online randevu online randevu online randevu

Makat çatlağı kanaması

Makat çatlağı kanaması genellikle tuvalet kağıdında görülecek kadar hafif düzeylerde olur, hemoroid kanaması gibi abartılı kanama pek görülmez. Kanamanın sebebi her dışkılamada çatlak zemininin yeniden yırtılmasıdır.

Makat çatlağı kanaması olarak değerlendirilirken başka bir kanama olma ihtimali göz ardı edilmemelidir, bunun için anoskop yapılması uygun olur ancak çak acı olması sebebiyle anoskop muayenesi zor olabilir. Eğer çok ağrı varsa fissür tedavisi yapıldıktan sonraya ertelenebilir hatta kanama sorunu fissür tedavisiyle bittiyse ileri tetkik gerekmeyebilir.

Makat çatlağı kanaması nasıl durur

Yukarda bahsedildiği gibi genellikle abartılı düzeylerde olmaz eğer varsa müdahale veya bunun için ilaç kullanmaya gerek olmaz çünkü hasta ayağa kalktığı anda kanama bölgesi makat kaslarıyla kanamanın daha az olması için mümkün olduğunca ıkınmamalı ve tuvalette kısa kalınmalıdır. Kabızlık kesinlikle engellenmelidir yoksa kalın dışkı her tuvalette yaranın yenilenmesine sebep olur.

Makat çatlağı kanaması tedavisi ;

Etkili bir ilaç olmadığı için tercihen kalıcı tedavi planlanmalıdır. Kalıcı tedavi iki şekilde yapılabilir

1-Anal fissür botoks tedavisi ;

Ameliyatsız bir tedavi yöntemidir. Ameliyatla keserek gevşetilen kas ilaçla geçici olarak felç edilerek gevşetilir.İşlem 1 dakika içerisinde iki enjeksiyon yapılarak tamamlanır. Ameliyat olmadığı için uygulama sonrası ağrı olmaz hemen işe dönülebilir. Başarı şansı yapılan ilaç miktarına göre değişir. 100 Ünite yapılması halinde % 95 düzelir.

2- Anal fissür ameliyatı (L.İ.S);

Açık ve kapalı yapılabilir, kapalı yöntemde 1-1.5 cm kesilir açık yöntemde 3.5-5 cm deri kesilir. Kapalı yöntem 7-18 dakikada yapılır. Uyuşturucunun etkisi geçtiğinde 2-3 gün orta düzeyde ağrı olabiliyor. Başarı şansı % 99 dur.

 

makat çatlağı kanaması nasıl geçer

makat çatlağı kanaması için ilaç

 

 

 

Yorum yapılmamış


online randevu
online randevu
kelime kelime varis kıl dönmesi tedavisi hemoroid ben tedavisi anal fissür nasır tedavisi hemanjiom basur varis

Son Yorumlar