat ameliyat sonrasında az ihtimalle de olsa kişide dışkı ve gaz kaçırma şikayetleri görülebilir.

Botoksla makat çatlağı tedavisi

Ameliyatsız ve kesi yapılmadan uygulanan bir yöntemdir. İsmini daha çok estetik operasyonlardan duyduğunuz botox, makat çatlağı tedavisi içinde son yıllarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu teknikte ki amaç ilaç enjekte edilerek kasılan kasın geçici bir süreyle felç edilerek gevşemesini sağlamaktır. “Felç edilerek” dedik , fakat bunu yanlış anlayarak korkan insanlar olabilir. Dile getirdiğimiz felç kişilerde herhangi bir olumsuz etkiye sebep olmaz. 3-8 ay arasında ki bir sürede tekrar eski haline geçmektedir.

Botoks tedavisi yalnızca 1 dakika kadar sürer. İlacın enjekte edilmesi ile beraber kişinin ağrılarında azalma göründüğü gibi rahatlamada görülür. 10 gün kadar sonra artık herhangi bir şikayet kalmaz. Az önce de belirttiğimiz gibi yan etkisi olmayan bir tekniktir. Kullanılan ilacın miktarına göre %75-95 oranında başarı sağlanmaktadır. Eğer 100 ünite ilaç enjekte edilirse bu olasılık %95 oranında olmaktadır. İhmalkar davranmayarak gereken önem verildiğinde nüksetmesi zordur. Fakat dikkat edilmeyerek kabızlık ve ishal yaşanırsa tekrarlaması ihtimaldir.

Idea klinik, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan toplam 5 klinik ile Fissür tedavisi hizmeti vermektedir. Makat çatlağına maruz olan kadınlar makat hastalıkları için kadın genel cerrahi uzmanına görünmek isterler. Bunun için İstanbul / Bakırköy şubemizde Op. Dr. Seher ŞİRİN tercih edilebilir.

https://www.makatcatlagi.net/makat-catlagi-anal-fissur
~

Makat Çatlağı Tedavisi için 1 yorum yapılmış


Murat c

Botox olduktan 22 gün sonra wc den sonra devam eden 1_2 saat süreyle ağrının devam etmesi botox un başarız olmasi anlamını taşır mi
Op Dr Atilla Kaya
hayır taşımaz.botoxun etkinliği maximum düzeye yeni ulaşmış.ve etkisi 6 aya kadar devam edecek.beslenme ve tuvalet alışkanlıklarınızı düzenleyin


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar